استخر استخراج

چگونه یک استخر استخراج ارز دیجیتال انتخاب کنیم

مقدمه

برای استخراج ارز دیجیتال چندین روش وجود دارد. شما می‌توانید به تنهایی و با پرداخت هزینه‌ای که کم نیست، تجهیزات استخراج ارز دیجیتال را تهیه و شروع به استخراج کنید. اما استخراج ارز دیجیتال به این سادگی‌ها نیست. چراکه خرید و آماده‌سازی تجهیزات فقط بخش کوچکی از فرآیند استخراج ارز‌های دیجیتال می‌باشد. بر کسی پوشیده نیست که استخراج ارز‌های دیجیتال بسیار هزینه بر است، به همین دلیل است که معمولا یک فرد برای استخراج ارزهای دیجیتال به تنهایی اقدام نمی‌کند. زیرا هزینه‌هایی اعم از برق، استهلاک سخت‌افزار و تجهیزات را به تنهایی پرداخت کند.

گاهی این هزینه آنقدر زیاد می‌شود که استخراج نه تنها سودی ندارد بلکه شروع ضرر کردن هم می‌کند. با این اوصاف، بسیاری از علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در استخراج ارز‌‌های دیجیتال ترجیح می‌دهند به استخرهای استخراج بپیوندد تا هزینه‌هایی که پرداخت می‌کنند، به مراتب کمتر شود. پیدا کردن استخر استخراج مناسب نیز بی دردسر نیست و می‌تواند برای شما چالش برانگیز باشد. در این مقاله از زرد نیوز به شما یاد خواهیم داد که یک استخر استخراج خوب چه ویژگی‌هایی دارد و گزینه مناسب شما کدام است. پس تا انتها با ما همراه باشید.

نکات مهم

  • ممکن است برای رقابت در استخر استخراج نیاز به خرید تجهیزات تخصصی و گران قیمت داشته باشید.
  • بسیار مهم است که استخرهای استخراج در وظایف کاری منصفانه عمل کنند و در عملیات خود شفاف باشند.
  • طرح‌‌دار بودن پرداختی‌ها و کارمزد‌ها ضروری هستند زیرا در صورت عدم وجود طرحی مشخص، می‌توانند از سود شما بکاهند.
  • مجموع نرخ هَش (hash rate) یک استخر استخراج از تعداد شرکت‌کنندگان آن مهم تر است. اما تعداد شرکت‌کنندگان استخر نیز به شما کمک می‌ کند تا میزان قابل اعتماد‌بودن آن را بسنجید.

انتخاب تجهیزات استخر استخراج

 می‌توانید برای استخراج ارز دیجیتال، از دستگاه‌های مختلف (در صورتی که توانایی استخراج داشته باشند) استفاده کنید. اکثر اپلیکیشن‌های استخراج ارز دیجیتال، به واحد پردازش گرافیکی (GPU) یا واحد پردازش مرکزی (CPU) نیاز دارند. با این حال، به دلیل افزایش زمان و مصرف انرژی برای استخراج یک سکه، استخراج با GPU و CPU به اندازه گذشته سودآور نیست.

بهتر است از یک دستگاه ماینینگ استفاده کنید که به‌طور خاص برای استخراج ارزهای دیجیتال طراحی شده استفاده کنید.نام این دستگاه مدار مجتمع ویژه برنامه (ASIC)  است که به طور مخفف به آن “آسیک”نیز می‌گویند. همچنین می‌توانید رایانه‌هایی که چند GPU دارند و به‌طور خاص برای استخراج هستند را خودتان بسازید. اما هنوز هم قدرت محاسباتی بسیار پایین‌تری نسبت به آسیک دارند.

چندین نوع آسیک برای خرید از فروشندگان آنلاین موجود است. هنگام انتخاب یک آسیک، توجه به نرخ هش (سرعتی که آسیک می‌تواند کار استخراج را با آن انجام دهد) آن بسیار مهم است. هرچه نرخ هش بالاتر باشد، سریع‌تر استخراج ارز دیجیتال انجام می‌‌شود (با این حال باید هزینه بیشتری باید برای تهیه آن پرداخت کنید). نکته دیگر مصرف انرژی است.

به عنوان مثال، آسیک مدل Goldshell KD5 دارای نرخ هش ۱۸ تراهش در ثانیه ( Th/s) است اما دارای  قیمتی نزدیک به ۶۵ هزار دلار دارد و به طور میانگین حدود ۲۰۰ دلار برق در ماه مصرف می‌کند. یک مدل قدیمی‌تر آن، یعنی آسیک Goldshell KD2، دارای نرخ هش ۶ تراهش بر ثانیه است و فقط ۷۱ دلار در ماه برق مصرف می‌کند ( و قیمت آن حدود ۲۷ هزار دلار است).

مدل قدیمی‌ “ارزان‌تر” است، اما به سختی می‌توانید با ماینرهایی که سخت‌افزار قوی‌تری دارند رقابت کنید.

نکته مهم

همچنین باید مطمئن شوید که حداقل سرعت، برای اتصال به شبکه سرور استخر را دارید. علاوه بر این، خنک کردن اتاقی که ماینر شما در آن است، هزینه‌ی دستگاه خنک کننده شما را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد زیرا، ماینر‌ها باعث تولید گرما می‌شوند.

از شفافیت استخر استخراج، مطمئن شوید

اپراتور استخر استخراج باید برای اطمینان از شفافیت و اطمينان سازی در بین اعضای استخر، منصفانه عمل کند. به عنوان مثال، شما باید بررسی کنید که آیا نرخ هش کل استخر (که معمولا اپراتور استخر آن را اعلام می‌کند) درست به نظر می‌رسد یا خیر.

همچنین باید به دنبال نشانه‌هایی باشید که نشان می‌دهد اپراتورهای استخر از طرح‌های پرداخت بهتری استفاده می‌کنند ( بهتر است مطمئن شوید که استخر مورد نظر ارزش وقت شما را دارد).

اگر استخرهای ماینینگ مورد نظر شما  پیشخوانی (dashboard) ندارند که بتوانید در هر زمان شفافیت آن را بسنجید، بهتر است استخر دیگری را در نظر بگیرید.

طرح پرداخت استخر را ارزیابی کنید

اگر دستگاه‌های ماینینگی دارید که سخت‌افزاری پایین‌تری دارند، باید از استخرهایی با آستانه‌های بالاتر برای پرداخت اجتناب کنید. چراکه شما قدرت محاسباتی کمتری نسبت به دیگران خواهید داشت که منجر به درآمد کمتر خواهد شد.

بسیاری از استخرها از طرح‌های “پرداخت به ازای سهم” (PPS) یا “پرداخت به ازای آخرین سهم” (PPLNS) استفاده می‌کنند. اگر استخری از پرداخت به ازای سهم استفاده می‌کند، مبلغ ثابتی به ازای هر سهم ارسالی از کار خود دریافت می‌کنید. به طور کلی، زمانی که سهم شما (منظور از سهم قدرت محاسباتی که در پردازش و حل معادله هش به کار برده‌اید می‌باشد) ارسال می‌شود، آن مبلغ به شما پرداخت خواهد شد.

در طرح پرداخت به ازای آخرین سهم، با استفاده از یک سیستم وزنی به ماینرها پول پرداخت می‌شود (هنگامی که یک بلاک استخراج می‌شود، مبلغی به اعضای استخر پرداخت خواهد شد و یک سکه به استخر پاداش داده می‌شود). تعداد سهم‌هایی که ارسال کرده‌اید بر تعداد کل سهم‌هایی که اعضای استخر ارسال کرده تقسیم می‌شود، که در آخر این عدد در پاداش بلاک ضرب می‌شود (منظور از پاداش، ارز دیجیتالی است که برای ایجاد یک بلاک جدید در بلاک چین دریافت می‌کنید).

نکته

سایر طرح‌های پرداخت که در استخرهای ماینینگ استفاده می‌شود شامل طرح “پرداخت کامل به ازای هر سهم” (FPPS) است که کارمزد تراکنش را به مبلغ پرداختی به شما اضافه می‌کند. و طرح دیگر، طرح “پرداخت به ازای آخرین گروه اِن” (PPLNG) می‌باشد. طرح‌های دیگری نیز وجود دارند، اما پرداخت به ازای سهم و پرداخت به ازای آخرین سهم، رایج ترین آن‌ها هستند.

به دنبال ثبات استخر استخراج باشید

از دیگر عوامل مهمی که باید قبل از پیوستن به یک استخر ماینینگ در نظر بگیرید، ارزیابی ثبات آن است. ثبات در یک استخر ماینینگ به این اشاره دارد که آیا استخر دچار خرابی‌هایی خواهد شد که بعدا بر توانایی استخراج و سود شما تأثیر بگذارد یا خیر. به طور کلی، شما باید اطلاعاتی در مورد تاریخچه استخر پیدا کنید. در زیر نمونه‌ای از این اطلاعات را خواهید خواند.

  • آیا استخر مورد نظر اتصالی امن مانند وی پی ان (VPN) ارائه می‌دهد یا فقط از یک اتصال باز به سرور (open connection) استفاده می‌کند؟
  • آیا در برابر حملات “محروم سازی از سرویس توزیع‌شده” (DDoS) آسیب پذیر است؟
  • یا آیا استخر ماینینگ در برابر هرگونه حمله سایبری مقاومت است و قادر به دفع آن است؟
  • و آیا تا به حال استخر خرابی طولانی مدتی داشته است؟

اغلب استخرهای ماینینگ صفحات پشتیبانی دارند که در آن‌ها می‌توانید بحث‌ها، نکات آموزشی و اطلاعیه‌هایی را ببینید که می‌توانند به شما اطلاعاتی در مورد مشکلاتی در ثبات استخر که در گذشته رخ داده، بدهند.

می‌توانید با جستجو در دیگر منابع اینترنتی، گزارش‌هایی در مورد خرابی استخر را بیابید، اما ممکن است این منابع همیشه قابل اعتماد نباشند. به طور کلی، ارزهای دیجیتال هنوز آنقدر نوپا هستند که پیدا کردن منابع معتبر و قابل اعتماد برای آن‌ها سخت باشد.

کارمزد‌های استخر را ارزیابی کنید

تقریبا تمام استخرهای ماینینگ به کارمزد نیاز دارند، اما ساختار بعضی از آن‌ها به گونه‌ای است که بدون کارمزد کار می‌کنند. به عنوان مثال، اسلا‌ش‌پول (Slushpool)، یکی از قدیمی‌ترین استخر‌های ماینینگ است که هنوز فعالیت می‌کنند. این استخر به میزان ۲ درصد از پاداشی که دریافت می‌کنید کارمزد می‌گیرد و کارمزد پرداخت آن (payout fee) برای پرداختی‌های زیر ۰/۰۱ بیت کوین، ۰/۰۰۰۱ بیت کوین می‌باشد.

 پی‌تو‌پول (P2Pool) از دیگر استخرهای استخراج قدیمی است. این استخر کارمزدی دریافت نمی‌کند اما قدرت پردازش هش آن ممکن است کمتر باشد. چراکه فقط یک استخر استخراج همتا به همتا می‌باشد که یک مزرعه استخراج (Mining Farm) به عنوان ماینر مرکزی آن کار نمی‌کند.

استخر ماینینگ خود را انتخاب کنید

پس از اینکه ویژگی‌های مختلف استخر‌های ماینینگ را سنجیدید، باید تقریبا به راحتی بتوانید گزینه‌ای که با نیازها و بودجه شما همگام است را انتخاب نمایید. لازم به ذکر است که شما می‌توانید با رایانه خانگی خود که GPU مناسبی دارد، به یک استخر استخراج بپیوندید، اما سودی که کسب می‌کنید بسیار کندتر خواهد بود. اگر در نظر دارید در ماه فقط چند دلار درآمد داشته باشید، استخراج با GPU روشی پذیرفته‌شده برای کسب پاداشی کم با تجهیزات خانگی می‌باشد. اگر استخر استخراج خود را با دقت انتخاب کنید، می‌توانید این پاداش را کمی افزایش دهید.

آیا هر کس می‌تواند به یک استخر استخراج بپیوندد؟

هر فردی که تجهیزات و قصد استخراج ارز دیجیتال را دارد، می‌تواند به یک استخر ماینینگ بپیوندد.

چگونه به یک استخر ماینینگ بپیوندم؟

استخر مورد نظر را طبق معیار‌های خود انتخاب کنید و آدرس stratum را به اپلیکیشن خود اضافه کنید. سپس کیف پول خود را به آن متصل نمایید، کلاینت خود را تنظیم و استخراج را شروع کنید.

آیا می‌توانم بدون یک استخر ماینینگ بیت کوین استخراج کنم؟

بله می‌توانید. اما پيوستن به یک استخر ماینینگ بسیار سودآور تر است. زیرا دشواری استخراج پس از هر سکه که پاداش می‌گیرید بیشتر می‌شود. برای اینکه بتوانید با این دشورای رقابت کنید، بهتر است که به یک استخر ماینینگ بپیونید یا اگر منابع لازم را دارید، استخر استخراج خود را ایجاد کنید یا چندین آسیک‌ مدرن و بروز خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *