خرید بیت کوین

راهنمای خرید بیت کوین

فهرست عناوین پنهان

مقدمه

خرید بیت کوین و سرمایه گذاری در آن می‌تواند پیچیده به نظر برسد، اما زمانی که آن را به چند مرحله تقسیم کنید، بسیار آسان تر می‌شود. سرمایه گذاری یا معامله بیت کوین فقط به یک حساب کاربری در یک پلتفرم یا صرافی نیاز دارد، اگرچه روش‌های ذخیره سازی ایمن‌تر را توصیه می‌‌کنیم.

چندین مورد وجود دارند که سرمایه گذاران مشتاق بیت کوین به آن نیاز دارند: یک حساب صرافی ارز دیجیتال، مدارک شناسایی شخصی اگر از پلتفرم “مشتری خود را بشناسید” (KYC) استفاده می‌کنید، اتصال ایمن به اینترنت و یک روش پرداخت. همچنین توصیه می‌شود که کیف پول شخصی خود را جدا از حساب صرافی داشته باشید. روش‌های معتبر پرداخت با استفاده از این طریق شامل حساب‌های بانکی و کارت‌های اعتباری است. همچنین دریافت بیت کوین در دستگاه‌های خودپرداز ویژه و از طریق صرافی‌های همتا به همتا امکان پذیر است. در این مقاله از زرد نیوز بررسی‌ خواهیم کرد که چگونه بیت کوین بخرید و در آن سرمایه‌گذاری کنید؛ پس تا انتها ما را همراهی کنید.

مطلب مربط: معرفی بهترین کیف پول‌های بیت کوین در سال ۲۰۲۲

نکات مهم

  • ارزش بیت کوین را این فاکتور‌‌ها تعیین می‌کنند: میزان پذیرش آن توسط افراد و کسب و کار‌ها، پذیرش آن به عنوان ذخیره ارزش (store of value) و سیستم پرداخت و عرضه محدود و تورم در حال کاهش بیت کوین.
  • اگرچه هک‌شدن خود بیت کوین تقریبا غیرممکن است، اما ممکن است کیف پول یا حساب صرافی شما به خطر بیفتد. به همین دلیل است که انجام اقدامات امنیتی مناسب برای ذخیره سازی ضروری است.
  • شما همچنین می‌توانید بیت کوین را از طریق خدمات اصلی پلتفرم‌های پرداخت مانند پی‌پال (PayPal) و رابین هود (Robinhood) خریداری کنید.
  • یکی از راه‌های مالکیت غیرمستقیم بیت‌کوین، سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی است که بیت‌کوین را در ترازنامه خود دارند.

نکاتی که قبل از خرید بیت کوین باید بدانید

حریم خصوصی و امنیت، جزو مسائل مهمی برای سرمایه گذاران بیت کوین است. هر کسی که کلید خصوصی یک آدرس عمومی (یک کیف پول) در بلاک چین بیت کوین را به دست آورد می‌تواند اجازه دهد تراکنش‌ها انجام شود.

کلیدهای خصوصی خود را باید مخفی نگه دارید. اگر مجرمان متوجه شوند که در کیف پولتان دارایی زیادی دارید، ممکن است اقدام به سرقت آن کنند. توجه داشته باشید که هر کسی می‌تواند موجودی آدرس عمومی مورد استفاده شما را ببیند. اما طرف دیگر این اطلاعات عمومی آن است که یک فرد می‌تواند چندین آدرس عمومی برای خود ایجاد کند. بنابراین، افراد می‌توانند سپرده بیت کوین خود را در آدرس‌ها عمومی توزیع کنند. یک استراتژی خوب در این مورد این است که سرمایه‌گذاری‌های بزرگ خود را در آدرس‌های عمومی که مستقیماً به آدرس‌هایی که در تراکنش‌ها استفاده می‌شوند مرتبط نیستند، نگه دارید.

اگرچه تراکنش‌ها به صورت عمومی بر روی بلاک چین ثبت می‌شوند، اطلاعات شخصی کاربر برای کسی مشخص نخواهد بود. در بلاک چین بیت کوین، فقط کلید عمومی کاربر در کنار یک تراکنش ظاهر می‌شود و تراکنش‌ها را محرمانه می‌کند؛ اما این تراکنش ناشناس نخواهد بود. از این نظر، تراکنش‌های بیت‌کوین شفاف‌تر و قابل ردیابی‌تر از پول نقد هستند، زیرا برخلاف تراکنش‌های نقدی خصوصی، همه آن‌ها برای دید عموم در دسترس هستند. اما تراکنش‌های بیت‌کوین یک عنصر ناشناس را نیز در طراحی خود دارند. ردیابی طرف‌های معامله (یعنی فروشنده و خریدار) بیت کوین در بلاک چین بسیار دشوار است.

نکات امنیتی

محققان بین‌المللی و اف‌بی‌آی (FBI) ادعا کرده‌اند که می‌توانند تراکنش‌های انجام‌شده در بلاک چین بیت‌ کوین را از حساب‌های آنلاین دیگر کاربران، از جمله کیف پول دیجیتال آن‌ها، ردیابی کنند.

به عنوان مثال، اگر شخصی در کوین بیس (Coinbase) یک حساب کاربری ایجاد کند، باید کد ملی خود را ارائه دهد.

اکنون، وقتی آن شخص از کوین بیس بیت کوین می‌خرد، آن توکن به نام او گره می‌خورد. اگر کاربر آن بیت کوین را به کیف پول دیگری ارسال کنند، همچنان می‌توان آن را به خرید کوین بیس که به هویت دارنده حساب متصل است، ردیابی کرد. این نباید بیشتر سرمایه گذاران را نگران کند زیرا بیت کوین در ایالات متحده و اکثر کشورهای توسعه یافته دیگر قانونی است.

خرید بیت کوین

ما مراحل خرید بیت کوین را در زیر شرح داده‌ایم. به یاد داشته باشید که باز هم باسد تحقیقات خود را انجام دهید و بر اساس شرایط خود بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

قدم اول: یک پلتفرم معامله کریپتو انتخاب کنید

اولین قدم در خرید بیت کوین شامل انتخاب یک پلتفرم یا محل معاملات ارز دیجیتال است. پلتفرم‌های تجاری محبوب و مکان‌های خرید ارزهای دیجیتال شامل صرافی‌های ارزهای دیجیتال، موسسات خدمات پرداخت و کارگزاری‌ها می‌شوند. از میان این موارد، صرافی‌های ارزهای دیجیتال راحت‌ترین گزینه هستند، زیرا خدمات و ارزهای دیجیتال بیشتری را برای خرید و فروش ارائه می‌دهند.

ثبت نام در یک صرافی ارز دیجیتال به شما امکان می‌دهد تا ارز دیجیتال را خرید و فروش کنید و آن را در حساب خود نگه دارید. به طور کلی بهترین روش برای خرید بیت کوین استفاده از صرافی است که به کاربرانش امکان می‌دهد رمز ارزها را از کیف پول آنلاین شخصی خود برای حفظ امنیت خارج کنند. برای کسانی که به دنبال تجارت بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال هستند، این ویژگی ممکن است اهمیتی نداشته باشد.

انواع صرافی ارز دیجیتال

انواع مختلفی از صرافی های ارز دیجیتال وجود دارد. از آنجایی که اساس بیت کوین بر تمرکززدایی و حاکمیت فردی بنا شده است، برخی از صرافی‌ها به کاربران اجازه می‌دهند ناشناس بمانند و کاربران را ملزم به وار‌د‌کردن اطلاعات شخصی نمی‌کنند. چنین صرافی‌هایی به‌طور مستقل عمل می‌کنند و معمولاً غیرمتمرکز هستند، به این معنی که یک دفتر مرکزی ندارند.

اگرچه چنین سیستم‌هایی ممکن است اهداف سویی را دنبال کنند، اما می‌توانند خدماتی را به افرادی که دسترسی به بانک ندارند نیز ارائه دهند. برای دسته‌های خاصی از مردم (پناهندگان یا کسانی که در کشورهایی زندگی می‌کنند که زیرساخت‌های اعتباری دولتی یا بانکی ندارند) مبادلات ناشناس می‌تواند به ورود آنها به جریان اصلی اقتصاد کمک کند.

با این حال، در حال حاضر، اکثر صرافی‌های محبوب غیرمتمرکز نیستند و از قوانینی پیروی می‌کنند که کاربران را ملزم به ارائه اسناد شناسایی می‌کند. در کشور آمریکا، این صرافی‌ها عبارتند از: جمینای(Gemini)، کوین بیس (Coinbase)، بایننس (Binance.US)، کراکن (Kraken). این صرافی‌ها از نظر تعداد خدماتی که ارائه می‌دهند رشد قابل توجهی داشته‌‌اند.

جهان کریپتو در دهه گذشته به سرعت رشد کرده است و بسیاری از توکن‌های جدید با دلارهای سرمایه گذاران رقابت می‌کنند. به استثنای بیت کوین و برخی از سکه‌های مطرح مانند اتریوم، همه این توکن‌ها در همه صرافی‌ها در دسترس نیستند. هر صرافی مجموعه‌ای از معیارهای خاص خود را دارد و بر اساس آن‌ها تعیین می‌کند که آیا خرید و فروش توکن‌های خاص را انجام می‌دهد یا خیر.

نکته مهمی که باید در هنگام ایجاد حساب در صرافی‌های ارزهای دیجیتال به آن توجه کنید، استفاده از روش‌های اتصال ایمن است. این شامل احراز هویت دو مرحله‌ای (یا two factor authentication) و یک رمز عبور طولانی و منحصر به فرد است که شامل انواع حروف کوچک، حروف بزرگ، کاراکترهای خاص و اعداد است.

نکته

السالوادور در ۸ ژوئن ۲۰۲۱ بیت کوین را به عنوان یک ارز قانونی معرفی کرد. السالوادور اولین کشوری است که این کار را انجام می‌دهد. در این کشور ارز دیجیتال می‌تواند برای هر معامله‌ای، در صورت پذیرش آن کسب و کار استفاده شود. دلار آمریکا همچنان ارز اصلی السالوادور است

مرحله دوم: حساب صرافی خود را به یکی از روش‌های پرداخت متصل کنید

پس از انتخاب صرافی، باید مدارک شخصی خود را جمع آوری کنید. بر اساس قوانین صرافی، این مدارک ممکن است شامل تصاویر گواهینامه رانندگی یا کارت تامین اجتماعی و همچنین اطلاعاتی در مورد کارفرما و منبع پول شما باشد. اطلاعاتی که ممکن است به آن نیاز داشته باشید می‌تواند به منطقه‌ای که در آن زندگی می کنید و قوانین موجود در آن بستگی داشته باشد. فرآیند تا حد زیادی مشابه باز‌کردن یک حساب کارگزاری معمولی است.

پس از اینکه صرافی هویت شما را تأیید کرد، از شما خواسته می‌شود یک گزینه پرداخت را انتخاب کنید تا به متصل شوید. در اکثر صرافی‌ها، می‌توانید حساب بانکی خود را مستقیماً وصل کنید. همچنین این امکان وجود دارد تا کارت اعتباری خود را به حساب صرافی‌تان وصل کنید. با اینکه می‌توانید از کارت اعتباری برای خرید ارز دیجیتال استفاده کنید، اما این مورد را توصیه نمی‌کنیم زیرا نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال می‌تواند هزینه کلی خرید یک سکه را افزایش دهد.

بیت کوین در کشور آمریکا قانونی است، اما برخی از بانک‌ها ممکن است سپرده گذاری در سایت‌ها یا صرافی‌های مرتبط با رمزنگاری را نپذیرند یا حتی آن را متوقف کنند.

بهتر است که قبل از خرید بیت کوین یا هر رمز ارز دیگر بررسی کنید تا مطمئن شوید که بانک شما اجازه سپرده گذاری در صرافی انتخابی شما را می‌دهد.

کارمزدهای متفاوتی برای سپرده گذاری از طریق حساب بانکی یا کارت اعتباری وجود دارد. تحقیق در مورد کارمزدهای مربوط به هر گزینه پرداخت برای کمک به انتخاب صرافی یا انتخاب گزینه پرداخت از موارد مهمی است که باید انجام دهید.

توجه

صرافی‌ها همچنین برای هر تراکنش کارمزد دریافت می.کنند. این کارمزدها می‌تواند یک کارمزد ثابت (اگر مقدار معاملات کم باشد) یا درصدی از مبلغ معامله باشد. کارت‌های اعتباری علاوه بر کارمزد تراکنش، هزینه پردازش نیز دارند.

مرحله سوم: سفارش خود را ثبت کنید

پس از انتخاب یک صرافی و اتصال گزینه پرداخت، می‌توانید بیت کوین (یا سایر ارزهای دیجیتال) را خریداری کنید. در سال‌های اخیر، افراد به آرامی صرافی‌های ارزهای دیجیتال را پذیرفته‌اند. صرافی‌ها از نظر نقدینگی و وسعت ارئه خدمات خود رشد قابل توجهی داشته‌اند. تغییراتی که در ارائه خدمات صرافی‌های ارزهای دیجیتال انجام شده، موازی با میزان درک افراد از ارزهای دیجیتال رشد داشته است. صنعتی که زمانی به عنوان یک کلاهبرداری یا کسب و کاری سوداگرانه تصور می‌شد، به آرامی به صنعتی قانونی تبدیل می‌شود که توجه همه بازیگران بزرگ صنعت خدمات مالی را به خود جلب کرده است.

اکنون، صرافی‌های ارزهای دیجیتال به نقطه‌ای رسیده‌اند که تقریباً همان سطح خدمات صرافی‌های کارگزاری سهام را دارند. امروزه صرافی‌های کریپتو انواع مختلفی از سفارش‌ها و روش‌های سرمایه‌گذاری را ارائه می‌دهند. تقریباً همه صرافی‌های ارز دیجیتال هم سفارش‌های بازار و هم سفارش‌های محدود را دارند و برخی نیز سفارش‌های توقف ضرر (stop loss ordrt)را ارائه می‌کنند. از میان صرافی‌هایی که در بالا بیان کردیم، کراکن بیشترین نوع سفارش را ارائه می‌دهد. کراکن اجازه می‌دهد تا برای بازار، محدودیت، توقف ضرر، توقف حد، برداشت سود، و حد سود سفارش دهید.

جدا از انواع سفارش‌ها، صرافی‌ها همچنین راه‌هایی برای راه‌اندازی سرمایه‌گذاری‌های پر تکرار ارائه می‌دهند که به مشتریان این امکان را می‌دهد تا میانگین هزینه‌های دلاری را در سرمایه‌گذاری‌های انتخابی خود تعیین کنند. به عنوان مثال، کوین بیس به کاربران امکان می دهد خریدهای تکراری را برای هر روز، هفته یا ماه تنظیم کنند.

مرحله چهارم: ذخیره‌سازی امن

کیف پول بیت کوین و ارزهای دیجیتال مکانی امن برای ذخیره دارایی‌های دیجیتال هستند. نگهداری رمز ارز خود خارج از صرافی و در کیف پول شخصی شما بدین معنی است که فقط شما کنترل کلید خصوصی وجوه خود را دارید. همچنین به شما این امکان را می‌دهد که وجوه خود را به دور از صرافی ذخیره کنید. این یعنی از خطر احتمالی هک‌شدن صرافی و از دست‌دادن سرمایه خود مصون هستید.

اگرچه اکثر صرافی ها برای کاربران خود کیف پول ارائه می‌دهند، اما ایجاد امنیت کسب و کار اصلی آن‌ها نیست. ما معمولاً استفاده از کیف پول صرافی را برای دارایی‌های بزرگ یا بلندمدت ارزهای دیجیتال توصیه نمی‌کنیم.

برخی از کیف پول ها نسبت به بقیه امکانات بیشتری دارند. بعضی فقط مخصوص بیت کوین هستند و برخی توانایی ذخیره انواع مختلفی از آلت کوین‌ها را دارند. برخی از کیف پول‌ها همچنین امکان تعویض یک توکن با دیگری را نیز ارائه می‌دهند.

وقتی نوبت به انتخاب کیف پول بیت کوین می‌رسد، گزینه‌های مختلفی پیش رو دارید. اولین چیزی که باید در مورد کیف پول‌های کریپتو بدانید مفهوم کیف پول‌های داغ (کیف پول‌های آنلاین) و کیف پول‌های سرد (کیف پول های کاغذی یا سخت افزاری که آفلاین هستند) است.

مطلب مرتبط: امن ‌ترین روش‌های نگهداری بیت کوین کدام‌اند؟

کیف پول داغ

کیف پول‌های آنلاین با نام کیف پول‌های داغ (hot wallets) نیز شناخته می‌شوند. کیف‌ پول‌های داغ کیف‌ پول‌هایی هستند که روی دستگاه‌های متصل به اینترنت مانند رایانه، تلفن همراه یا تبلت نصب و اجرا می‌شوند. این امر ممکن است یک نقطه ضعف امنیتی باشد. زیرا این کیف پول‌ها کلیدهای خصوصی (private keys) سکه‌های شما را در دستگاه‌های متصل به اینترنت تولید می‌کنند. با اینکه یک کیف پول داغ می‌تواند دسترسی سریع به دارایی‌ها و انجام بسیار راحت تراکنش را ارائه دهد، اما ذخیره کلید خصوصی شما در یک دستگاه متصل به اینترنت آن را بیشتر در معرض هک‌شدن قرار می‌دهد.

این ممکن است دور از ذهن به نظر برسد، اما دارندگان کیف پول داغ که نکات امنیت کافی را رعایت نکرده‌اند، در معرض خطر از دست‌دادن سرمایه خود از طریق سرقت هستند. این یک اتفاق نادر نیست و ممکن است به طرق مختلف اتفاق بیفتد. برای مثال، لاف‌زدن در یک انجمن عمومی مانند ردیت (Reddit) درباره مقدار بیت کوینی که در اختیار دارید در حالی که از امنیت کافی را برای کیف پول خود اعمال نکرده‌اید؛ و یا آن را در یک کیف پول داغ ذخیره می‌کنید، عاقلانه نیست. با این حال، تا زمانی که اقدامات امنیتی و احتیاطی را انجام دهید، ممکن است این کیف پول‌ها را ایمن کرد. رمزهای عبور قوی، احراز هویت دو مرحله‌ای و وبگردی ایمن در اینترنت باید به حداقل الزامات امنیتی در نظر گرفته شوند.

مزیا و معایب کیف پول داغ

این کیف‌پول‌ها اغلب برای مقادیر کمی از ارزهای دیجیتال یا ارزهای دیجیتالی که فعالانه در صرافی معامله می‌کنید، بهترین گزینه هستند. به عبارت دیگر می‌توانید یک کیف پول داغ را به یک حساب جاری تشبیه کنید. دانش مالی عُرف می‌گوید که فقط پولی را که خرج می‌کنید در یک حساب جاری نگه دارید و بخش عمده پول خود در حساب‌های پس‌انداز یا سایر حساب‌های سرمایه‌گذاری قرار دهید. همین را می‌توانیم در مورد کیف پول‌های داغ نیز بگوییم. کیف‌پول‌های داغ در موبایل، دسکتاپ، وب و به صورت کیف‌پول‌های حساب حضانتی (custodian account wallets) ارائه می‌شوند.

همانطور که پیش از این گفتیم، کیف پول‌های صرافی، حساب‌های حضانتی هستند خود صرافی آن‌ها را ارائه می‌کند. فردی که این نوع کیف پول را دارد، مالکیت کلید خصوصی ارز دیجیتال داخل کیف پول را ندارد. اگر اتفاقی رخ دهد که در آن صرافی هک شود یا حساب شما در معرض خطر قرار گیرد، سرمایه خود را از دست خواهید داد. عبارت “اگر کلید برای شما نیست، سکه‌ها نیز برای شما نیستند” به شدت در انجمن ها و گروه‌های آنلاین ارزهای دیجیتال تکرار می‌شود.

کیف پول سرد

ساده ترین توصیف کیف پول سرد این است که به اینترنت متصل نیست و بنابراین در معرض خطر بسیار کمتری قرار دارد. این کیف پول‌ها را می‌توانیم کیف پول آفلاین یا کیف پول سخت افزاری نیز بنامیم. این کیف پول‌ها کلید خصوصی کاربر را روی چیزی که به اینترنت متصل نیست ذخیره می‌کنند و ممکن است نرم‌افزاری نیز همراه آن‌ها باشد. نرم افزار این کیف پول‌‌ها به صورت موازی با آن‌ها کار می‌کند تا کاربر بتواند پرتفوی خود را بدون به خطر انداختن کلید خصوصی خود مشاهده کند.

شاید مطمئن ترین راه برای ذخیره ارزهای دیجیتال به صورت آفلاین از طریق کیف پول کاغذی باشد. کیف پول کاغذی کیف پولی است که می‌توانید آن را از طریق وب سایت‌های خاصی تولید کنید. به طور کلی در یک کیف پول کاغدی، کلیدهای عمومی و خصوصی  روی یک تکه کاغذ چاپ می‌شوند. امکان دسترسی به ارز دیجیتال داخل این کیف پول‌ها تنها در صورتی امکان پذیر است که آن کاغذ را با کلید خصوصی داشته باشید. بسیاری از مردم این کیف پول های کاغذی را پرس و در صندوق‌ امانات بانک خود یا حتی در گاوصندوق خانه خود نگهداری می‌کنند. این کیف پول‌ها برای سرمایه‌گذاری‌های با امنیت بالا و بلندمدت طراحی شده‌اند، زیرا نمی‌توانید بیت‌کوین ذخیره‌شده را به‌سرعت بفروشید یا معامله کنید.

کیف پول سخت افزاری

نوع رایج کیف‌های پول سرد، کیف پول سخت افزاری است. کیف پول سخت افزاری معمولاً یک دستگاه است که درایو USB دارد. این کیف، پول کلیدهای خصوصی کاربر را به صورت آفلاین ذخیره می‌کند. چنین کیف پول‌هایی مزایای جدی نسبت به کیف پول‌های داغ دارند زیرا هکر‌ها نمی‌توانند آن را با هدف سرقت به ویروس آلوده کنند. در کیف پول‌های سخت افزاری، کلیدهای خصوصی هرگز با رایانه متصل به شبکه یا نرم افزارهای بالقوه آسیب پذیر شما تماس ندارند. این دستگاه‌ها معمولاً اوپن سورس (Open-source) هستند و به افراو اجازه می‌دهند که ایمنی آن‌ها را از طریق کد‌های ممیزی (audit code) و بدون دخالت شرکت، افزایش دهند.

کیف پول سرد امن ترین راه برای ذخیره بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال است. اما برای راه اندازی به دانش فنی بیشتری نیاز دارند.

چگونه با پی‌پال (PayPal) بیت کوین بخریم؟

شما همچنین می‌توانید از طریق شرکت پردازش پرداخت پی‌پال (PayPal Holdings) بیت کوین خریداری کنید. دو روش برای خرید بیت کوین با استفاده از پی‌پال وجود دارد. اولین و راحت‌ترین روش، خرید ارزهای دیجیتال از طریق حساب پی‌پالی متصل به کارت اعتباری یا حساب بانکی است. گزینه دوم این است که از موجودی حساب پی پال خود برای خرید ارزهای دیجیتال از یک پلتفرم شخص ثالث استفاده کنید. این گزینه به راحتی گزینه اول نیست زیرا تعداد کمی از سایت‌های شخص ثالث به کاربران اجازه می‌دهند بیت کوین را با استفاده از حساب پی‌پال خریداری کنند.

گفتنی است که چهار ارز دیجیتال (بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و بیت کوین کش) را می‌توانید مستقیماً از طریق پی پال خریداری کرد.

  به استثنای کسانی که در هاوایی زندگی می‌کنند، ساکنان همه ایالت‌های آمریکا می توانند از حساب‌های پی پال موجود خود استفاده کنند یا حساب‌های جدیدی راه اندازی کنند. همچنین می‌توانید از ارزهای دیجیتال خود برای خرید محصولات و خدمات از طریق ویژگی “Checkout With Crypto” استفاده کنید.

برای راه اندازی یک حساب کریپتو در پی‌پال، اطلاعات زیر مورد نیاز است: نام، آدرس، تاریخ تولد و شماره شناسایی مالیاتی.

استفاده از کارت اعتباری برای خرید بیت کوین از طریق از پی‌پال امکان پذیر نیست. در طی فرآیند خرید، پی‌پال قیمت ارز دیجیتال را نشان می‌دهد. اما این قیمت به دلیل نوسانات بازارهای ارزهای دیجیتال سریع خواهد کرد. بهتر است که مطمئن شوید قبل از خرید مبلغ مورد نظر را در حساب بانکی خود دارید.

کارمزدها

وقتی بیت کوین را مستقیماً از پی پال می‌خرید، این شرکت از اسپرد کریپتو (spread crypto)  یا تفاوت بین قیمت بازار بیت‌‌کوین و نرخ تبدیل آن به دلار درآمد کسب می‌کند. این شرکت همچنین برای هر خرید، یک کارمزد تراکنش دریافت می‌کند. این کارمزد‌ها به مبلغ دلاری خرید رمز ارز نیز بستگی دارد. به عنوان مثال، برای خریدهای بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار، کارمزد ثابت ۰/۵۰ دلار دریافت می‌باشد. پس از آن، کارمزد درصدی از مبلغ کلی دلار است. به عنوان مثال، برای خرید ارزهای دیجیتال بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار، ۲ درصد از کل مبلغ دریافت می‌شود.

یکی از معایب خرید ارزهای دیجیتال از طریق پی پال این است که نمی توانید رمز ارز را به خارج از پلتفرم این شرکت منتقل کنید. بنابراین، امکان انتقال بیت کوین خریداری‌شده از کیف پول پی پال به کیف پول ارز دیجیتال خارجی یا کیف پول شخصی شما وجود ندارد.

معایب دیگر استفاده از پی پال این است که تعداد بسیار کمی از صرافی‌ها و معامله گران آنلاین اجازه استفاده از پردازشگر پرداخت را برای خرید پرداخت می پ‌دهند. ای‌تورو (eToro) از معدود تریدر‌های آنلاین است که امکان استفاده از پی پال را برای خرید بیت کوین در پلتفرم خود فراهم می‌کند.

چگونه با کارت اعتباری بیت کوین بخریم؟

فرآیند خرید بیت کوین با کارت‌های اعتباری مشابه فرآیند خرید آن با کارت‌های نقدی (debit card) یا از طریق اتاق پایاپای الکترونیکی (ACH) است. شما باید مشخصات کارت اعتباری خود را در صرافی یا شرکت تریدینگ آنلاین مورد نظر وارد کنید و اجازه انجام معامله را بدهید. با این حال، به طور کلی، خرید بیت کوین با کارت‌های اعتباری را توصیه نمی‌کنیم. چند دلیل برای این امر وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

اولا، همه صرافی‌ها به دلیل کارمزدهای پردازش مرتبط و خطر تقلب، امکان خرید بیت‌ کوین با کارت‌های اعتباری را ندارند. این تصمیم ممکن است به نفع مشتریان باشد زیرا پردازش تراکنش‌های کارت اعتباری می‌تواند کارمزدهای اضافی را بر روی چنین تراکنش‌هایی اعمال کند. بنابراین، علاوه بر پرداخت کارمزدهای تراکنش، در نهایت با کارمزدهای پردازشی مواجه خواهید شد که ممکن است صرافی آن را از شما بگیرد.

دلیل دوم این است که خرید با کارت اعتباری ممکن است گران باشد. صادرکنندگان کارت اعتباری، خرید بیت کوین را به عنوان پیش پرداخت نقدی تلقی می‌کنند و برای چنین پیش پرداخت هایی، کارمزد و نرخ بهره سنگینی را دریافت می‌کنند. به عنوان مثال، امریکن اکسپرس (American Express) و چِیس (Chase) هر دو خرید ارزهای دیجیتال را به عنوان تراکنش‌های پیش پرداخت نقدی حساب می‌کنند. بنابراین، اگر ۱۰۰ دلار بیت کوین را با استفاده از کارت امریکن اکسپرس خریداری کنید، ۱۰ دلار (کارمزد پیش پرداخت نقدی فعلی برای چنین تراکنش‌هایی) به اضافه درصد کارمزد سالانه ۲۵ درصد، پرداخت خواهید کرد. علاوه بر این، شرکت‌های کارت اعتباری، شما را به ۱۰۰۰ دلار خرید بیت کوین در ماه محدود می‌کنند.

نکته

یک روش غیرمستقیم برای خرید بیت کوین با استفاده از کارت اعتباری، دریافت کارت اعتباری پاداشی بیت کوین (Bitcoin rewards credit card) است. چنین کارت‌هایی مانند کارت‌های اعتباری پاداشی معمولی شما عمل می‌کنند با این تفاوت که پاداش‌هایی به شکل بیت‌کوین ارائه می‌کنند. بنابراین، آنها پول نقدی را که از خرید به دست می‌آورند در بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کنند. یکی از نمونه های کارت پاداش بیت کوین، کارت اعتباری BlockFi Bitcoin Rewards است.

اما مراقب باشید که کارمزدهای سالانه این کارت‌ها ممکن است زیاد باشد و ممکن است کارمزدهای اضافی مرتبط با تبدیل ارزهای فیات به ارزهای دیجیتال وجود داشته باشد.

دیگر روش‌های خرید بیت کوین

دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین

دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین مانند صرافی‌های حضوری بیت کوین عمل می‌کنند. افراد می‌توانند پول نقد را در دستگاه وارد  و از آن برای خرید بیت کوین استفاده کنند. سپس این بیت کوین به کیف پول‌های آنلاین افراد منتقل می‌شود. دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین در سال‌های اخیر به طور فزاینده‌ای محبوب شده‌اند. حتی غول سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای، والمارت (Walmart Inc)، در حال تست یک برنامه آزمایشی است که به مشتریان خود گزینه خرید بیت کوین را ارائه می‌دهد. اپلیکیشن Coin ATM Radar می‌تواند به ردیابی نزدیک ترین خودپرداز‌های کمک کند.

با این حال، دستگاه‌های خودپرداز یک گزینه گران قیمت هستند. هنگام استفاده از این خودپرداز، دو هزینه برای خرید بیت کوین وجود دارد: کارمزد خرید و کارمزد تبدیل ارز فیات به بیت کوین. هر دو کارمزد نسبت به سایر گزینه‌ها نسبتاً زیاد هستند. به عنوان مثال، متوسط کارمزد خرید در سراسر جهان در دستگاه های خودپرداز بیت کوین ۸/۴ درصد (از مبلغ خرید) و ۵/۴ درصد از فروش به دستگاه‌های خودپرداز است.

مهم

توجه داشته باشید که دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین از اوایل سال ۲۰۲۰ به طور فزاینده‌ای به شناسه‌هایی که دولت صادر می‌کند نیاز دارند.

صرافی‌های همتا به همتا

برخلاف صرافی‌های غیرمتمرکز که خریداران و فروشندگان را به‌طور ناشناس به هم متصل و همه جنبه‌های تراکنش را تسهیل می‌کنند، برخی از صرافی‌های همتا به همتا (P2P) وجود دارند که ارتباط مستقیم‌تری بین کاربران را ایجاد می‌کنند. لوکال بیتکوینز (LocalBitcoins) نمونه‌ای از چنین صرافی‌ها است. پس از ایجاد یک حساب کاربری، کاربران می‌توانند سفارش خرید یا فروش بیت کوین خود را ثبت کند، سپس کاربر می‌تواند از جمله اطلاعاتی در مورد روش‌های پرداخت و قیمت‌ها را دریافت نماید. سپس کاربران فهرست‌های پیشنهادات خرید و فروش را مرور می‌کنند و افرادی را که می‌خواهند با آن‌ها معامله نمایند، انتخاب می‌کنند.

لوکال بیتکوینز برخی از جنبه‌های معامله را تسهیل می‌کند. اگرچه صرافی‌های همتا به همتا مانند صرافی‌های غیرمتمرکز آن سطح از ناشناسی را ارائه نمی‌کنند، اما به کاربران این فرصت را می‌دهند که  بهترین معامله را داشته باشند. بسیاری از این صرافی‌ها همچنین سیستم‌ امتیاز دهی دارند تا کاربران راهی برای ارزیابی طرف بالقوه معامله قبل از انجام آن را داشته باشند.

کارگزاری‌های مطرح

تعداد بسیار کمی از کارگزاری‌های مطرح به دلیل عدم اطمینان در مورد وضعیت قانونی ارزهای دیجیتال، قابلیت خرید و تجارت بیت کوین را ارائه می‌دهند. رابین هود مارکتس (Robinhood Markets)، یک اپلیکیشن محبوب در بین سرمایه گذاران خرد و یکی از صرافی‌هایی است که تسهیلات معاملات ارزهای دیجیتال را ارائه می‌دهد. این صرافی برای معاملات و خریدهای ارزهای دیجیتال ۰ درصد کمیسیون دریافت می‌کند سفارش جریان (order flow) درآمد کسب می‌کند و حجم معاملات خود را به سایر پلتفرم های معاملاتی یا کارگزاری‌ها منتقل می‌کند.

ممکن است این نکته که این صرافی کارمزد دریافت نمی‌کند برای مبتدیان یک چشم انداز فریبنده باشد، اما چند نکته در مورد این ویژگی وجود دارد. اول، رابین هود وسعت خدمت و تعداد سکه‌هایی که ارائه می‌دهد در مقایسه با صرافی‌های کریپتو برجسته مانند کوین بیس بسیار کمتر است. رابین هود خرید و فروش هفت ارز دیجیتال را در پلتفرم خود انجام می‌دهد: بیت کوین، بیت کوین کش، اتریوم، بیت کوین اس‌وی ، دوج کوین و اتریوم کلاسیک(Ethereum Classic). در مقابل، شما می توانید بیش از ۱۰۰ ارز دیجیتال را در کوین بیس معامله کنید.

این صرافی همچنین انواع مختلف سفارشات را برای به حداقل رساندن ریسک و جبران ضررها در طول معاملات ارائه می‌دهد.

پلتفرم رابین هود نیز کیف پول میزبان ندارد. بنابراین، اگر می‌خواهید ارزهای دیجیتال را از طریق رابین هود خریداری کنید، باید هزینه‌های اضافی را برای یک ارائه‌دهنده کیف پول آنلاین در نظر بگیرید.

مهم

بیت‌ کوین و سایر سرمایه‌گذاری‌های ارزهای دیجیتال توسط بیمه شرکت حفاظت از سرمایه‌گذاران اوراق بهادار (SIPC) محافظت نمی‌شوند. در کارگزاری‌های معمولی، دارایی‌های افراد را در برابر از دست‌دادن اوراق بهادار و پول نقد در حساب‌های کارگزاری تا سقف پانصد هطار دلار با محدودیت ۲۵۰ هزار دلاری محافظت می‌کند.

  این تسهیلات برای مشتریان صرافی‌های ارز دیجیتال در دسترس نیست. صرافی‌های ارزهای دیجیتال مانند کوین بیس دارای بیمه جرم هستند تا از زیرساخت‌های خود در برابر هک محافظت کنند. اما این بیمه از مشتریان فردی در برابر سرقت رمز عبور محافظت نمی‌کند.

چگونه بیت کوین خود را بفروشیم ؟

می‌توانید بیت‌ کوین را در همان مکان‌هایی که ارز دیجیتال را خریداری کرده‌اید، مانند صرافی‌های ارز دیجیتال و پلتفرم‌های همتا به همتا بفروشید. به طور معمول، فرآیند فروش بیت کوین در این پلتفرم ها مشابه فرآیند خرید آن است.

برای مثال، ممکن است فقط از شما بخواهند که روی یک دکمه کلیک کنید و نوع سفارش را مشخص کنید. یعنی اینکه آیا ارز دیجیتال باید فوراً با قیمت‌های موجود فروخته‌شود یا اینکه آیا باید برای محدود‌کردن ضرر فروخته‌شود. پس از مشخص‌شدن این‌ها فروش را می‌توانید انجام دهید. بسته به ترکیب بازار و تقاضا در آن صرافی، قیمت پیشنهادی بیت کوین ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال، صرافی‌های کره جنوبی بیت‌ کوین را با قیمتی به نام کیمچی پریمیوم (Kimchi Premium) در طول افزایش قیمت‌های آن در سال ۲۰۱۸ معامله کردند.

صرافی‌های ارزهای دیجیتال درصدی از مبلغ فروش کریپتو مشتریان را به عنوان کارمزد دریافت می‌کنند. به عنوان مثال، کوین بیس ۲/۴۹ درصد از کل مبلغ تراکنش را به عنوان کارمزد دریافت می‌کند.

صرافی‌ها معمولا دارای محدودیت برداشت روزانه و ماهانه هستند. بنابراین، پول نقد حاصل از یک فروش بزرگ ممکن است فوراً در دسترس معامله گر نباشد. با این حال، هیچ محدودیتی برای میزان فروش ارز دیجیتال وجود ندارد.

مراحل خرید بیت کوین چیست؟

فرآیند خرید بیت کوین شامل چهار مرحله است: انتخاب پلتفرم یا صرافی برای ثبت سفارش، انتخاب روش پرداخت، و اطمینان از ذخیره سازی امن ارز دیجیتال. بر اساس نوع پلتفرمی که  در مرحله اول انتخاب می‌کنید، ممکن است مراحل دیگری در این فرآیند دخیل باشد. برای مثال، اگر ارز دیجیتال را از طریق رابین هود خریداری می‌کنید، ممکن است نیاز داشته باشید که کارمزدهای اضافی را برای کیف پول آنلاین و نگهداری بیت کوین خود در نظر بگیرید، زیرا این صرافی این خدمات را ارائه نمی‌دهد.

محبوب ترین مکان‌ها برای خرید بیت کوین کدام‌اند؟

محبوب‌ترین مکان‌ها برای خرید بیت‌کوین، صرافی‌های ارزهای دیجیتال، کارگزاری‌ها(کریپتو) و خدمات پرداخت مانند پی پال هستند. همچنین می توانید بیت کوین را از صرافی‌های همتا به همتا خریداری کنید. برای مالکیت غیرمستقیم بیت کوین، می‌توانید در شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که ارز دیجیتال را در ترازنامه‌های خود نگه می‌دارند، مانند تسلا (Tesla, Inc) یا شرکت مایکرو استراتژی (MicroStrategy Incorporated).

برای خرید بیت کوین چقدر باید انتظار پرداخت کنم؟

به طور معمول، قیمت خرید بیت کوین شامل یک کارمزد به ازای هر معامله به اضافه هزینه تبدیل یک ارز فیات (معمولا دلار) به بیت کوین است. (صرافی‌های ارزهای دیجیتال و خدمات پرداخت از این کارمزد تبدیل، درآمد کسب می‌کنند.) کارمزد هر معامله تابعی از مقدار دلار معامله است. هرچه مقدار خرید بالاتر باشد، کارمزد بیشتری را نیز باید بپردازید. هزینه خرید کلی نیز به خدماتی که آن صرافی ارائه می‌کند بستگی دارد. به عنوان مثال، صرافی رابین هود در حال حاضر کیف پول آنلاین برای ذخیره بیت کوین ارائه نمی‌دهد. بنابراین، برای خرید خود باید برای کارمزدهای کیف پول آنلاین بودجه اختصاص دهید.

به غیر از صرافی‌های ارزهای دیجیتال از کجا می‌توانم بیت کوین بخرم؟

می‌توانید بیت کوین را از محل‌های زیر نیز خریداری کنید

  • دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین
  • شرکت‌های پرداخت آنلاین مانند پی‌پال
  • کارگزاری‌های مطرح مانند رابین هود

آیا بیمه حفاظت از سرمایه‌گذاران اوراق بهادار از بیت کوین پشتیبانی می‌کند؟

خیر، خرید بیت کوین شما بیمه حفاظت از سرمایه‌گذاران اوراق بهادار (SIPC) محافظت نمی‌کند.

در صرافی های خاص، مانند کوین بیس، موجودی فیات در حساب های فردی ممکن است تا میزان ۲۵۰ هزار دلار در هر حساب تحت بیمه سپرده فدرال(FDIC) قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *