شهروندی از طریق سرمایه گذاری

کشورهایی که در ازای سرمایه گذاری به شما پاسپورت می‌دهند

شهروندی از طریق سرمایه گذاری، یکی از راه‌های جذاب مهاجرت برای شهروندان ایران است. کسانی که نمی‌خواهند مدت زیادی را صرف فرآیند شهروندی بکنند، با پول مشکل خود را حل می‌کنند. شما می‌توانید در ازای پرداخت پول و سرمایه گذاری در چند کشور خاص، پاسپورت آنها را دریافت کنید. همچنین مانند یه شهروند از خدمات دولت استفاده کنید. در این نوشته شما را با کشورهایی که در ازای سرمایه گذاری به شما پاسپورت می‌دهند، آشنا می‌کنیم.

سنت کیتس و نویس

سنت کیتس و نویس
سنت کیتس و نویس

سنت کیتس و نویس، یک کشور دو جزیره‌ای است که بنیانگذار طرح شهروندی در ازای سرمایه گذاری در جهان بود و هست. این کشور در غرب کشور آنتیگوا و باربودا واقع شده است. جزیره سنت کیتس مدرن‌تر از دیگری و جزیره نویس بیشتر طبعیت است. در زمان گذشته این دو جزیره توسط انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها اشغال شدند و در نهایت به بخشی از بریتانیا تبدیل شدند. به عنوان یک کشور عضو اتحادیه کشورهای مشترک المنافع، سنت کیتس و نویس رابطه بسیار نزدیکی با بریتانیا دارد. توریسم، بانک‌هایی بدون مالیات و صنایع کوچک، اقتصاد این کشور را می‌چرخانند.

طرح خرید شهروندی سنت کیتس شامل دو پیشنهاد است.

در پیشنهاد اول شما باید یک خانه مورد تایید دولت به ارزش حداقل ۴۰۰ هزار دلار را خریداری کنید و برای پنج سال آن را نگه دارید. همچنین می‌توان خانه ای به ارزش حداقل ۲۰۰ هزار دلار خرید و برای حداقل ۷ سال آن را نگه داشت. در این صورت می‌توانید برای شهروندی کشور اقدام کنید. هزینه بررسی پرونده شما از طرف دولت ۵۰ هزار دلار و ۲۵ هزار دلار به ازای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال است. اگه فرزندان بالای ۱۸ سال باشند، هزینه بررسی پرونده ۵۰ هزار دلار خواهد بود.

سنت کیتس همچنین طرح ارزان‌تری برای گرفتن پاسپورت هم دارد. اگه ۱۵۰ هزار دلار به صندوق دولت کمک خیریه کنید و به ازای همسر ۲۵ هزار دلار و به ازای فرزند ۱۰ هزار دلار این کار را انجام دهید، می‌توانید برای شهروندی سنت کیتس و نویس اقدام کنید. به بیانی دیگر می‌توان با ۲۰۰ هزار دلار پاسپورت فوری گرفت. زمان بررسی پرونده در این کشور شش ماه است.

دومینیکا

دومینیکا
دومینیکا

مجمع الجزایر دومینیکا، دیگر کشور ناحیه کارائیب است که شهروندی خود را می‌فروشد. این کشور را با جمهوری دومینیکن اشتباه نگیرید. دومینیکا قبلا منطقه تحت حکومت بریتانیا بود. دومینیکا را به خاطر طبیعیت بکر، پارک‌های محافظت شده و چشمه‌های آب گرم می‌شناسند. کشاورزی، منبع اصلی درآمد این کشور است.

مانند سنت کیتس و نویس، دومینیکا هم دو پیشنهاد برای شهروندی دارد.

حداقل سرمایه لازم برای برنامه سرمایه گذاری مسکن، ۲۰۰ هزار دلار است. این مسکن باید حداقل ۳ سال در تملک شما باشد. این زمان کمترین میزان در بین کشورهای کارائیب است. اگر این خانه را برای ۵ سال نگه دارید، می‌توانید آن را به یکی دیگر از کسانی که می‌خواهد مثل شما شهروندی بگیرید بفروشید. نرخ دولت برای بررسی پرونده شما ۲۵ هزار دلار، ۳۵ هزار دلار برای یک زوج و یا خانواده چهارتاریی است.

دومین طرح گرفتن شهروندی دومینیکا از طریق کمک خیریه غیرقابل بازگشت به صندوق اقتصاد کشور صورت می‌پذیرد. برای این کار باید حداقل ۱۰۰ هزار دلار در صورت تنها بودن، ۱۵۰ هزار دلار به عنوان زوج و ۱۷۵ هزار دلار برای یک خانواده ۴ نفره، به دولت دومینیکا پرداخت کنید. تمام فرآیند می‌تواند در شش ماه تمام شود. اگر دقت کنید، این طرح شباهت زیادی به طرحِ کشور سنت کیتس و نویس دارد. زیرا آنها با هم در حال رقابت‌ هستند.

آنتیگوا و باربودا

آنتیگوا و باربودا
آنتیگوا و باربودا

آنتیگوا و باربودا، یکی دیگر از کشورهای منطقه کارائیب است. این کشور شامل دو جزیره بزرگ و چند جزیره کوچک است. جزیره آنتیگوا، پیشرفته‌تر و برای توریست ساخته شده است. باربودا بیشتر به ساحل‌های خود شهرت دارد. منبع اصلی درآمد کشور، توریسم است.

آنتیگوا و باربودا برای طرح شهروندی در ازای سرمایه‌گذاری چهار پیشنهاد مختلف دارد.

شما می‌توانید از طریق پرداخت خیریه یا خرید خانه یا سرمایه گذاری اقتصادی شهروند آنتیگوا و باربودا شوید. همچنین این کشور یه گزینه برای خانواده‌های بزرگ دارد که شامل یک سال تحصیل در دانشگاه هم هست. حداقل میزان خیریه برای گرفتن شهروندی، ۱۰۰ هزار دلار است. این هزینه می‌تواند تمام یک خانواده چهار نفری را پوشش دهد. برای سرمایه گذاری خانه، شما باید یک خانه به ارزش حداقل ۴۰۰ هزار دلار بخرید و ان را برای پنج سال نگه دارید. برای سرمایه گذاری اقتصادی، باید حداقل ۱.۵ میلیون دلار روی یک شرکت در کشور آنتیگوا و باربودا سرمایه گذاری کنید. کشور آنتیگوا و باربودا همچنین یک پیشنهاد جذاب برای خانواده‌های بزرگ شش نفره دارد. در ازای پرداخت ۱۵۰ هزار دلار، شما می‌توانید برای ۶ نفر پاسپورت بگیرید. همچنین یکی از اعضای خانواده می‌تواند به طور رایگان در دانشگاه تحصیل کند.

گرنادا

گرنادا
گرنادا

جزیره گرنادا، یک جزیره کارائیب در شمال کشور توباگو است. این منطقه در ابتدا توسط فرانسوی‌ها ساخته شده اما در نهایت به یک منطقه بریتانیایی تبدیل شده است. امروزه گرنادا یک کشور باثبات و مستقل است که روابط نزدیکی با بریتانیا دارد. گرنادا را به عنوان جزیره فلفل می‌شناسند. توریسم درآمد زیادی به این کشور تزریق می‌کند و کشتی‌های تفریحی زیادی به مقصد گرنادا در آب‌ها به جریان می‌افتند.

شهروندی کشور گرنادا از طریق سرمایه گذاری حداقل ۳۵۰ هزار دلار ممکن است. شما می‌توانید با عنوان شهروند اقتصادی پاسپورت بگیرید، اگر ۲۰۰ هزار دلار به صندوق مالی کشور کمک کنید. سرمایه گذاری برای شهروندی در گرنادا برای تمام اعضای یک خانواده چهار نفری پاسپورت صادر می‌کند و نیاز به پول اضافی نیست.

سنت لوسیا

سنت لوسیا
سنت لوسیا

سنت لوسیا، یک جزیره بزرگ دیگر در منطقه کارائیب است. سنت لوسیا از آخرین کشور‌هایی است که اخیرا قانون شهروندی در ازای پول را تصویب کرده است. این جزیره را با کوه‌های آتشفشان می‌شناسند. این کشور چند روش سرمایه گذاری برای گرفتن پاسپورت معرفی کرده است.

برای اقدام از طریق پرداخت خیریه، باید ۱۰۰ هزار دلار به ازای خودتان، ۱۴۰ هزار دلار به ازای یک زوج و ۱۵۰ هزار دلار به ازای یک خانواده چهار نفره به صندوق دولت کمک کنید. برای گرفتن شهروندی از طریق خرید خانه، باید حداقل ۳۰۰ هزار دلار خانه بخرید و برای ۵ سال آن را داشته باشید. امکان گرفتن شهروندی از طریق سرمایه گذاری روی مشاغل هم وجود دارد اما در این راه باید حداقل ۳.۵ میلیون دلار هزینه کنید.

قبرس

قبرس
قبرس

قبرس، جزیره‌ای در شرق دریای مدیترانه است که روابط نزدیکی با یونان و ترکیه دارد. زبان رسمی کشور هم یونانی و هم ترکی است. اگرچه اکثر ساکنان قبرس می‌توانند انگلیسی صحبت کنند. کسانی که برای شهروندی قبرس از طریق سرمایه گذاری اقدام می‌کنند، نیازی به صحبت کردن زبان محلی ندارند. از تابستان سال ۲۰۲۰، برای گرفتن شهروندی قبرس باید حداقل ۲۰۰ هزار یورو به دولت این کشور کمک کنید. اما این تمام ماجرا نیست.

مرحله بعدی سرمایه گذاری حداقل ۲ میلیون یورو روی خرید ملک یا سایر مشاغل حاضر در کشور است. شما باید حداقل برای پنج سال، این سرمایه را در آنجا داشته باشید. شهروندی قبرس به سرعت اعطا نمی‌شود. شما ابتدا اقامت دائم می‌گیرید. سپس بعد از شش ماه، شهروندی شما تایید می‌شود. در زمان گرفتن اقامت دائم قبرس، نیازی نیست که در این کشور باشید. ارزش شهروندی اقتصادی قبرس بسیار بالا است. زیرا قبرس، عضو اتحادیه اروپا است. یعنی شما با پاسپورت قبرس می‌توانید در هر کشور اروپایی زندگی، کار و مسافرت کنید.

مونته نگرو

مونته‌نگرو
مونته‌نگرو

مونته نگرو، بخشی از کشور یوگسلاوی بود که بعدا به صربستان وصل شد. مونته نگرو یک کشور کوچک ساحلی در منطقه بالکان اروپا است که از سال ۲۰۰۶ مستقل شده است. جمعیت مونته نگرو تنها ۶۵۰ هزار نفر است. انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۵ مونته نگرو عضو اتحادیه اروپا شود. همین مسئله می‌تواند پتانسیل طرح سرمایه گذاری برای پاسپورت این کشور را در مقایسه با قیمت هنگفت قبرس یا مالت بالاتر ببرد.

مونته نگرو اجازه چند تابعیتی بودن را نمی‌دهد اما برای کسانی که از این طرح استفاده می‌کنند، استثنا قائل است. این برنامه نیازمند پرداخت خیریه ۱۰۰ هزار یورو به صندوق مالی دولت است. سپس می‌توانید در یکی از مناطق نه چندان توسعه یافته مونته نگرو خانه ای با قیمت حداقل ۲۵۰ هزار یورو بخرید یا این کار را در شهرهای بهتر با حداقل ۴۵۰ هزار یورو انجام دهید. شما باید این ملک را برای حداقل پنج سال حفظ کنید.

وانواتو

وانواتو
وانواتو

کشور وانواتو، یک جزیره آتشفشانی در شرق استرالیا و شمال نیوزیلند است. این کشور در قرن گذشته توسط فرانسوی‌ها و انگلیسی‌ها حکمرانی می شده و تنها از سال ۱۹۸۰ مستقل شده است. اقتصاد کشور عموما بر پایه ماهی‌گیری و توریسم می‌چرخد.

قانون شهروندی در ازای سرمایه گذاری در کشور وانواتو، در سال ۲۰۱۴ تصویب شده است. این قانون شهروندی فوری به علاوه معافیت از مالیات به خانواده کسانی اعطا می‌کند که از این طرح استفاده کنند. برای گرفتن شهروندی وانواتو، شما باید ۱۳۰ هزار دلار به ازای خودتان، ۱۵۰ هزار دلار اگر زوج هستید و تا ۱۸۰ هزار دلار برای یک خانواده چهار نفره پرداخت کنید. این مبلغ خیریه و غیرقابل بازگشت است.

بعد از ثبت مدارک، شما می‌توانید تا یک ماه بعد تاییدیه شهروندی خود را بگیرید. این برنامه ظرفیت ۶۰۰ نفری در سال دارد اما این ظرفیت در این سال‌ها هرگز پر نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *