توریست-سفر-برنامه سفر

چگونه یک توریست خوب باشیم؟

سفر فرصتی شگفت انگیز است که همه افراد توانایی انجام آن را ندارند. توریست بودن به معنای این است که شما فرهنگ، اعتقادات و غذاهای مختلفی را تجربه می‌کنید. این کار با سطحی از مسئولیت پذیری شخصی همراه است. از آنجایی که شما از کشور یا ایالت دیگری بازدید می‌کنید، وظیفه شما این است که به عنوان یک سفیر عمل کرده و احساسات خوبی را برای افراد محلی به جای  بگذارید. داشتن ذهنی باز نسبت به تجربیات جدید، حساسیت فرهنگی و آگاهی لازم، به شما امکان می‌دهد به هر جایی که می‌روید در نقش یک توریست خوب رفتار کنید. پس در این مقاله خود را به یک توریست خوب تبدیل کنید.

گام اول: تحقیقات خود را انجام دهید

پاریس-سفر-برنامه ریزی
پاریس-سفر-برنامه ریزی

عبارات کلیدی کشور مقصد را بیاموزید

هنگامی که به کشور دیگری سفر می‌کنید، مهم است که بتوانید با مردم ارتباط برقرار کنید. یادگیری یک زبان جدید به صورت کامل برای اکثر مردم امری غیر واقعی است. با این حال، یادگیری چند عبارت کلیدی به زبان محلی کار سختی نیست. قبل از سفر حتماً کتاب مناسبی را تهیه کرده تا بتوانید عبارات مهم را حفظ کنید.
حتی اگر مهارت زیادی در صحبت کردن ندارید و فقط چند کلمه می‌دانید، مردم محلی کشوری که به آن سفر کرده‌اید از این رفتار شما قدردانی خواهند کرد و به آن احترام خواهند گذاشت.
برخی از عبارات رایجی که یک توریست خوب باید یاد بگیرد عبارتند از: “سلام”، “خداحافظ”، “متشکرم”، “من به کمک نیاز دارم” و “آیا شما انگلیسی صحبت می‌کنید؟”
به این حرف که در مدارس اکثر کشورها انگلیسی تدریس می‌شود اتکا نکنید. اگر سعی کنید به زبان مادری آن‌ها صحبت کنید، مردم محلی از شما استقبال بیشتری خواهند کرد.

بررسی آب و هوا

کشورها گاهی اوقات از اقلیم‌های بسیار متنوعی برخوردار هستند. قبل از این که به منطقه دیگری از کشور خود بروید، مطمئن شوید که از وضعیت آب و هوا اطلاع دارید. با این کار می‌توانید لباس‌هایی متناسب با مقصد مورد نظرتان به همراه داشته باشید.
مکان‌هایی در جنوب آمریکا، مانند فلوریدا و نیومکزیکو در زمستان از آب و هوای معتدلی برخوردار هستند و در تابستان بسیار گرم می‌شوند.
کشورهای موجود در آمریکای جنوبی از نظر آب و هوا با هم تفاوت فاحشی دارند.

درباره آداب و رسوم مقصد تحقیق کنید

یک توریست خوب در رابطه با کشور یا منطقه‌ای که از آن بازدید می‌کند آگاهی دارد. همچنین، لازم است برای پوشیدن لباس مناسب از نحوه لباس پوشیدن محلی‌ها اطلاع داشته باشید.
هنگام مسافرت در داخل کشور، پوشیدن لباسی نزدیک به سبک محلی به شما در سازگاری با مکان جدید کمک می‌کند.
اماکن تاریخی را که می‌خواهید از آن‌ها بازدید کنید مشخص کرده و لیستی از آن‌ها تهیه کنید.
درباره رویدادهای محلی تحقیق کنید، وگرنه ممکن است یک تجربه بی نظیر فرهنگی را از دست بدهید.

واکسن‌های مورد نیاز را بررسی کنید

 کشورهای مختلف دارای بیماری‌های عفونی مختلفی هستند. لازم است که شما پیش از سفر واکسینه شوید تا در برخورد با افراد محلی بیماری را گسترش ندهید. به عنوان مثال، هنگام مسافرت به تایلند توصیه می‌شود که واکسن تیفوئید استفاده کنید.
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، سامانه آنلاینی دارد که به شما اجازه می‌دهد واکسن‌های توصیه شده در کشورهای خاص را بررسی کنید.

از راهنمای تور خود سوال بپرسید

یک راهنمای تور می‌تواند اطلاعات قابل قبولی از کشور یا شهری که به آن سفر کرده‌اید به شما ارائه دهد. این دانش تجربی فراتر از آن چیزی است که به طور معمول در یک کتاب راهنما یا هنگام جستجوی آنلاین دریافت می‌شود.
در مورد مشاغل محلی یا خدماتی که می‌توانید هنگام بازدید از آن‌ها استفاده کنید، از راهنمای تور خود سوال بپرسید.
از آنجا که راهنمای شما احتمالاً ساکن منطقه است، می‌توانید در مورد رستوران‌ها یا کافه‌هایی که مد نظرتان است از آن‌ها پرس و جو کنید.

نکته کارشناس:
قبل از رفتن به مکانی جدید، چند پست از وبلاگ نویسانی که به مقصد مورد نظر شما سفر کرده‌اند مطالعه کنید. مطمئناً تجربیات آن‌ها دقیقاً مشابه با تجربه شما نخواهند بود، با این حال، هنوز هم چیزهای زیادی در مورد آن چه که در انتظار دارید یاد خواهید گرفت. علاوه بر این، می‌توانید هشتگ‌های مکان مد نظرتان را در اینستاگرام جستجو کنید تا ببینید افراد از آن‌جا چه چیزهایی ارسال می‌کنند.

مطالب مرتبط: چگونه سفری آسان و بدون استرس داشته باشیم؟

گام دوم: احترام به مکان توریستی

توریسم-مکان توریستی-طبیعت
توریسم-مکان توریستی-طبیعت

مراقب صحبت کردن خود باشید

فرهنگ‌های مختلف دیدگاه‌های متفاوتی در مورد حجم صدا در هنگام صحبت دارند. یکی از کارهایی که ممکن است منجر به تنفر مردم محلی از شما بشود صحبت کردن با صدا بلند در اماکن عمومی است! سعی کنید میزان صدای خود را در سطح قابل قبولی نگه داشته و از داد زدن در جمع پرهیز کنید.
در جاهایی مانند ژاپن، بلند صحبت کردن نشانه بی احترامی است.
در کشورهای مسلمان هم بلند صحبت کردن نشانه بی احترامی است.

طبق آداب و رسوم محلی لباس بپوشید

مطابق با آداب و رسوم محلی لباس بپوشید. مراقب عقاید مذهبی مقصد سفرتان در شیوه لباس پوشیدن باشید.
در بسیاری از کشورهای مسلمان حجاب داشتن زنان در اماکن عمومی امری رایج است.
دولت فرانسه پوشیدن لباسی که صورت را بپوشاند، ممنوع کرده است.

در رویدادهای محلی حضور داشته باشید

برای یک توریست خوب بودن هنگام شرکت در رویدادهای محلی به جای تماشاگر بودن، حضوری فعال به هم برسانید. هر زمان که فرصت مناسبی پیدا کردید با افراد محلی معاشرت کنید.
بسیاری از شهرهای بزرگ ومناطق مختلف در جهان جشنواره‌هایی دارند که عموم مردم می‌توانند در آن‌ها شرکت کنند.
برای مثال، رژه روز شکرگذاری میسی هر ساله در منهتن نیویورک اتفاق می‌افتد. این رویداد سنتی از سال 1924 به صورت هر ساله در ایالات متحده برگذار می‌شود.
جشنواره هولی در هند، سریلانکا و نپال جشن گرفته می‌شود. این برنامه رویدادی است که در آن مردم خود را با رنگ‌های مختلف رنگ آمیزی می‌کنند.
کارناوال ونیز جشنواره عظیمی است که هر ساله در ونیز ایتالیا اتفاق می‌افتد. این کارناوال یکی از بزرگترین جشن‌های مرتبط با لباس و هنر در جهان است.

به حیات وحش احترام بگذارید

به حیوانات غذا ندهید. این احتمال وجود دارد که حیوانات بومی منطقه‌ای که از آن بازدید می‌کنید با حیوانات موجود در محل زندگی شما متفاوت باشند. این بهانه مناسبی برای تغذیه یا تعامل با آن‌ها نیست. تغذیه نامناسب حیات وحش در واقع می‌تواند منجر به از بین رفتن اکوسیستم شود. این اتفاق حیوانات را به خطر می‌اندازد و به آن‌ها صدمه می‌زند.
در نتیجه تغذیه نامناسب میمو‌ن‌ها توسط گردشگران در مراکش، وزن این حیوانات زیاد شده ودر معرض بیماری قرار گرفته‌اند.
اگر با گونه حیوانی رو به رویتان آشنا نباشید، تغذیه حیوانات وحشی می‌تواند کار بسیار خطرناکی محسوب شود.
اگر شکارچی هستید، مطمئن شوید که در مناطق تعیین شده توسط دولت و به طور قانونی شکار می‌کنید.

تحت هیچ شرایطی زباله نریزید

یکی از بزرگترین نشانه‌های بی احترامی به منطقه‌ای که به آن سفر کرده‌اید، ریختن زباله بر روی زمین است. اگر در نزدیکی خودتان سطل زباله پیدا نکردید، کافیست زباله را تا زمانی که فرصت دفع صحیح آن را پیدا می‌کنید پیش خود نگه دارید.
در هنگ کنگ مجازات زباله ریختن یا تف کردن 1500 دلار است.

مطالب مرتبط: چگونه تنهایی سفر کنیم؟

گام سوم: تعامل با جامعه محلی

توریسم-جامعه محلی
توریسم-جامعه محلی

محصولات محلی را خریداری کنید

از خدمات محلی که منجر به پشتیبانی از جامعه‌ای که در آن حضور دارید می‌شود، استفاده کنید. به دنبال مشاغل محلی باشید و از افرادی که در آنجا زندگی می‌کنند محصولات یا خدمات بخواهید. چنین رفتاری شما را به یک توریست خوب تبدیل می‌کند.
حمایت از اقتصاد محلی مردم را تشویق می‌کند تا قدردان حضور توریست‌ها باشند.
خود را به نحوه تولید محصولات و روش‌هایی که استفاده می‌کنند، علاقه مند نشان دهید. روش‌های ساخت بسیاری از محصولات در کشورهای مختلف متفاوت است.
به خاطر داشته باشید که هنگام خرید محصولات خارج از کشور، مقررات گمرکی را در نظر بگیرید. ممکن است نتوانید برخی از محصولات را به کشور خود ببرید.

غذاهای مختلف را امتحان کنید

از رستوران‌های محلی پشتیبانی کنید. حتی اگر شما از دسته افرادی که از امتحان چیزهای جدید لذت می‌برند نیستید، باز هم مهم است که غذاهای موجود در رستوران‌های محلی را امتحان کنید. نیازی به خوردن چیزهایی که واقعا دوست ندارید نیست. تلاش شما به مردم محلی نشان می‌دهد که شما به فرهنگ آن‌ها احترام می‌گذارید.
هنگام مسافرت در داخل کشور از منطقه‌ای به منطقه دیگر هم با تنوع غذایی زیادی رو به رو خواهید شد.
مراقب شرایط غیر بهداشتی در کشورهای کمتر پیشرفته باشید. برخی از این کشورها ممکن است استانداردهای بهداشتی مختلفی داشته باشند. این استاندارد مختلف ممکن است منجر به این شود که غذای آن‌ها شما را مریض کند. رستورانی را انتخاب کنید که افراد محلی زیادی در آن باشند.
تجربیات خود را در رستوران‌های مختلف منطقه گسترش دهید تا  بتوانید طعم‌های مختلفی از غذاهای محلی بچشید.

هنگام سفر خارجی، ارز محلی بخرید

با این که در اکثر کشورها کارت‌های اعتباری قابل استفاده هستند، خرید کالا با ارز محلی تجربه شما را غنی‌تر می‌کند. با داشتن ارز محلی شما می‌توانید از فروشندگان خیابانی و مشاغل محلی که فقط پول نقد می‌گیرند خرید کنید. این کار منجر به داشتن تجربه فیزیکی‌تری برای شما خواهد شد.
بیشتر بانک‌های بزرگ ارز خارجی دارند. می‌توانید از آن‌ها خریداری کنید.
برخی از بانک‌های بزرگ خودپردازهای بین المللی را در اختیار افراد قرار می‌دهند تا بتوانند در یک کشور خارجی پول نقد بگیرند.
سفرتان را به بانک خود اطلاع دهید، حتی هنگام مسافرت در داخل کشور، تا فکر نکنند فعالیت مشکوکی در حساب شما اتفاق افتاده است.

مطالب مرتبط: چگونه از تعطیلات تابستانی لذت ببریم؟

توریست-عکاسی
توریست-عکاسی

با مردم محلی گفت و گو کنید

حتی اگر هنگام سفر به خارج از کشور زبان مادری ساکنین آن را نمی‌فهمید، مهم است که با فرهنگ محلیشان درگیر شوید. این باعث می‌شود به یک توریست خوب تبدیل شده و تجربه بهتری از سفر خود داشته باشید. لازم نیست مکالمه پیچیده‌ای داشته باشید. حتی گفتن چند کلمه هنگام خرید به صاحب مغازه و تجلیل از سنت‌های محلی کافیست.
هنگام مسافرت در داخل کشور با افراد محلی گفت و گو کنید.
به اشتراک گذاشتن وعده‌های غذایی با افراد دیگر یک تجربه پیوند دهنده و رسمی جهانی است.
اگر به صورت گروهی سفر می‌کنید، صرفا به برنامه‌های افراد گروه خود متکی نباشید. کارهای خود را انجام بدهید و فرهنگ‌های مختلف را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.