جلوگیری از حواس پرتی

چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنیم و حواس جمع باشیم؟

آیا شما هم همچون بسیاری دیگر از افراد، گرفتار عوامل حواس پرتی هستید؟ آیا زمانی که می‌خواهد با حواس جمع یک کار را انجام دهید نمی‌توانید دائم عوامل مختلف حواس شما را پرت می‌کنند؟ دیگر نترسید! ما راهی را برای جلوگیری از حواس پرتی و حواس جمع بودن به شما معرفی می‌کنیم.

حواس جمع بودن

اصطلاح حواس جمع بودن به معنای زندگی با استحکام، صادق بودن با خود و دیگران و داشتن توانایی در انجام دادن کاری که شما می‌گویید قصد دارید انجام دهید، است. در کل وقتی می‌گوییم حواس جمع باشید، منظور ما این است که در برابر عوامل پرت کردن حواس، توانایی داشته باشید که از خودتان محافظت نمایید.

حواس جمع بودن بدین معنا نیست که شما هیچ زمانی حواستان پرت نشود. این موضوع بدین معناست که شما مهارت این را داشته باشید که عادت کنید اجازه ندهید نیروها و عوامل مزاحم، شما را از مسیر اهدافتان خارج کنند.

در این مقاله، ما می‌خواهیم عمیق‌تر به این موضوع بپردازیم، از جمله اینکه حواس جمع بودن به چه معناست، و چه کارهایی را می‌توانید برای رسیدن به آن انجام دهید.

چگونه حواس‌پرت‌ناپذیر شویم؟

اولین کاری که باید انجام دهیم درک حواس پرتی است. نقطه مقابل حواس پرتی تمرکز نیست. در واقع نقطه مقابل حواس پرتی کشش (traction) است.

کشش هر عملی است که شما را به سمت کاری که باید انجام دهید می‌کشاند. از طرف دیگر حواس پرتی (Distraction) شما را از کاری که باید انجام دهید، دور می‌کند.

هر چیزی می‌تواند به معنای کشش باشد. اگر برای انجام کاری برنامه ریزی می‌کنید و آن را به انجام می‌رسانید، این به معنای کشش است. اما، اگر متوجه شوید که توسط چیزهای دیگری به کار گرفته شده‌اید و نتوانسته‌اید طبق برنامه پیش بروید، یعنی شما درگیر حواس پرتی شده‌اید. این بدان معناست که کشش می‌تواند شامل فعالیت‌های «اتلاف وقت» هم باشد. فعالیت‌هایی مانند تلویزیون دیدن، فیس بوک چک کردن، گست زدن در رسانه‌های اجتماعی و استفاده از تلفن.

چه چیزی ما را به سمت کشش و حواس پرتی می‌کشاند؟

دو چیز وجود دارد که ما را به سمت یک کار خاص می‌کشاند. این دو چیز، محرک‌های خارجی و محرک‌های داخلی هستند.

محرک‌های خارجی، همگی عوامل بیرونی هستند که ما را به حواس پرتی یا کشش سوق می‌دهند. زنگ هشدار، صدای زنگ، افراد دیگر یا هر چیزی که شما را از کاری که باید انجام دهید، دور می‌کند.

با این حال، شایع‌ترین دلیلی که ما حواسمان پرت می‌شود، در واقع محرک‌های داخلی هستند. محرک‌های داخلی، حالت‌های احساسی ناراحت‌کننده‌ای هستند که ما به دنبال فرار از آن‌ها هستیم. در واقع، بسیاری از کارهایی که ما انجام می‌دهیم برای فرار از ناراحتی است. همه این حواس‌پرتی‌ها راه‌های کوتاهی برای فرار از حالت‌های احساسی ناراحت‌کننده هستند.

اگر راهی برای کنار آمدن با ناراحتی که ما را به حواس پرتی سوق می‌دهد، پیدا نکنیم، راهی واقعی برای کشش پیدا نخواهیم کرد.

پس چگونه از حواس پرتی اجتناب کنیم؟

  1. منبع مشکل را شناسایی کنیم و آن را برطرف کنیم.
  2. ما باید درک کنیم که بخشی از انسان بودن احساس ناراحتی است. در واقع، اگر بتوانیم با کنار آمدن با آن، این ناراحتی را به سمت کشش هدایت کنیم، می‌توانیم این احساسات را به سمت بهره وری سوق دهیم.

در ادامه چند تکنیک را به شما معرفی می‌کنیم که برای کنار آمدن با ناراحتی، بدون اینکه اجازه دهیم ما را به سمت حواس پرتی سوق دهد، می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم:

قانون ۱۰ دقیقه

قانون ۱۰ دقیقه می‌گوید که ما اجازه داریم به مدت ۱۰ دقیقه تسلیم هر وسوسه یا حواس پرتی بشویم. باید این نکته را در نظر بگیریم که پرهیز شدید می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد. بنابراین به خودمان اجازه می‌دهیم مدتی با این حواس پرتی (وسوسه) زندگی کنیم. یعنی شما می‌توانید به مدت ۱۰ دقیقه، کاری که حواس شما را پرت کرده است انجام دهید، اما باید پس از پایان این کار، به کار اصلی خود که قصد انجام دادنش را دارید، برگردید. این یک حد وسط، بین پرهیز شدید و پرهیز نکردن است.

برای کشش وقت بگذارید!

برای چیزهایی که از آن‌ها لذت می‌برید، زمانی را اختصاص دهید و در برنامه‌تان بگنجانید. ممکن است این کارهایی که علاقه دارید انجام دهید، چیزهای مولد و یا چیزهای غیرمولد باشند. وقتی برای کارهایی که از آن‌ها لذت می‌برید زمان اختصاص دهید، دیگر در زمان انجام کارهای اصلی خود برای انجام دادن آن‌ کارها، وسوسه نمی‌شوید.

البته شما برای انجام کارهای اصلی خود نیز، باید برنامه‌ای تنظیم کنید. اگر شما بدانید که قرار است چه کاری را زودتر از کار دیگر انجام دهید، دیگر نیازی به استرس برای انجام آن ندارید. این موضوع کمک می‌کند تا زمان خود را به خوبی تقسیم کنید. همچنین به شما کمک می‌کند استرس انجام کاری که «قرار نیست» انجام دهید را نداشته باشید.

محرک‌های خارجی را شناسایی و حل کنید!

محرک‌های خارجی شامل تمام نیروهای بیرونی هستند که ما را به روشی خاص به سمت خود می‌کشند. با این حال، در این مرحله، باید از خود بپرسیم که کدام یک از این محرک‌ها واقعاً به ما خدمت می‌کنند و ما در خدمت کدام‌ها هستیم؟ سپس باید به‌طور سیستماتیک محرک‌های خارجی در زندگی‌مان را که به پیشرفت ما کمک نمی‌کنند، شناسایی کنیم و از بین ببریم.

جلوگیری از حواس پرتی با قرارداد‌ها

سه نوع قرارداد یا پیمان وجود دارد که به جلوگیری از حواس پرتی کمک می‌کنند.

قرارداد دستیابی: قراردادهای دستیابی، دستیابی به حواس‌پرتی را دشوارتر می‌کنند، مانند پنهان کردن کنترل تلویزیون، یا خاموش کردن تلفن همراه زمان انجام کار.

پیمان هزینه: قرارداد هزینه برای زمان‌هایی است که کاری که نمی‌خواهیم انجام دهیم، باعث هزینه کردن ما شود.

قرارداد هویتی: قرارداد هویتی برای زمانی است که ما نامی داریم که خودمان آن را برای خود می‌گذاریم. با داشتن یک نام مستعار، احتمال انجام کاری که می‌خواهیم انجام دهیم، بسیار بیشتر می‌شود. به عنوان مثال، اگر خودمان را «غیر حواس‌پرت یا حواس جمع» بنامیم، به احتمال زیاد خود را به همان دید، نگاه می‌کنیم.

تمام این پیمان‌ها یا قراردادها چیزهایی هستند که دستیابی به آن حواس پرتی را برای ما دشوارتر می‌کنند. و همه آن‌ها استراتژی‌های خوبی برای متمرکز ماندن و حفظ عادات سالم هستند.

جمع بندی

هدف ما از حواس جمع بودن این نیست که حداکثر خودکنترلی یا اراده یا انضباط شخصی را داشته باشیم. هدف ما این است که یک سبک زندگی را تنظیم کنیم که برای ما مفید باشد. واقعیت این است که ما می‌خواهیم در پایان روز، احساسات بهتری را در رابطه با کارهایی که می‌خواستیم انجام دهیم، داشته باشیم.

جلوگیری از حواس پرتی و حواس جمع بودن، به این معنا نیست که چیزهایی را که از آن‌ها لذت می‌برید حذف کنید و به این معنا نیست که هرگز شکست نخواهید خورد. بلکه فقط به این معنی است که خودتان را به مسیری متعهد می‌کنید که در نهایت منجر به دستیابی به اهدافتان می‌شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.