هر چند وقت یک بار باید موهای خود را بشویید؟

هر چند وقت یک بار باید موهای خود را بشویید؟

این اساسا یک حقیقت جهانی است: موهای ما اکستنشن خودمان هستند. این را کسی جز خود زن پیشگام ثابت نکرده است. همراه با دستور العمل‌های خوشمزه‌ای مانند کباب قابلمه‌ای عالی و بهترین لازانیا، او همچنین به قفل‌های قرمز زیبایش نیز معروف است. و او به خوبی ما می‌داند که وقتی یک روز بد مو را سپری می‌کنید (روزی که در آن هیچ کلاه زیبا یا شامپوی خشک نمی‌تواند احساس بهتری در شما ایجاد کند)، خوب، واقعاً روی کل خلق و خوی شما تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل بسیار مهم است که هر کاری که می‌توانیم انجام دهیم تا مطمئن شویم موهایمان همیشه به نظر می‌رسد و بهترین حالت را دارند.

شما می‌توانید این کار را با اطمینان از داشتن یک روال مراقبت از مو انجام دهید، با شروع شستشو! بنابراین، ما با دو متخصص مراقبت از مو، دکتر آیریس روبین، متخصص پوست و موسس مراقبت از پوست و مو SEEN و آنابل کینگزلی، مشاور تریکولوژیست و رئیس برند مشورت کردیم تا به ما در کشف علم پشت شامپو کمک کنند. چه موهای صاف و لخت داشته باشید، چه موهای ضخیم و مجعد یا هر چیز دیگری، ما اطلاعاتی متناسب با نیازهای خاص نوع موی شما در اختیار داریم. زیرا به ما اعتماد کنید، این مهم است.

ما همچنین به نقش عوامل خارجی روی موهای شما نگاه خواهیم کرد و افسانه‌ها و باورهای غلط در مورد شستن‌ مو را از بین می‌بریم، مانند اینکه آیا شامپوی روزانه واقعاً برای تارهای شما مضر است و اگر فواصل طولانی بین شستشوها می‌تواند مفید باشد. چه هر روز بشدت شستشو داده‌ باشید و چه منتظر باشید، این راهنمای قطعی اطلاعاتی از کسانی دارد که بهتر می‌دانند تا بتوانید تعادل عالی را برای موهای سالم‌تر ایجاد کنید.

و به یاد داشته باشید که شامپویی را انتخاب کنید که مناسب شما باشد. گزینه‌های زیادی برای مطابقت با نیازهای خاص شما وجود دارد مانند شامپو برای موهای چرب، شامپو برای موهای وز، شامپو برای موهای مجعد، شامپو برای موهای نازک و حتی شامپو برای موهای رنگ شده‌. انتخاب خود را با یکی از بهترین نرم کننده‌‌ها ترکیب کنید و آماده‌ آبکشی و تکرار… براساس زمانی که موهای شما نیاز به شستشوی بعدی دارد، هستید. بخوانید تا بفهمید چه زمانی است! همراه زرد نیوز باشید.

چند بار باید موهای خود را بشویید؟

 این چیزی است که باید در مورد شستن‌ لباس‌های خود بدانید. به گفته‌ دکتر روبین، «هیچ قاعده‌ای برای همه وجود ندارد و معمولاً تعداد دفعات شستشو به نوع مو، چرب بودن پوست سر و سبک زندگی بستگی دارد». به عنوان مثال، موهای نازک و صاف یا موهای ترکیبی نازک و مواج باید بیشتر شسته‌ شوند. کینگزلی روزانه یا یک روز در میان توصیه می‌کند. کینگزلی می‌گوید: «افرادی که موهای نازکی دارند به طور طبیعی غدد چربی (چربی) بیشتری روی پوست سر خود دارند، بنابراین موهای نازک سریع‌تر از سایر بافت‌های مو چرب می‌شوند. همچنین به راحتی سنگین می‌شوند.

اگر موهای شما ضخیم‌تر یا دارای بافت مانند فرهای حلقه شده‌ است، احتمالاً دوست دارید که شستن‌ مداوم را متوقف کنید. روبین می‌گوید: “فرها به رطوبت نیاز دارند، بنابراین شستن‌ بیش از حد مکرر می‌تواند خشک شود.” علاوه بر این، کینزگلی اذعان می‌کند که کسانی که موهای مجعد دارند “ممکن است ظاهر و رفتار موهای شما را چند روز پس از شامپو کردن ترجیح دهند. در این موارد، برای سلامت پوست سر خود، بیش از سه روز بین تمیز کردن موها فاصله نگذارید.” اساساً، وقتی نوبت به آب دادن‌ به میان می‌آید، تارها و پوست سرتان به شما می‌گویند چه زمانی زمان آن فرا رسیده‌ است. فقط باید گوش دادن‌ را یاد بگیرید!

چه عواملی بر برنامه شستن‌ موهای شما تأثیر می‌گذارد؟

علاوه بر نوع موی شما، چند فاکتور دیگر نیز وجود دارد که ممکن است بر تعداد دفعاتی که باید بطری شامپو را دراز کنید تأثیر می‌گذارد. دکتر روبین توصیه می‌کند، “موهای خشک‌تر یا تحت درمان با مواد شیمیایی ممکن است نیاز به شستشوی کمتری داشته باشند تا خشکی بیش از حد موها به حداقل برسد. کسانی که ورزش می‌کنند یا زیاد عرق می‌کنند ممکن است نیاز به شستشوی بیشتر با شامپو داشته باشند.”

همچنین ممکن است بخواهید برنامه‌های هفته خود و اینکه می‌خواهید موهایتان چگونه به نظر برسد را در نظر بگیرید. کینگزلی می‌افزاید: “ترجیحات سبک. اگر شیفته استایل‌سازی نمی‌شوید، انتخاب می‌کنید تا رشته‌های خود را با هوا خشک کنید یا به‌خوبی خشک کنید، یا موهای ظریفی دارید که به سرعت خشک می‌شوند، شامپو کردن روزانه کار چندان مهمی نیست. اگر حالت دادن‌ زمان‌بر است (یعنی انتخاب می‌کنید آن را صاف کنید، بغلتانید یا فر کنید)، ممکن است نخواهید موهایتان را مرتب خیس کنید.» در نظر گرفتن‌ همه این موارد و همچنین نوع و بافت موی خاص شما باید به شما کمک کند تا برنامه شامپوی موفق خود را تهیه کنید.

علائمی که نشان می‌دهد موهای خود را بیش از حد می‌شویید

پس از دوش گرفتن‌ و شامپو کردن‌، هیچ چیز بهتر از آن احساس تمیزی جیر جیر وجود ندارد. بنابراین اگر می‌خواهید موهای خود را هر روز بشویید، کاملاً قابل درک است. اما باید؟ در واقع، این فقط به نحوه انجام آن بستگی دارد. به گفته‌ کینگزلی، “شما نمی‌توانید موهای خود را خیلی مکرر بشویید. اگرچه من بیش از یک بار در روز توصیه نمی‌کنم.” او ادامه می‌دهد: “با این حال، وقتی شامپو می‌زنید می‌توانید خیلی خشن باشید که می‌تواند به رشته‌های شما آسیب برساند.” توصیه او این است که به آرامی روی پوست سر تمرکز کنید و سپس به جای مالش دادن‌، کف را روی موهای خود بفشارید. پس از اتمام، به آرامی با حوله خشک کنید. اگر می خواهید از سشوار استفاده‌ کنید، حتماً از دمای کم استفاده کنید و موهای خود را با محافظ حرارتی آماده کنید.

علاوه بر این، اگر به شستشوی روزانه پایبند هستید، حتما از شامپوی ملایم استفاده کنید. دکتر روبین به ما می‌گوید: “استفاده از شامپویی که حاوی مواد بالقوه خشن مانند سولفات‌ها است، می‌تواند روغن طبیعی مو و پوست سر را از بین ببرد. برای برخی این امر می‌تواند منجر به احساس خشکی و عدم درخشندگی مو و همچنین احتمالاً تحریک و/ یا پوست سر خشک است.”

علائمی که نشان می‌دهد موهای خود را به اندازه کافی نمی‌شویید

همه ما آنجا بوده‌ایم: شما از خواب بیدار می‌شوید و می‌بینید که موهایتان به نظر نمی‌رسد. در واقع خیلی چرب است. این نشانه‌ای است که نشان می‌دهد شما در حد نیاز شسته‌ نشده‌اید، اما چندین شاخص دیگر نیز وجود دارد. به گفته‌ کینگزلی، پوست سر شما احتمالاً موارد زیر را تجربه خواهد کرد:

ریشه‌های شما چرب می‌شود.

پوسته‌ها را خواهید دید.

کمی خارش و سوزش خواهید داشت.

بسته‌ به مدت زمان بین پاکسازی و میزان تولید روغن، ممکن است جوش بزنید.

پوست سر شما می‌تواند شروع به بوییدن‌ کند.

او می‌افزاید: “از نظر موهای شما، ممکن است کدر و شل به نظر برسد.” با این اوصاف، شما نباید بیش از یک هفته‌ بدون شستن موهای خود بمانید. اگرچه ممکن است بتوانید روز شستشوی خود را طولانی کنید، اما ممکن است منجر به تحریک یا شکستگی شود. از این گذشته، قفل‌های شما و همچنین پوست سرتان برای سالم ماندن و خوش‌رنگ‌تر شدن نیاز به رطوبت دارند.

نکاتی برای حفظ مو بین شستشو

اگر می‌خواهید از برنامه شستشوی خود پیروی کنید که پوست سرتان هنوز کاملاً به آن عادت نکرده است یا ممکن است زندگی در مسیرتان قرار بگیرد (به ما اعتماد کنید، ما آنجا بوده‌ایم). چند راه برای تقویت ظاهر وجود دارد. موهایتان را قبل ازاستفاده کردن از شامپو خشک امتحان شده و واقعی شما. اما به خاطر داشته باشید، دکتر روبین می‌گوید: «استفاده دوره‌ای از شامپوی خشک خوب است، اما جایگزینی برای شستن موهایتان نیست. موها و پوست سر شما باید به طور منظم برای سلامت پوست سر و موها شسته شوند.»

کینگزلی به ما می‌گوید که می‌توانید شب قبل از شامپو کردن، از یک سرم متعادل کننده و همچنین روزی که شامپو می‌زنید، از ماسک لایه‌بردار پوست سر استفاده کنید. او می‌افزاید: “وقتی شامپو می‌زنید، دوبار تمیز کنید.” و اگر بین دو شستشو پوست سرتان خارش دارد، از تونر ضد میکروبی پوست سر استفاده کنید.

ممکن است زمان‌بندی آزمایش و خطا طول بکشد (همراه با یافتن شامپوی مناسب برای شما)، اما قبل از اینکه متوجه شوید، یک روال مراقبت از مو خواهید داشت که باعث می‌شود هر بار که دوش می‌گیرید احساس کنید از سالن خارج شده‌اید!

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *