ازدواج و مادرشوهر

چگونگی دخالت مادرشوهر در زندگی مشترک فرزندش

وقتی به ازدواج‌ها نگاه می‌کنیم، به راحتی می‌توانیم به این نتیجه برسیم که آن‌ها روابطی متشکل از دو نفر هستند. اما همه ما می‌دانیم که چگونه مادرشوهرها ازدواج را خراب می‌کنند. بنابراین، می توان گفت که زن و شوهر گاهی اوقات تنها شرکت‌کنندگان در ازدواج نیستند. برای نسل‌ها، مادرشوهرها به عنوان عامل ایجاد تنش و درگیری در ازدواج شناخته شده‌اند. بیشتر اوقات مادرشوهرها مستقیما در زندگی فرزندانشان دخالت نمی‌کنند. آن‌ها رودرو نظرات خود را نمی‌گویند بلکه می‌روند و پشت سر شما صحبت می‌کنند. به همین دلیل است که ما برخی از آن به عنوان خرابکاری خاموش یاد می‌کنند. ما در این مطلب به شما می‌گوییم که چگونه مادرشوهر در زندگی فرزندانشان دخالت می‌کند.

12 روش دخالت مادرش شوهر

دخالت مادرشوهر می‌تواند تاثیر بسزایی در رابطه بین زوجین داشته باشند. می‌تواند منجر به رنجش، بی‌اعتمادی و جریحه‌دار شدن احساسات شود. یکی از طرفین ممکن است احساس کند که وسط گیر کرده است، در حالی که دیگری ممکن است احساس کند که در حال ضعیف شدن است. این معمولاً در مورد روابط مادرشوهر و عروس صدق می‌کند، اما خانواده زن نیز می تواند مشکلاتی ایجاد کند. پس بیایید دریابیم که چگونه مادرشوهر ازدواج را خراب می‌کند.

تلاش برای کنترل زندگی فرزندشان

وقتی مادرشوهر سعی می‌کند زندگی پسرش را کنترل کند، بسیاری از زوج‌ها با یک مشکل مشترک روبرو می‌شوند. زمانی که مادرشوهر می‌خواهد در تمام قسمت‌های زندگی پسرش حضور داشته باشد، می‌تواند برای رابطه زوجین بسیار آزاردهنده و خسته‌کننده باشد.

او ممکن است باور کند که فرزندش نمی‌تواند به درستی تصمیم بگیرد. حال این کنترل کردن  ممکن است از روی عشق و مراقبت از پسرش باشد، اما اگر مادر بیش از حد کنترل کند، می‌تواند برای زوجین طاقت‌فرسا باشد.

گاهی اوقات دلیل کنترل این است که او فکر می‌کند فرزندش نمی‌شود انتظارتش را برآورده کند. در هر صورت کنترل کردن به خاطر نحوه تربیت مادر است.

 انتقاد و قضاوت مداوم

بر کسی پوشیده نیست که بسیاری از مردم با انتقاد و قضاوت مداوم مادر همسر خود دست و پنجه نرم می‌کنند. مادران مدام در مورد سبک فرزندپروری، انتخاب لباس یا نحوه انجام کارهای خانه انتقاد می‌کنند. انتقاد مداوم از نحوه انجام کارها می‌تواند واقعاً آسیب‌زا باشد، به خصوص اگر مادرشوهرتان نزدیکتان زندگی کند.

اگرچه این نظرات ممکن است گاهی اوقات از روی عشق و محبت باشد، اما به صورت مداوم و غیرمنطقی باشد به سلامت روان زوجین آسیب می‌رساند.

 ابراز علاقه نسبت به فرزندان خود

علاقه یک گرایش طبیعی در والدین است، اما می‌تواند باعث ایجاد احساس رنجش و آسیب در سایر اعضای خانواده شود. همچنین می‌تواند منجر به از بین رفتن اعتماد و ارتباطات در خانواده شود.

این که مدام مادرها از فرزند خود در درگیری‌ها طرفداری کنند ممکن باعث شود که عروس احساس کند فرد مهمی در آن خانواده نیست. دلیل طرفداری این است که هر مادر خوبی، فرزندش را در اولویت ببیند و ممکن است از تاثیر این موضوع بر شما آگاه نباشد.

دستکاری عاطفی

در برخی موارد، مادرشوهر ممکن است از دستکاری عاطفی برای کنترل نه تنها فرزند، بلکه داماد یا عروسش نیز استفاده کند.

ایجاد احساس گناه و شرم در عروسش یکی از این تاکتیک‌هاست. این را می‌توان به روش های مختلفی انجام داد، مانند ایجاد احساس بد در مورد انتخاب هایش، مقایسه مکرر او با سایر اعضای خانواده، یا برجسته کردن مداوم نقاط ضعفش.

عزت نفس و سلامت روان عروس ممکن است در نتیجه این دستکاری عاطفی از طریق احساس گناه و شرم به شدت آسیب ببیند، حتی در نهایت منجر به جدایی شود.

رقابت برای محبت فرزندشان

بسیاری از مادرشوهرها با عروس‌شان برای کسب محبت فرزند خود رقابت می‌کنند و این موضوع می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. تضاد بین مادر شوهرتان و شما اغلب ریشه در این دارد که او احساس می‌کند که با ازدواج فرزندش، پسرش را از دست داده است. بنابراین به دنبال محافظت و کنترل فرزندش است، اما متوجه نمی‌شود که فرزندش در حال حاضر یک خانواده جدید دارد.

ناتوانی در رها کردن

روابط والدین باید با بزرگ شدن کودکان و ایجاد خانواده‌های جدید تکامل یابد، این چرخه عادی زندگی است. با این حال، گاهی اوقات رها کردن واقعاً سخت است و این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی برای زوجین می‌شود. برای بسیاری از والدین، رها کردن پسر یا دخترشان پس از مدت‌ها که بخش عمده‌ای از زندگی آنها بوده‌اند، می‌تواند سخت باشد.

آن‌ها نمی‌توانند این واقعیت را بپذیرند که فرزندشان اکنون خانواده خود را تشکیل داده است، مسئولیت‌هایی در قبال افراد دیگری دارد. بنابراین فشار زیادی به زوجین وارد می‌کنند که باعث درگیری می‌شوند و حتی می‌تواند باعث جدایی فرزندشان از همسرش شوند.

امتناع از رعایت مرزهای زوجین

بسیاری از زوج ها با مسئله عدم رعایت مرزهای مادرشوهرشان دست و پنجه نرم می‌کنند. کنار آمدن با امتناع مادرشوهر از احترام به مرزهایی که تعیین کرده‌اند برای زوج ها دشوار است.

یک کار معمولی که مادرشوهر انجام می‌دهد این است که او انتظار دارد در رویدادهای خانوادگی که زوج‌ها دوست دارند تنه باشند، شرکت می‌کنند. اگر مادرشوهرتان نزدیک شما زندگی کند این مشکل بیشتر نیز می‌شود.

رفتار منفعلانه پرخاشگرانه

اگر مادرشوهر شما رفتار منفعلانه پرخاشگرانه از خود نشان دهد، حفظ یک رابطه خوب می‌تواند چالش برانگیز باشد.

این رفتار سمی معمولاً چیزی است که زوج های تازه ازدواج کرده را از ایجاد روابط قوی با والدین یکدیگر باز می‌دارد. یک مادرشوهر منفعل و پرخاشگر ممکن است در مورد همسر پسرش اظهارنظرهای بی‌ادبانه داشته باشد، از تصمیمات و دیدگاه‌های او انتقاد کند یا به سادگی از تماس چشمی خودداری کند.

این رفتار اغلب ظریف است، بنابراین تشخیص و رسیدگی به آن دشوار است.

عدم همدلی

اگر می‌خواهید هر رابطه‌ای موفق باشد، باید همدلی و درک داشته باشید، اما همه ما می‌دانیم که این همیشه در مورد مادرشوهرها صدق نمی‌کند. اغلب، مادرشوهرها افرادی مداخله‌گر و بدون درک نیازها و خواسته‌های زوجین هستند. وقتی صحبت از رابطه زن و شوهر به میان می‌آید، کنار آمدن با برخی از آن‌ها دشوار است.

او ممکن است انتظارات غیرواقعی داشته باشد یا به احساسات شما توجهی نداشته باشد، که اغلب به نظر می‌رسد که او واقعاً به شما اهمیت نمی‌دهد.

قرار دادن همسر در مقابل فرزندشان

یکی از مخرب‌ترین اثراتی که یک مادرشوهر می‌تواند داشته باشد این است که فرزندش را در مقابل همسرش قرار دهد. این امر به ویژه زمانی قابل توجه است که او سعی می‌کند فرزندش را متقاعد کند که بعد از یک مشاجره بین خودش و عروسش، پسرش از یکی از آن‌ها حمایت کند.

شریک زندگی شما ممکن است احساس کند که در حال تلاش برای خاموش کردن دو آتش است و حتی اگر شما را دوست داشته باشد باز هم می‌خواهد رابطه خوبی با هر دو طرف داشته باشد. اما فشار مداوم باعث می‌شود او یک طرف را انتخاب کند.

اگر شریک زندگی‌تان طرف شما را بگیرد، مادرشوهرتان ممکن است از رفتار بی صدا به عنوان انتقام استفاده کند و باعث تنش بیشتر شود.

او همیشه بی‌خبر می‌آید

وقتی صحبت از ازدواج به میان می‌آید، بیشتر زوج‌ها تلاش می‌کنند تا آن را به یک پیوند شاد و آرام تبدیل کنند. متأسفانه، زمانی که مادرشوهر دائماً بدون اطلاع قبلی مراجعه می‌کند، رسیدن به این هدف دشوار است. ممکن است فکر کنید که این روش احمقانه‌ای است که مادرشوهرها ازدواج را خراب می‌کنند، اما باید بدانید، این یکی اریج‌ترین روش‌های جدایی زوجین است.

وقتی او بدون اطلاع قبلی می‌آید، مانند نقض حریم خصوصی و اعتماد است، و در واقع، نوعی بی‌احترامی به حریم خصوصی زوجین است. در این حالت شما حتی در خانه خود نیز احساس آرامش نمی‌کنید.

 او برای نظر شما ارزشی قائل نیست

بسیاری از مادرشوهرها ممکن است برای همسر پسر خود ارزش قائل نشوند. تنها چیزی که برای آن‌ها مهم است حفظ ارتباط خودشان با پسرشان است. آن‌های می‌خواهند تمام زندگی پسر خود را کنترل کنند.

حتی اگر مستقیماً تمایل خود را برای کنترل ابراز نکند، اعمال او ممکن است نشان دهد که او این کار را می‌کند. به عنوان مثال، اگر مادرشوهرتان به طور مداوم نظر شما را نادیده می‌گیرد یا با شما مانند یک فرد غریب رفتار می‌کند، ممکن است نشانه‌ای از تلاش او برای حفظ کنترل باشد.

5 راه برای برخورد با مادرشوهر

پیدا کردن تعادل بین احترام گذاشتن و دریافت احترام از مادرشوهر، در حالی که نیازهای شما نیز برآورده شود دشوار است.

خوشبختانه، برخی از استراتژی‌ها می‌توانند کمک کنند. در اینجا پنج راه برای برخورد با مادرشوهر شما وجود دارد:

آشکارا ارتباط برقرار کنید

ارتباط آزاد در هر رابطه‌ای ضروری است، به خصوص در هنگام برخورد با مسائلی که با مادرشوهر خود دارید. مشاجره با شخصی که جایگاه ویژه‌ای در قلب همسرتان دارد می‌تواند دشوار باشد. با این حال، ارتباط باز و گفتگو صادقانه می‌تواند به شما در حل هر مشکلی کمک کند.

خود را آماده کنید تا تا حد امکان محترمانه و دیپلماتیک رفتار کنید و از حملات یا انتقادهای شخصی خودداری کنید. زیرا به یاد داشته باشید که وقتی او چیزهای بدی در مورد شما می‌گوید چقدر صدمه دیده‌اید. آیا واقعاً می‌خواهید دقیقاً مانند او باشید؟

تعیین حد و مرز

یکی از بخش‌های مهم در برخورد با مادرشوهر، تعیین مرزهای سالم است. سعی کنید انتظارات خود را روشن بیان کنید، چه می‌خواهید و چه نمی‌خواهید. به فضا و حریم خصوصی یکدیگر احترام بگذارید و سعی کنید او را متقاعد کنید که نباید برخی چیزها را شخصی بداند.

در مورد اینکه چگونه دو فرد کاملاً متفاوت هستید و دیدگاه‌های متفاوتی در مورد تربیت فرزندان دارید صحبت کنید. به او بفهمانید که باید به آن احترام بگذارد.

مطالب مرتبط: “چگونگی احترام به زنان در رابطه

شادی شما نیز مهم است

داشتن رابطه بد با مادرشوهر می‌تواند باعث ایجاد استرس در شما شود، به‌خصوص اگر با هم زندگی کنید. اولین قدم برای حفظ شادی خود این است که یک جبهه متحد با شریک زندگی خود داشته باشید. این بدان معناست که شما و همسرتان باید در مورد نحوه رفتار با مادرشوهرتان به توافق برسید و هرگز نباید جلوی او اختلاف نظر داشته باشید.

قدم دوم حفظ مرزهای سالم با مادرشوهر است، همانطور که قبلاً در مورد آن صحبت کردیم. مرزهای واضحی تعیین کنید و به او هشدار دهید که اگر به آن‌ها احترام نگذارد از او فاصله خواهید گرفت.

هویت خود را حفظ کنید

قبل از هر چیز، به یاد داشته باشید که ازدواج شما فقط بین شما و همسرتان است، نه هیچ کس دیگری. هرگز نباید تحت فشار باشید که هویت خود را تغییر دهید یا فقط برای راضی نگه داشتن مادرشوهر خود از آنچه هستید دست بکشید. پس سعی کنید با همسرتان در مورد مشکلاتتان با مادرتان صریح صحبت کنید و مشخص کنید که چه رفتاری از سوی مادرشوهرتان قابل قبول و غیرقابل قبول است.

اگر همسرتان در هر دعوا طرف مادرش را بگیرد، این یک علامت هشدار دهنده است که شما با یک پسر مامانی ازدواج کرده‌اید.

از دوستان یا خانواده کمک بگیرید

هنگام مواجهه با مشکلات با مادرشوهر، درخواست حمایت از دوستان و اعضای خانواده مهم است.

دوستان و خانواده می‌توانند محیطی امن و بدون قضاوت را برای بحث در مورد مسائل مورد نظر فراهم کنند. آن‌ها می توانند به شما در درک بهتر موقعیت کمک کنند و دیدگاه‌های متفاوتی را ارائه دهند که می‌تواند به شما در یافتن راه‌حل یا تصمیم‌گیری بهتر کمک کند.

دوستان و خانواده همچنین می‌توانند حمایت عاطفی ارائه دهند و به کاهش هر گونه احساس تنهایی کمک کنند.

نقش والدین در طلاق

والدین اغلب یکی از دلایل اصلی درگیری بین زوجین هستند و حتی می‌توانند با کارهایشان باعث طلاق شوند.

در حالی که ممکن است خود زن و شوهر هیچ مشکلی با هم نداشته باشند، حضور و نظرات آن‌ها می‌تواند بین زوجین تنش ایجاد کند و به منبع اصلی استرس تبدیل شود.

در برخی موارد، ممکن است پدر و مادر خود توصیه یا انتقاد ناخواسته‌ای در مورد ازدواج یا نحوه رفتار یکی از شرکا ارائه دهند. این می‌تواند منجر به احساس نارضایتی شود و باعث شود زوج‌ها به رابطه خود شک کنند.

در موارد دیگر، ممکن است پدر و مادر بیش از حد در زندگی یک زوج دخالت کنند و باعث شود آنها احساس کنند که حریم خصوصی ندارند. این می‌تواند باعث مشکلات جدی زناشویی شود که تنها راه حل آن طلاق است.

تاثیر والدین سمی بر طلاق

مواجهه با والدین سمی می‌تواند برای ازدواج بسیار استرس‌زا باشد. از این گذشته، زمانی که یک زوج دائماً با رفتارهای منفی و کنترل‌کننده‌ای از طرف والدین همسرشان مواجه می‌شوند، شاد بودن و احساس امنیت در رابطه‌شان ممکن است دشوار باشد.

این می‌تواند منجر به تنش و رنجش بین زوجین شود که یکی از دلایلی است که بسیاری از ازدواج ها به طلاق می‌انجامد. با این حال، اگر مرزهای سالمی را تعیین کنید یا از والدین سمی فاصله بگیرید، و اگر واقعاً یکدیگر را دوست داشته باشید، هیچ چیز نمی‌تواند مانع خوشحالی شما شود.

سخن آخر

داشتن رابطه اشتباه مادر با فرزند می‌تواند بر زندگی مشترک زوجین تاثیر بگذارد و نتایج فاجعه‌باری ایجاد کند اکنون می دانید که چگونه مادرشوهرها ازدواج را خراب می‌کنند. آن‌ها با عدم همدلی، تلاش برای کنترل زندگی فرزندشان و احترام نگذاشتن به همسر فرزندشان باعث طلاق می‌شوند. هر دو طرف باید زمینه های بالقوه تنش را بشناسند و برای حفظ گفتگوی باز و محترمانه تلاش کنند. وقتی ارتباط صادقانه‌ای داشته باشید و همدلی و درک داشته باشید، رابطه با مادرشوهرتان و شما می‌توانید سرشار از حمایت و عشق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *