چگونه واژن خود را تمیز می کنید؟

چطور باید واژن خود را تمیز کنید؟

تمیز کردن و رسیدگی به بهداشت واژن از اهمیت خیلی بالایی برخوردار است و شما باید بتوانید که به خوبی از آن رسیدگی کنید. ولی خوب در این مورد شما باید تمامی جوانب را در نظر بگیرید و محصولاتی را انتخاب کنید که کمترین آسیب را به شما و سلامتی‎‌تان بزند.

مثلا در برخی از همین محصولات شوینده واژن، حاوی پودر تالک هستند که بسیار برای سلامت بدن مضر هستند و شما را با مشکلاتی نظیر سرطان تخمدان می کند. ما در ادامه این مقاله هر آنچه که در مورد این موضوع نیاز دارید بدانید را معرفی خواهیم کرد و به شما کمک می‌کنیم که بهترین انتخاب خود را داشته باشید.

اهمیت شستشوی واژن

اهمیت شستشوی واژن

به گفته دفتر بهداشت جهانی زنان، تقریباً از هر پنج زن در سنین 15 تا 44 سالگی، واژن خود را با آب یا مایعات دیگری می‌شویند که همین امر موجب شده که مشکلات اساسی در سلامت‌شان به وجود بیاید. ما بعداً با جزئیات بیشتری به شما توضیح خواهیم داد. بسیاری از افراد بر این باورند که تمیز کردن واژن کار صحیحی نیست ولی بسیاری دیگر بر این باورند که شستشوی واژن امریست بسیار مهم و حیاتی!

در ادامه این مقاله شما می‌آمورید که چگونه واژن خود را به درستی بشویید و چرا بیشتر برخی از محصولات بهداشتی زنان مضر هستند.

واژن دقیقا در کجا قرارگرفته است؟

طبق بررسی که در سال 2016 توسط موسسه خیریه سرطان زنان The Eve Appeal انجام شد، تقریبا نیمی از زنان نمی دانند که واژن دقیقا کجاست. هنگامی که محققان از 1000 زن بریتانیایی خواستند تا واژن را بر روی یک تصویر پزشکی مشخص کنند 90 درصد آنها نمی دانستند که جای درست آن دقیقا در کجا قرار دارد. این فقط در مورد زنان کور بریتانیا نبود، 80 درصد از کل مردان دنیا و 62 درصد از خانم ها قادر به تشخیص مکان درست واژن در آناتومی خود نیستند!

بیشتر افراد تصور می كنند كه تمام ناحیه تناسلی در واقع همان واژن است. ولی واژن دستگاه تناسلی خارجی است كه از اندامهای جنسی زنان محافظت می كند. خیلی ها به اشتباه واژن را به عنوان لابیا ماورورا (لبه های بیرونی) ، لابیا مینورا (لبه های داخلی) ، کلیتوریس (مرکز اوج لذت)، مجاری ادراری (خروجی ادرار) می دانند.

پس خوب است که یکبار برای همیشه مشخص کنیم که دقیقاً واژن چیست و کجاست؟

همه چیز در مورد واژن

اهمیت شستشوی واژن

خوب از نظر علمی این قسمت لوله ماهیچه ای است که از دهانه رحم شروع می‌شود. اصولاً واژن رحم و دهانه رحم را به بیرون متصل می کند و وظیفه قاعدگی، مقاربت و زایمان را بر عهده دارد. اگر در مقابل رحم خود، آینه ای را به سمت داخل قرار دهید، باز کردن واژن (AKA هشتی واژن یا داخل دهان) را به عنوان یک لوله کششی که بین مجرای ادرار و مقعد قرار دارد، که آن دقیقا همان واژن است.

واژن تمیز

همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، واژن برای حفظ سطح pH که به صورت طبیعی در بدن وجو دارد، خود را تمیز نگه می دارد و در کل خاصیت تمیزکنندگی دارد. ولی مهبل نسبت به بقیه بدن نسبتاً اسیدی است. زنان باید از استفاده از هر نوع ماده خنثی یا قلیایی (pH بیش از 7) خودداری کنند.

دلیلش هم این است که هنگامی pH درون واژن از حدی که باید بالاتر رود، سطح اسیدی کمتری از آن خارج می شود و مستعد این میشود که حالتی عفونی به خود بگیرد که این اصلا برای سلامتی خوب نیست!

pH بالای ۴٫۵ محیط مناسبی را برای رشد باکتری های بیماری زا فراهم می کند. واژینوزیس باکتریال (Bacterial vaginosis) و تریکومونیازیس (Trichomoniasis) از جمله عفونت هایی هستند که بر اثر بالا بودن pH واژن ایجاد می شوند.

در عفونت باکتریایی ترشحات واژن بویی شبیه بوی ماهی می دهد و به رنگ خاکستری، سفید و زرد در می ‌آید. همچنین، ممکن است ترشحات با خارش واژن و سوزش ادرار همراه باشد.

دلایل از بین رفتن PH مفید واژن

اسپرم

وقتی لاکتوباسیلوس [باکتری های خوب] با کمک مواد شوینده های بی کیفیتی که استفاده می کنید از بین برود، عفونت های مخمر یا [واژینوز باکتری] در سطح واژن به وجود می آید.جالب است که بدانید خود اسپرم هم pH  که در خود دارد 7 است و کاملا هم قلیایی است. شاید به همین خاطر است که بعضی از خانم ها هر بار که رابطه جنسی داشته باشند دچار عفونت های واژنال می شوند، زیرا نسبت به عدم تعادل pH بسیار حساس هستند و اسپرم فوری pH مفید واژن را به همین خاطر از بین می برد.

دستمال مرطوب

استفاده مکرر از دستمال مرطوب هم می تواند موجب ایجاد عفونت شود و تعادل pH شما را از بین ببرد. به همین شما باید تا جایی که می توانید از این دستمال ها استفاده نکنید و اجازه دهید که واژن رطوبت عادی خود را داشته باشد، زیرا همین رطوبت طبیعی، کمک می کند که با همه عفونت ها و باکتری ها مقابله کند. روند تمیز کردن چیزی است که لازم نیست بیش از حد نگران آن باشید. زیرا این امر به خودی خود از طریق ترشحات واژن که یک ماده سفید و چسبناک است اتفاق می افتد. این روش کاملاً طبیعی است که نشان دهنده آن است که به زمان تخمک گذاری نزدیک می شوید و این نشان دهنده ی سلامت شماست.

ترشحات واژنال

خیلی ها ممکن است به دلیل ترشحاتی که در واژن دارند، احساس بوی بد از آن ناحیه داشته باشند. بویی مثل ماهی یا پنیر کپک شده. در چنین مواقعی شما باید هر چه سریع تر به پزشک خود مراجعه کنید و جهت رفع این مشکل به دنبال چاره ای باشید.

اگر این کار را به صورت خودسرانه انجام دهید ممکن است تعادل pH را مختل کنید و با مشکلات جدی تری مواجه شوید. در چنین مواردی قبل از مراجعه به پزشک تنها کاری که باید انجام دهید، شستشوی آن با آب ولرم و بدون هیچ ماده شستشو دهنده است تا از ورود باکتری های ناخواسته جلوگیری کنید. زیرا در چنین مواقعی شستشوی واژن می تواند همان باکتری های مفید که در بالا به آن اشاره کردیم را مختل کند.

داروی کلوتریمازول

احتمالاً نام داروی کلوتریمازول به گوشتان خورده و با مشاهده ی اولین ترشحات واژن دست به کار شده اید و از داروخانه ی محل خود آن را تهیه کرده اید. شاید هم برای حفظ و درمان خارش واژن از دوش واژینال یا جوش شیرین استفاده می کنید.

اما این راه ها برای کنترل ترشحات واژن، منطقی نیستند. در واقع، با این کار خود را از درمان صحیح دور و pH واژن را قلیایی کرده اید. همچنین، فلور طبیعی را از بین برده اید. برای پیشگیری یا درمان خارش و سوزش واژن یا مشکلات دیگری مانند بوی بد واژن، بهتر است نکات مربوط به بهداشت ناحیه ی تناسلی را رعایت کنید. افزون بر این، توصیه می شود در صورت امکان از محصولاتی مانند ژل بهداشتی بانوان استفاده کنید.

بهداشت واژن و جلوگیری از عفونت های ویروسی

اهمیت شستشوی واژن

گاهی خود عفونت باکتریایی، قارچی یا انگلی به تنهایی بیماری زا نیست. بلکه این میکروارگانیسم ها بستری را فراهم می کنند تا واژن، میزبان عوامل بیماری زای دیگری شود که خطرناک ترند؛ از جمله:

 • ویروس هرپس سیمپلکس (HSV): عامل بیماری هرپس
 • ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV): عامل بیماری ایدز
 • ویرس پاپیلومای انسانی (HPV): عامل سرطان دهانه ی رحم و تبخال تناسلی

علائم PH نامتعادل

تعادل pH واژن به دلایل مختلفی از بین می رود. اما خوشبختانه، این عدم تعادل نشانه هایی دارد که قابل تشخیص هستند:

 • بوی بد واژن
 • رنگ غیر معمول ترشحات (به رنگ سفید، خاکستری و سبز)
 • خارش واژن
 • سوزش ادرار

اگر هر یک از این علائم را دارید، باید به بهداشت ناحیه ی تناسلی خود بیشتر اهمیت دهید. در ادامه، تمام نکات بهداشتی و مراقبتی را که باید در این زمینه بدانید، را برای شما گفته ایم.

 ژل بهداشتی بانوان

همان طور که گفتیم، pH واژن نقش مهمی در سلامت ناحیه ی تناسلی دارد. با حفظ تعادل اسیدیته ی واژن می توانید به حفظ سلامت واژن کمک کنید و از ایجاد عفونت، بوی بد، خارش و سایر مشکلات مربوط به این ناحیه پیشگیری کنید. ژل بهداشتی بانوان برای شست وشوی ناحیه ی تناسلی طراحی شده است. این محصول، خاصیت پاک کنندگی دارد. بنابراین، به حفظ تعادل pH واژن کمک می کند.

چه کسانی باید از آن استفاده کننده کنند؟

دختران مجرد: دخترهایی که به سن بلوغ رسیده اند و رابطه ی جنسی ندارند.

زنان متأهل: این دسته از بانوان علاوه بر مشکلات ناحیه ی تناسلی، در معرض عفونت های مقاربتی هم هستند.

دوران یائسگی: در دوره ای از زندگی زنان، تخمک گذاری متوقف می شود و دیگر امکان باروری وجود ندارد. به این دوره یائسگی می گویند.

زنان باردار: استفاده از ژل بهداشتی بانوان در بارداری ، نه تنها مانعی ندارد، بلکه از جهاتی هم مفید است، اما فراموش نکنید که در این دوران غشاء مخاطی در ناحیه تناسلی، حساس‌تر از معمول می‌شود؛ بنابراین هنگام انتخاب محصولات بهداشتی باید دقت کافی داشته باشید. محصولات نامناسب باعث ناراحتی شما می‌شوند و شما را بیشتر در معرض عفونت های تناسلی قرار می‌دهند.

نحوه استفاده

فقط قسمت خارجی اندام تناسلی را شما باید شستشو دهید. براساس کالج متخصصین زنان و مامایی آمریکا (ACOG) واژن به طور طبیعی با لوبریکانت داخلی ای که دارد، خودش را تمیز و pH خود را تنظیم می‌کند. پس یادمان باشد که با وجود این لوبریکانت طبیعی، نیازی به شستشوی واژن نیست.

نکات مهم نگهداری از واژن

عدم استفاده از صابون

صابون ها قلیایی هستند. برای همین، روی pH واژن و ناحیه ی تناسلی اثر می گذارند، رطوبت لازم را از بین می برند و محیط را برای رشد میکروارگانیسم های بیماری زا مانند ویروس، باکتری، قارچ، انگل و کاندیدیا فراهم می کنند.

عدم استفاده از دوش در واژن

این کار pH تعادلی واژن را بر هم می زند. در سال ۲۰۰۸، بررسی های انجام شده درمورد سلامت واژن، روی ۲۵۶۱ بیمار نشان داد احتمال به دنیا آوردن نوزاد نارس در افرادی که قبل از بارداری به طور مرتب از دوش واژینال استفاده کردند، بیشتر است. همچنین، براساس پژوهش دیگری در سال ۲۰۱۶، این افراد بیشتر در معرض ابتلا به عفونت HPV (ویروس پاپیلوم انسانی) قرار دارند.

از محصولاتی مانند ژل بهداشتی بانوان استفاده کنید که اختصاصاً برای این کار طراحی شده اند.

این محصولات به حفظ pH طبیعی ناحیه ی مورد نظر کمک می کنند. افزون بر این، به دلیل اثرگذاری ملایم، تمیز کننده ی مناسبی هستند.

نکات مهم برای شستشوی ناحیه ی تناسلی:

 • قبل از شستن ناحیه ی تناسلی، دست های خود را بشویید.
 • برای شستن ناحیه ی تناسلی از آب گرم استفاده کنید.
 • بعد از شست وشو، حتماً با استفاده از یک حوله ی نرم ناحیه ی تناسلی را خشک کنید.
 • حوله ای را که برای خشک کردن ناحیه ی تناسلی استفاده می کنید، زود به زود عوض کنید.
 • علم قدرت است و آگاهی از نکات علمی و عمل به آن کمک می کند تا با انجام کارهایی ساده یا پرهیز از برخی کارها، سالم تر باشید. همانطور که خواندید، دوش واژینال و استفاده از صابون برای شست و شوی ناحیه ی تناسلی، خطرناک است و تعادل طبیعی واژن را از بین می برد.

زرد نیوز

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.