نحوه کنسل کردن قرار بدون بی ادبی

چگونه بدون اینکه بی‌ادب به نظر برسیم، یک قرار را کنسل کنیم؟

گاهی اوقات پیش می‌آید که افراد از اینکه باید این قرار لغو شود و این قرار به درد نمی‌خورد، مطمئن هستند، اما چگونگی این کار است که برای آن‌ها سوال بوجود می‌آورد. مهم‌ترین دغدغه ذهنی آن‌ها نیز نحوه کنسل کردن قرار بدون بی ادبی است. یعنی می‌پرسند چگونه بدون اینکه بی‌ادب به نظر برسیم، یک قرار را کنسل کنیم؟

هر موقعیتی متفاوت است. راه های زیادی برای لغو مودبانه‌‌ی قرار وجود دارد به طوری که هم شما و هم طرف مقابل احساس بدی نخواهید کرد.

کنسل کردن قرار با یک شخص می‌تواند بدون بی ادبی انجام شود، حالا چه با پیامک چه با تلفن و … . حتی اینکه خیلی زود این قرار را لغو کنید یا در لحظه‌ی آخر، باز هم فرقی نمی‌کند، به هر حال روش‌های مودبانه و درست وجود دارند. نکاتی که در ادامه می‌آوریم، می‌توانند به شما کمک کنند.

کنسل کردن قرار با یک نفر، حتما نباید خیلی دلیل محکمی داشته باشد، گاهی اوقات فقط چون حس خوبی ندارید، نمی خواهید سر قرار بروید. یا شاید هم برنامه دیگری داشته باشید که متناقض با این قرار باشد و بخواهید به آن برسید. گاهی اوقات شما می‌خواهید فقط این قرار در زمان دیگری انجام شود، یعنی برای تغییر زمان به دنبال برنامه ریزی هستید، فرقی ندارد به هر حال بصورت مودبانه می شود قرار کنونی را لغو کرد.

نحوه کنسل کردن قرار در لحظه آخر

کنسل قرار در لحظه‌ی آخر برای بسیاری از افراد واقعا کابوس است. اما در هر صورتی شما مجبور هستید که با کسی که با او قرار دارید، کاملا شفاف رفتار کنید و بگویید که به چه دلیلی به قرار نمی‌رسید و می‌خواهید آن را کنسل کنید، حتی اگر دلیل احمقانه‌ای داشته باشید.

وقتی دلیل کنسل کردن قرار را برای او بگویید، او قطعا ممنونِ اهمیت دادن شما خواهد شد، حتی اگر از شما ناراحت شود و دلش بشکند. همه ما انسان هستیم و او از شما قدردانی خواهند کرد که به او احترامی که شایسته آن است را نشان داده‌اید.

برای مثال اگر به یکی از دلایلی که پایین می‌آوریم در لحظه آخر مجبور به کنسل کردن قرار شده‌اید، می‌توانید با جملات زیر این کار را انجام دهید:

مثال از نحوه کنسل قرار لحظه آخر به دلیل خواب ماندن

راستش اتفاقی خوابم برد و تازه بیدار شدم. امیدوارم هنوز راه نیفتاده باشی. چون من هیچ راهی ندارم که بتونم سر قرار برسم و خیلی دیر شده. واقعا از اینکه مجبورم قرار رو کنسل کنم متاسفم. میشه برای یک وقت دیگه برنامه ریزی کنیم تا هم رو ببینیم؟

مثال از نحوه لغو دیدار با شخصی در لحظه آخر به دلیل ترافیک

شاید باورت نشه ولی توی یک ترافیکی گیر کردم که واقعا بعید میدونم هیچوقتی بتونم به مقصد برسم. آیا امکانش هست که برای قرار در یک روز دیگر برنامه ریزی کنیم؟

مثال از نحوه لغو دیدار با شخصی در لحظه آخر به دلیل بیماری همچون میگرن

من واقعا دوست داشتم امروز ببینمت و جایی که قرار بود با هم بریم. ولی درگیر یک میگرن و درد بی‌سابقه‌ای شدم و هیچطوری نمیتونم از دردش خلاص بشم. لطفا اگر امکانش هست برنامه رو برای یک روز دیگه بیندازیم و من برای معذرت خواهی بابت امروز یک قهوه مهمونت کنم.

مثال از نحوه لغو دیدار با شخصی در لحظه آخر به دلیل نیاز به بودنمان در جای دیگر

ببین من واقعا در حال آماده شدن برای آمدن پیش تو بودم اما همین الان خواهرم با رئیسش پشت تلفن دعواش شد و اصلا حالش خوب نیست. و فکر میکنم خیلی نیاز داشته باشه تا کنارش باشم. برای همین متاسفانه نمیتونم در قرارمون حاضر باشم. امیدوارم درک کنی و اجازه بدی قرارمون رو برای یک روز دیگه بچینیم.

نحوه زمان بندی مجدد برای قرار کنسل‌شده

در صورتی که فردی که با او قرار دارید، مورد علاقه شما است، باید حتما به او دلیل کنسل کردن را توضیح دهید و زمان دیگری را برای قرار تعیین کنید. اما چگونه؟ سوالی که برای خیلی از افراد پیش می‌آید و ما در این بخش می‌خواهیم پاسخ این سوال را بدهیم.

همچنین پس از کنسل کردن قرار احتمالا فرد مقابل دل‌شکسته شود، وعده برنامه آینده مرهمی برای ناامیدی او خواهد بود.

 • خیلی متاسفم که قرارمان را کنسل می‌کنم. دوست دارم دوباره برای همین روزها برنامه ریزی کنم، چه زمانی آزاد هستی؟
 • برای من یک کار اورژانسی در لحظه آخر پیش آمد که مجبور شدم قرارمان را لغو کنم، لطفا امکانش هست وقت دیگری که برایت مناسب است را برای قرار گذاشتن به من اطلاع دهی؟
 • من یک مشکل لحظه آخری داشتم که مجبورم قرار را کنسل کنم، در این هفته زمان دیگری آزاد هستی؟
 • متاسفم که مجبور شدم لحظه آخر قرار را کنسل کنم، میشه به جای الان فردا همدیگرو ببینیم؟

راه‌هایی برای کنسل کردن قرار بدون زمان بندی مجدد

شاید قراری را با یک نفر گذاشته‌اید، اما حالا نظرتان به هر دلیلی تغییر کرده و نمی‌خواهید حتی زمان دیگری را برای قرار با او اختصاص دهید. هیچ اشکالی ندارد. شاید دلیلش این باشد که به او علاقه ندارید یا اینکه با شخص دیگری آشنا شدید و می‌خواهید با نفر جدید بیرون بروید.

این‌ها مهم نیست، مهم این است که می‌خواهید بدون زمان بندی مجدد برای قرار گذاشتن، یک قرار را لغو کنید. و سوالتان این است که چگونه باید یک قرار را کلاً کنسل کنم و بگویم که کلا نمی‌خواهم با او سر قرار بروم؟

در جواب باید بگویم که باید کاملا واضح و صریح باشید، هر گونه بهانه ساختگی ممکن است به او ضرر بیشتری برساند.

اما به این معنی هم نیست که بدون هیچونه مهربانی بخواهید این کار را انجام دهید. شما باید بین مهربان بودن و صریح بودن، کاملا متعادل رفتار کنید.

چند ایده برای نحوه لغو یک قرار بدون بی ادبی  و بدون زمان بندی مجدد عبارتند از:

 • من خیلی فکر کردم و به این نتیجه رسیدم که من و تو خیلی با هم مچ نیستیم و به درد هم نمی‌خوریم، برای همین می‌خواهم قرار را کنسل کنم. از آشنایی با تو واقعا لذت بردم.
 • من از چت کردن با تو خیلی لذت بردم، اما علاقه‌ای به دنبال کردن این رابطه عاشقانه ندارم و فکر می‌کنم بهتر است قرارمان را کنسل کنیم. بهترین‌ها رو برای تو آرزو دارم!
 • برای پیش بردن این رابطه راحت نیستم. به همین دلیل می‌خواهم قراری که با هم گذاشتیم را لغو کنم. به هر حال بابت پیشنهادت ممنونم.
 • به نظرم تو یک آدم عالی هستی، اما ما برای هم مناسب نیستیم به همین دلیل قرار را بهتر است کنسل کنیم.

چگونه قرار اول را کنسل کنم؟

درباره نحوه لغو قرار اول خیلی کم می‌دانیم. چون واقعا کم پیش می‌آید که یک نفر اولین قرار را بخواهد کنسل کند. اما هر چیزی ممکن است. از آنجایی که اولین قرار ملاقات معمولاً فوق العاده رسمی و پر تعهد نیست، مثلا شامل رفتن به یک شام برای ناهار یا برداشتن قهوه و قدم زدن در پارک می‌شود، نباید در زمان کنسل کردن، استرس زیادی داشته باشید.

حالا فرقی نمی‌کند که با پیامک یا حضوری بخواهید این کار را انجام دهید، در هر صورتی باید کاملا روشن با طرف مقابل صحبت کنید.

اگر دلیل اینکه نمی‌خواهید با او قرار بگذارید، زیرا مدتی کلا نمی‌خواهید کسی را ببینید و مشکل خاصی با خود آن فرد ندارید، حتما این موضوع را برای او روشن کنید. مهربان ترین کاری که می توانید در مورد لغو اولین قرارها انجام دهید این است که واضح و با ملاحظه باشید.

ایده‌هایی را در ادامه به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید تا از بیان بهتری بهره ببرید. چند مورد اول برای حالتی است که می‌خواهید در قرار بعدی او را ببینید و قصدتان کنسل کردن کلی قرار با آن فرد نیست.

 • من خیلی مشتاق بودم که در قرار حضوری تو را ببینم اما یک کار برای من پیش آمد که چنین چیزی را برای من غیرممکن کرد. برای همین مجبورم قرار ملاقات را کنسل کنم، میشه لطفا یک روز دیگر هم را ببینیم؟
 • خیلی متاسفم، اما یک مشکل اضطراری پیش آمد و من فردا نمیتونم تو رو ببینم. اگر آزاد باشی، آخر هفته همه چیز را به شما خواهم گفت؟
 • تو خیلی آدم باورنکردنی و فوق‌العاده‌ای هستی، و من واقعا از آشنایی با تو لذت بردم، اما چیزهایی پیش آمد و باعث شد بفهمم که در حال حاضر واقعاً برای هیچ رابطه‌ی عاشقانه‌ای آماده نیستم.

روش‌های موجود برای کنسل کردن قرار

درباره اینکه در زمان کنسل کردن قرار باید به طرف مقابلتان چه بگویید صحبت کردیم. اما اینکه از چه طریقی باید این کار را انجام دهید نیز اهمیت بالایی دارد. پیامک زدن، پی اِم دادن، تماس گرفتن یا حضوری و … ، روش‌های مختلفی برای این کار هستند. این‌ها یک سری تفاوت‌ها با هم دارند که مهم است بدانید. مثلاً اگر به او پیامک بفرستید و قرار را کنسل کنید، در مقایسه با حالتی که تلفنی یا حضوری با او صحبت می‌کنید، احتمالاً توضیح کوتاه‌تری لازم باشد.

از طرفی وقتی پیامک یا پی اِم می‌دهید، می‌توانید از تعداد زیادی ایموجی و شکلک استفاده کنید تا مطمئن شوید که لحن شما در متن مهربان باشد.

نحوه کنسل کردن قرار از طریق پیام متنی

در دنیای مدرن هر چیزی با گوشی همراه پیوند خورده است. از دوستی‌هایی که با این تلفن‌ها شروع می‌شود، تا دوستی‌هایی که به پایان می‌رسد و تا قرارهایی که از همین طریق چیده می‌شود و گاهاً از همین طریق هم کنسل می‌شود. حتی از طریق اینترنت خواستگاری هم می‌کنند. بنابراین باید در برقراری ارتباط از طریق پیامک دانا باشید.

ارسال پیامک در بین راه‌های اینترنتی و مربوط به تلفن همراه، سریع‌ترین روش برای رساندن پیامتان است. چه بخواهید قرار را به زمان دیگری موکول کنید و چه بخواهید کلاً لغو کنید. به راحتی می‌توانید مختصر و مفید بنویسید و برای او ارسال کنید.

چند نمونه پیامک برای لغو قرار از طریق پیام متنی را در ادامه آورده‌ایم. می‌توانید از این نمونه پیامک‌ها ایده بگیرید و یک پیامک متناسب با وضعیت خودتان بنویسید و برای او ارسال کنید:

 • سلام متاسفم که دارم قرارمون رو لغو می‌کنم. اما من واقعا امروز حال خوبی ندارم. میشه یک روز دیگه رو برای قرار گذاشتن انتخاب کنیم؟
 • به من با تو خیلی خوش می‌گذره. اما به نظرم برای رابطه داشتن خوب نیستیم. و می‌خوام که فقط با هم دوست بمونیم. آیا میتونیم این کارو کنیم؟
 • دیدنت خیلی خوب بود. ولی فکر می‌کنم با هم از لحاظ دیدگاهی خیلی فرق داریم و بعید است که به نتیجه یکسانی برسیم. می‌خواستم به همین دلیل قرار بعدیم رو باهات لغو کنم. مراقب خودت باش!

نکاتی برای لغو قرار از طریق تماس تلفنی

کنسل کردن قرار از طریق تماس تلفنی این فرصت را به شما می دهد که توضیحات بیشتری را برای طرف مقابل ارائه دهید. همچنین واکنش او در لحظه روبرو شدن با این مسئله را نیز خواهید دید. اگر می‌خواهید کلا این قرار را کنسل کنید و دیگر ادامه ندهید، بهتر است توضیح کوتاهیی پشت تلفن به او بدهید. اما اگر امیدوار هستید که یک روز دیگر این قرار را داشته باشید، می‌توانید کنسل کردن را با پیشنهادی برای زمان‌بندی مجدد رزرو کنید. برای مثال برخی نمونه تماس‌های تلفنی برای کنسل کردن قرار را در ادامه می‌توانید، بخوانید.

 • من فقط می خواستم تماس بگیرم که بهت بگم میخوام زمان قرارمون رو تغییر دهم. خیلی متاسفم که این کار را در لحظه آخر انجام میدم. اما دوست دارم این هفته تو را ببینم اگر وقت آزاد داری.
 • سلام! من فقط می خواستم باهات در مورد پیدا کردن یک زمان دیگه برای قرار گذاشتن صحبت کنم، فرصت داری؟
 • سلام وقت بخیر. زنگ زدم که بهت بگم از آشنایی باهات لذت بردم اما فک نمیکنم بتونیم زوج خوبی باشیم. به همین دلیل خواستم قرارمون رو لغو کنیم.

بهترین راه برای کنسل کردن قرار از طریق حضوری

برخی نمونه‌ها برای گفت و گوی حضوری و کنسل کردن قرار بعدی:

 • در چند ماه گذشته دوست داشتم با تو آشنا شوم، اما فکر می کنم اگر دیگر همدیگر را نبینیم بهتر است. فکر نمی‌کنم به‌عنوان یک زوج خوب باشیم. برای شما آرزوی بهترین ها را در آینده دارم.
 • من از چند قرار ملاقاتی که داشتیم لذت بردم، اما واقعا خودمان را به عنوان یک زوج نمی بینم. دوست دارم اگر می‌خواهی با هم دوست بمانیم. تو چی فکر میکنی؟

دلایل رایج برای لغو یک قرار

اگر می‌خواهید یک قرار را کنسل کنید، باید بدانید که اصلا لازم نیست استرس داشته باشید زیرا شما حق دارید که نخواهید یک نفر را ببینید و یا اینکه او را زمان دیگری ببینید. شما می توانید مودبانه به فرد اطلاع دهید و نیازی به احساس گناه نیست.

اما در هر صورت شاید بخواهید بدانید که چه دلایلی وجود دارند که هیچ اشکالی ندارد که بابتشان قرار را لغو کنید.

بهانه های خوب برای کنسل کردن قرار که منصفانه‌تر و مودبانه‌تر هستند، شامل حالات زیر است:

 • بیماری: وقتی کسی بیمار می شود بهتر است استراحت کند. همچنین ملاقات با شخص دیگر ممکن است باعث بیماری او نیز شود. بنابراین بدون استرس و احساس گناه در صورت بیماری، قرار خود را کنسل کنید.
 • مشکلات ناگهانی محل کار یا دانشگاه و مدرسه: برخی مشکلات ممکن است پیش بیاید که به حضور حتمی شما نیاز دارد. مثل مشکلات ناگهانی محل کار یا دانشگاه و مدرسه. در این صورت هم هیچ نیازی به احساس گناه و استرس نیست. با خیال راحت کنسل کنید.
 • شرایط اضطراری با خانواده یا دوستان: گاهی اوقات دوست یا عضوی از خانواده که همیشه برای ما وقت گذاشته است، به مشکلی می‌خورد که نیاز دارد در کنار او باشید. در این حالت هم با خیال راحت برای طرف مقابل توضیح دهید که چرا قرار را کنسل می‌کنید و اصلا احساس گناه نداشته باشید.
 • علاقه نداشتن به طرف مقابل: اساس هر رابطه‌ای عشق و علاقه است. اگر به طرف مقابل علاقه ندارید، قرار گذاشتن با او، بی احترامی به احساسات هر دویتان است.
 • هشدار قرمز در رابطه: برخی هشدارها وجود دارد که در همان اوایل نشان می‌دهد، این رابطه آینده خوبی ندارد. در این حالات نیز بدون نگرانی قرار را کنسل کنید.

قرارهای خود را به روش مهربانانه لغو کنید!

چه تصمیم داشته باشید که بعداً دوباره آن فرد را ببینید یا نبینید، در هر صورت مهم است که لغو واقعی و محترمانه خود را حفظ کنید.

در مورد اینکه چرا قرار را لغو می کنید، با خودتان و طرف مقابلتان صادق باشید.

در حالی که نمی‌توانید نحوه واکنش او را به کنسل کردن قرار کنترل کنید، اما شما می‌توانید نحوه ارائه این خبر را کنترل کنید. از آنجایی که مهربانی معمولاً با مهربانی پاسخ داده می‌شود، ایده خوبی است که هر زمان که امکانش است، مودبانه رفتار کنید و مهربان باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *