کیف پول داغ

کیف پول داغ (Hot wallet) چیست؟

مقدمه

اگر کمی با حوزه ارزهای دیجیتال و فضای آن در ارتباط بوده باشید، احتمالا اصطلاح کیف پول داغ به گوشتان خورده است. کیف پول داغ، در کنار کیف پول سرد (Cold wallet)، دو نوع از انواع کیف پول‌های رمز ارز‌ها هستند. امروز در این مقاله از زرد نیوز به شما را با کیف پول داغ آشنا می‌کنیم و معرفی کاربر‌ها، مزایا و معایب آن خواهیم پرداخت، پس تا انتها با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط: کیف پول بیت کوین چیست؟ / معرفی بهترین کیف پول‌های بیت کوین در سال ۲۰۲۲

کیف پول داغ چیست؟

کیف پول داغ یک کیف پول ارز دیجیتال است که همیشه به اینترنت و شبکه ارزهای دیجیتال متصل است. کیف‌ پول‌های داغ برای ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال استفاده می‌شوند و به شما این امکان را می‌دهند تا ببینید چه تعداد توکن برای استفاده در دسترس دارید.

نکات مهم

  • کیف پول‌های داغ، کیف پولی است که همیشه به اینترنت متصل است. آن‌ها به شما اجازه می‌دهند توکن‌های خود را ذخیره، ارسال و دریافت کنید.
  • کیف پول‌های داغ با کلیدهای عمومی و خصوصی مرتبط هستند که به تسهیل تراکنش‌ها کمک و به عنوان اقدامات امنیتی عمل می‌کنند.
  • از آنجایی که کیف پول‌های داغ به اینترنت متصل هستند، نسبت به روش‌های ذخیره‌سازی  سرد (آفلاین) تا حدودی در برابر هک و سرقت آسیب پذیرتر هستند.

یک کیف پول داغ چگونه کار می‌کند؟

هنگام خرید یا استخراج یک ارز دیجیتال، اگر تصمیم دارید از آن برای خرید کالا یا خدمات استفاده کنید، باید یک کیف پول برای تسهیل تراکنش‌ها داشته باشید. هنگامی که اکوسیستم، مالکیت رمز ارز را به شما منتقل می‌کند، ارزهای دیجیتال شما، یا بهتر است بگوییم “کلید خصوصی” که برای دسترسی به آن ارز استفاده می‌کنید، در این کیف پول‌ ذخیره می‌شود.

هنگامی که صاحب یک ارز دیجیتال هستید، کلیدهای خصوصی (private keys) به شما داده می‌شود که مالکیت آن را به عنوان  دارایی شما شناسایی می‌کند. کلیدهای عمومی (public keys) شبیه به نام کاربری حساب هستند. آن‌ها کیف پول را شناسایی می‌کنند تا کاربر بتواند توکن‌ها را بدون افشای هویت خود دریافت کند. کلیدهای خصوصی مشابه شماره شناسایی شخصی هستند. آن‌ها به شما امکان می‌دهند به کیف پول دسترسی داشته باشید، موجودی آن را بررسی کنید، تراکنش و موارد دیگر را انجام دهید. بدون هیچ یک از این کلیدها، کیف پول عملاً بی فایده است.

کیف‌ پول‌های داغ اپلیکیشن‌هایی هستند که به اینترنت و زیرساخت‌های ارزهای دیجیتال (مورد نظر) متصل هستند و به شما امکان استفاده از آ‌ن‌ها را می‌دهد. برای یک کاربر، کیف پول داغ رابطی برای دسترسی و ذخیره ارز دیجیتال وی می‌باشد. کیف پول داغ برای شبکه کریپتوکارنسی، نقش تسهیل هرگونه تغییر در سابقه تراکنش را دارد که در دفتر کل بلاک چین غیرمتمرکز برای هر ارز دیجیتالی که استفاده می‌کنید، نگهداری می‌شود.

کیف پول‌های داغ با کیف‌پول‌های سرد، که دستگاه‌ها یا اپلیکیشن‌هایی هستند که کلیدهای خصوصی شما را به‌صورت آفلاین ذخیره می‌کنند، متفاوت هستند. این‌ نوع از کیف پول‌ها می‌توانند اپلیکیشنی در دستگاه شما باشند که به اینترنت وصل نمی‌شوند یا دستگاهی شبیه درایو کوچک یو‌اس‌بی که کلیدهای شما را ذخیره می‌کند. برای استفاده از ارز دیجیتالی که در کیف پول سرد دارید، باید آن‌ها را به کیف پول داغ خود منتقل کنید.

انواع کیف پول داغ

کیف پول‌های داغ  متعددی وجود دارند که دانلود بسیاری از آن‌ها رایگان است. برخی از کیف پول‌ها به‌طور خاص طراحی شده‌اند تا در مشارکت با اپلیکیشن‌های کاربردی وب موبایل (mobile web app) خاص استفاده شوند؛ ممکن است یک کیف پول را بیابید که فقط با یک رمز ارز یا اکوسیستم خاص کار می‌کند. علاوه بر این، برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال فقط انتقال از، و به کیف پول‌های خاص را می‌پذیرند.

نمونه‌هایی از کیف‌ پول‌های داغ عبارتند از: متا مَسک (MetaMask)، کوین بیس والت (Coinbase Wallet) و اج والت (Edge Wallet). متا مَسک برای پردازش تراکنش‌ها، از اکوسیستم اتریوم استفاده می‌کند. کیف پول کوین بیس والت، کیف پول صرافی کوین  ارز دیجیتال کوین بیس است. همچنین اج والت برای پذیرش تراکنش‌ها با استفاده از تمام دارایی‌های دیجیتال شما طراحی شده.

از آنجایی که کیف پول‌های زیادی با طراحی‌ها و اهداف متفاوت وجود دارند، مهم است که قبل از دانلود و استفاده از خدمات هر کیف‌ پول‌ داغ تحقیق کنید. توسعه دهندگان کیف پول درجات مختلفی از تخصص، تعهد به امنیت و حریم خصوصی و اولویت‌های متفاوتی را هنگام ایجاد کیف پول خود در نظر دارند. برخی کیف پول‌ها ممکن است کارمزد داشته باشند و بعضی دیگر خیر. ممکن است لازم باشد از یک کیف پول که با مرورگر اینترنت شما یکپارچه می‌شود برای یک ارز استفاده کنید و از کیف پول دیگری که یک اپلیکیشن اختصاصی دارد استفاده کنید.

ملاحظات خاص

چندین جنبه وجود دارد که باید قبل از تصمیم گیری در مورد انتخاب کیف پول داغ خود در نظر بگیرید. مهم‌ترین‌ ویژگی‌ یک کیف پول داغ، امنیت آن و نحوه استفاده شما از آن است. از آنجایی که امنیت ارز دیجیتال شما کاملا به روشی که از آن استفاده می‌کنید ارتباط دارد، ایمنی و امنیت دارایی شما به نحوه ذخیره توکن‌های تان بستگی دارد. هر آیتمی که در یک کیف پول داغ ذخیره می‌‌کنید در معرض حمله قرار دارند. زیرا کلیدهای عمومی و خصوصی در اینترنت ذخیره می‌شوند. برای ایمن نگه داشتن ارز دیجیتال خود، برخی از این نکات را در نظر بگیرید.

پیشنهاد می‌کنیم از یک کیف پول برای ذخیره تمام دارایی‌های خود استفاده نکنید. چراکه اگر از بیش از یک نوع روش ذخیره سازی استفاده کنید، خطر سرقت و از دست دادن دارایی را به حداقل می‌رسانید.

از کیف پول داغ خود فقط برای تراکنش‌ها استفاده کنید

کارشناسان امنیتی حوزه رمز ارز‌ها توصیه می‌کنند که فقط بخش کوچکی از دارایی‌های کریپتو خود را در کیف پول داغ تان نگه دارید.  بهتر است فقط به اندازه‌ای که برای خرج کردن نیاز دارید در آن کریپتو قرار دهید. به عبارت دیگر، بیشتر دارایی‌های خود را در یک کیف پول سرد ذخیره کنید، سپس آنچه که برای استفاده فوری نیاز دارید یا در آینده نزدیک به آن نیاز پیدا خواهید کرد را به کیف پول داغ منتقل کنید.

دارایی‌های خود را در صرافی ذخیره کنید

همچنین می‌توانید توکن‌های ارز دیجیتال خود را در حساب‌های مرتبط با صرافی‌ای که استفاده می‌کنید، نگه دارید. برخی از صرافی‌ها ارز دیجیتال شما را در کیف پول‌های مخصوص خود ذخیره می‌کنند که اساساً آن صرافی را به ارائه‌دهنده کیف پول داغ تبدیل می‌کند. با این حال، اگر توکن‌های خود را در یک حساب صرافی نگه دارید و یک هکر به شبکه صرافی دسترسی پیدا کند، ممکن است ارز دیجیتال خود را در این حمله از دست بدهید.

ارزهای دیجیتال خود را مبادله کنید

اگر میزان قابل توجهی از ارزهای دیجیتال در حساب خود دارید، پس باید خطر جلب توجه هکرها یا از دست دادن بخش قابل توجهی از دارایی‌های خود در یک حمله را بپذیرید. از آنجایی که بسیاری از صرافی‌های برتر ارز دیجیتال به کاربران اجازه می‌دهند بین ارزهای مختلف فیات و ارزهای دیجیتال تبادل کنند، شما می‌توانید مقادیر کمی را در کیف پول خود نگه دارید. می‌توانید بقیه را به واحد پول کشور خود تبدیل کنید و آن را در حساب بانکی خود قرار دهید.

نکته

ممکن است برای مبادله ارز دیجیتال با ارز فیات و انتقال وجوه به خارج از صرافی یا برداشت آن برای ذخیره در مکان دیگر، کارمزدی وجود داشته باشد. اما اگر ارز دیجیتال خود را به عنوان سرمایه گذاری نگه نمی‌دارید، ارزش پرداخت آن کارمزد را دارد.

کیف پول داغ و سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در ارز‌های دیجیتال شبیه سرمایه گذاری در بازار سهام است؛ شما صاحب یک ارز دیجیتال هستید و منتظر افزایش ارزش بازار منصفانه آن می‌باشید. می‌توانید ارز خود را نگه دارید یا سعی کنید آن را با سود به سرمایه گذار دیگری بفروشید. با این حال، یک کیف پول داغ مکانی بسیار خطرناک برای ذخیره همه‌ سرمایه‌های کریپتو شما است. ذخیره‌سازی سرد، ذخیره‌سازی کاغذی (paper storage) یا سایر روش‌های ذخیره‌سازی آفلاین ممکن است تا وقتی که منتظر افزایش ارزش ارز دیجیتال خود هستید، به شما کمک کند.

چگونه کیف پول داغ خود را ایمن کنم؟

فقط مقادیر کمی را در کیف پول داغ خود نگه دارید. اطمینان حاصل کنید که از آن نسخه پشتیبان تهیه می‌کنید. همچنین نرم افزار را به روز نگه دارید، آن را رمزگذاری کنید و رمز عبور خود را ایمن نموده تا مطمئن شوید کیف پول شما ایمن است.

آیا کیف پول داغ هک می‌شود؟

تکنولوژی و نرم افزار‌های کنونی هک کیف پول‌های داغ را دشوار می‌کند. اما این بدان معنا نیست که غیر قابل هک هستند. می‌توان به دستگاه‌هایی (تلفن، رایانه یا تبلت) که کیف پول شما در آن قرار دارد، از طریق روش‌های مختلفی دسترسی پیدا کرد. که این همان چیزی است که کیف‌ پول‌های داغ را آسیب‌پذیر تر می‌کند.

آیا کیف پول داغ ایمن است؟

تنها زمانی که می‌توان با اطمینان گفت که کیف پول‌ داغ ایمن است، زمانی می‌باشد که آن را فقط برای انتقال ارز دیجیتال استفاده کنید. وقتی که قرار نیست از رمز ارز خود استفاده کنید و آن را به‌ صورت‌ آفلاین ذخیره کرده‌اید، جایی برای نگرانی وجود ندارد و جای آن‌ها امن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.