نقش و تاثیر انواع هورمون زنانه بر افزایش وزن چیست؟

اگر همه رژیم‌های غذایی موجود را امتحان کرده‌اید و هنوز نمی‌توانید وزن کم کنید، می‌تواند دلایل مختلفی برای آن وجود داشته باشد. وقتی مردم در مورد کاهش وزن صحبت می‌کنند، بحث‌ها اغلب حول محور غذاهای رژیمی، برنامه غذایی، تمرینات ورزشی، نوشیدن مقادیر کافی آب، خوب خوابیدن، پیری یا ژنتیک می‌چرخد. برای اکثر بانوان، کاهش وزن به طور طبیعی با پیروی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل و ورزش منظم اتفاق می‌افتد. اما برای درصد کمتری از بانوان، توانایی کاهش وزن و حفظ آن می‌تواند توسط بخش بسیار مهمی از قضیه که در سال‌های اخیر بیشتر نمایان شده است، یعنی هورمون های زنانه، مختل شود. در ادامه این مقاله به صورت مفصل به این موضوع خواهیم پرداخت. پس همراه زردنیوز باشید.

هورمون‌ها چه‌ هستند؟

هورمون‌ها پیام‌رسان‌های شیمیایی هستند که توسط غدد درون‌ریز مستقیماً وارد جریان خون می‌شوند. هورمون‌ها‌ نحوه انجام کار سلول‌ها و اندام‌ها را در بدن کنترل می‌کنند. آن‌ها تقریباً تمام عملکردهای اصلی انجام شده توسط بدن شما را بر عهده دارند، از جمله:

  • تبدیل غذا به انرژی
  • رشد و نمو
  • تنظیم احساسات
  • چرخه‌های خواب
  • عملکرد جنسی
  • باروری
  • عملکرد قلب

وقتی بدن شما مقدار مناسبی از هورمون را تولید نمی‌کند، عدم تعادل می‌تواند باعث مشکلاتی مانند فشار خون بالا، کمبود خواب، بدخلقی، خستگی و افزایش وزن شود. اما قبل از اینکه بریم سراغ اینکه هورمون‌ها را شخصیت شرور داستان جلوه بدیم، بیایید یک واقعیت درباره کاهش/افزایش وزن هورمونی را سریع بررسی کنیم.

چرا هورمون‌ها همیشه شخصیت بد داستان نیستند

به گفته دکتر جاشوا تالر (Joshua Thaler)، متخصص غدد، درحالی که هورمون‌های زیادی در تنظیم وزن بدن نقش دارند، تعداد کمی از آن‌ها به طور مستقیم باعث کاهش یا افزایش وزن در فرد می‌شوند. در بیشتر مواقع بیماری‌ها ناشی از عدم تعادل هورمونی هستند که ممکن است منجر به افزایش یا کاهش وزن قابل توجهی شود. سطح برخی از هورمون‌ها نیز با افزایش سن تغییر می‌کند و بعضی اوقات می‌تواند باعث افزایش وزن شود. با این حال، برای اکثر افرادی که اضافه وزن دارند، هورمون‌ها علت اصلی آن نیستند.

ارتباط بین هورمون‌های زنانه و افزایش وزن

تاثیر هورمون‌های زنانه بر افزایش وزن
تاثیر هورمون‌های زنانه بر افزایش وزن

بدن زن بیش از 200 هورمون تولید می‌کند، اما تنها برخی از آن‌ها برای مدیریت وزن در زنان چالش‌هایی ایجاد می‌کنند. بیایید نگاهی دقیق‌تر به برخی از مهم‌ترین آن‌ها بیندازیم.

انسولین

انسولین هورمونی است که توسط پانکراس تولید می‌شود. این هورمون به شما کمک می‌کند غذایی را که می‌خورید به قند خون تبدیل کنید که برای انرژی استفاده می‌شود یا برای زمانی که بعداً به آن نیاز دارید ذخیره می‌شود. انسولین همچنین مسئول نحوه ذخیره چربی و نگه داشتن آن در بدن است.

هنگامی که انسولین کافی در بدن شما وجود نداشته باشد، سطح قند شما می‌تواند بالا برود و در نهایت باعث دیابت شود. یکی از پروتکل‌های درمانی دیابت انسولین درمانی است که می‌تواند باعث افزایش وزن شود. اگر وضعیتی به نام هیپرانسولینمی دارید، که در آن سطح انسولین بالایی دارید، می‌تواند باعث چاقی نیز شود.

آنچه می‌توانید انجام دهید

از آنجایی که انسولین ناشی از قند اضافی است، داشتن یک رژیم غذایی سالم و بدون کالری اضافی بسیار مهم است. رژیم غذایی کم کربوهیدرات در متعادل کردن سطح انسولین مفید است. روی کاهش یا قطع کامل قند و در عین حال افزودن پروتئین با کیفیت خوب کار کنید.

لپتین

لپتین هورمونی است که به بدن شما سیگنال می‌دهد که سیر است، بنابراین می‌توانید غذا خوردن را متوقف کنید. وقتی لپتین به درستی در بدن شما کار نمی‌کند، سیگنال‌هایی که به شما می‌گوید چه زمانی گرسنه هستید را به درستی دریافت نمی‌کنید.

زنانی که اضافه وزن دارند، اغلب سطح لپتین در خونشان بالاست. گاهی اوقات ژنتیک می‌تواند باعث عدم تعادل لپتین شما شود. اما همچنین می‌تواند ناشی از التهاب باشد که می‌تواند توسط اکثر افراد با رژیم غذایی سالم و تغییرات سبک زندگی مدیریت شود.

آنچه می‌توانید انجام دهید

به طور کلی، پیروی از رژیم غذایی خوب، ورزش و عادات سبک زندگی می‌تواند به شما کمک کند تا هر گونه التهابی را که می‌تواند در افزایش سطح لپتین نقش داشته باشد، تا حد زیادی از بین ببرید. غذاهای فرآوری شده و شکر را حذف کنید، زیرا می‌توانند باعث التهاب در بدن شما شوند. یک رژیم غذایی غنی از پروتئین داشته باشید و با غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3 مانند سالمون و ساردین مصرف کنید. به طور منظم ورزش کنید، خواب کافی داشته باشید و مقدار کافی آب بنوشید.

گرلین

گرلین با لپتین متفاوت عمل می‌کند زیرا به شما می‌گوید که به دلیل خالی بودن معده به غذا نیاز دارید. گرلین‌ همچنین بر میزان انرژی شما تأثیر می‌گذارد. اگر احساس تنبلی ‌کنید، انگیزه ورزش کردن یا پیروی از یک رژیم غذایی سالم را نخواهید – یا هر نوع تغییر سبک زندگی سالم. از این نظر، گرلین را می‌توان یکی از دلایل جلو آمدن شکم دانست.

گرلین بیشتری در هنگام خواب ترشح می‌شود تا با احساس گرسنگی از خواب بیدار شوید. و این چیز بدی نیست. این بدان معناست که بدن شما دقیقاً همانطور که باید کار می‌کند.

آنچه می‌توانید انجام دهید

همان چیزهایی که برای متعادل کردن لپتین نتیجه می‌دهند به همان اندازه برای گرلین مؤثر هستند. اما رژیم غذایی خوب، ورزش و عادات سبک زندگی فقط پروتکل‌های اساسی عقل سلیم برای داشتن یک زندگی طولانی، سالم و سازنده هستند. از غذاهای فرآوری شده و شکر خودداری کنید. سعی کنید غذاهای تازه و سالم را به عنوان بخشی از رژیم غذایی روزانه خود مصرف کنید.

کورتیزول

هورمون استرس: کورتیزول
هورمون استرس: کورتیزول

کورتیزول، همچنین به عنوان “هورمون استرس” شناخته می‌شود، توسط غدد فوق کلیوی تولید می‌شود. به تجزیه پروتئین برای تولید انرژی بیشتر کمک می‌کند. کورتیزول اغلب در پاسخ به موقعیت‌های استرس‌زا مانند آسیب‌های فیزیکی یا استرس روزانه ناشی از کار، روابط و سایر محرک‌های سبک زندگی آزاد می‌شود. همچنین می‌تواند در طول برخی از اشکال ورزش مانند وزنه‌برداری یا تمرینات هوازی آزاد شود.

ترشح کورتیزول، در صورت نیاز، بخش مهمی از واکنش ستیز و گریز بدن ما است. اما زمانی که سطح کورتیزول شما در یک دوره زمانی طولانی افزایش می‌یابد، می‌تواند باعث افزایش سطح انسولین شما شود. این باعث می‌شود که شما تمایل بیشتری به خوردن غذاهای شیرین داشته باشید. کورتیزول بالا همچنین می‌تواند سیستم ایمنی و نحوه تولید هورمون‌های دیگر در بدن شما را مختل کند. حتی ممکن است شروع به مشاهده چربی بیشتری در اطراف کمر و زیر شکم خود کنید.

آنچه می‌توانید انجام دهید

جدا از حفظ یک سبک زندگی سالم، مدیریت سطح استرس برای حفظ تعادل کورتیزول بسیار مهم است. به فعالیت‌هایی که به شما احساس شادی و انرژی می‌دهند، بپردازید، چه به معنای شروع کردن یک سرگرمی، رفتن برای ماساژ کل بدن یا یادگیری چیز جدیدی باشد. روابط سالم و مثبت را پرورش دهید. علاوه بر این، از مصرف کافئین در شب اجتناب کنید و سعی کنید خوابی با کیفیت داشته باشید.

هورمون‌های تیروئید

هورمون‌های تیروئید
هورمون‌های‌ تیروئید

هورمون‌های تیروئید توسط غده تیروئید واقع در قسمت پایین جلوی گردن شما تولید می‌شود. این هورمون‌ها مسئول بسیاری از عملکردهای مهم بدن شما از جمله تنظیم ضربان قلب و متابولیسم هستند. هنگامی که هورمون‌ های تیروئید شما نامتعادل هستند، ممکن است تغییر وزن بی‌دلیل داشته باشید که در آن یا وزن زیادی اضافه می‌کنید یا مقدار زیادی از آن را از دست می‌دهید. کم کاری تیروئید یک بیماری شایع است که در آن بدن شما هورمون تیروئید کافی ندارد. این می‌تواند باعث شود شما احساس خستگی و تنبلی کنید.

کم کاری تیروئید برای زنان بالای 60 سال نسبتا شایع است و از آنجایی که خلق و خوی شما و چرخه‌های قاعدگی را مختل می‌کند، اغلب ممکن است با یائسگی اشتباه گرفته شود. علت واقعی را می‌توان با مشورت پزشک و انجام آزمایش مشخص کرد. اگر هورمون‌های تیروئیدی شما بیش از نیازتان باشد، وزن شما به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند، وضعیتی که پرکاری تیروئید نامیده می‌شود. پرکاری تیروئید می‌تواند باعث ایجاد احساس تحریک‌پذیری، اضطراب و مشکل در خواب شود.

آنچه می‌توانید انجام دهید

با یک پزشک مشورت کنید که می‌تواند شما را در مورد درمان مناسب برای وضعیت شما راهنمایی کند. ممکن است مداخلاتی در قالب دارو یا گاهی اوقات جراحی مورد نیاز باشد. تشخیص زودهنگام می‌تواند به مدیریت موفق کمک کند.

تستوسترون و استروژن

تستوسترون و استروژن
تستوسترون و استروژن

هورمون تستوسترون به همان اندازه که برای مردان مهم است برای زنان نیز مهم است. تستوسترون عملکرد جنسی و متابولیسم را تنظیم می‌کند، تراکم استخوان و رشد فولیکول را افزایش می‌دهد و پروتئین را برای ساخت عضله سنتز می‌کند. هنگامی که سطح تستوسترون شما کاهش می‌یابد، سطح انرژی و سرعت متابولیسم شما نیز کاهش می‌یابد و باعث افزایش وزن می‌شود. استرس و افزایش سن نیز می‌تواند باعث کاهش سطح تستوسترون شود.

استروژن یک هورمون جنسی زنانه است که نه تنها ویژگی‌های جنسی ثانویه شما را ایجاد می‌کند، بلکه بر نحوه مصرف قند برای انرژی نیز تأثیر می‌گذارد. بر سلامت استخوان، حافظه و شناخت تأثیر می‌گذارد. در طول مرحله قبل از یائسگی زندگی یک زن، سطح استروژن می‌تواند شروع به کاهش کند و اغلب می‌توانید شاهد افزایش وزن باشید.

آنچه می‌توانید انجام دهید

از دست دادن تستوسترون و استروژن با افزایش سن بخشی طبیعی از پیری است. شما ممکن است درمان جایگزینی هورمونی را انتخاب کنید – برای گزینه‌ها با پزشک خود مشورت کنید. سعی کنید وزن‌برداری یا تمرینات قدرتی را در برنامه ورزشی خود بگنجانید تا از اثرات نامطلوب پیری جلوگیری کنید.

سخن نهایی

در حالی که درست است که هورمون‌ها نقش عمده‌ای در افزایش یا کاهش وزن زنان دارند، اما عدم تعادل مقصر احتمالی وزن اضافی نیست که ممکن است با افزایش سن مشاهده کنید. با این حال، درمان هر چیزی که ممکن است ایجاد شود معمولاً به سادگی ایجاد تغییر در رژیم غذایی و ورزش است. حفظ یک سبک زندگی سالم و فعال در واقع کلید تناسب اندام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *