هدل

هدل (Hodl) کردن چیست؟

مقدمه

اصطلاح هدل (Hodl)، یا “هدل کردن” از نوشتن‌ غلط کلمه هلد (Hold) به انگلیسی می‌آید. به طور کلی این اصطلاح در دنیای رمز ارز‌ها به معنی عدم فروش سکه‌های خود است، زیرا احتمال می‌رود ارزش آن سکه بزودی بالا رود. در زمان نوسان شدید بازار، معمول است که کاربران به یکدیگر بگویند “سکه‌های خود را هدل کن!”. یعنی فعلا از فروش سکه‌های خود دست نگه دار تا بازار به ثبات برسد.

اصطلاح هدل، (HODL یا hodl) در سال ۲۰۱۳ با پستی در وب سایت Bitcointalk ابداع شد. قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۳ بی ثبات بود و در ابتدای دسامبر همان سال به بیش از ۱۱۰۰ دلار رسید. این در حالی است که قیمت بیت کوین در آوریل سال ۲۰۱۳ کمی بیش از ۱۰۰ دلار بود. خبر‌هایی مربوط به ممنوع شدن فعالیت شرکت‌های پرداخت که با صرافی‌های ارز دیجیتال کار می‌کنند از سوی دولت چین، که در ۱۶ دسامبر ۲۰۱۳ منتشر شد، ممکن است دلیل پست اصلی Bitcointalk باشد. با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید.

هدلینگ چیست؟

در ساعت ۱۰:۳۰ صبح (ساعت هماهنگ جهانی) در ۱۸ دسامبر، کاربری به نام گیمکیوبی  (GameKyuubi) پستی در وب سایت Bitcointalk منتشر کرد که “من هدل می‌کنم” (I’m HODLING). این یک پست تقریبا معنی دار و پر از اشتباه تایپی بود که احتمالا او در حال مستی منتشر کرده بود. این پست نشان می‌داد که کاربری صاحب آن، مهارت‌های ضعیف تجاری دارد و عزم خود را برای حفظ بیت کوین خود جزم کرده است.

گیمکیوبی (GameKyuubi) در مورد غلط املایی معروف “هلدینگ” (holding)  خود نوشت: “من اسم پست را دو بار تایپ کردم زیرا می‌دانستم بار اول اشتباه است. اما باز هم اشتباه بود.” او در مورد غلط املایی معروف  خود گفت: “چرا هلد می‌کنم؟ بهتون میگم چرا.” “به این دلیل  که من یک تریدر بد هستم و می‌دونم که یک تریدر بد هستم. آره، شما تریدر‌های خوب می‌تونید بالا و پایین‌ها رو دقیقاً به همین ترتیب تشخیص بدید و مطمئن شید که هیچ مشکلی وجود نداره و یک میلیون دلار به دست بیارید.”

گیمکیوبی در آخر گفت که در آن زمان، بهترین کار نگهداری (هلد) بیت کوین بود، زیرا ” وقتی کسی در بازار نزولی فقط می‌فروشد، یک تریدر خوب است یا یک تازه کاری می‌باشد که توهم‌زده باشد. افرادی که بین این دو هستند، هلد می‌کنند. در یک بازی مجموع صفر (zero sum game) مانند این، وقتی بفروشی، تریدر‌ های دیگر اگر دوست داشته باشند می‌خرند”. سپس اعتراف کرد که آن زمان مقداری ویسکی‌خورده بود و به طور خلاصه در مورد املای whisk(e)y فکر‌کرده بود.

آغاز شوخی‌های اینترنتی

میم های هدل
میم‌های هدل- فیلم ۳۰۰

ظرف یک ساعت، هدل “HODL” به یک میم (meme) تبدیل شد. در ابتدا میم‌ها به فیلم‌ های سیصد (300) و شجاع دل (Braveheart) اشاره می‌کردند. اما اکنون میم‌های هدل بی‌ شماری در سراسر اینترنت وجود دارند. بسیاری از میم‌های هدل اکنون به شخصیت هُدور (Hodor) در سریال گیم آو ترونز (Game of Thrones) اشاره می‌کنند.

هدل به عنوان یک استراتژی و یک فلسفه

هلد، به عنوان مخفف “hold on for dear life” (در اینجا یعنی تا جایی که می‌توانید کریپتو خود را هلد کنید)، در میان علاقه ‌مندان به ارزهای دیجیتال به یک مانترا تبدیل‌شده است که بیانگر رویکردی بلند مدت برای سرمایه گذاری در ارز های دیجیتال می‌باشد. این رویکرد منعکس‌کننده منطق گیمکیوبی در پست اصلی است که بنا بر آن، تریدر‌های تازه کار احتمالاً تلاش خود را برای فروش در زمان مناسب بازار خواهند گذاشت اما ناکام خواهند ماند و فقط باید سکه خود را نگه دارند.

برای افراد حداکثرگرا در جامعه‌ ارزهای دیجیتال، هلد بیش از یک استراتژی برای غلبه بر FOMO (ترس از دست‌دادن fear of missing)، FUD (ترس، عدم اطمینان و شک fear, uncertainty and doubt) و سایر احساسات سود آور است. هلدر‌های دراز مدت (HODLers) کریپتو به سرمایه گذاری ادامه می‌دهند زیرا معتقدند که ارزهای دیجیتال در نهایت جایگزین ارزهای فیات صادر‌شده توسط دولت می‌شوند و به عنوان پایه همه ساختارهای اقتصادی استفاده خواهند شد. اگر چنین اتفاقی بیفتد، نرخ مبادله بین ارزهای دیجیتال و پول فیات برای دارندگان کریپتو بی معنا خواهد بود.

قابل پیش‌بینی است که یک میم به بهترین شکل این فلسفه حداکثرگرایی هلد را به تصویر می‌کشد. در این میم، نیو (Neo) در فیلم “ماتریکس” (Matrix) از مورفیوس (Morpheus) می‌پرسد: “چی می‌خوای به من بگی، می‌خوای به من بگی که می‌توانم روزی بیت‌ کوین هام رو با میلیون‌ها دلار معامله کنم؟” مورفیوس پاسخ می‌دهد: “نه نیو، من می‌خوام بهت بگم وقتی آماده باشی … مجبور نخواهی بود.”

آیا می‌توان سهام را نیز هلد کرد؟

در حالی که هلدینگ عموماً با سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال مرتبط است، استراتژی سرمایه‌گذاری خرید و نگه‌داشتن (buy-and-hold) آن به سرمایه‌گذاری در رمز ارز محدود نمی‌شود.

بسیاری از سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری‌های خود را برای دوره‌های طولانی “هلد” می‌کنند، اگرچه قیمت سهام تقریباً همیشه کمتر از قیمت دارایی‌های کریپتو در نوسان است. سرمایه‌گذاران بازار سرمایه که خرید و هلد می‌کنند، می‌توانند از افزایش قیمت بلند مدت بهره ببرند و در عین حال نوسان قیمتی بسیار کمتری را نسبت به ارزهای دیجیتال تجربه کنند.

سوالات متداول

هدل کردن به چه معناست؟

اصطلاح هدل یا “HODL” به عنوان غلط املایی کلمه هلد “HOLD” (همیشه با حروف بزرگ انگلیسی)، در پستی که یک سرمایه گذار ‌ بیت کوین منتشر کرد، ایجاد شد. اما “HODL” از آنجایی که در بین علاقه مندان به رمز ارز محبوبیت پیدا کرده است، اکنون به معنای “hold on for dear life” می‌باشد. هلدر‌های (HODLers) کریپتو، مانند سرمایه گذاران سهام که می‌خرند و هلد می‌کنند، به خود می‌بالند که با نفروختن ارز دیجیتال خود، صرف نظر از اینکه در بازارهای کریپتو چه اتفاقی می‌افتد، “هلد” می‌کنند.

هدل کوین (Hodl coin) چیست؟

هدل ($HODL) یک ارز دیجیتال است که بر اساس محبوبیت اصطلاح “HODL” در جامعه کریپتو ایجاد شده است. توکن هدل با استفاده از اسمارت چین (smart chain) بایننس کار می‌کند و دارندگان توکن هدل می‌توانند بایننس کوین به عنوان پاداش دریافت کنند.

چه کسی از  برای اولین بار از عبارت هدل استفاده‌ کرده؟

هویت واقعی شخصی که به طور ناخواسته اصطلاح “HODL” را ابداع کرده است، ناشناخته می‌باشد. غلط املایی اصلی این کلمه در پستی که توسط کاربری به نام “GameKyuubi” در انجمن آنلاین Bitcointalk.org  در ساعت ده و نیم صبح  در ۱۸ دسامبر ۲۰۱۳ منتشر شد، رخ داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *