هارد فورک‌های بیت کوین

تاریخچه‌ای از هارد فورک‌های بیت کوین

مقدمه

هارد فورک زمانی رخ می‌می‌دهد که یک پروتکل جدید در بلاک‌ چین بیت کوین ایجاد شود. این امر باعث به وجود آمدن ارزهایی مانند بیت‌کوین کش شده. در این مقاله از زرد نیوز به بررسی تاریخچه هارد فورک‌های بیت کوین خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

مطلب مرتبط: هارد فورک چیست؟

هارد فورک‌های بیت کوین چه هستند؟

در اوایل سال ۲۰۰۹، یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار مرموز که تحت نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) کار می‌کرد، یک برنامه نرم‌افزاری منتشر کرد که اولین ارز دیجیتال، یعنی بیت‌ کوین، را ایجاد کرد.

از آن زمان، بیت کوین جذابیت زیادی در سراسر جهان پیدا کرده و الهام بخش صدها ارز دیجیتال دیگر شده.

بسیاری از این ارزهای دیجیتال از تکنولوژی‌هایی استفاده می‌کنند که در نرم افزار و مفهوم اولیه ساتوشی، وجود داشتند‌.  برخی دیگر از ارز‌های دیجیتال، از مدل بیت کوین استفاده می‌کنند و با آن سازگار می‌شوند یا سعی می‌کنند آن را بهبود بخشند.

در برخی موارد، درون رمز ارز‌های مشابه با بیت کوین تغییراتی وجود دارد. با اینکه این ارز‌ها بر اساس یک مفهوم و برنامه کلی ایجاد شده‌اند اما، از نسخه اصلی بیت کوین متمایز هستند.

در این شرایط، بلاک‌ چینِ بیت‌ کوین فرآیندی به نام فورکینگ (forking) را پشت سر گذاشته است. با فورکینگ، خود بلاک چین به دو بدنه مجزا تقسیم می‌شود. از زمان پیدایش بیت کوین ده‌ها فورک وجود داشته است، اما فقط برخی از آن‌ها پروژه‌هایی موفقیت آمیز هستند.

از طریق این فرآیند فورکینگ است که ارزهای دیجیتال مختلفی با نام‌هایی مشابه به بیت کوین ایجاد شده است. اینها شامل بیت کوین کش و بیت کوین گلد و غیره هستند. برای یک سرمایه‌گذار معمولی ارزهای دیجیتال، تشخیص تفاوت بین این ارزهای دیجیتال و چارتینگ فورک‌های مختلف در یک جدول زمانی می‌تواند دشوار باشد. در ادامه، بسیاری از مهم‌ترین فورک‌های بلاک چین بیت کوین را طی چندین سال گذشته مرور خواهیم کرد.

نکات مهم

هارد فورک بیت کوین به تغییر اساسی در پروتکل بلاک چین اشاره دارد. این امر به طور موثر، منجر به دو شاخه شدن بلاک چین می‌شود. یکی از شاخه‌ها از پروتکل قبلی و دیگری از نسخه جدید آن پیروی می‌کند.

در طول فرآیند هارد فورک، نرم افزار پیاده سازی بیت کوین و روش‌های استخراج آن ارتقا می یابد. هنگامی که کاربر نرم افزار خود را ارتقا می‌دهد، آن نسخه تمام تراکنش‌های نرم افزارهای قدیمی را رد و در واقع شاخه جدیدی از بلاک چین ایجاد می‌کند.

از طریق فرآیند فورکینگ است که ارزهای دیجیتال مختلفی با نام‌های مشابه به بیت کوین از جمله بیت کوین کش (Bitcoin Cash) و بیت کوین گلد (Bitcoin Gold) ایجاد شده‌اند.

بیت کوین XT، یکی از اولین هارد فورک‌های مهم بیت کوین بود. با این حال، بیت کوین کش همچنان موفق ترین هارد فورک ارز دیجیتال اصلی است. بیت کوین کش از ژوئن ۲۰۲۱، یازدهمین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار محسوب می‌شود.

آشنایی با هارد فورک‌های بیت کوین

بلاک چین

در سال ۲۰۰۹، مدت کوتاهی پس از انتشار بیت کوین، ساتوشی اولین بلاک (block) در بلاک چین بیت کوین را استخراج کرد. این بلاک، “بلاک پیدایش” (Genesis Blcock) نام دارد. زیرا نمادی از تأسیس و آغاز به کار ارز دیجیتال به شکل امروزی آن است.

ساتوشی در اوایل این فرآیند توانست تغییرات زیادی را در شبکه بیت کوین ایجاد کند. این امر حالا به طور فزاینده‌ای دشوار شده است و پایگاه کاربران بیت کوین با روندی فوق‌العاده رشد کرده است.

این واقعیت که هیچ شخص یا گروهی نمی.تواند تعیین کند که بیت کوین چه زمانی و چگونه باید ارتقا یابد، روند به روز رسانی سیستم را پیچیده تر کرده است. در سال های بعد از “بلاک پیدایش”، چندین هارد فورک وجود داشته است.

در طول فرآیند هارد فورک، نرم افزار پیاده سازی بیت کوین و روش‌های استخراج آن ارتقا می یابند. هنگامی که یک کاربر نرم افزار خود را ارتقا می‌دهد، آن نسخه تمام تراکنش‌های نرم افزارهای قدیمی را رد و در واقع شاخه جدیدی از بلاک چین ایجاد می‌کند.

با این حال، آن دسته از کاربرانی که نرم افزار قدیمی را نگه می‌دارند، به پردازش تراکنش‌ها ادامه می‌دهند. این بدین معنی است که مجموعه‌ای موازی از تراکنش‌ها در دو بلاک چین مختلف انجام می‌شود.

نکته‌ای مهم

علاوه بر هارد فورک‌ها، ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین تحت فرآیند سافت فورک نیز قرار می‌گیرند. تفاوت بین هارد فورک و سافت فورک در این است که سافت فورک باعث ایجاد ارز جدید نمی‌شود. سافت فورک‌ها یک نوع تغییر در پروتکل بیت کوین هستند. اما محصول نهایی آن‌ها بدون تغییر باقی می‌ماند. سافت فورک‌ها با نسخه‌های قبلی(بلاک چین) سازگار هستند.

خط سیری از هارد فورک‌های بیت کوین

بیت کوین اکس تی

بیت کوین اکس تی

بیت کوین اکس تی (Bitcoin XT)، از اولین هارد فورک‌های مهم بیت کوین بود. این نرم افزار توسط مایک هِرِن (Mike Hearn) در اواخر سال ۲۰۱۴ راه اندازی شد. این نرم افزار چندین ویژگی جدید را که هِرِن پیشنهاد کرده بود را در بر می‌گرفت. در حالی که نسخه قبلی بیت کوین حداکثر هفت تراکنش در ثانیه را مجاز می‌دانست، بیت کوین اکس تی ۲۴ تراکنش در ثانیه را هدف قرار داده بود. برای انجام این کار، هِرِن افزایش اندازه بلاک از یک مگابایت به هشت مگابایت را پیشنهاد کرد.

بیت کوین اکس تی در ابتدا با موفقیت روبرو شد و بیش از ۱۰۰ گره (Node)، نرم افزار آن را در اواخر تابستان ۲۰۱۵ اجرا می‌کردند. با این حال، تنها چند ماه بعد، این پروژه توحه کاربران را از دست داد و اساساً توسط کاربرانش رها شد. بیت کوین اکس تی دیگر در دسترس نیست و وب سایت اصلی آن اکنون منحل شده است.

بیت کوین کلاسیک

بیت کوین کلاسیک

وقتی میزان توجه‌ها به بیت کوین اکس تی کاهش یافت، برخی از اعضای جامعه ارز دیجیتال همچنان می‌خواستند اندازه بلاک‌ها افزایش یابد. در پاسخ، گروهی از توسعه‌دهندگان، بیت‌ کوین کلاسیک (Bitcoin Classic) را در اوایل سال ۲۰۱۶ راه‌اندازی کردند. برخلاف اکس تی که افزایش اندازه بلوک را به هشت مگابایت پیشنهاد کرده بود، کلاسیک قصد داشت آن را تنها به دو مگابایت برساند.

بیت‌ کوین کلاسیک مانند بیت‌ کوین اکس تی،  با حدود ۲۰۰۰ گره برای چندین ماه در سال ۲۰۱۶، مورد توجه قرار گرفت. 

این پروژه همچنان فعالیت دارد و برخی از توسعه‌دهندگان به شدت از بیت‌ کوین کلاسیک حمایت می‌کنند. با این وجود، به نظر می‌رسد که اغلب کاربران جامعه ارزهای دیجیتال، معمولاً به سراغ گزینه‌های دیگری رفته‌اند.

بیت کوین نامحدود

بیت کوین نامحدود

بیت کوین نامحدود یا Bitcoin Unlimited، از زمان انتشارش در اوایل سال ۲۰۱۶ تا کنون یک معما باقی مانده است. توسعه دهندگان این پروژه، یک کد را منتشر کردند اما مشخص نکردند که به کدام نوع فورک نیاز دارد. بیت کوین نامحدود توانست خود را میان ماینر‌ها متمایز کند. او این کار را با اجازه دادن به ماینرها برای تصمیم گیری در مورد اندازه بلاک‌های خود انجام داد. یعنی بیت کوین نامحدود، گره‌هایی که بلاک‌های شبکه را می‌پذيرفتند را محدود کرد تا فقط بلاک‌هایی با اندازه ۱۶ مگابایت را تأیید کنند.

علیرغم اینکه بیت کوین نامحدود تا مدتی طولانی مورد توجه کاربران بود، اما نتوانست تا حد زیادی مورد پذیرش آن‌ها قرار گیرد.

سگویت

سگویت

پیتر ویلیل (Pieter Wuille)، توسعه‌دهنده بیت‌ کوین کُر (Core)، ایده شاهد تفکیکی (Segregated Witnesses) را در اواخر سال ۲۰۱۵ ارائه کرد. به زبان ساده، تکنولوژی سگویت(SegWit) قصد دارد اندازه هر تراکنش بیت‌ کوین را کاهش دهد تا امکان انجام تراکنش‌های بیشتری را در یک زمان فراهم شود. سگویت از نظر فنی یک سافت فورک بود. با این حال، ممکن است پس از پس پیدایش خود به ایجاد هارد فورک‌ها نیز کمک کرده باشد.

بیت کوین کَش

بیت کوین کَش

در پاسخ به سگویت (SegWit)، برخی از توسعه‌دهندگان و کاربران بیت‌کوین تصمیم گرفتند یک هارد فورک راه اندازی کنند که از به‌روزرسانی‌ های پروتکل که هارد فورک‌ها ایجاد می‌کنند، جلوگیری کند. بیت کوین کش نتیجه این هارد فورک بود. بیت‌کوین کش در آگوست ۲۰۱۷، زمانی که کیف پول‌های آن تراکنش‌ها و بلاک‌های بیت کوین را رد کردند، از بلاک چین اصلی بیت کوین جدا شدند.

این فورک همچنان موفق ترین هارد فورک ارز دیجیتال اصلی می‌باشد. از ژوئن ۲۰۲۱، این رمز ارز یازدهمین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است که بخشی از آن به دلیل حمایت بسیاری از چهره‌های برجسته در جامعه ارزهای دیجیتال و بسیاری از صرافی‌های محبوب است.

بیت کوین کش بلاک‌های هشت مگابایتی را مجاز می‌داند و از پروتکل سگویت استفاده نمی‌کند.

بیت کوین گلد

بیت کوین گلد

بیت‌کوین گلد (Bitcoin Gold) یک هارد فورک بود که مدت کوتاهی پس از بیت‌ کوین کش، در اکتبر ۲۰۱۷ راه اندازی شد. سازندگان این هارد فورک به دنبال بازگرداندن عملکرد استخراج با واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) معمولی بودند. زیرا احساس می‌کردند فرآیند استخراج رمز ارز‌ها بیش از حد، از نظر تجهیزات و سخت افزار مورد نیاز تخصصی شده است.

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد هارد فورک بیت کوین گلد، “پیش استخراج” (Pre-mine) بود. فرآیندی که طی آن تیم توسعه‌دهنده پس از ایجاد فورک، صد هزار سکه استخراج کرد.

 بسیاری از این سکه‌ها به شکل “ودیعه” نگهداری شدند. توسعه‌دهندگان اعلام کردند که  هدف آن از این اقدام برای رشد و تامین مالی اکوسیستم  بیت‌ کوین گولد می‌باشد. آن‌ها همچنین اعلام کرند که بخشی از آن سکه‌ها نیز به عنوان حقوق  توسعه‌ دهندگان کنار گذاشته می‌شود.

به طور کلی، بیت کوین گلد به بسیاری از اصول اولیه بیت کوین پایبند است. با این حال، الگوریتم اثبات کار (PoW) که از ماینرها می‌خواهد، با بیت کوین متفاوت است.

نکته جالب

در ابتدا می‌شد بیت‌کوین را با استفاده از لپ‌تاپ‌های شخصی و رایانه‌های رومیزی استخراج کرد. اما مشکل رو به رشد استخراج و همچنین ظهور سخت‌افزار مدارهای مجتمع با کاربرد خاص (ASIC) که به‌طور ویژه برای استخراج بیت‌ کوین ایجاد شده بود، استخراج سودآور بیت‌ کوین با استفاده از سرعت پردازش یک کامپیوتر خانگی را غیرممکن کرده است. برخی از فورک‌های بیت‌ کوین، از جمله بیت‌کوین گلد، تلاش کرده‌اند تا با تغییر سخت‌ افزار لازم برای ایجاد اتصال شبکه، بیت‌ کوین را در دسترس‌تر کنند.

SegWit2x

سگویت 2

هنگامی که سگویت (SegWit) در آگوست ۲۰۱۷ پیاده سازی شد، توسعه دهندگان برای ارتقا بخش دوم پروتکل برنامه ریزی کردند. این “بخش دوم” که SegWit2x نام دارد، هارد فورکی را ایجاد می‌کند که بلاک‌های با حجم دو مگابایت ایجاد می‌کند.

افزونه SegWit2x قرار بود در نوامبر ۲۰۱۷ به عنوان هارد فورک راه اندازی شود. با این حال، تعدادی از شرکت‌ها و افراد در جامعه بیت کوین که در ابتدا از پروتکل سگویت حمایت کرده بودند، تصمیم گرفتند از بخش دوم این هارد فورک حمایت نکنند.

تا حدودی، دلیل این عدم حمایت از SegWit2x، این بود که عملکرد “محافظت تکرار” (replay protection) آن انتخابی (و نه اجباری) بود. این امر می‌توانست تأثیر عمده‌ای بر انواع تراکنش‌هایی داشته باشد که فورک جدید می‌پذیرفت.

در ۸ نوامبر ۲۰۱۷، تیم پشتیبان SegWit2x اعلام کرد که انتشار هارد فورک برنامه ریزی شده آن‌ها، به دلیل اختلاف بین حامیان قبلی این پروژه لغو شده است.

سوالات متداول در مورد هارد فورک بیت کوین

مفهوم فورک بیت کوین به زبان ساده چیست؟

ساده ترین راه برای درک مفهوم فورک در بلاک چین این است که تصور کنید، فورک مجموعه قوانین جدیدی را برای بیت کوین معرفی می‌کند.

پس از شکل‌گیری یک فورک، بلاک چین بیت کوین به دو مسیر بالقوه منشعب  می‌شود. پس از معرفی یک قانون جدید، کاربرانی که از آن بلاک چین بیت‌ کوین استخراج می‌کردند، می‌توانند از قوانین جدید پیروی یا قوانین قبلی را همچنان دنبال کنند. این انتخاب شبیه به دو راهی در جاده است.

اولین فورک بیت کوین چه بود؟

دو فورک بزرگ بیت کوین بیت کوین کش و بیت کوین گلد هستند. اگرچه فورک‌های کوچکتر دیگری نیز وجود داشته است. اولین فورک مهم بیت کوین، بیت کوین اکس تی بود. این فورک در سال ۲۰۱۴ و توسط مایک هرن راه اندازی شد. در حالی که نسخه قبلی بیت کوین انجام حداکثر هفت تراکنش در ثانیه را مجاز می‌دانست، بیت کوین اکس تی ۲۴ تراکنش در ثانیه را هدف قرار داده بود. برای انجام این کار، هِرِن افزایش اندازه بلاک از یک مگابایت به هشت مگابایت را پیشنهاد کرد.

بیت کوین چه زمانی منشعب شد؟

فورک‌ها معمولاً به منظور افزودن ویژگی‌های جدید به یک بلاک چین انجام می‌شوند. بیت کوین از زمانی که برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ معرفی شد، دچار فورک‌های (انشعاب) مختلفی شده است. هر یک از این انشعابات، نسخه‌های جدیدی از ارز بیت کوین را ایجاد کرده است. بیت کوین با  یک کد اوپن سورس (Open-source) منتشر شد و قرار بود در طول زمان بهبود یابد. فورک‌های بیت کوین نتیجه طبیعی ساختار سیستم بلاک چین هستند. و آن‌ها بدون نظارت هیچ مرجع قانونی فعالیت می‌کنند. اولین فورک بزرگ بیت کوین در اواخر سال ۲۰۱۴ رخ داد.

یک هارد فورک خوب است یا بد؟

هر هارد فورک می‌تواند تاثیر عمیقی بر ارز دیجیتال داشته باشد. اغلب اوقات فورک‌ها زمانی رخ می‌دهند که بازار ارز دیجیتال ناپایدار است. در برخی موارد، جامعه رمز ارز‌ها در مورد ضرورت و تأثیر تغییراتی که توسط فورک ایجاد می‌شود، نظرات متفاوتی دارد. علاوه بر این، قیمت ارز دیجیتال به طور کلی در زمان هارد فورک بسیار متغیر است.

سخن آخر

در طی چند سال، بیت کوین تعداد زیادی فورک ایجاد کرده است. در حالی که هیچ کس نمی‌تواند با اطمینان بگوید، این احتمال وجود دارد که این ارز دیجیتال در آینده نیز همچنان وجود هارد فورک و سافت فورک‌ها را تجربه کند. کسی چه می‌داند، ممکن است فورک‌ها به طور مداوم جامعه ارزهای دیجیتال را رشد دهد و در عین حال آن را به طور فزاینده ای پیچیده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.