فناوری مراقبت‌های بهداشتی به چه معناست و چگونه به ما کمک می‌کند؟

فناوری مراقبت‌های بهداشتی به چه معناست و چگونه به ما کمک می‌کند؟

در این مقاله با مزایا و تاثیرات فناوری و تکنولوژی بر مراقبت‌های بهداشتی آشنا خواهید شد و خواهید دید چگونه این تکنولوژی به بهبود زندگی ما کمک می‌کند. پس همراه زردنیوز باشید.

فناوری مراقبت‌های بهداشتی چیست؟

فناوری مراقبت‌های بهداشتی که معمولاً به عنوان “تکنولوژی سلامت” شناخته می‌شود، به استفاده از فناوری‌هایی اشاره دارد که به منظور بهبود تمام جنبه‌های سیستم مراقبت‌های بهداشتی توسعه یافته‌اند. این فناوری تمام مواردی مانند معاینه و درمان از راه دور تا جراحی با کمک صنعت رباتیک را در بر می‌گیرد. راهنمای ما شما را با چیستی و نحوه استفاده از آن آشنا می‌کند.

فناوری مراقبت‌های بهداشتی به هر ابزار یا نرم افزار فناوری اطلاعاتی اطلاق می‌شود که برای افزایش بهره‌وری بیمارستان و اداره آن، ارائه بینش‌های جدید در مورد داروها و درمان‌ها، یا بهبود کیفیت کلی مراقبت ارائه شده، طراحی شده است. صنعت مراقبت‌های بهداشتی امروز یک غول 2 تریلیون دلاری در یک دوراهی است. در حال حاضر این صنعت که با کاهش هزینه‌ها و تشریفات اداری ارزشمند شده است، به دنبال راه‌هایی برای بهبود تقریبی در هر زمینه قابل تصور است. اینجاست که تکنولوژی سلامت وارد می‌شود. ابزارهای مبتنی بر فناوری در هر مرحله از تجربه مراقبت‌های بهداشتی ما باهم ادغام می‌شوند تا با دو مشکل اصلی مقابله کنند: میزان کیفیت و کارایی.

فناوری مراقبت‌های بهداشتی
فناوری مراقبت‌های بهداشتی

روشی که ما مراقبت‌های بهداشتی را خریداری می‌کنیم، از طریق صنعت فناوری بیمه، که گاهی اوقات “Insurtech” نامیده می‌شود، برای گروه وسیع‌تری از مردم بیش از پیش در دسترس قرار داده‌ می‌شود. زمان انتظار بیماران رو به کاهش است و به لطف هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل‌ها و پیش‌بینی، کارکنان بیمارستان‌ها کارآمدتر هستند. حتی روش‌های جراحی و زمان بهبودی کاهش می‌یابد؛ این اتفاق به لطف روبات‌های بسیار دقیقی که در جراحی‌ها کمک می‌کنند و برخی از روش‌ها را غیرقابل استفاده می‌کنند، ممکن شده‌ است.

سفارشی‌سازی، نکته کلیدی صنعت فناوری مراقبت‌های بهداشتی

گسترش دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی و بهبود عملیات بیمارستانی فوق‌العاده است. اما نوآوران دقیقاً چگونه این شاهکار را رقم زده‌اند؟ شرکت‌های فناوری مراقبت‌های بهداشتی با تطبیق تجربیات برای افراد، کارایی مورد نیاز را فراهم کرده‌اند. این شرکت‌ها متوجه می‌شوند که هیچ رویکرد یکسانی برای مراقبت مناسب وجود ندارد، بنابراین سفارشی‌سازی نکته کلیدی و قابل توجهی است. شرکت‌های فناوری سلامت با شخصی‌سازی همه چیز، از پرداخت‌های بیمه گرفته‌ تا رژیم‌های غذایی و الگوهای خواب، سلامت انسان را تقویت می‌کنند و بسیاری از فشارهای غیرضروری بر صنعت را کاهش می‌دهند.

تکنولوژی سلامت این پتانسیل را دارد که اضافات را از صحنه مراقبت‌های بهداشتی سنتی ما حذف کند. هزینه‌های سرسام آور، زمان انتظار غیرقابل تحمل، ناکارآمدی در توسعه دارو و دسترسی محدود به بیمه و ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی همگی از طریق مراقبت‌های مبتنی بر فناوری بهبود می‌یابند. (یا حداقل بهتر به آنها رسیدگی خواهد شد).

کاربردها

استفاده از فناوری در بهداشت و درمان

استفاده از فناوری در صنعت مراقبت‌های بهداشتی به ظاهر بی‌پایان است. فناوری در همه چیز از فرآیندهای اداری بیمارستان گرفته تا تحقیقات سرطان و جراحی به منظور بهبود کارایی در سراسر صنعت و ایجاد تجربه تا حد امکان بدون درد بیمار اجرا می‌شود.

اداره بیمارستان‌ها و مراکز درمانی

مجموعه کاملی از نرم افزارها، ابزارها و برنامه های کاربردی، رسیدگی به حجم کار اداری رو به رشد خود را برای بیمارستان‌ها آسان‌تر می‌کند. هوش مصنوعی به تیم‌های اداری کمک می‌کند تا با انجام همه چیز از محاسبه دقیق زمان انتظار گرفته تا پیش‌بینی ساعات اوج شلوغی برای زمان‌بندی کارکنان، روال کار بیمار را ساده‌تر کنند. در همین حال، برنامه‌ها از بیماران سؤالات اولیه می‌پرسند و برنامه‌ها را اولویت‌بندی می‌کنند؛ این فرایند کمک می‌کند تا پزشکان بتوانند از زمان خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.

فناوری مراقبت‌های بهداشتی
فناوری مراقبت‌های بهداشتی

عمل جراحي

عمل‌های جراحی در طول سال‌ها شاهد برخی از بزرگترین پیشرفت‌ها در کارایی و پیشروی فناوری سلامت بوده است. همانطور که این مطلب را می‌خوانید، ربات‌ها در انواع جراحی‌ها، از روش‌های غیرتهاجمی جزئی گرفته‌ تا جراحی قلب باز، مشارکت می‌کنند. این دستیارهای رباتیک جراحی در اشکال و اندازه‌های مختلفی وجود دارند؛ از ربات‌های کوچکی که روی سطح قلب می‌خزند تا یک بازوی غول‌پیکر که به‌عنوان مجموعه‌ای از دست‌های اضافی در طول عمل به کار برده‌ می‌شود.

با این حال، ربات‌ها تنها ابزارهای فناوری نیستند که به اتاق عمل ورود می‌کنند. واقعیت مجازی و واقعیت افزوده به پزشکان و جراحان کمک می‌کنند تا وظایف مهم مختلفی مانند تمرین تکنیک‌های جدید جراحی یا توضیح دقیق‌تر روش‌ها به بیماران را انجام دهند.

توسعه داروها

صنعت داروسازی به هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی تکیه می‌کند تا موج جدیدی از تحقیق و توسعه دارو را تقویت کند. این ابزارها در حال حاضر در جنبه‌های مختلف در سراسر صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند تا به سرعت بخشیدن‌‌ به کارهای وقت گیر مانند مشخص کردن‌‌ ترکیبات شیمیایی خاص که ممکن است به ایجاد داروی بهینه کمک کند و شناسایی بیمارانی که می‌توانند از یک آزمایش دارویی خاص به بهترین وجه بهره‌مند شوند، کمک کنند.

تناسب اندام

بدیهی است که تناسب اندام در حال تبدیل شدن به کانون بزرگ اکوسیستم فناوری سلامت است. این صنعت صدها ابزار پوشیدنی، اپلیکیشن و ابزارهای دیگر را توسعه داده‌ است که همه کارها را از پیگیری تمرینات ما تا اندازه‌گیری برنامه خواب ما انجام می‌دهند. همه اینها به نام افزایش تناسب اندام و کاهش هزینه‌های قابل پیشگیری در سیستم مراقبت‌های بهداشتی شهرت  دارند.

تشخیص و کاهش خطا

صنعت مراقبت‌های بهداشتی در حال حاضر از انواع ابزارهای فناوری برای مقابله با یکی از مشکلات اصلی خود استفاده می‌کند: تشخیص نادرست یا دیرتر از موعد. شرکت‌های فناوری سلامت با تزریق فناوری به ژنتیک، آسیب‌شناسی و سایر زمینه‌های مهم تشخیصی به تشخیص زودهنگام و با دقت بیشتر نسبت به تکیه بر انسان‌ها، در بیماری‌هایی کشنده مانند سرطان و… کمک کرده‌اند.

سلامت روان

سلامت روان یکی از بخش‌های نوظهور مراقبت‌های بهداشتی است که به طور ویژه‌ای از فناوری بهره می‌برد. واقعیت مجازی به عنوان یک چراغ روشن در مبارزه با افسردگی، PTSD و حتی آلزایمر دیده‌ می‌شود. از طریق مواجهه درمانی، بیماران به تدریج مغز خود را برای ایجاد مصونیت در برابر آسیب‌های گذشته آموزش می‌دهند، تا زمانی که این افکار دیگر بر آنها تأثیر منفی نگذارند. علاوه بر این، اپلیکیشن‌های پزشکی از راه دور با باز کردن خطوط ارتباطی و پشتیبانی، و کاهش نیاز به انتظار برای قرار ملاقات حضوری در مواقع اجباری، دسترسی به مشاوران و متخصصان مراقبت‌های بهداشتی را آسان‌تر کرده‌اند.

مطالب مرتبط: همه چیز در خصوص خانه هوشمند (مزایا، معایب، خاستگاه و چشم‌انداز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *