تاثیرات سیگار کشیدن بر روی سلامتی

سیگار کشیدن- تاثیرات سیگار کشیدن بر روی سلامتی

سیگار کشیدن تقریباً به همه اعضای بدن آسیب می رساند و موجب بروز بیماری های خیلی زیادی در این افراد خواهد شد. با ترک کردن سیگار خطر ابتلا به بیماری های زیادی در شما کاهش پیدا خواهد کرد و عمر شما طولانی تر خواهد شد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد این موضوع و تاثیراتی که سیگار کشیدن بر روی سلامت شدن می تواند داشته باشید بیشتر بدانید.

سیگار کشیدن و مرگ

1- استعمال دخانیات یکی دیگر از اصلی ترین دلایل مرگ در بسیاری از کشورهاست.سیگار کشیدن هر ساله بیش از 480،000 نفر در در ایالات متحده موجب مرگ افراد شده است و بر اساس برسی هایی که انجام شده، از هر 5 نفر یک نفر به خاطر مشکلاتی که سیگار کشیدن برایشان به وجود آورده از بین رفته اند.

2-  شاید باور نکنید ولی مرگ افرادی که به خاطر سیگار کشیدن، از این موارد خیلی بیشتر بوده است:

 • ویروس HIV یا ایدز
 • مصرف مواد مخدر غیرقانونی
 • مصرف الکل
 • مرگ و میر ناشی از استفاده از وسائل نقلیه موتوری
 • حوادث مربوط به سلاح گرم

3- سیگار کشیدن باعث حدود 90٪ موجب سرطان ریه در افراد می شود و بسیاری از افراد در اثر سرطان ریه ای که به خاطر سیگار کشیدن دچار این سرطان شده اند، جان خود را از دست می دهند.

4- سیگار کشیدن خطر مرگ و میر را هم در زنان و هم در مردان افزایش می دهد.

5-  خطر مرگ در اثر سیگار کشیدن، نسبت به 50 سال گذشته افزایش چشم گیری را داشته است.

مضرات سیگار کشیدن

به خطر افتادن سلامتی

1- افراد سیگاری بیشتر از افراد غیر سیگاری به بیماری های قلبی، سکته مغزی و سرطان ریه مبتلا می شوند. بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است، افراد سیگاری خیلی بیشتر از افراد دیگر ممکن است دچار این اختلالات در سلامتی خود شوند:

 • بیماری کرونر قلب
 • سکته مغزی
 • 25% سرطان ریه در مردان
 • 25.7 % سرطان ریه در زنان

2- سیگار کشیدن در خطر افتادن سلامتی، بالا رفتن هزینه های درمانی و … خواهد شد.

بیماری های قلبی عروقی

1- افراد سیگاری خیلی بیشتر از سایر افراد در معرض خطر بیماری های قلبی و عروق خونی هستند.

2- سیگار کشیدن باعث سکته و بیماری عروق کرونر قلب می شود که از مهمترین دلایل مرگ و میر در ایالات متحده است.

3- حتی افرادی که کمتر از پنج نخ سیگار در روز می کشند هم احتمال بروز علائم اولیه بیماری های قلبی عروقی را خواهند داشت.

4- سیگار کشیدن به عروق خونی آسیب می رساند و باعث ضخیم شدن و یا در مواردی باریک شدن آنها  خواهد شد. همین امر موجب می شود که ضربان قلب شما تندتر شود و فشار خون بالا رود و احتمال بروز لخته های خونی نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

سکته مغزی

سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که:

یک لخته خون، جریان خون را به بخشی از مغز شما مسدود می کند.

رگ های خونی در مغز یا اطراف آن می ترکد و همین امر موجب سکته مغزی در این افراد خواهد شد. همین بسته شدن عروق خونی در افراد سیگاری موجب کاهش جریان خون در پا و پوست افراد خواهد شد و بعدها آنها را مشکلات جدی رو به رو خواهد کرد.

بیماری های تنفسی

سیگار کشیدن با آسیب رساندن به مجاری تنفسی و کیسه های آلوئول که در ریه وجود دارد،  می تواند موجب بیماری های متعدد ریوی خواهد شد. از جمله این بیماری های ریوی ناشی از سیگار کشیدن شامل COPD است که شامل آمفیزم و برونشیت مزمن می شود. در موارد خیلی زیادی هم همین سیگار کشیدن موجب سرطان مزمن ریه در افراد شده است. اگر هم فرد سیگاری سابقه آسم را داشته باشد، همین دود سیگار موجب وخیم تر شدن شرایط در آنها خواهد شد.

بیماری های تنفسی و سیگار کشیدن

سرطان

سیگار کشیدن علاوه بر مشکلات جدی ریوی و همین طور سرطان ریه، می تواند موجب سرطان های دیگری نیز در افراد شود. از جمله سرطان هایی که ممکن است دچارش شوید می توان به سرطان هایی مثل: دهان و گلو (حفره دهان و حلق). مری ، حنجره، ریه، نای، سرطان خون، کبد، کلیه، معده، دهانه رحم،پانکراس مثانه، روده بزرگ شود. در صورت کلی سیگار کشیدن می تواند تقریباً در هر نقطه از بدن شما باعث سرطان شود.

سایر خطرات بهداشتی

1- سیگار کشیدن تقریباً به همه اعضای بدن آسیب خواهد رساند. ولی در ادامه مشکلات جدی دیگری که ممکن است با آن مواجه شوید را به شما خواهیم گفت:

 • سیگار کشیدن می تواند موجب اختلالاتی در بارداری شود. از همه مهمتر می تواند بر سلامت کودک قبل و بعد از تولد تأثیر بگذارد.
 • موجب زایمان زودرس خواهد شد
 • سقط جنین
 • وزن کم هنگام تولد
 • سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (معروف به SIDS یا مرگ در گهواره)
 • حاملگی خارج رحمی
 • شکاف دهانی صورت در نوزادان و یا لب شکری

2- سیگار کشیدن همچنین می تواند بر اسپرم مردان نیز تأثیر خیلی زیادی داشته باشد. می تواند به راحتی باروری را در آنها کاهش دهد.

3- سیگار کشیدن می تواند بر سلامت استخوان ها نیز تأثیر بگذارد.

4- استخوان های زنانی که در دوران یائسگی هستند و سیگار هم می کشیدند،به نسبت زنان دیگر استخوان های شکننده تری دارند و خیلی بیشتر در معرض شکستگی استخوان قرار دارند.

5- سیگار کشیدن بر سلامت دندان و لثه های شما تأثیر می گذارد و می تواند باعث از دست دادن دندان ها شود.

5- سیگار کشیدن می تواند خطر ابتلا به آب مروارید را افزایش دهد (کدر شدن لنز چشم که دید را دشوار می کند).

6- سیگار کشیدن دلیل ابتلا به دیابت نوع 2 را بیشتر می کند.

سیگار کشیدن باعث اثرات سو در بدن، از جمله التهاب و کاهش عملکرد سیستم ایمنی در بدن خواهد شد.

ترک سیگار

ترک سیگار
 • ترک سیگار خطرات بروز مشکلات قلبی عروقی را کاهش می دهد و تنها بعد از 1 سال پس از ترک سیگار، خطر حمله قلبی به شدت کاهش پیدا می کند.
 • در طی 2 تا 5 سال پس از ترک سیگار، خطر سکته مغزی تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.
 • با ترک سیگار، خطر ابتلا به سرطان های دهان، گلو، مری و مثانه در عرض 5 سال به نصف سال کاهش پیدا می کند.
 • ده سال پس از ترک سیگار، خطر مرگ و میر ناشی از سرطان ریه به نصف کاهش پیدا می کند.

مضرات سیگار کشیدن روزانه

شاید باور نکنید ولی کشیدن روزانه یک نخ سیگار پیامد کمتری از کشیدن روزی ۲۰ نخ سیگار ندارد! کشیدن روزانه یک نخ سیگار بیش از چیزی که همه فکر می‌کنند خطرناک است. بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است خطر مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی با کشیدن روزانه یک نخ سیگار، نصف خطر کشیدن ۲۰ نخ سیگار در روز است. برای کاهش احتمال به وجود آمدن مشکلات ریوی، کاهش مصرف سیگار کافی نیست و باید آن را ترک کرد.

با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف مثل سن، وزن، کلسترول و فشار خون، تحقیقاتی که انجام شده است، احتمال وقوع بیماری‌های قلبی و عروقی برای کسانی که روزی یک نخ سیگار می‌کشند ۷۴ درصد بیشتر از کسانی است که اصلا سیگار نمی‌کشند، این آمار برای زنان ۱۱۹ درصد است.

خطر احتمال درگیری با بیماری قلبی عروقی و سکته قلبی برای مردانی که روزی یک نخ سیگار می‌کشند ۵۳ و ۶۴ درصد خطر برای کسانی است که روزی ۲۰ نخ سیگار می‌کشند، در رابطه با زنان این آمار به ترتیب ۳۸ و ۳۶ درصد است. کاهش مصرف سیگار اتفاق خوبی است، اما برای جلوگیری از احتمال درگیری با بیماری‌های قلبی و عروقی افراد باید به طور کامل سیگار را ترک کنند.

روش های ترک سیگار

اگر واقعا تصمیم به ترک سیگار گرفته‌اید، از راهکارهای مختلفی می توانید استفاده کنید که در ادامه به شما این روش ها را خواهیم گفت:

 ترک بی مقدمه

حدود ۹۰ درصد سیگاری‌هایی که به ترک بی‌مقدمه را دارند، از هیچ روش درمانی، دارویی یا حتی مددکار کمک نمی‌گیرند و یکباره سیگار کشیدن را کنار می‌گذارند. این افراد در واقع به عوامل یاری ‌دهنده‌ ی بیرونی متوسل نمی‌ شوند و خودشان به تنهایی به ترک سیگار اقدام می‌کنند. اگرچه اکثر سیگاری‌ها از این روش استقبال می‌کنند، اما ترک بی‌مقدمه مؤثرترین روش ترک اعتیاد نیست. فقط ۴ تا ۷ درصد کل افرادی که این روش را امتحان می‌کنند، موفق به ترک کامل سیگار می ‌شوند.

 با برنامه ریزی قبلی

برای ترک سیگار تاریخی را مشخص کنید و به همه‌ی دوستان و اعضای خانواده ‌تان اطلاع دهید که قصد دارید تا این تاریخ، سیگار کشیدن را کلا کنار بگذارید. سعی کنید تا رسیدن به موعد مقرر، انگیزه‌ی خود را در ترک سیگار از دست ندهید. منزل، محل کار و داخل ماشین‌ تان را از هرچه سیگار و زیرسیگاری است، پاکسازی کنید. محرک‌ هایی را که موجب می‌شوند هوس سیگار کشیدن به سراغ ‌تان بیاید، شناسایی کنید و ببینید چطور می‌توانید با هر یک از این محرک‌ها مقابله کنید.

 رفتاردرمانی

در این روش، فرد سیگاری به مشاور مراجعه می‌کند تا از راهکار های ترک سیگار آگاه شود. مشاور کمک می‌کند فرد بتواند احساسات یا موقعیت‌هایی را که ترغیبش می‌کنند دست به سیگار شود، شناسایی کرده و برای مقابله با این محرک ‌ها چاره‌ اندیشی کند.

 درمان با نیکوتین

جایگزین‌ های نیکوتین در مدل های مختلف نظیر آدامس، برچسب، اسپری (دهان و بینی) و قرص مکیدنی در دسترس هستند. این فرآورده‌ ها بدون اینکه حاوی تنباکو باشند، نیکوتین به بدن می‌رسانند. گفته می‌شود افرادی که به مصرف جایگزین‌ های نیکوتین روی می‌آورند، تمایل بیشتری به ترک سیگار پیدا می‌کنند. البته، افراد زیر ۱۸ سال برای مصرف این فرآورده‌ها به اجازه‌ی پزشک نیاز دارند. لازم به یادآوری است درمان جایگزینی نیکوتین در صورتی بهتر جواب می‌دهد که فرد، تحت رفتاردرمانی نیز قرار بگیرد و اطرافیان هم حمایتش کنند.

 دارو درمانی

از جمله داروهای ترک سیگار می‌توان به بوپروپیون (Bupropion)، با نام تجاری زیبان (Zyban)، و وارِنیکلین (varenicline)، با نام تجاری چانتیکس (Chantix)، اشاره کرد. لازم است این داروها تحت نظر پزشک تجویز شوند، پس جداً از مصرف خودسرانه‌ی داروهای نام‌برده به منظور سهولت در ترک سیگار خودداری کنید.

 درمان ترکیبی

روش‌های ترکیبی در ترک موفقیت‌آمیز سیگار مؤثرتر هستند. تعدادی از این روش‌ها عبارتند از:

 • برچسب نیکوتین + آدامس نیکوتین
 • رفتاردرمانی + درمان با جایگزینی نیکوتین
 • داروی تجویزی + برچسب نیکوتین
 • برچسب نیکوتین + اسپری نیکوتین

سازمان غذا و داروی ایالات متحده‌ی آمریکا هنوز مصرف همزمان فرآورده‌های جایگزین نیکوتین را تأیید نکرده است. از این رو، مصرف همزمان چند جایگزین نیکوتین بدون مشورت پزشک به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *