زمان:11 July, 2020
hasan aghamiri

سید حسن آقامیری کیست؟

بیوگرافی

سید حسن آقامیری یک آخوند روشن فکر که در فضای مجازی علی الخصوص اینستاگرام فعالیت زیادی دارد. او متولد هفدهم اسفند ماه سال 1358 در شهر تهران است. وی در سال 75 و در سن 17 سالگی برای ادامه تحصیل وارد حوزه علمیه قم شد و بعد از حدود 5 سال اجازه سخنرانی روی منبر داشت. آقامیری دارای منتقدان و طرفداران زیادی است. طرفداران او معتقدند آقامیری فردی است که اسلام واقعی را به بقیه معرفی می کند و مطابق با شرایط روز و پیشرفت جامعه بشری صحبت می‌کند. اما منتقدان او، سید حسن را آخوند منحرفی که برای جلب توجه جوانان و معروف شدن، قوانین شریعت را بصورت تحریف شده و به شکل دیگری به دیگران معرفی می کند. صحبت‌های آقامیری فقط محدود به مسائل دینی نیست، و او در رابطه با مسائل سیاسی هم صحبت‌های زیادی دارد.

سید حسن آقامیری

معروف شدن

از سال 80 تا 90 مانند هر آخوند دیگری به کار خود مشغول بود و کسی او را نمی شناخت. از سال 90 که سخنرانی‌های متفاوت او در گوشی‌های همراه که در آن سال‌ها جدیدا بین افراد باب شده بود، آقا میری بین جوانان شناخته شد. دلیل معروف بودن او سخنرانی‌های متفاوتی است که در رابطه با مسائل مختلف از او در فضای مجازی منتشر می‌شود.

سخنرانی

شاید کمتر کسی باشد که سخنرانی او در رابطه با حادثه اسیدپاشی زنجیره ای در شهر اصفهان را نشنیده باشد. شاید آن سخنرانی، آقامیری را بیش از پیش همراه مردم کرد. در محرم سال 1393 این آخوند، با ارتباط دادن ماه محرم و بی تفاوتی ها نسبت به اسیدپاشی، صحبت هایی داشت که در ادامه بخشی از آن را می آوریم:

“وای به حال نمازی که آدم رو بی رحم کنه، وای به حال دینی که بخواد حرمت انسان‌ها رو از بین ببره. توی کشوری که هممون مسلمونیم، محب اهل بیتیم، تو ایامی که نزدیک محرمه، دخترای حضرت زهرا رو صورتاشونو سوزوندن. این دخترا مگه محب اهل بیت نیستن؟ آقا مگه یکم موهاش بیرون باشه، کافره؟… میگن یکی میخواسته امر به معروف کنه!!! غلط کرده اگه کسی همچین فکری بکنه… که امر معروف آدمو به اینجا میکشونه…”
این سخنرانی خود را که حدود 10 دقیقه بود بر روی یک فیلم که از دخترانی که بر روی آن‌ها اسید پاشیده شده بود، منتشر کرد. از آن زمان شناخت از او بیشتر از هر وقت دیگری شد. این سخنرانی او بر این مسئله که بسیجی‌ها، اسید روی صورت دختران اصفهانی ریخته‌اند، صحه گذاشت. و همین موضوع منتقدان و طرفداران زیادی برای او دست و پا کرد.

آخوند تلگرامی

او در بسیاری از سخنرانی‌هایش، عنوان می کند که چیزی به عنوان عذاب شدید الهی وجود ندارد، زیرا خدا بخشنده است. او در یکی از سخنرانی‌هایش میگوید، اگر ما معتقد باشید که خدا، دختری را که موهایش بیرون است، در جهنم از موهایش آویزان می کند پس کار داعشی ها را تایید کرده ایم. رفتار خدا با گناهکاران را طوری توضیح و تفسیر کرده اند که جلادها هم آنطور رفتار نمی‌کنند. همین سخنرانی‌ها باعث شد که به او اتهام انکار آیات قرآن وارد شود.

اینستاگرام

پس از آن زمانیکه، اینستاگرام در بین ایرانیان باب شد، آقامیری صفحه‌ای با آیدی hasanaghamirii برای خود ساخت. سخنرانی‌های خود را که در رابطه با تمام مسائل روز کشور از گرانی بنزین گرفته تا رفتار گشت ارشاد با دختران و کیفیت اتومبیل‌های ایران خودرو و … را در این صفحه با طرفدارانش به اشتراک گذاشت. روزبه‌روز بر تعداد فالورهای او افزوده شد تا جاییکه اکنون، در زمان نگارش این مطلب (تیر 99) صفحه اینستاگرام سید حسن آقامیری دارای حدود 3 میلیون نفر فالور است. اکثر پست‌های او از ویدئوهایی با زمان بالای 3 دقیقه است و هر بار تعداد زیادی لایک و کامنت نصیبشان می‌شود. او اکنون رسما به یکی از شاخ‌های اینستاگرام تبدیل شده است. او ویدئوهای خود را از طریق وبسایت، کانال تلگرام و کانال یوتیوب بیدار باش نیز منتشر می‌کند. عده ای او را به دلیل زیاد شدن ارتباطش با فضای مجازی آخوند تلگرامی می نامند. البته او به دلایلی که در ادامه گفته خواهد شد، مدتی است که خلع لباس شده و دیگر آخوند محسوب نمی شود.

خلع لباس

حدود دوسال پیش و در تاریخ 22 دی سال 1397، خبر خلع لباس شدن آقامیری به گوش طرفداران او رسید. او بیش از هر چیزی متهم به عادی سازی گناه شد. منتقدان او میگویند او برای گناهکاران و کسانی که برای موازین دین ارزشی قائل نیستند، سخنرانی می کند. او در تاریخ 22 دی ماه این متن را از طریق پستی در اینستاگرامش با فالورهایش به اشتراک گذاشت:

“بعد از حدود 15 سال بردن و آوردن و بازداشت‌کردن و ریختن تو محل کار و انفردای و… با شکایت دادستان ویژه تهران و به حکم قاضی شعبه دوم کیفری در دادگاه ویژه به ریاست دادستان کل کشور آقای منتظری بالاخره آقایون حکمشون رو صادر کردند. دو سال زندان که البته لطف کردند ۵ سال تعلیقش کردند؛ و خلع لباس دائم.”

بدین ترتیب سید حسن آقامیری از لباس آخوندی خلع شد. خلع لباس شدن آقامیری به افزایش ناگهانی تعداد فالورهای پیج اینستاگرام وی در طی فقط چند روز منجر شد.

آقامیری و طرفدارانش

واکنش افراد

افراد مختلفی به خلع شدن حسن آقامیری از لباس روحانیت واکنش نشان دادند؛ که معروف ترین آن‌ها معصومه ابتکار و احمد خمینی بودند. احمد خمینی، نوه روح الله خمینی، بنیانگذار انقلاب جمهوری اسلامی ایران زیر پست اینستاگرام آقامیری نوشت:

تن آدمی شریف است به جان آدمیت. نه همین لباس زیباست نشان آدمیت. سیدجان عزیزتر می‌شی. خودت و خدای خودت قاضی اول و آخرین. نه اینکه هر کی محکوم بوده سالم بوده، اما اکثر آدمای سالم محکومند. عزت و ذلت و خدا میده و توی این دنیا همین محبت‌های مردمه که همیشه همراهته. خوش باش که ظالم نبرد راه به منزل … یاحق

واکنش احمد خمینی به محکومیت آقامیری

معصومه ابتکار نیز در پیج توییتر خود نوشت:

“امیدوارم این رای در مرحله تجدیدنظر بشکند. آقای سیدحسن آقامیری زبان جوانان را خوب می‌داند. جلب اعتماد جوانان دهه هفتادی و هشتادی و گفتگو با آن‌ها هنر کمی نیست. خدانگهدارت باشد سید.”

واکنش معصومه ابتکار به محکومیت آقامیری

اما سید حسن آقامیری در رابطه با این واکنش‌ها اظهار داشت: ” اصلا شأنیتی نیست. لباسی در کار نیست. چه لباسی؟ مگر لباس پیغمبر با مردمش فرق می‌کرده؟ این لباس یک چیز تاریخیه، اصالت نداره. کی گفته لباس آخوند باید با مردم فرق کنه؟ چرا باید اینجور باشه؟ شأنیتی باشه شأنِ انسانیته، شأنِ تقوا و پرهیزکاریه. لباس اصالتی نداره.”

درآمد

طبق گفته های آقامیری، وی از سمت روحانی بودنش، درآمدی کسب نمی کند. و برخلاف آن چیزی که برخی میگویند هیچ شهریه‌ای را نیز از حوزه علمیه قوم دریافت نمی کند و بیمه روحانیت هم ندارد. او راه درآمدی خود را از طریق مشاور بودن در یک شرکت معرفی می کند. او با بی کار بودن افراد روحانی، مخالفت زیادی میکند و میگوید روحانیت نباید شغل ما باشد. هر آخوندی باید در کنار روحانیت شغلی داشته باشد تا از آن کسب درآمد کند.

لایوهای اینستاگرام

یک اتفاق جالبی که در دوران قرنطینه، به دلیل شیوع ویروس کرونا افتاد، لایو اینستاگرام بین آدم های معروفی بود که هیچ ربطی به هم نداشتند. برخی از این لایوها به آقامیری مربوط میشد لایو با اشخاصی از جمله متین دو حنجره، احلام و لایو با امین فردین بود. مهم ترین لایو او، لایو با احلام بود.

آقامیری در لایوی که با احلام، خواننده زن ایرانی داشت به مسائل دینی مربوط به خوانندگی پرداخت. در این لایو، احلام با پوشش روسری حاضر شد و گفت این کار را به این دلیل انجام داده است تا برای آقای میری در ایران، حاشیه ایجاد نشود. و تحت هیچ فشاری برای گذاشتن روسری نبوده است. و او میخواهد که حرف‌هایی که بین آن دو نفر ردوبدل می‌شود، شنیده شود و مخاطبان بیشتر به آن دقت کنند. در ادامه بخشی از صحبت‌های آنان در لایو را مشاهده می کنید.

او از آقامیری پرسید: “در دین اسلام برای خواندن زن منعی داریم؟”

 آقا میری در پاسخ به او گفت: “من نمیتونم بگم نه. چون اهل فتوا دادن نیستم. من حرفم اینه که یک سری مراجع، این فتوا را داده اند که خوانندگی زن و مرد هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارد. مفهومی که منتقل می کند، اثری که روی مخاطب می‌گذارد، مهم است. به نظر من این یک حرف منطقی است.”

احلام

در ادامه احلام با اشاره به خواننده عرب زن گفت: “در عربستان یک خانوم خواننده ای داریم به نام بلقیس، که همسرش اهل عربستان سعودی است؛ او کنسرت برگزار می کند، برخی با پوشش کامل، حتی در حد پوشاندن صورت در کنسرت او شرکت می‌کنند. فقط توی اسلام ایران، صدای زن حرام است؟”

 آقامیری هم در پاسخ گفت: “من میگویم حتی اگر در اسلام ایران صدای زن حرام است، پس چرا در تیتراژ سریال مختار، زن می‌خواند؟”

در ادامه احلام به این موضوع اشاره کرد که در برخی کنسرت‌ها که خانوم ها می‌نوازند هم، زن ها از صحنه پایین آورده شده اند. اما آقامیری این ادعا را رد کرده و اظهار داشت که در کنسرت‌های زیادی شرکت کردم که خانوم ها عضوی از گروه موسیقی کنسرت بوده‌اند. و به کنسرت‌های زندوکیلی و رضا صادقی اشاره کرد. در انتها آقامیری با بیان اینکه، برخی خط قرمزهایی که در ایران گذاشته شده سلیقه‌ای است، گفت:

“این خط قرمزهای سلیقه ای، دوام نمی‌آورند و همین باعث می‌شود، خط قرمزهای واقعی هم از بین بروند.” احلام هم به افتخار آقامیری یکی از ترانه‌هایش را خواند:

“دیگه عاشق شدن، ناز کشیدن فایده نداره. نداره. دیگه دنبال آهو دویدن فایده نداره.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *