معرفی ارز دیجیتال گوِی (Gwei)

مقدمه

گوِی (Gwei) یک کلمه ترکیبی از گیگا (giga) و وِی (wei) است. گوِی از مشتقات ارز دیجیتال اتر (ETH)، سکه دیجیتالی مورد استفاده در شبکه اتریوم است. اتریوم یک پلتفرم بلاک چین مانند بیت کوین است که در آن کاربران برای خرید و فروش کالاها و خدمات بدون واسطه یا دخالت شخص ثالث تراکنش می‌کنند.

مشابه ارزهای فیات مانند دلار آمریکا یا یورو، اتر به دو واحد تقسیم می شود. وِی کوچکترین واحد اتر است، مانند سنت در دلار آمریکا. با این حال، در حالی که در هر دلار ۱۰۰ سنت وجود دارد، در هر اتر یک کوئینتیلیون وی (۱۸ صفر) وجود دارد. به همین ترتیب یک میلیارد گوِی در یک اتر وجود دارد. با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید تا بیشتر با گِوی آشنا شوید.

نکات مهم

  • گو‌ِی از مشتقات ارز دیجیتال اتر (ETH) است که در شبکه اتریوم برای خرید و فروش کالا و خدمات استفاده می‌شود.
  • یک گوِی یک میلیاردم یک اتر است.
  • گوِی رایج ترین واحد اتر است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیرا تعیین قیمت گاز اتریوم را آسان تر می‌کند.
  • بسیاری از ارزهای دیجیتال نام‌هایی را برای ارز‌های مشتق خود خود اتخاذ کرده‌اند زیرا این واحدهای کوچکتر می‌توانند بیشتر در تراکنش‌ها استفاده شوند.

آشنایی با گوِی

گوی را نانو اتر نیز می نامند (نانو پیشوندی است که برای نشان دادن یک میلیاردم چیزی استفاده می‌شود). برخی از ارزهای دیجیتال دارای نرخ مبادله ارزهای فیات بسیار بالایی هستند که وجود ارز‌های مشتق را ضروری می‌کند. این ارز‌های خرد به ارزش بازار یک ارز دیجیتال اجازه می‌دهد به همان میزانی که عرضه و تقاضا افزایش می‌یابد، بیشتر شود؛ در همین حال امکان انجام معاملات کوچک‌تر را برای آن ارز دیجتال فراهم می‌کند.

گوِی متداول‌ترین واحد اتر است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیرا کارمزد گاز اتریوم از طریق آن تعیین و پرداخت می‌شود. گاز (Gas) اصطلاحی است که در شبکه اتریوم برای تعیین میزان کارمزد تراکنش استفاده می‌شود. برای انجام معامله، باید مقداری گاز برای آن پرداخت کنید که این کارمزد را با واحد گوِی تعیین و پرداخت می‌کنند. کارمزد‌های گاز، مبالغی است که کاربران برای جبران انرژی محاسباتی مورد نیاز برای پردازش و اعتبارسنجی تراکنش‌ها در بلاک چین اتریوم پرداخت می‌کنند.

نکته

یک میلیارد گوِی در یک واحد اتر (ETH) وجود دارد.

گوِی به عنوان “گاز” اتریوم

پلتفرم اتریوم دارای یک ارز دیجیتال بومی است که با نام اتر یا ETH آن را می‌شناسیم. اتریوم خود یک پلتفرم تکنولوژی بلاک چین است که از طیف گسترده‌ای از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApps) از جمله ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند. سکه اتریوم معمولاً اتر نامیده می‌شود، اگرچه باید بدانید که اتریوم یک پلت فرم مبتنی بر بلاک چین است و اتر ارز دیجیتال آن است. گوِی برای قیمت گذاری کارمزد “گاز” برای پردازش تراکنش در شبکه اتریوم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گاز به کارمزد یا ارزش قیمتی (pricing value) اطلاق می‌شود که برای انجام موفقیت آمیز تراکنش یا اجرای قرارداد در بلاک چین اتریوم باید پرداخت گردد. این گاز که در بخش‌های کوچکی از اتر ارز دیجیتال، به آن گوِی و گاهی اوقات به آن نانو اتر (nanoeth) نیز گفته می‌شود، برای تأمین منابع ماشین مجازی اتریوم (EVM) به کار می‌رود. یکی از کاربردهای آن این است که اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مانند قراردادهای هوشمند بتوانند خود به خود در یک فضای امن اجرا شوند.

قیمت دقیق گاز بر اساس عرضه و تقاضا بین ماینرهای شبکه تعیین می‌گردد. به عبارت دقیق تر اگر قیمت گاز به حد نصاب مورد نظر ماینر‌ها نرسد، آن‌ها می‌توانند از پردازش معامله خودداری و از ارائه خدمات به کاربران شبکه که به دنبال قدرت پردازش هستند، امتناع کنند.

آشنایی با ارز‌های زیر مجموعه اتر

فهرست زیر واحدهای معمولی اتر را خواهید دید. در جدول توجه کنید که زیر مجموعه‌ها هر کدام یک نام جایگزین دارند (در پرانتز). این نامگذاری بر اساس نام چهره‌های تأثیرگذار در دنیای کریپتو انتخاب می‌شود. برای مثال، گو‌ِی شانون (Shannon) نیز نام دارد. این نام به افتخار کلود شانون، ریاضی‌دان، رمزنگار و استاد تحلیل رمزنگاری آمریکایی انتخاب‌شده است.

جالب است بدانید این نام‌ها همه اشاره‌ای به افراد بنیانگذار اتریوم دارند. دقیقاً مانند اسکناس ۱۰۰ دلاری که تصویری از بن فرانکلین دارد و اسکناس ۵ دلاری که آبراهام لینکلن را نشان می‌دهد. بیشتر این طرفداران و خودی‌های اتریوم هستند که از این نام‌های مستعار استفاده می‌کنند. اما جالب است بدانید که اتریوم مانند بیت کوین از زبان رمزی و قراردادهای نامگذاری استفاده می‌کند.

در اینجا، به معرفی نام‌های ارز‌های زیر مجموعه اتر می‌پردازیم.

وی (wei)

این نام به وی دای (Wei Dai) اشاره دارد. او مفاهیم تمام ارزهای دیجیتال مدرن را فرموله کرد. او همچنین بیشتر به عنوان خالق پردازشگر بیت کوین، بی مانی (B-money) شناخته می‌شود.

کوِی (بابیج)

ارز کوِی (Kwei) به افتخار چارلز بابیج (Charles Babbage)، ریاضیدان، فیلسوف، مخترع و مهندس مکانیک که اولین موتورهای محاسباتی خودکار را طراحی کرد، انتخاب‌شده.

اِموِی (لاولیس)

ارز اِموِی (Mwei) به افتخار آدا لاولیس (Ada Lovelace)، ریاضیدان، نویسنده و برنامه نویس کامپیوتر انتخاب‌شده. او اولین الگوریتم را نوشت و منتشر کرد.

گوِی (شانون)

به افتخار کلود شانون، ریاضیدان، رمزنگار، و استاد تحلیل رمزنگاری اهل آمریکا، که به عنوان “پدر نظریه اطلاعات” نیز معروف است.

توِی (szabo)

برای نیک سابو، دانشمند علوم کامپیوتر، محقق امور حقوقی، و رمزنگار که به دلیل تحقیقات پیشگام خود در قراردادهای هوشمند و ارز دیجیتال بسیار شهرت دارد.

پوِی (فینی)

به افتخار هال فینی (Hal finney)، دانشمند علوم کامپیوتر و رمزنگار.  او یکی از توسعه دهندگان اولیه بیت کوین بود، و می‌گویند که او اولین انسانی است که بیت کوین را از ساتوشی ناکاموتو، بنیانگذار بیت کوین، دریافت کرده است.

اتر (بوترین)

به افتخار ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، برنامه نویس و نویسنده. او اتریوم را ایجاد کرد.

مهم

توجه به این نکته مهم است که اتریوم دائماً در حال تکامل است، بنابراین در حال حاضر ارز‌های زیر مجموعه زیادی در حال استفاده هستند که در کاغذهای زرد (yellow papers) که توسعه‌دهندگان و انجمن اتریوم نگه می‌دارند  وجود ندارند.

تبدیل گوِی به اتر چگونه است؟

گوِی زیر مجموعه‌ای از ارز دیجیتال اتر است که اکوسیستم اتریوم آن را تامین می‌کند. یک میلیارد گوِی در هر اتر (ETH) وجود دارد.

قیمت گاز گوِی چقدر است؟

قیمت گاز گوِی کارمزدی است که برای کار محاسباتی تأیید یک تراکنش به شبکه و ماینر تراکنش پرداخت می شود. کارمزد استاندارد یک معامله ۲۱ هزار گوِی است.

کارمزد گاز گوِی چگونه محاسبه می‌شود؟

در حال حاضر کارمزد استاندارد تراکنش در شبکه اتریوم ۲۱ هزار گوِی است. تراکنش‌های پیچیده تر می‌توانند کارمزد بیشتری داشته باشند. می‌توانید با استفاده از فرمول واحدهای گاز (حد) x (کارمزد پایه + انعام) کارمزد تراکنش را محاسبه کنید.

آیا اتریوم ۲ کارمزد‌های گاز را کاهش می دهد؟

اتریوم ۲ به انتقال مکانیزم اجماع اتریوم از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) اشاره دارد. به‌عنوان بخشی از این به‌روزرسانی، انتظار می‌رود کارمزدهای گاز کاهش یابد. زیرا کارمزد‌های تراکنش‌های یک شبکه اثبات سهام بسیار کمتر از استخراج با اثبات کار است. این به روز رسانی قرار است در پاییز ۲۰۲۲ انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *