نکات حرفه‌ای برای از بین بردن بوی بد یخچال

نکات حرفه‌ای برای از بین بردن بوی بد یخچال

بوی بد یخچال شما اغلب ناشی از ریختن مواد، اقلام تاریخ مصرف گذشته یا غذاهای بدبو است. اگر ماموریت دارید یخچال خود را از شر بوی نامطبوع خلاص کنید، یخچال خود را به طور کامل تمیز کنید و برخی از مواد خوشبوکننده خانگی مانند جوش شیرین، لیمو یا تفاله قهوه را در یخچال قرار دهید، به بوی تازه و تمیزی آن کمک می‌کند.

 راهنمای گام به گام تمیز کردن یخچال و خوشبو کردن آن را بخوانید. ما همچنین نکات زیادی را در مورد کارهایی که می‌توانید انجام دهید تا بوی بد یخچال شما را آلوده نکند، به شما ارائه خواهیم کرد. پس همراه زرد نیوز باشید.

این مقاله براساس مصاحبه‌ای با متخصص نظافت خانه ما، جیمز سیرز است.

فهرست عناوین پنهان

چیزهایی که باید بدانید

تمام مواد غذایی تاریخ گذشته یا فاسد شده را دور بریزید، سپس تمام قسمت داخلی یخچال خود را با آب گرم و صابون یا محلولی از قسمت‌های مساوی سرکه سفید و آب گرم پاک کنید.

یک خوشبو کننده طبیعی مانند جوش شیرین، تفاله قهوه یا تکه‌های لیمو را در ظرفی در یخچال خود قرار دهید تا هر گونه بو را خنثی کنید.

یخچال خود را در دمای 40 درجه فارنهایت (4.4 درجه سانتیگراد) یا کمتر نگه دارید تا مواد غذایی را برای مدت طولانی‌تری تازه نگه دارید و مواد غذایی را در ظروف دربسته قرار دهید تا از خارج شدن بوی بد غذا جلوگیری کنید.

تمیز کردن یخچال

تمیز کردن یخچال

قبل ازاینکه شروع به تمیز کردن یخچال خود کنید، آن را از برق بکشید

 برای ایمنی، همیشه قبل از شروع به تمیز کردن داخل یخچال، یخچال خود را از برق بکشید. دوشاخه را از هر پریز برقی که به آن وصل شده است بیرون بکشید. یا، برخی از مدل‌های جدیدتر یخچال دارای دکمه خاموش به جای دوشاخه هستند.

اگر یخچال خود را به برق وصل کنید، می‌توانید از برق زیادی استفاده کنید، بنابراین اگر نمی‌خواهید هزینه اضافی برای قبض برق خود صرف کنید، آن را از برق جدا کنید.

اگرمی‌توانید که در را بین مراحل تمیز کردن خود ببندید، می‌توانید یخچال را به برق وصل کنید.

تمام مواد غذایی را از یخچال خود خارج کنید

از تمام قسمت‌های ذخیره‌سازی یخچال خود، قفسه‌ها، کشوها و سطل‌ها همه مواد غذایی را بیرون بکشید. به غذا دقت کنید و اگر چیزی فاسد، پوسیده یا بوی بدی از آن متصاعد شد، فوراً آن را در سطل زباله بیندازید. برای غذاهایی که هنوز خوب هستند، آنها را روی پیشخوان خود قرار دهید یا در یک خنک کننده قرار دهید تا سرد شوند.

کل کار را ظرف 4 ساعت شروع کرده و به پایان برسانید. غذاهایی که در یخچال به مدت بیش از 4 ساعت کنار گذاشته شده‌اند، ممکن است فاسد شوند یا برای خوردن آنها دچار تردید شوید.

تمام قفسه‌ها، سطل‌ها و سایر قسمت‌های قابل جابجایی را با آب و صابون بشویید

تمام اجزای یخچال که به دیوارها وصل نیستند، از جمله کشوهای بیرون کش و خود قفسه‌ها را بردارید. آنها را با آب گرم یا داغ و صابون ظرفشویی بشویید. اگر قفسه‌ها شیشه‌ای هستند، قبل از شستن با آب داغ، اجازه دهید تا در دمای اتاق گرم شوند تا از ترک خوردن یا شکستن آنها جلوگیری شود.

همچنین حتماً به زیر کشوهای کششی نگاه کنید. گاهی اوقات تکه‌های غذا و آب قدیمی زیر سطل‌ها جمع می‌شوند و بوی بدی متصاعد می‌کنند.

برای شستن و خشک کردن قطعات از چیزی نرم مانند پارچه میکروفیبر استفاده کنید. مطمئن شوید که هر قسمت پس از اتمام تمیز کردن، کاملاً خشک شده است.

از استفاده از قسمت ساینده اسفنج بر روی شیشه یا پلاستیک خودداری کنید زیرا ممکن است خراش بر جای بگذارد.

دیوارها و کف یخچال را با محلول سرکه و آب بشویید

مقدار مساوی سرکه سفید و آب گرم را در یک کاسه با هم مخلوط کنید. سپس از یک پارچه میکروفیبر یا اسفنج استفاده کنید و تمام قسمت داخلی یخچال را پاک کنید. از بالا به پایین کار کنید تا اجازه دهید هرگونه کثیفی یا باقیمانده مواد غذایی به پایین بریزد تا در آخر تمیز شود. گزینه دیگر این است که محلول سرکه را در یک بطری اسپری بریزید و آن را داخل یخچال بپاشید.

سرکه همچنین یک خوشبو کننده موثر است و هر گونه بوی نامطبوع را جذب می‌کند.

اگر سرکه سفید ندارید، به سادگی مقداری صابون ظرفشویی را به یک کاسه آب گرم اضافه کنید و از آن برای تمیز کردن داخل یخچال خود استفاده کنید.

گزینه دیگر این است که یک خمیر جوش شیرین درست کنید تا داخل یخچال خود را بمالید.1 فنجان (128 گرم) جوش شیرین را در 1 گالن (3.8 لیتر) آب گرم حل کنید، سپس از یک اسفنج یا پارچه میکروفیبر آن را روی دیوارها و کف یخچال بمالید.

ضایعات مواد غذایی را از ظرف زیر یخچال تمیز کنید

یک سینی پلاستیکی نازک است که در قسمت زیرین یخچال قرار می‌گیرد.  آن را با احتیاط بیرون بکشید و محتویات آن را داخل زباله بریزید. سپس، از آب صابون یا محلول آب سرکه (به مقدار مساوی سرکه سفید و آب گرم) برای تمیز کردن ظرف استفاده کنید.

محل دقیق قطره چکان و روش استفاده شده برای دسترسی به آن می‌تواند برای هر مدل یخچال متفاوت باشد. برای مشاهده نحوه دسترسی به این ظرف و برداشتن آن برای تمیز کردن، به دفترچه راهنمای دستگاه خود مراجعه کنید.

همه مدل‌های یخچال دارای قطره چکه نیستند. حتی اگر ظرف قطره چکه‌ ندارید، زمان بگذارید و کف یخچال را کاملا بشویید.

هنگامی که تمیز کردن همه چیز را به پایان رساندید، در یخچال را باز بگذارید و داخل آن را برای حداقل 15 دقیقه هوا دهید.

بوی بد یخچال

یک ظرف باز جوش شیرین در قفسه پشتی نگه دارید

یک ظرف باز جوش شیرین در قفسه پشتی نگه دارید

جوش شیرین خود بویی ندارد و در جذب و خنثی کردن عطرهای دیگر عالی است. یک جعبه باز جوش شیرین را برای چند روز در یخچال خود نگه دارید. وقتی متوجه شدید که بوی نامطبوع شروع به بیرون آمدن می‌کند، آن جوش شیرین را بیرون بریزید و جعبه دیگری را جایگزین آن کنید.

اگر یخچال شما بوی بدی می‌دهد و می‌خواهید بوی زیادی را به یکباره جذب کنید، یک جعبه پر از جوش شیرین را روی یک ورقه پخت بریزید و بگذارید یک شب در یخچال بماند.

تفاله‌های قهوه را در قفسه‌ها قرار دهید

تفاله‌های قهوه را در قفسه‌ها قرار دهید

تفاله‌های قهوه نیز به لطف نیتروژن موجود در آن می‌تواند بوهای نامطبوع را با موفقیت جذب کند. آن‌ها را روی یک ورقه پخت پخش کنید یا آن‌ها را در یک کاسه بریزید و در قفسه‌ای در یخچال قرار دهید. بوها باید در عرض 3-4 روز از بین بروند.

اگر از تفاله‌ قهوه‌ استفاده‌ شده‌ استفاده‌ می‌کنید، قبل از قرار دادن آنها در یخچال، آنها را روی یک ورقه پخت پهن کنید تا کاملا خشک شوند.

برای افزودن‌ بوی تازه از لیموهای برش داده‌ شده‌ و آب لیمو استفاده کنید

برای افزودن بوی تازه از لیموهای برش داده شده و آب لیمو استفاده کنید

اسید سیتریک موجود در لیمو به خلاص شدن‌ از شر بوهای بدبو کمک می‌کند و در عین حال آنها را با رایحه‌ای تازه پوشانده‌ است. یک لیمو را برش دهید و تکه‌های آن را در ظرفی در یخچال قرار دهید. یا مقداری پنبه را در آب لیمو خیس کنید و در یخچال بگذارید تا جادوی خود را انجام دهد.

لیموها یا گلوله‌های پنبه آغشته‌ به لیمو را حداقل 24 ساعت در یخچال بگذارید.

گلوله‌های پنبه را در وانیل خیس کنید و در یخچال بگذارید

گلوله‌های پنبه را در وانیل خیس کنید و در یخچال بگذارید

چند تکه پنبه را در یک کاسه وانیل فرو کنید تا کاملاً خیس بخورند. سپس آنها را به مدت حداقل 24 ساعت در یخچال قرار دهید. در صورت وجود بوهای طولانی، این عمل را تکرار کنید تا بو کاملاً از بین برود.

یک کاسه جو دوسر خشک را در یخچال بگذارید و اجازه دهید بوی بد را جذب کند

یک کاسه جو دوسر خشک را در یخچال بگذارید

جو دوسر نوع دیگری از جاذب بو طبیعی است. کافی است چند فنجان جو دوسر خشک را در ظرفی بریزید و بگذارید یک شب یا چند روز در یخچال بماند.

اجازه دهید یک کیسه کوچک زغال فعال بوها را جذب کند

اجازه دهید یک کیسه کوچک زغال فعال بوها را جذب کند

یک کیسه کوچک زغال فعال بخرید و آن را در پشت یخچال خود قرار دهید. در بیشتر موارد، هر بو باید ظرف 3 تا 4 روز از بین برود.

گزینه دیگر این است که چند تکه زغال فعال را در یک ظرف یا کاسه پلاستیکی قرار دهید و بگذارید روی قفسه‌ای در یخچال شما بماند.

لطفا توجه داشته باشید: زغال سنگ همان زغال چوب فعال نیست. فقط برای رفع بو از زغال چوب فعال استفاده کنید.

یخچال خود را با روزنامه پر کنید تا بوها را جذب کند

یخچال خود را با روزنامه پر کنید تا بوها را جذب کند

ورق‌های روزنامه را مچاله کنید و آنها را در قفسه‌های یخچال، در کشوها و در هر محفظه‌ای روی در قرار دهید. هر گونه بوی بد باید در عرض 5 یا 6 روز شروع به ناپدید شدن کند.

جلوگیری از بوی بد

برای جلوگیری از جمع شدن بوی بد، هر هفته غذای تاریخ مصرف گذشته را دور بریزید

برای جلوگیری از ایجاد بو در آینده، بهتر است حداقل هفته‌ای یک بار به یخچال خود نگاه کنید تا مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته را خارج کنید. اگر غذای فاسد پیدا کردید، فوراً آن را دور بریزید. این اقدام پیشگیرانه از ایجاد بوی بد در وهله اول جلوگیری می‌کند.

یک نکته این است که درست قبل از خرید مواد غذایی از یخچال خود عبور کنید تا بتوانید غذاهای فاسد شده‌ را با اقلام تازه جایگزین کنید.

غذاهای تازه را در جایی که قابل مشاهده هستند نگهداری کنید تا بدون توجه فاسد نشوند. این شامل مواردی مانند سبزیجات، میوه‌ها، گوشت‌ها و محصولات لبنی است.

به عنوان یک اقدام احتیاطی بیشتر، مطمئن شوید که تاریخ انقضا روی مواد غذایی قابل مشاهده است تا هر زمان که برای تهیه چیزی داخل یخچال می‌روید، بتوانید به راحتی آنها را بررسی کنید.

دمای یخچال خود را زیر 40 درجه فارنهایت (4.4 درجه سانتیگراد) تنظیم کنید

نگه داشتن یخچال در این دما یا کمتر باعث می‌شود که هر مکانی برای نگهداری مواد غذایی ایمن باشد. اگر دمای یخچال شما از 40 درجه فارنهایت (4.4 درجه سانتیگراد) بالاتر رود، باکتری‌ها شروع به رشد می‌کنند و باعث فاسد شدن‌ و بد بو شدن‌ غذای شما می‌شوند.

از قرار دادن‌ یخچال زیر 32 درجه فارنهایت (0 درجه سانتیگراد) خودداری کنید زیرا غذای شما در این دماها یخ می‌زند.

باقیمانده‌ غذا را در ظروف دربسته‌ نگهداری کنید تا از بوییدن آن جلوگیری شود

اگر غذا را بدون درپوش در یخچال خود بگذارید یا آن را در چیزی مانند جعبه مقوایی بگذارید، احتمالاً خیلی سریعتر فاسد می‌شود. با نگه‌داشتن باقیمانده‌ها در یک ظرف دربسته، به ماندگاری طولانی‌تری آن‌ها کمک می‌کنید و از بدبو کردن بوی بد یخچال جلوگیری می‌کنید.

تاریخ انقضای محتویات آن را روی هر ظرف برچسب بزنید. برای فهرست گسترده‌ای از مدت زمانی که انواع خاصی از مواد غذایی در یخچال خوب می‌مانند، این راهنما را از foodsafety.gov بررسی کنید.

ریزش‌ها را به محض وقوع پاک کنید

اغلب اوقات، بوی بد ناشی از ریختن مواد غذایی یا مایعاتی است که مدتی در پایین یخچال شما قرار داشته‌اند. اگر متوجه هر گونه آشفتگی شدید، فوراً آنها را با آب گرم و صابون ظرفشویی یا مخلوطی از سرکه سفید و آب تمیز کنید. همچنین تمیز کردن نشت‌های تازه آسان‌تر از مواردی است که یخچال شما را سفت و لکه‌دار کرده‌اند.

نکته دیگر این است که ظروف غذا مانند ظروف پلاستیکی و شیشه‌ای و بطری‌های چاشنی را قبل از قرار دادن‌ در یخچال پاک کنید.

اگر ظروفی دارید که مستعد نشتی هستند، چیزی مانند درب پلاستیکی یا کیسه پلاستیکی زیر آنها قرار دهید تا نشت و تمیز کردن آن آسان‌تر شود.

یخچال خود را هر 3 ماه یکبار تمیز کنید

با رعایت یک برنامه دقیق تمیز کردن یخچال خود از هر بوی بدی جلوگیری کنید. هر 3 ماه یکبار، تمام مواد غذایی را از یخچال خارج کنید و داخل آن را با آب گرم و صابون یا مخلوطی از قسمت‌های مساوی سرکه سفید و آب گرم پاک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *