انگشت وسط

تاریخچه انگشت فاک؛ به همراه عکس فاک

همه ما قبلاً با انگشت وسط یا همان انگشت فاک مواجه شده‌ایم، چه از جانب یک دوست به عنوان شوخی، چه از جانب یک راننده عصبانی.

نشان دادن انگشت وسط یکی از قدیمی‌ترین ومشهورترین روش‌های توهین در تاریخ بشریت است. اگر به ما انگشت وسط را نشان دهند احتمالاً بسیار عصبی خواهیم شد و اگر به کسی نشان دهیم احتمالا برای ما لذت بخش خواهد بود.
نشان دادن انگشت فاک در غرب به معنای «Go F*ck Yourself» است.

اما این انگشت چه زمانی تا این اندازه اهانت آمیز شد؟ کسی دقیقا مبدأ این نماد را نمی‌داند، اما به نظر می‌رسد حداقل دو هزار سال از زمان روم و یونان باستان از قدمت این حرکت می‌گذرد. این انگشت وسط در طول تاریخ، جنجال‌های مختلفی را در دنیای ورزش به وجود آورده و حتی مرگ (به خاطر تصادفات جاده ای) را رقم زده است.

تاریخچه

اگر به زمان‌های باستان برگردیم، انگشت وسط به عنوان نماد سکس در نظر گرفته شده است، دلیل آن هم این بوده که انگشت وسط به عنوان نماد آلت جنسی مردانه بوده است. در روم باستان هم تقریبا معنای مشابهی برای انگشت وسط وجود داشته با این تفاوت که یک تهدید فیزیکی محسوب می‌شده است (منظور نفوذ مقعدی)

تاریخچه انگشت فاک

در طول تاریخ این حرکت معانی متفاوتی پیدا کرده است و به معنای امروزی رسیده است: ابراز ناخوشآیندی نسبت به شخص یا چیزی. البته مشخص نیست که چه زمانی این موضوع تغییر کرده و به معنای امروزی اش رسیده است.

بسیاری بر این باورند که این ژست انگشت در دهه 1800 از طریق مهاجران ایتالیایی وارد آمریکا شده است که نخستین عکس با این ژست هم در همان زمان به ثبت رسیده است.

انگشت فاک چه زمانی توهین آمیز شد؟

دو هزاره است که انگشت وسط به عنوان نماد توهین و تحقیر در نظر گرفته می‌شود. فیلسوفان یونان باستان، شاعران لاتین که همه در تلاش هستند تا بتوانند کارهای خود را به فروش برسانند، ورزشکاران، سربازان، ستاره های پاپ، پلیس‌های بداخلاق و دانش آموزان مدرسه همگی از قدرت خاص این حرکت در توهین و تحریک کردن آگاه بوده اند.

دزموند موریس که یک انسان شناس است می‌گوید: «این حرکت یکی از قدیمی ترین ژست‌ها و روش‌های توهین آمیز شناخته شده است. انگشت وسط همان آلت جنسی است و انگشت‌های خم شده آن همان بیضه‌ها هستند. با این حرکت شما یک حرکت فالیک را به طرف خود ارائه می‌کنید.»

حرکت فالیک یا فَلِس در واقعی حرکتی است که نمایانگر اندام تناسلی مردانه باشد.

موارد جنجالی انگشت فاک

یکشنبه شب در جریان مسابقات سوپر باول (Super Bowl) که یکی از پربیننده ترین برنامه‌های سالیانه تلویزیون در آمریکا است، خواننده بریتانیایی M.I.a در واکنش به اجرای Masonna انگشت وسط خود را نشان داد.

تلویزیون NBC و NFL به عنوان نمایش دهندگان این مراسم عذرخواهی کردند. برایان مک کارتی سخنگوی NFL در این باره گفت:

«این ژست بسیار زشت در این اجرا کاملا نامناسب بود. »

این ژست در آمریکا با نام نشان دادن پرنده (Filipping the bird) یا نشان دادن انگشت شناخته می‌شود.

در سال 2004، نخست وزیر کانادا از کلگری کاندا به نشان دادن انگشت وسط به یکی از اعضای حزب خود متهم شده بود.

. دیپارک اوبرای به روزنامه کانادایی گفته بود:

«من اعتراض خودم را به این موضوع، از این طریق نشان دادم»

دو سال قبل ستاره پاپ بریتنی اسپیرز به گروهی از عکاسان در مکزیک که در حال تعقیب او برای عکاسی بودند انگشت وسط نشان داد. برخی از هواداران او احساس کرده بودند این ژست رو به آن‌ها بوده است و بریتنی اسپیرز نسبت به این موضوع عذرخواهی کرده بود.

عکس فاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *