رئیس بانک مرکزی فرانسه

نگاه بانک مرکزی فرانسه به مشارکت عمومی-خصوصی برای ارز یورو دیجیتال

با توجه به گسترش ارزهای دیجیتال در کشورهای بزرگ اقتصادی دنیا مانند چین، اتحادیه اروپا هم نیم نگاهی به ورود به بازار ارز دیجیتال دارد.

توسعه ارز دیجیتال در اروپا

به گزارش کوین دسک، رئیس بانک مرکزی فرانسه در تازه ترین مصاحبه خود از اینکه مشارکت بخش خصوصی تا چه اندازه می‌تواند به توسعه فضای مالی دیجیتال اروپا کمک کند به صحبت پرداخته است.

فرانسیس ویلروی دو گالو، رئیس بانک مرکزی فرانسه در سخنرانی که روز جمعه داشت اعلام کرد همکاری نهادهای خصوصی و عمومی بهترین راه برای توسعه بانک ارز دیجیتال (CBDC) خواهد بود.

اظهارنظر رئیس بانک مرکزی فرانسه در نشستی که توسط بانک مرکزی آلمان میزبان می‌شد و رئیس بانک مرکزی اروپا هم در آن حضور داشت، مطرح شده است.

فرانسه و آلمان هر دو مخالفان سرسخت در اتحادیه اروپا با کمپانی‌های خارجی مانند فیسبوک هستند که ارزهای دیجیتال آن‌ها می‌تواند رقیبی به ارزهای محلی کشورها تبدیل شود.

رئیس بانک مرکزی فرانسه
فرانسیس ویلروی دو گالو

وزیر اقتصادی و مالی فرانسه، برونو لی مایر سپتامبر گذشته اعلام کرده بود که به زودی استفاده از لیبرا (رمزارز فیسبوک) در خاک اتحادیه اروپا را ممنوع اعلام خواهد شد.

فرانسیس ویلروی نامی از فیسبوک نبرد، اما اعلام کرد که اتحادیه اروپا منتقد سرسخت تکنولوژی هایی است که شرکت‌های بزرگ خارجی برای پرداخت های مالی در اروپا استفاده می‌کنند.

این مسئله از نظر اتحادیه اروپا می‌تواند باعث شود که نقش دولت ها و بانک های مرکزی برای کنترل مالی در کشورهای خودشان بی اثر شود.

از طرفی رئیس بانک مرکزی فرانسه معتقد است که تنها همکاری میان بخش خصوصی و عمومی و یک همبستگی میان این دو طرف می‌تواند بهترین راه حل را برای تشکیل بانک مرکزی دیجیتال فراهم کند.

لازم به ذکر است که بانک مرکزی فرانسه در حال حاضر با 8 شرکت بزرگ از جمله Accenture وHSBC در حال همکاری است تا ساز و کار لازم برای تأسیس بانک مرکزی ارز دیجیتال (CBDC) را فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *