کتاب خوانی-اوقات فراغت

چگونه از اوقات فراغت استفاده بهتری کنیم؟

تغییرات ناگهانی در زندگی شما می‌تواند منجر شود زمانی خالی در اختیار داشته باشید که تا پیش از این نداشته‌اید. پر کردن این اوقات فراغت با انجام فعالیت‌های مفید، راهی برای افزایش خلاقیت، انرژی، اشتیاق و داشتن احساس رضایت در زندگیست. سعی کنید اوقات فراغت خود را با یک سرگرمی جدید، یادگیری زبان، داوطلب شدن در برنامه‌های محلی یا عضویت در یک گروه مذهبی بگذرانید. برای آشنایی با تمامی گزینه‌های موجود همراه ادامه این مطلب از زردنیوز باشید.

روش اول : انتخاب مهارت‌های جدید

در کلاس‌های آموزشی بزرگسالان شرکت کنید

از اوقات فراغت خود به عنوان فرصتی برای کسب دانش استفاده کنید. سعی کنید حیطه‌ای را انتخاب کنید که هیچ ارتباط مستقیمی با شغل شما نداشته باشد. خود را در یادگیری این موارد غوطه ور کنید. برای رسیدن به اهداف دور از دسترس بیش از حد به خود فشار نیاورید.
به عنوان مثال شاید شما همیشه دوست داشتید که در زمینه باستان شناسی، رقص، ساخت جواهرات، کمک های اولیه یا پرواز با هواپیما فعالیتی داشته باشید.
با استفاده از اپلیکیشن یا وب سایت Meetup، در جست و جوی افراد مطلع و یا آموزشگاه‌های محلی باشید.

باغبانی کنید

 باغبانی-آب پاشی
باغبانی-آب پاشی

باغبانی راهی عالی برای گذران اوقات فراغت است. با این کار می‌توانید با استفاده از دستانتان برای خانواده و دوستان خود سبزیجات خوراکی آماده کنید. کاکتوس‌ها گیاهان شگفت انگیزی هستند که گل‌های زیبایی را پرورش می‌دهند. علاوه بر این ویژگی، گیاهانی به شدت مقاوم به شرایط نیز به حساب می‌آیند. شما می‌توانید کاشت گیاهانی را امتحان کنید که به راحتی قابل پرورش هستند و در پخت و پز یا صنایع دستی استفاده می‌شوند.
اگر از قبل باغبانی را تجربه کرده‌اید می‌توانید یک باغچه جدید طراحی کنید. شما می‌توانید این بار رویکردی جدید در این زمینه داشته باشید. خلاق باشید و یک باغ مدیتیشن یا یک باغ ایرانی برای خود بسازید.

آشپزی کنید

آشپزی را به جای کاری روزمره به یک فعالیت سرگرم کننده تبدیل کنید. پختن دستور العمل‌های جدید راهی سرگرم کننده برای گذراندن وقت است. این فعالیت را به جای ضرورت، برای لذت انجام دهید. یک کتاب آشپزی بردارید و دستور العمل‌های جدیدی را امتحان کنید. به یخچال و کابینت‌های خود نگاهی بیندازید و سپس دستورالعملی آنلاین را مطابق با مواد اولیه جست و جو کنید. به عنوان مثال دستورالعمل آشپزی با آناناس و کلم بروکلی را جست و جو کنید.
یک بعد از ظهر را صرف پخت و پز کنید. بیاموزید که چگونه از تکنیک‌های جدید استفاده کنید؛ تکنیک‌هایی که قبلاً هرگز آن‌ها را امتحان نکرده‌اید.
بعد از این که چند دستور غذای خوشمزه را فرا گرفتید یک مهمانی شام ترتیب بدهید. افرادی را که دوست دارید برای شرکت در این مهمانی دعوت کنید.

یک زبان جدید فرا بگیرید

فرا گرفتن یک زبان جدید راهی عالی برای درگیر کردن ذهن در اوقات فراغت است. این می‌تواند به شما کمک کند تا با فرهنگ‌های بیگانه آشنا شوید. علاوه بر این می‌‌توانید در مورد مناطق مختلف جهان اطلاعات کسب کنید. یک نسخه از کتاب آموزش زبان را برای خود تهیه کنید. می‌توانید از فضای آنلاین هم برای این کار کمک بگیرید. مجلات هم در این زمینه ابزاری سرگرم کننده هستند. فیلم‌ها و سریال‌ها را به زبانی که قصد فراگیری آن را دارید تماشا کنید؛ این باعث می‌شود یادگیری زبان به فعالیتی سرگرم کننده برای شما تبدیل شود.
علاوه بر این‌ها، یادگیری یک زبان جدید به شما این امکان را می‌دهد که با افراد جدیدی ارتباط برقرار کنید.

نقاشی یا طراحی کنید

هنر راهی عالی برای گذران اوقات فراغت است. شما می‌توانید با استفاده از آن ابراز وجود کرده و مهارتی جدید کسب کنید. انواع مختلفی شیوه برای نقاشی وجود دارد از جمله : اکریلیک، مینیاتور، نقاشی دیواری، آبرنگ، رنگ روغن، پاستیل و غیره. اگر به طراحی بیشتر از نقاشی علاقه دارید می‌توانید طراحی با ذغال را امتحان کنید.
هنر مملو از ایده‌ها و زوایای مختلف برای سرگرم شدن است.
برای تهیه لوازم نقاشی به فروشگاه‌های لوازم هنری اطراف خود سری بزنید.

مطالب مرتبط: راهکارهایی برای سرگرم شدن

روش دوم : کمک به جامعه

به مکانی مذهبی مثل مسجد بپیوندید

مسجد-عبادتگاه
مسجد-عبادتگاه

این یک روش ایمن برای ملاقات با افراد جالب و درگیر شدن در جامعه است؛ روشی که توسعه باورهای معنوی شما را نیز با خود به همراه دارد. در فضای آنلاین به دنبال مکان‌های مذهبی اطراف خود باشید.
برای گذراندن اوقات فراغت در یک مکان و سازمان مذهبی لزومی ندارد تمامی عقاید آن‌ها را دنبال کنید.

برای پاکسازی محیط زیست داوطلب شوید

داوطلب شدن راهی عالی برای فعالیت در جامعه و ایجاد روابط دوستانه است. کمک به پاکسازی محیط باعث بهبود شرایط محله شما می‌شود؛ علاوه بر این چنین کاری به شما کمک می‌کند تا اوقات فراغت خود را در فضای باز و هوای تازه سپری کنید.
تلاش کنید تا داوطلبان بیشتری را از بین جامعه اطرافتان به انجام این کار تشویق کنید.

در کمپین تامین غذا داوطلب شوید

کمپین‌ها اغلب توسط سازمان‌های غیر انتفاعی، خیریه‌ها و کتابخانه های عمومی میزبانی می‌شوند. اگر می‌خواهید وقت خود را صرف جامعه اطراف خود کنید با یک سازمان محلی تامین غذای نیازمندان تماس بگیرید. درباره نحوه مشارکت در این زمینه سوال بپرسید. شما می‌توانید از فروشگاه‌ها و افراد برای اهدای غذا به نیازمندان دعوت کنید یا این که در آشپزخانه‌ها به کار مشغول شوید.
اگر علاقه‌ای به کمک کردن در زمینه غذا ندارید، ایده‌های دیگری را برای داوطلب شدن در نظر بگیرید. شما می‌توانید در زمینه جمع آوری کمک مالی برای سازمان‌های غیرانتفاعی فعالیت کنید.
مطمئن باشید پس از این تجربه داوطلب شدن به یک تجربه کاملاً باورنکردنی برای شما تبدیل می شود؛ فعالیتی که علاوه بر خودتان به دیگران نیز کمک می‌کند.

داوطلب نویسندگی برای سازمان‌ها شوید

اگر در یک مکان روستایی یا دور افتاده زندگی می‌کنید یا ارتباط غیر حضوری را ترجیح می‌دهید، می‌توانید به صورت آنلاین داوطلب شوید. به عنوان مثال، داوطلب انجام کارهای مربوط به وب برای سازمان‌های غیر انتفاعی یا نوشتن خبرنامه برای موسسات خیریه شوید. این نوع از فعالیت می‌تواند به شما احساس موفقیت داده و روابط شخصیتان را تقویت کند.
برای بسیاری از فرصت‌های داوطلبانه آنلاین (و حضوری) می‌توانید به سایت VolunterMatch مراجعه کنید.

مطالب مرتبط: چگونه از تنهایی رها شویم؟

روش سوم : گسترش شغل

برای همکارانتان در اوقات فراغت زمان بگذارید

فقط به این دلیل که ساعت کاریتان نیست فعالیت در حرفه خود را متوقف نکنید. ارتباطات کاری ایجاد کنید. با دوستان خود تماس بگیرید و چند نفر از همکاران را برای صرف صبحانه دعوت کنید. می‌توانید بعد از تمام شدن کار با آن‌ها بیرون بروید؛ یا این که می‌توانید از زوجی که خیلی با آن‌ها آشنایی ندارید برای صرف کوکتل دعوت به عمل آورید.
اگر علاقه زیادی به صرف وقت با همکارانتان ندارید، حداقل زمان کمی را در هفته به این کار اختصاص بدهید. با این کار اطمینان حاصل می‌کنید که با دیگران جدا از تعهدات و محیط‌های تحمیل شده، ارتباط برقرار کرده‌اید.
به عضویت سازمان‌های مدیریتی مشاغل دربیایید تا بتوانید با افراد دیگر در زمینه کاریتان ارتباط برقرار کنید.

تقویم خود را سازماندهی کنید

تقویم-برنامه ریزی
تقویم-برنامه ریزی

جلسات کاری، تعهدات شغلی، قرارهای ملاقات و سایر تعهدات می‌توانند زندگی شما را تحت الشعاع قرار دهند. برای تنظیم تقویم و برنامه ریزی روزانه خود 10 دقیقه از وقت آزاد خود استفاده کنید. نوشتن و سازماندهی تاریخ و زمان‌هایی که وظایف خاصی دارید، استرس شما را کاهش می‌دهد. این کار به شما کمک می‌کند هیچ قراری را فراموش نکنید.
اگر فضایی برای برنامه ریزی ندارید از تقویم تلفن هوشمند خود استفاده کنید. این کار به شما کمک می‌کند نظم بیشتری داشته باشید و  برنامه‌های کمتری را فراموش کنید.

دوستان جدید پیدا کنید

با افراد جدیدی از فضای اطرافتان ارتباط برقرار کنید. در اوقات فراغت خود را پنهان نکنید. با دیگران ارتباط برقرار کنید و وقت خود را با افرادی که به آن‌ها علاقه دارید سپری کنید. قرار ملاقات‌های هفتگی یا ماهانه با دوستانتان را برنامه ریزی کنید. هرازگاهی بیرون بروید و با اعضای خانواده که مدتیست ملاقاتشان نکرده‌اید دیدار تازه کنید.
این به شما فرصت می‌دهد تا از طریق ارتباطات، ایده‌های جدیدی را به اشتراک بگذارید. این اشتراک گذری منجر به لذت شده و باعث می‌شود انرژی مضاعفی برای ادامه بگیرید.

روش چهارم : پرداختن به سلامتی روحی و بدنی

مطالعه کنید

کتابخوانی-مطالعه
کتابخوانی-مطالعه

خواه به داستان علاقه داشته باشید یا شعر، طرفدار فلسفه باشید یا زندگی نامه، مطالعه ذهن شما را درگیر می‌کند. این کار به اوقات فراغت شما معنا می‌بخشد. مطالعه دیدگاه های شما را گسترش داده و دایره واژگانی شما را بهبود می‌بخشد. کتاب‌هایی که می‌خوانید می‌توانند ذهن شما را نسبت به دیدگاه‌ها و فرهنگ‌هایی که قبلاً با آن‌ها آشنایی نداشته‌اید، بازتر کنند.
برای پیشنهادات سرگرم کننده به کتابخانه محلی خود مراجعه کنید. هم چنین می‌توانید یک ساعت را به گشت و گذار در کتابفروشی نزدیک محل زندگیتان بپردازید.

با حیوان خانگی وقت بگذرانید

اگر از قبل حیوان خانگی ندارید، اکنون زمان مناسبی برای تهیه حیوان خانگی است. حیوانات خانگی به مراقبت منظم نیاز دارند و می‌توانند با بازی، پیاده روی یا تهیه غذا به شما کمک کنند تا وقت آزاد خود را پر کنید. می‌توانید یک پناهگاه محلی حیوانات را برای سرپرستی یک حیوان بررسی کنید.
سگ‌ها و گربه‌ها گزینه‌های محبوبی در این زمینه هستند. آن‌ها شخصیت‌هایی سرگرم کننده دارند. مهربان و دوست داشتنی هستند و می‌توانند ساعت‌ها با خودشان تنها باشند.
اگر وقت کمی برای گذراندن با حیوانات خانگی دارید و یا به دنبال حیواناتی راحت‌تر برای سرپرستی هستید، ماهی را امتحان کنید.

روی معنویت خود تمرکز کنید

اوقات فراغت زمان مناسبی برای پرداختن به امور معنوی است. این اقدام به شما امکان می‌دهد تا به دنبال تصویری بزرگتر و هدفی والاتر در زندگی باشید. چه فردی مذهبی باشید چه نه، گذراندن اوقاتتان به صورت معنوی بخشی اساسی در مفهوم انسان بودن است.  گرایش به این سمت از خودشناسی یکی از سالم ترین کارهایی است که می‌توانید برای خود انجام دهید.
بعد از چندین هفته نماز یا دعای روزانه ممکن است شروع به مشاهده نتایج مثبت در زندگی خود کنید؛ نتایجی که شامل آرامش بیشتر و تمرکز بهتر هستند.

مراقبه کردن را فرا بگیرید

به مدت 20 دقیقه آرام بنشینید و به طور طبیعی نفس بکشید. نفس‌های خود را تا 10 شماره بشمارید و سپس دوباره شروع کنید. ایده پشت مدیتیشن این است که شما حضور در لحظه را تجربه کنید و از نظر ذهنی دور نشوید. مراقبه می‌تواند شما را آرام کند. این فعالیت به شما کمک می‌کند تا از افکار و احساسات منفی دوری کنید.
به دنبال برنامه‌هایی باشید که مراقبه را آموزش داده و هدایت می‌کنند.

ورزش کنید

ورزش-دو-تمرین
ورزش-دو-تمرین

استفاده از اوقات فراغت خود برای داشتن تناسب اندام، راهی آسان و سالم برای گذراندن زمانتان است. اوقات فراغت فرصت خوبی برای ورزش کردن و رسیدن به اندامی ایده‌آل است. اگر وقت آزاد نسبتاً کمی دارید، 15 الی 30 دقیقه از آن را به ورزش در خانه اختصاص دهید.
برنامه ورزشی خود را متناسب با وقت آزادتان تنظیم کنید. می‌توانید به ورزش در خانه بپردازید یا این که برای دویدن بیرون بروید.
اگر می‌خواهید برای ورزش از خانه بیرون بروید می‌توانید به یک باشگاه ورزشی محلی بپیوندید. علاوه بر این می‌توانید در یک پارک نزدیک خانه یا محل کار خود بدوید. شما می‌توانید به عضویت در یک گروه صخره نوردی یا کوه نوردی دربیایید.

نکات مهم

  • اگر می‌خواهید یک سرگرمی انتخاب کنید موارد زیر را در نظر بگیرید : آموزش زبان برنامه نویسی رایانه‌ای – نوشتن داستان کوتاه یا نمایش نامه – ساخت جواهرات – طراحی گرافیک – عکاسی آماتور – یادگیری نوع جدیدی از رقص. همچنین می‌توانید به ساخت آثار چوبی، یا نواختن یک ساز موسیقی بپردازید.
  • متعهد نشوید که اوقات فراغت خود را با فعالیت بیش از حد پر کنید. شما نمی‌خواهید با انجام کار زیاد لذت آن را از بین ببرید. اوقات فراغت باید لذت بخش باشد، نه این که باعث شود بیشتر خسته شوید.
  • وقت خود را صرف امتحان کردن تجربه‌های جدید کنید. انجام چیزی که در ابتدا سخت به نظر می‌رسد ممکن است پس از کمی تمرین برای شما راحت باشد. مطمئن باشید هنگامی که به انجام آن پایبند شوید، پاداش بیشتری خواهید گرفت.
  • اوقات فراغت شما مختص خودتان است پس می‌توانید هر کاری که می‌خواهید با آن بکنید. اگر تصمیم دارید انجام یک سرگرمی یا فعالیت داوطلبانه را متوقف کنید هیچ اشکالی ندارد.
  • سعی کنید در اوقات فراغت برای داشتن آرامش و ریلکس کردن وقت بگذارید.

هشدار

  • قبل از شروع به انجام هرگونه فعالیت مرتبط با تناسب اندام با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *