تحصیل رایگان

چه کشورهایی تحصیل رایگان دارند؟

تحصیل در خارج از کشور، همواره موضوع جذابی است. تحصیل در یک کشور خارجی تنها مختص ما ایرانی‌ها نیست. بسیاری از محصلان در کشورهای دیگر هم دوست دارند حداقل مدتی را در یک کشور متفاوت تحصیل کنند تا تجربه جدیدی را در زندگی خود پشت سر بگذارند. با توجه به بالا رفتن قیمت ارز در ایران و سخت شدن شرایط، جوانان ایرانی به دنبال کشورهایی هستند که امکان تحصیل رایگان را دارند. با تحصیل در چنین کشورهایی، می‌توان از هزینه‌ها به شدت کم کرد. در این نوشته شما را با کشورهایی که برای خارجی‌ها امکان تحصیل رایگان را فراهم کرده اند، آشنا می‌کنیم.

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان
برلین

پیش از این در مورد تحصیل در آلمان نوشته ایم. مهاجرت به آلمان طی چند سال اخیر بسیار محبوب شده است. یکی از دلایلی که خیلی‌ها تصمیم می‌گیرند راهی بهترین شهرهای آلمان شوند این است که بسیاری از دانشگاه های دولتی آلمان رایگان هستند. برای دریافت شهریه تفاوتی بین شهروند آلمان و یک خارجی وجود ندارد. تنها هزینه ای که باید پرداخت شود، مربوط به امور دانشگاه است که شامل حمل و نقل رایگان، کارت دانشجویی و استفاده از خدمات دانشگاه همچون کتابخانه می‌شود. این هزینه در هر ترم چیزی بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو است.

با ورود بسیاری از دانشجویان بین المللی، کیفیت تحصیل در آلمان حتی بیشتر شده است. بیش از چهل دانشگاه آلمان در جمع بهترین دانشگاه های جهان قرار دارند. با اینکه تحصیل در آلمان رایگان است، اما شما همچنان باید هزینه زندگی خود را پرداخت کنید. برای گرفتن ویزای دانشجویی آلمان، شما باید به سفارت نشان دهید که می‌توانید از پس هزینه های خود بربیایید. این مقدار برای سال اول از شما طلب می‌شود و رقم آن ۱۰۲۳۶ یورو است.

دو شهر برلین و مونیخ، محبوب‌ترین شهرها برای تحصیل هستند. طی چند سال اخیر چند دانشگاه آلمان شروع به دریافت شهریه کرده اند اما همچنان خیلی از دانشگاه‌ها رایگان دنبال می‌شوند.

تحصیل رایگان در اتریش

تحصیل رایگان اتریش
اتریش

کسانی که می‌خواهند به طور رایگان درس بخوانند، می‌توانند اتریش را هم زیر نظر داشته باشند. اما نحوه تحصیل در اتریش کمی متفاوت است. امکان تحصیل رایگان در این کشور تنها برای شهروندان اتریش و یا شهروندان سایر کشورهای اروپایی فراهم است. به همین دلیل اگر به عنوان یک ایرانی بخواهید در اتریش درس بخوانید، باید شهریه بدهید.

اگرچه این شهریه مبلغ زیادی نیست. دانشجویان به صورت کلی نزدیک به ۳۶۳ یورو در هر ترم برای ثبت نام در دانشگاه های اتریش پرداخت می‌کنند. این مبلغ برای استفاده از خدمات دانشگاه از شما طلب می شود. در صورتی که شهروند اتحادیه اروپا نیستید، مقدار شهریه شما در هر ترم ۷۰۰ یورو خواهد بود.

جمهوری چک

تحصیل رایگان در چک
چک

جمهوری چک را با عنوان قلب اروپا می‌شناسند. این کشور زیبا، از دیگر نقاطی است که در جهان امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان خارجی فراهم می‌کند. دولت چک علاقه‌مند است که نیروی ماهر خارجی را برای بهبود اقتصاد خود به کار بگیرد. اما شرط مهمی برای تحصیل رایگان در چک وجود دارد. اگر می‌خواهید از مزایای تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی چک برخوردار باشید، باید زبان چک بدانید. در صورتی که زبان چکی را بلد باشید، دولت چک از شما حمایت خواهد کرد.

اگر یک دانشجوی خارجی بخواهد به زبان انگلیسی درس بخواند، وی مجبور است سالانه بین ۴ تا ۱۲ هزار یورو شهریه پرداخت کنید. طبق آخرین آمارهای دولتی، بیش از ۴۳ هزار دانشجوی خارجی در جمهوری چک تحصیل می‌کنند.

برزیل

برزیل
برزیل

در برزیل شهروندان و دانشجویان خارجی می‌توانند در اکثر دانشگاه های دولتی به طور رایگان تحصیل کنند. در این صورت تنها هزینه ای برای ثبت نام ترم پرداخت می‌شود. اگرچه در موسسه‌های سطح بالای خصوصی، مبلغی که دانشجویان باید پرداخت کنند به دانشگاه و مدرک تحصیلی بستگی دارد. برای استفاده از تحصیل رایگان در برزیل، یک شرط دیگر هم وجود دارد.

قبل از اینکه بتوانید برای دانشگاه های برزیل اقدام کنید، باید امتحان زبان پرتغالی بدهید. در این امتحان شما باید ثابت کنید که توان تحصیل به زبان پرتغالی را دارید. برزیل کشور مناسبی برای دانشجویان محسوب می‌شود. زیرا از نظر هزینه زندگی، خورد و خوراک و حتی حمل و نقل، کشور بسیار ارزان‌تری نسبت به بقیه است.

تحصیل رایگان در فرانسه

فرانسه
فرانسه

فرانسه کشوری زیبا در شمال غرب اروپا است که از نظر تاریخی و فرهنگ، غنی است. مهاجرت به فرانسه، یکی دیگر از گزینه های جذاب برای شهروندان ایرانی است. دانشجویان خارجی به خاطر سیستم آموزشی قوی فرانسه علاقه مند به تحصیل در این کشور هستند. تحصیل در فرانسه به طور کلی رایگان نیست اما دانشگاه های دولتی زیادی وجود دارند که امکان تحصیل رایگان را فراهم کرده اند.

در فرانسه همچنین به دانشجویان اسکولارشیپ یا کمک هزینه تحصیلی تعلق می‌گیرد. دولت فرانسه این وام های دانشجویی را که بین ۷ تا ۲۱ هزار یورو است به دانشجویان خارجی خوب پرداخت می‌کند. هزینه زندگی در اکثر شهرهای فرانسه نسبت به سایر کشورهای شمال اروپا ارزان‌تر است. اما شهر پاریس در این زمینه متفاوت است و شهر گران قیمتی محسوب می‌شود.

فنلاند

فنلاند
فنلاند

یکی دیگر از کشورهای جهان که امکان تحصیل رایگان را برای شهروندان خارجی فراهم کرده فنلاند است. فنلاند پیش از این به طور کلی برای تحصیل رایگان بود. اما شرایط در سال ۲۰۲۰ کمی عوض شده است. در حال حاضر در مقاطع دکترا و فوق دکترا، تحصیل در فنلاند همچنان رایگان است. سیستم آموزشی فنلاند را در زمره بهترین های جهان قرار می‌دهند. دانشگاه های فنلاند در سه زمینه زیر به شدت معروف هستند:

  1. طراحی
  2. معماری
  3. ارتباطات

دانشجویانی که از داخل اتحادیه اروپا به فنلاند می‌روند، نیازی نیست چیزی پرداخت کنند. آنها می‌توانند به طور رایگان در هر مقطع تحصیلی در فنلاند درس بخوانند. برای دانشجویان خارجی در مقاطع پایین مثل کارشناسی و کارشناسی ارشد، بیشتر فرصت های تحصیلی در رشته‌هایی است که به زبان فنلاندی تدریس شوند.

سوئد

سوئد
سوئد

سوئد، یکی دیگر از کشورهای شمال اروپا است که امکان تحصیل رایگان را فراهم کرده است. ده سال قبل تحصیل در همه مقاطع تحصیلی سوئد برای شهروندان خارجی رایگان بود. اما در سال ۲۰۲۱، قوانین عوض شده است. در حال حاضر تحصیل در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای شهروندان سوئد و کشورهای اتحادیه اروپا رایگان است. به همین دلیل اگر یک ایرانی بخواهد در این مقاطع تحصیل کند، باید شهریه نسبتا زیادی را پرداخت کند.

اما برای مقطع دکترا، تحصیل در سوئد همچنان کاملا رایگان است. دولت سوئد همچنین برای دانشجویان خارجی که شرایط خوبی دارند، کمک مالی پیشنهاد می‌دهد. همچنین خود دانشگاه‌های سوئد از نظر مالی به دانشجویان دکترا کمک هزینه مالی و حتی حقوق پرداخت می‌کنند. محبوب‌ترین دانشگاه های سوئد، دانشگاه استکهلم، دانشگاه اوپسالا و موسسه کارولینسکا است. چند دانشگاه سوئد از جمله دانشگاه گوتنبرگ، دانشگاه دالرنا و دانشگاه تکنولوژی لولیا در مقاطع تحصیلی بالا رایگان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *