پیوند قوی در رابطه عاشقانه

چگونه یک پیوند قوی عاطفی در روابط خود ایجاد کنیم؟

شروع یک رابطه می‌تواند بسیار سرگرم کننده باشد، اما در مقایسه با ارتباط عمیق و احساس رضایتی که یک پیوند عاطفی قوی با شریک زندگیتان برای شما به همراه می‌آورد، هیچ چیز نیست. چنین پیوندی کلید داشتن یک رابطه سالم و شاد است. این پیوند می‌تواند به ایجاد اعتماد بیشتر و درک بهتر دو نفر از یکدیگر کمک کند. بهترین قسمت ماجرا این است که کارهایی وجود دارد که شما می‌توانید برای تقویت پیوند خود انجام دهید. برای کمک به شما در انجام این کار ما لیستی از گزینه‌های مفید را تهیه کرده‌ایم. شما می‌توانید از این نکات برای ایجاد و برقراری ارتباطی محبت آمیز با شریک زندگی خود استفاده کنید.‌

متعهدانه در کنار هم وقت بگذرانید

عشق-رابطه-عاشقانه
عشق-رابطه-عاشقانه

هر روز زمانی را برای ارتباط با یکدیگر اختصاص بدهید. گرفتار شدن در یک روز شلوغ امری محتمل است. در چنین وضعیتی شما ممکن است به جای برخورد رو در رو با شریک زندگیتان، به پیام‌های متنی و تماس‌های کوتاه تلفنی رو بیاورید. برنامه مشخصی داشته باشید که در طول روز کمی وقت گذاشته و تلفن‌های خود را کنار بگذارید. به چیزهای دیگر فکر نکنید. مدتی را با شریک زندگی خود بگذرانید. این کار به تقویت پیوند شما کمک کرده و به هر دویتان یادآوری می‌کند که چقدر به یکدیگر اهمیت می‌دهید.
چنین برنامه‌ای می‌تواند یک چیز ساده باشد، مانند یک شام آرام بدون وسایل الکترونیکی یا تماشای یک فیلم یا برنامه تلویزیونی آرامش بخش بدون حواس پرتی.
شما همچنین می‌توانید برای غذا خوردن با یکدیگر بیرون رفته یا در محله‌های اطرافتان قدم بزنید. زمان با کیفیت لزوما نباید چیز پیچیده‌ای باشد. تنها چیزی که شما نیاز دارید بودن در کنار یکدیگر است.

چیزهای جدید را با هم امتحان کنید

زمانی را که با هم می‌گذرانید سرگرم کننده و جالب نگه دارید. رفتن به رستورانی تکراری یا سینما در نهایت می‌تواند کاری کسل کننده و خسته کننده باشد. با انجام کاری کاملاً جدید مانند شرکت در کلاس رقص یا انجام فعالیتی کلاسیک و رمانتیک، مانند پیک نیک رفتن، اوقات خوشی را با هم سپری کنید. فعالیت‌های جدیدی را که می‌توانید با هم انجام دهید پیدا کرده و به آن‌ها اهمیت دهید!
شما همچنین می‌توانید سعی کنید هر شب به یک رستوران جدید بروید. علاوه بر این به نوبت می‌توانید انتخاب کنید که با هم چه کار جالبی می‌توانید انجام بدهید.

افکار و احساساتتان را به اشتراک بگذارید

مشوق داشتن ارتباطی صادقانه و اعتماد به رابطه در میان یکدیگر باشید. با شریک خود در مورد احساساتتان و آن چه که در موردش فکر می‌کنید صحبت کنید. اطمینان حاصل کنید که آن چه شما به ‌وی می‌گویید فقط بین شما دو نفر باقی می‌ماند. با چنین اطمینانی خواهید توانست در هنگام درگیری با یکدیگر احساس راحتی کرده و صحبت کنید.
داشتن ارتباط صادقانه و راحت نشانه داشتن پیوند قوی در یک رابطه سالم است.
به عنوان مثال اگر در محل کار استرس دارید و شریکتان نیز از شما می‌خواهد کاری انجام دهید، می‌توانید چیزی شبیه به این را بگویید: “من در حال حاضر در محل کار تحت فشار زیادی هستم و واقعاً استرس دارم. نیاز دارم که تو این مساله را درک کنی و کمی صبور باشی.”

مطالب مرتبط: نحوه خارج شدن از منطقه دوستی و رفتن به یک مرحله بالاتر

از یکدیگر سوال بپرسید

تا جایی که می‌توانید یکدیگر را بشناسید تا بتوانید پیوند قوی‌تری را ایجاد کنید. مهم نیست که چه قدر با هم بوده‌اید، شما همیشه می‌توانید شریک زندگی خود را بیشتر بشناسید. نظر وی را در مورد مسائل مختلف جویا شوید. ازشریکتان بپرسید چه احساسی دارد. از او در مورد کارش بپرسید. از وی درباره دوران کودکی و خواسته‌هایش در زندگی سوال کنید. هرچه بیشتر در مورد شریک زندگی خود بدانید و هر چه وی درباره شما بیشتر بداند، پیوند میان شما قوی‌تر خواهد شد.

لازم نیست شریکتان را با سوالات بی مورد بمباران کنید. سعی کنید از فرصت‌های مناسب برای شناخت بیشتر او استفاده کنید. به عنوان مثال اگر شروع به صحبت در مورد یک کتاب یا فیلم کردید،از وی بپرسید کی آن را دیده یا مطالعه کرده‌ است. نظر او را در مورد آن فیلم یا کتاب جویا شوید. بپرسید آیا حاضر است دوباره آن را مطالعه یا تماشا کند؟ فقط با پرسیدن سوالات ساده است که می‌توانید چیزهای زیادی درباره یکدیگر بیاموزید.

اگر به چیزی نیاز دارید به شریکتان بگویید

به شریکتان اجازه دهید با درک بیشتر شما فضایی ارامش بخش فراهم کند. از او نخواهید حدس بزند که چه مشکلی دارید یا دوست دارید او چه کاری کند. شفاف و مستقیم باشید. به وی بگویید که به چه چیزی نیاز دارید تا بتوانید از هرگونه ناراحتی یا سوء تفاهم احتمالی جلوگیری کنید. در ادامه به همین ترتیب اگر احساس کردید شریکتان سعی دارد به چیزی اشاره کند از او بپرسید که آیا به چیزی نیاز دارد.
به عنوان مثال اگر لازم است که شریک شما عملی مانند نظافت اتاق نشیمن را انجام دهد، سعی کنید صریح باشید. چیزی شبیه این را بگویید: “آیا می‌توانی اتاق نشیمن را جاروبرقی بکشی؟”
اگر چیزی شما را از نظر احساسی آزار می‌دهد در مورد آن شفاف باشید. به عنوان مثال می‌توانید چیزی شبیه این را بگویید: “من در حال حاضر واقعاً احساس ناراحتی می‌کنم. آیا می‌توانی برای من چای درست کنی و کنارم بنشینی لطفا؟”

به شریکتان گوش بدهید

قرار عاشقانه-جنتلمن
قرار عاشقانه-جنتلمن

وقتی شریک زندگیتان با شما در حال صحبت کردن است با دقت به وی گوش بدهید. حواس پرتی را کنار بگذارید و تمام توجه خود را به او معطوف کنید. گوش دادن بخش مهمی از داشتن ارتباط سالم است. هر زمان که شریک زندگیتان با شما صحبت می‌کند مستقیم به چشمان او نگاه کنید. به صحبت‌های او گوش بدهید و از چیزهایی که حواستان را پرت می‌کنند مانند تلفن همراه دوری کنید. حتی اگر با گفته‌های وی موافق نیستید یا از موضوع بحث خوشتان نمی‌آید، این که به شریکتان نشان بدهید به او اهمیت می‌دهید امری ضروری است. آن‌ها باید بدانند که شما به شنیدن افکارشان علاقه دارید.
اگر شریک زندگی شما احساس کند که به حرف‌هایش گوش نمی‌دهید ممکن است تمایل کمتری داشته باشد که در مورد افکار و احساساتش با شما صحبت کند؛ یا این که تمایلی به گوش دادن به شما داشته باشد و به حرف‌هایتان اهمیت بدهد.

تا جایی که می‌توانید قدردان باشید

به شریک خود نشان بدهید که برای شما اهمیت دارد. از او قدردانی کنید. هرگاه شریک زندگی شما کاری برای شما انجام داد به او بگویید که سپاسگزار هستید. از هر فرصتی برای قدردانی از یکدیگر استفاده کنید. این یک راه ساده و موثر برای تقویت پیوند و بهبود رابطه شما است.
به عنوان مثال اگر شریک زندگی شما شام درست کرد از او تشکر کنید. اگر برای وی ناهار آورده یا آشپزخانه را تمیز کرده‌اید باید از شما ممنون باشد.
تحقیقات به طور علمی نشان می‌دهند که اظهار قدردانی می‌تواند رابطه میان دو نفر را بهبود بخشد.

همواره از یکدیگر حمایت کنید

به او اطلاع بدهید که می‌تواند روی شما حساب کند. این بدان معنا نیست که شما باید برای حل همه مشکلات شریک زندگی خود تلاش کنید. در واقع چنین کاری حتی در برخی مواقع ممکن است نتیجه‌ای معکوس داشته باشد و باعث شود شریکتان احساس کند در حال انتقاد از وی هستید. حمایت کردن تنها به این معنی است که به شریک خود اطلاع بدهید که در کنار او هستید. بگذارید متوجه شود که شما آنجا هستید تا گوش بدهید و در صورت امکان به او کمک کنید. تنها دانستن این که از حمایت شریک خود برخوردار هستید می‌تواند حال شما را بهتر کند. چنین وضعیتی منجر به برقراری پیوند قوی بین شما و شریکتان خواهد شد.  
به عنوان مثال اگر شریک شما با شخصی از اعضای خانواده خود درگیر است می‌توانید چیزی شبیه به این را بگویید: ” واقعا متأسفم که این را می‌شنوم. چنین وضعیتی بسیار ناامید کننده به نظر می‌رسد. با این حال اگر به من احتیاج داری من همین جا هستم. لطفاً اگر می‌توانم به تو در این بین کمکی بکنم به من بگو.”

مطالب مرتبط: چگونه می‌توان رابطه را به روش صحیح پایان داد؟

در درگیری‌ها با احترام صحبت کنید

استرس در رابطه
استرس در رابطه

اشکالی ندارد که مخالف هم باشید. مهم این است که بر روی اختلافات به طور موثر کار کنید. اگر شما و شریکتان در شرایط مشاجره قرار گرفتید، سعی کنید واقعا به او گوش بدهید و از دیدگاه وی مسائل را درک کنید. از اظهارنظرهای کلی یا مطلق درباره یکدیگر مانند “تو همیشه این کار را می‌کنی” یا “هرگز این کار را نمی‌کنی” خودداری کنید. سعی کنید در مورد احساس خود با یکدیگر صحبت کنید. اگر برای آرام شدن به سکوت و فضای تنهایی احتیاج دارید، این کار را در حق خودتان انجام دهید. با حل و فصل مسائل و اختلافات، یک پیوند قوی بین شما دو نفر ایجاد خواهد شد.
علاوه بر این، تمرکز بر موضوع مورد بحث و اجتناب از تلاش برای طرح مشکلات گذشته امری مفید است. چنین کاری فقط به جوانب منفی مسائل می‌افزاید.
در مورد احساس خود، بدون سرزنش شریکتان صحبت کنید. برای بیان مسائل از زبان صریح و مستقیم استفاده کنید تا کسی گیج نشود و همه چیز روشن باشد.

روابطتان با دیگران را زنده نگه دارید

غیرممکن است که تنها یک نفر بتواند تمام نیازهای شما را برآورده کند؛ واقعاً عادلانه نیست که از شریک خود چنین انتظاری داشته باشید. علاوه بر روابط عاشقانه، روابط سالم با دوستان و خانواده خود را حفظ کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام نیازهای احساسی شما برآورده می‌شوند. چنین وضعیتی به تقویت رابطه شما با شریک زندگیتان هم کمک شایانی خواهد کرد.
به عنوان مثال شما هنوز هم لازم است که با دوستان خود دور هم جمع شده و با خانواده نیز وقت بگذرانید.
این همچنین بدین معنیست که شریک زندگی شما باید بتواند هویت و روابط خود را با دوستان و خانواده خودش حفظ کند.

سرگرمی‌ها و علایق شخصیتان را حفظ کنید

حفظ علائق هم برای شما و هم برای شریکتان امری ضروری است. اگر فعالیت‌هایی خارج از رابطه دارید که از انجام آن‌ها لذت می‌برید، آن‌ها را ادامه دهید. به شریک خود نیز اجازه دهید سرگرمی‌ها و فعالیت‌های شخصی خود را در کنار رابطه عاطفی همراه داشته باشد. اگر آزادانه هویت فردی خود را حفظ کنید، انسانی شادتر خواهید بود؛ علاوه بر این چنین کاری پیوند عاطفی میان شما دو نفر را قوی‌تر خواهد کرد.
اگر شما یا شریکتان احساس کنید نمی‌توانید کارهایی را که دوست دارید انجام دهید ممکن است آزردگی و عصبانیت در رابطه شما دو نفر به وجود بیاید.
به عنوان مثال اگر دوست دارید بازی‌های ویدئویی انجام دهید و شریکتان دوست دارد با دوستان خود گلف بازی کند، به یکدیگر فرصت لازم را بدهید تا کارهایی که دوست دارید انجام دهید.

زوج درمانی را امتحان کنید

برای چنین کاری لازم نیست منتظر بمانید تا با مشکل رو به رو شوید. زوج درمانی به این معنا نیست که شما شکست خورده‌اید. یک متخصص آموزش دیده می‌تواند به شما و شریک شما ابزارهایی برای ایجاد پیوند قوی و تلاش برای داشتن رابطه‌ای شاد و سالم‌تر را ارائه دهد. به دنبال مشاوران، درمانگران یا روانشناسان دارای مجوز در محل زندگی خود باشید. اگر فکر می‌کنید چنین کاری برای شما مفید است، قرار ملاقاتی برای خودتان تعیین کنید.

نکات مهم

سعی کنید مرتباً با شریکتان مشورت کنید تا ببینید وضعیت او چگونه است. به او بفهمانید که اگر احساس ناراحتی می‌کند می‌تواند با شما صحبت کند.
علاوه بر این‌ها شما می‌توانید برای امتحان ترکیبی جدید به قرار ملاقات عاشقانه گروهی بروید.

هشدار

اگر در یک رابطه جسمی یا احساسی بد قرار دارید، سعی کنید تا جایی که ممکن است از آن خارج شوید. هیچ کس مستحق بدرفتاری یا آسیب فیزیکی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *