خواب راحت و بهتر

این 2 نکته به خواب بهتر و راحت‌تر شما کمک خواهد کرد!

اگر شما به سختی خوابتان می‌برد و مشکلاتی را با کمبود خواب و نیز دیرخوابیدن دارید، دو نکته طلایی این مقاله به شما برای داشتن یک خواب بهتر و راحت کمک خواهد کرد. پس به شما توصیه می‌کنیم همراه ادامه این مطلب از زردنیوز باشید.

مقدمه

اگر واقعا روی سلامتی خود سرمایه‌گذاری کرده‌اید، احتمالا می‌دانید که تندرستی و خواب به هم مرتبط‌‌اند. خواب کافی در هرشب برای ریکاوری بدن شما بسیار مهم است و ورزش روزانه می‌تواند به شما کمک کند تا خواب شبانه آرام‌تری را تجربه کنید.

ارتباط بین سلامتی و خواب را نمی‌توان انکار کرد اما اگر هنوز با استراحتی که نیاز شماست چالش دارید، چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ آیا تغییر روش در روتین سلامتی شما می‌تواند به شما کمک کند؟

در بسیاری از موارد، بله.

 وقتی که ورزش می‌کنید، نحوه ورزش و کارهایی که در بقیه روزتان انجام می‌دهید، درواقع می‌تواند بر سلامت کلی خواب شما تاثیر بگذارد و باعث شود احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

با درنظرگرفتن این موضوع، بیایید به چند نکته برای سلامتی نگاه کنیم تا به شما کمک کند بهتر بخوابید و بهبودی که بدن شما شایسته آن است را در شب تجربه کنید.

به روش صحیح ورزش کنید

دختر ورزشکار - ورزش - پلانک
دختر ورزشکار – ورزش – پلانک

درواقع همه ورزش ها به یک اندازه نمی‌سازند. بنابراین، اگر مشکل خوابیدن دارید، ممکن است بخواهید یک برنامه ورزشی متفاوت را در روز خود لحاظ کنید.

مطالعات نشان داده‌اند که بهترین نوع ورزش برای بهبود خواب فعالیت هوازی ملایم است، که شامل مواردی‌ست مانند:

  • دویدن آهسته
  • شناکردن
  • رقصیدن
  • دوچرخه سواری
  • قایقرانی

درحالی که فعالیت هوازی می‌تواند به خواب شما کمک کند، مطمئن شوید که به دلایل درست آن را قسمتی از برنامه روزانه خود قرار داده‌اید. بیشتر تمرینات هوازی کالری زیادی می‌سوزانند. اگر می‌خواهید وزن کم کنید و سالم باشید، فوق العاده است. اما اگر با مسائل اساسی تصویر ذهنی از بدن دست و پنجه نرم می‌کنید یا قبلا وزن کم کرده‌اید و هنوز هم احساس افسردگی می‌کنید، با این نوع ورزش آسوده باشید. درعوض، روی تمریناتی تمرکز کنید که به شما کمک می‌کند احساس قدرت و توانمندی کنید.

زمانی که افکارتان آرام می‌شوند و شما احساس خستگی روحی نمی‌کنید، درنهایت ممکن است بهتر بخوابید. تناسب اندام به همان اندازه که به سلامت جسمانی شما مربوط می‌شود، به سلامت روانی شما نیز مربوط می‌شود. مطمئن شوید که به هر دومورد توجه کرده‌اید تا مزایای یک سبک زندگی سالم را تجربه کنید.

راه درست را پیدا کنید

how-to-sleep-easily
چگونه راحت به خواب برویم

گاهی اوقات اهمیتی ندارد که چه نوع تمرینی انجام می‌دهید، این نحوه بازیابی است که تفاوت ایجاد می‌کند. خواب باید زمان بازیابی نیروی نهایی شما باشد، به همین دلیل بسیار مهم است که هرشب ۹-۷ ساعت وقت داشته باشید. اما اگر شما غلت می‌زنید و می‌چرخید یا در به خواب رفتن مشکل دارید، ممکن است در ورزش یا سایر بخش های برنامه سلامتی خود اشتباه کرده باشید.

به عنوان مثال، زمانی که ورزش می‌کنید؛ اگر درست قبل از خواب ورزش می‌کنید، ممکن است ضربان قلب شما انقدر بالا باشد که بتوانید فورا بخوابید. بدن شما هنگام ورزش اندورفین و ادرنالین تولید می‌کند که می‌تواند خواب را سخت‌تر هم کند. مگر اینکه تمرینات سبک و آرام‌بخش مانند یوگا یا حرکات کششی انجام دهید. سعی کنید حداقل چهارساعت بین ورزش و خواب به خودتان وقت دهید، این به ذهن و بدن شما این فرصت را می‌دهد که آرام شوند.

کاری که بعد از تمرین انجام می‌دهید نیز اهمیت دارد. برای مثال اگر صبح‌ها ورزش می‌کنید، ممکن است بقیه روز خود را با انجام کارهایی مانند:

  • استراحت و بی‌حرکت ماندن در بقیه روز
  • زل زدن به صفحه کامپیوتر یا تلفن همراه
  • عدم کشش مناسب
  • چرت زدن  بگذرانید

آنچه در طول روز می‌خورید نیز می‌تواند روی خواب شما تاثیر داشته باشد. خوردن غذاهای مناسب برای بازیابی عضلات اهمیت دارد و این شامل مقدار قابل توجهی پروتئین است. اگر در رژیم غذایی شما کربوهیدرات‌ها یا چربی‌های اشباع شده زیادی وجود داشته باشد، می‌توانند در شما احساس خستگی اما نه خواب‌آلودگی ایجاد کنند. این ممکن است شما را به چرت زدن در طول روز وسوسه کند، اما به خواب شبانه شما کمکی نمی‌کند. درعوض، مطمئن شوید که به مقدار کافی پروتئین، میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل دریافت می‌کنید تا سطح انرژی خود را در طول روز بالا نگه دارید.

سخن نهایی

نکات و ترفندهای کوچک زیادی وجود دارد که شما می‌توانید برای خواب بهتر در برنامه سلامتی خود بگنجانید. با این‌حال برای شروع نگاهی به نحوه (و زمان) ورزش خود بیندازید و اینکه چگونه برای خود شرایط بهبودی را مهیا می‌کنید. با تمرکز بر این دوزمینه می‌توانید سفری سالم و موثر به سمت خواب بهتر و استراحت هدفمندتر را آغاز کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *