فناوری مالی یا فین تک چیست ؟(FinTech) راهنمایی مفید برای همه افراد!

فین‌تک یا فناوری مالی چیست ؟ (FinTech) راهنمایی مفید برای همه افراد!

فین‌تک (فناوری مالی) (Financial Technology) واژه‌ای فراگیر است که به نرم‌افزار، برنامه‌های کاربردی تلفن همراه و سایر فناوری‌هایی که برای بهبود و خودکارسازی اشکال سنتی مالی برای کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان ایجاد شده‌اند، اشاره دارد. فین‌تک می‌تواند همه چیز را از برنامه‌های پرداخت موبایلی ساده گرفته تا شبکه‌های بلاک چین پیچیده، شامل تراکنش‌های رمزگذاری‌شده را شامل شود.

در این راهنما، انواع مختلف فین‌تک، مهارت‌های مورد نیاز برای کار در این زمینه، و چشم‌انداز شغلی برای چندین شغل بر اساس فین‌تک را مورد بحث قرار می‌دهیم. ما همچنین نگاهی دقیق‌تر به چند روش مؤثر برای یادگیری مهارت‌های کلیدی صنعت، مانند یک بوت کمپ آنلاین فین‌تک خواهیم انداخت. این بوت کمپ راهی عالی برای متخصصان مشتاق فین‌تک برای کسب تجربه عملی خواهد بود. بنابراین اگر علاقمند به تکنولوژی هستید ادامه این مقاله از زردنیوز را از دست ندهید.

فهرست عناوین پنهان

فین تک 101: درک اصول

فین‌تک چیست
فین‌تک چیست

تعریفی ساده از فین تک

اصطلاح “شرکت فین‌تک” هر کسب‌وکاری را توصیف می‌کند که از فناوری برای اصلاح، بهبود یا خودکارسازی خدمات مالی برای مشاغل یا مصرف‌کنندگان استفاده می‌کند. برخی از نمونه‌ها عبارتند از: بانکداری تلفن همراه، خدمات پرداخت همتا به همتا (مانند Venmo، CashApp)، مدیران پورتفولیو (مانند Wealthfront، Betterment)، یا پلت‌فرم‌های معاملاتی مانند Robinhood. فین‌تک همچنین می‌تواند برای توسعه و تجارت ارزهای رمزنگاری شده (به عنوان مثال، بیت کوین، دوج کوین، اتر) اعمال شود.

تاریخچه مختصری از فین تک

در حالی که به نظر می‌رسد فین تک از سری پیشرفت‌های تکنولوژیکی اخیر باشد، مدتی است که مفهوم اصلی آن وجود داشته است. کارت‌های اعتباری اولیه در دهه 1950 عموماً اولین محصولات فین‌تک در دسترس عموم را نشان می‌دهند. زیرا نیاز مصرف‌کنندگان به حمل ارز فیزیکی را در زندگی روزمره خود از بین می‌بردند. از آنجا، فین‌تک تکامل یافت و شامل رایانه‌های اصلی بانکی و خدمات معاملات آنلاین سهام شد. در سال 1998، PayPal تاسیس شد، که نماینده یکی از اولین شرکت‌های فین‌تک بود که عمدتاً بر بستر اینترنت فعالیت می‌کرد – پیشرفتی که با فناوری تلفن همراه، رسانه‌های اجتماعی و رمزگذاری داده‌ها، انقلابی بزرگتر را به وجود آورد. این انقلاب فین‌تک منجر به ساخت اپلیکیشن‌های پرداخت موبایلی، شبکه‌های بلاک چین و گزینه‌های پرداخت در رسانه‌های اجتماعی شده است؛ که امروزه به طور مرتب از آنها استفاده می‌کنیم.

فین تک چگونه کار می‌کند؟

در حالی که فین‌تک یک مفهوم چند وجهی است، می‌توان به یک درک قابل قبول از آن دست یافت. فین‌تک تراکنش‌های مالی را برای مصرف‌کنندگان یا کسب‌وکارها ساده‌تر می‌کند. همچنین آنها را در دسترس‌تر و عموما مقرون به صرفه‌تر نیز می‌کند. به علاوه می‌تواند برای شرکت‌ها و خدماتی اعمال شود که از هوش مصنوعی، داده‌های بزرگ و فناوری بلاک چین رمزگذاری‌شده، برای تسهیل تراکنش‌های بسیار ایمن در یک شبکه داخلی استفاده می‌کنند.

به‌ طور کلی، فین‌تک تلاش می‌کند تا فرآیند تراکنش را ساده‌تر کند و مراحل غیرضروری بالقوه را برای همه طرف‌های درگیر حذف کند. به عنوان مثال، یک سرویس تلفن همراه مانند Venmo یا CashApp به شما امکان می‌دهد در هر زمانی از روز به افراد دیگر پول پرداخت کنید. و وجوه را مستقیماً به حساب بانکی مورد نظر آنها ارسال کنید. با این حال، اگر به جای آن پول نقد یا چک پرداخت کرده باشید، گیرنده باید برای واریز پول به بانک مراجعه کند.

ترندهای فین تک برای سال 2022

در طول سال‌ها، فین‌تک در واکنش به تحولات در بخش فناوری گسترده‌تر رشد کرده و تغییر کرده است. در سال 2022، این رشد با چندین ترند غالب تعریف می‌شود:

  • بانکداری دیجیتال به رشد خود ادامه می‌دهد:

 امروزه دسترسی به بانکداری دیجیتال آسان‌تر از همیشه است. بسیاری از مصرف کنندگان در حال حاضر پول خود را مدیریت می‌کنند، وام درخواست می‌کنند و می‌پردازند وحق بیمه را از طریق بانک‌های دیجیتال خریداری می‌کنند. این سادگی و راحتی احتمالاً باعث رشد بیشتر در این بخش خواهد شد. انتظار می‌رود بازار پلتفرم بانکداری دیجیتال جهانی تا سال 2026 با نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR)  11.5 درصد رشد کند.

  • بلاک چین:

فناوری بلاک چین امکان انجام تراکنش‌های غیرمتمرکز را بدون دخالت نهاد دولتی یا سایر سازمان‌های شخص ثالث فراهم می‌کند. فناوری و برنامه‌های بلاک چین سال‌ها است که به سرعت در حال رشد بوده‌اند و احتمالاً در سال 2022 این روند ادامه خواهد یافت. زیرا صنایع بیشتری به رمزگذاری داده‌های پیشرفته روی می‌آورند.

  • هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشینی (ML):

فناوری‌های هوش مصنوعی و ML مقیاس‌های شرکت‌های فین‌تک را تغییر داده‌اند. همچنین خدماتی را که به مشتریان ارائه می‌دهند بازتعریف کرده‌اند. هوش مصنوعی و ML می‌توانند هزینه‌های عملیاتی را کاهش دهند، ارزش ارائه‌ شده‌ به مشتریان را افزایش دهند و تقلب را کشف کنند. همانطور که این فناوری‌ها مقرون به صرفه‌تر و در دسترس‌تر می‌شوند، انتظار داشته باشید که نقش فزاینده‌ای در تکامل مداوم فین‌تک ایفا کنند – به‌ویژه وقتی بانک‌های آجری و فیزیکی بیشتر دیجیتالی می‌شوند.

فناوری‌هایی که فین تک را تقویت می‌کنند

فین‌تک مدرن اساساً توسط هوش مصنوعی، داده‌های بزرگ و فناوری بلاک چین هدایت می‌شود – که همه این‌ها نحوه انتقال، ذخیره و محافظت از ارز دیجیتال شرکت‌ها را کاملاً بازتعریف کرده‌اند. به طور خاص، هوش مصنوعی می‌تواند بینش‌های ارزشمندی در مورد رفتار مصرف‌کننده و عادات خرج کردن برای کسب‌وکارها فراهم کند. و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا مشتریان خود را بهتر درک کنند. تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ می تواند به شرکت ها کمک کند تا تغییرات بازار را پیش‌بینی کنند. و نیز استراتژی‌های تجاری جدید و مبتنی بر داده‌ها را ایجاد کنند. بلاک چین، یک فناوری جدیدتر در حوزه مالی، امکان انجام تراکنش‌های غیرمتمرکز را بدون ورودی‌های شخص ثالث فراهم می‌کند. این اتفاق با استفاده از شبکه شرکت کنندگان در بلاک چین برای نظارت بر تغییرات احتمالی یا اضافه شدن‌ به داده‌های رمزگذاری شده رخ می‌دهد.

فین تک چقدر ایمن است؟

شرکت‌های فین‌تک عموماً مورد اعتماد مصرف‌کنندگان هستند – طبق گزارش فوربس، ۶۸ درصد از مردم مایل هستند از ابزارهای مالی توسعه‌یافته توسط مؤسسات غیرسنتی (مثلاً غیر مالی، غیر بانکی) استفاده کنند. با این حال، بسیاری از برنامه‌های فین‌تک نسبتاً جدید هستند و در حال حاضر مشمول مقررات ایمنی مشابه بانک‌ها نیستند. این بدان معنا نیست که مصرف‌کنندگان نباید به شرکت‌های فین‌تک با پول خود اعتماد کنند – فقط به این معنی است که احتیاط می‌تواند مفید باشد. برای اکثر مصرف کنندگان، مزایای کار با یک شرکت فین تک بیشتر از خطرات ممکن ناشی از آن است.

انواع مختلف فین تک

انواع مختلف فین تک
انواع مختلف فین تک

فین‌تک برای ایجاد انقلابی در مؤسسات مالی برای میلیون‌ها نفر در سراسر جهان، تغییر نحوه پرداخت‌های ما به یکدیگر، خرید سهام و سایر ابزارهای مالی و دسترسی به مشاوره مالی ایجاد شده‌ است. بسیاری از شرکت‌های مختلف فین تک وجود دارند که خدمات منحصر به فردی را برای مشتریان خود ارائه می‌دهند. در ادامه چند نمونه بارز را باهم بررسی می‌کنیم:

Robinhood (تجارت سهام)

Robinhood یکی از برنامه‌های متعددی است که تجارت دیجیتالی سهام را تسهیل می‌کند. به این معنی که رابطه سنتی کارگزار و مشتری را به یک تعامل آنلاین که به راحتی قابل دسترسی است تبدیل می‌کند. بنیانگذاران Robinhood دریافتند که بیشتر پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری کارمزدهای بالایی از مشتریان خود دریافت می‌کنند، حتی اگر اجرای معاملات هزینه زیادی نداشته باشد. در پاسخ، این شرکت پلتفرم معاملاتی بدون کارمزد خود را راه‌اندازی کرد و به کاربران گوشی‌های هوشمند اجازه داد آزادانه‌تر سهام را معامله کنند. این سرویس معاملات، سهام بدون کمیسیون و صندوق‌های قابل معامله در بورس را ارائه می‌دهد. همچنین اخیراً شروع به ارائه معاملات ارزهای دیجیتال برای کاربران خود کرده است.

Venmo (پرداخت P2P)

Venmo یک نمونه محبوب از یک منبع پرداخت P2P یا سرویسی است که به کاربران اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ها را به سرعت از طریق اشتراک‌گذاری مستقیم فایل دیجیتال انجام دهند. شرکت‌هایی مانند Venmo تراکنش‌های رایگان با دوستان و خانواده خود یا پرداخت‌هایی با هزینه اندک به مشاغل را برای مردم آسان می‌کنند. مهم‌تر از همه، این شرکت تراکنش‌های خود را از طریق یک فید اجتماعی تنظیم می‌کند. به این معنی که امکان اشتراک‌گذاری و نمایش پرداخت‌ها با لیست دوستان را فراهم می‌کند. خدماتی مانند Venmo از طریق دستگاه‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی، بر جامعه‌ای که به‌طور فزاینده‌ای از پول نقد فاصله می‌گیرد، سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

Klarna (تجارت الکترونیک)

Klarna یک شرکت فین‌تک است که خدمات پرداخت را برای تجارت الکترونیک، یا به طور کلی هر فعالیتی که شامل تراکنش دیجیتالی است، ارائه می‌کند. به طور خاص، Klarna دارای پرداخت‌های مستقیم، گزینه‌های پرداخت پس از تحویل، پرداخت برای ویترین فروشگاه‌های آنلاین و طرح‌های اقساطی است. این سرویس یک بانک تنظیم‌شده است که به مشتریان امکان می‌دهد چیزی را با مدل «حالا بخر، بعداً بپرداز»، با محصولاتی که با طرح‌های اقساط بدون بهره یا کم کارمزد خریداری می‌شوند، خریداری کنند. تقسیم تراکنش به این روش به مصرف‌کنندگان اجازه می‌دهد تا برای خرید یک محصول به‌جای پرداخت یک‌باره، مبلغی را در طول مدت زمان معین بپردازند.

Wealthfront (مدیریت ثروت)

Wealthfront یک مشاور رباتیک فین‌تک است – یک پلتفرم فین‌تک که با سرمایه‌گذاری خودکار پول و ارائه مشاوره‌های مالی بر اساس اهداف مدنظر کاربران به کاربران خود کمک می‌کند. مشاوران Robo از الگوریتم‌های کامپیوتری و نرم‌افزارهای ویژه برای ساختن بستر سرمایه‌گذاری بدون ورودی مشاور مالی استفاده می‌کنند. این نرم‌افزار به‌طور خودکار سرمایه‌گذاری‌ها را بر اساس نیازها، اهداف و شرایط بازار کاربر، سرمایه‌گذاری می‌کند و مجدداً آنها را بررسی و متعادل می‌کند. Wealthfront، به ویژه، تعادل مجدد خودکار، برداشت روزانه با پرداخت مالیات و سایر خدمات را ارائه می‌دهد که ریشه در سرمایه گذاری خودکار دارد. این موضوع می‌تواند کار سرمایه گذاران را با تسهیل مدیریت سرمایه گذاری آنها بدون مداخله دستی و سنتی، سودمندتر کند.

Square (پرداخت‌های تجاری)

Square یک بستر فروش و خدمات پرداخت برای مشاغل است. به این معنی که به مشاغل اجازه می‌دهد کارت‌های اعتباری را در تلفن هوشمند یا تبلت بپذیرند. قبل از شرکت‌هایی مانند Square، کسب‌وکارهای کوچک به دلیل کارمزدهای بالا و استفاده از تجهیزات دشوار، گاهی اوقات در پذیرش کارت‌های اعتباری با مشکل مواجه می‌شدند. Square یک فرآیند آسان برای استفاده را فراهم می‌کند که به مشاغل اجازه می‌دهد اکثر انواع پرداخت‌ها را بپذیرند، رسید چاپ کنند و کارت‌های هدیه مجازی را به مشتریان خود ارائه دهند.

نحوه یادگیری فین تک (و پنج مهارت مورد نیاز)

نحوه یادگیری فین تک
نحوه یادگیری فین تک

فین‌تک یک حوزه رو به رشد است که فرصت‌های شغلی متنوعی را برای کسانی که تجربه مرتبط دارند ارائه می‌کند. آیا به حرفه‌ای در فین تک علاقمند هستید؟ در ادامه چند مسیر برای یادگیری اصول کلیدی این صنعت به علاوه چندین مهارت کلیدی برای تقویت فوری آنها بررسی شده‌ است:

مسیرهای آموزشی در فین تک

بوت کمپ‌های فین تک

بوت کمپ‌های فین تک فضایی را برای دانش‌آموزان فراهم می‌کند تا بتوانند به سرعت آموزش در زمینه فین تک را شروع کنند. بوت‌ کمپ فرصت‌های یادگیری ساختاریافته و تجربه عملی را برای دانش‌آموزان علاقمند به این رشته فراهم می‌کند. بوت کمپ‌ها هم شخصی و هم فشرده هستند – برنامه‌های درسی کاملی را ارائه می‌دهند که تجربیات دنیای واقعی را شبیه سازی می‌کند. اما اغلب می‌توان آنها را از راه دور و به شیوه‌ای برنامه ریزی شده دنبال کرد. برای مثال، بوت کمپ فین‌تک مهندسی کلمبیا، پایگاهی را برای هرکسی که می‌خواهد در عرض ۲۴ هفته شروع به کار فین‌تک کند، ارائه می‌دهد؛ از جمله ماژول‌های انعطاف‌پذیر که همه چیز را از تجزیه و تحلیل مالی گرفته تا معاملات الگوریتمی و تراکنش‌های بلاک چین را پوشش می‌دهند.

مدارک تحصیلی با تمرکز بر فین تک

وقتی صحبت از مدارک سنتی به میان می‌آید، با رشد این رشته، کالج‌های بیشتری مدرک‌هایی را با تمرکز بر فین‌تک ارائه می‌کنند. این برنامه‌ها به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تا ویژگی‌های یک رشته مالی سنتی را بیاموزند و در عین حال مهارت‌های فنی را که ممکن است به طور بالقوه در فین‌تک ارزشمند باشند، توسعه دهند. این برنامه‌ها معمولاً 2 تا 4 سال طول می‌کشد- بسته به برنامه تحصیلی و تعداد کلاس‌هایی که یک دانش‌آموز می‌تواند آنها را بگذراند.

گزینه‌های خودآموز فین تک

همچنین منابع زیادی برای کسانی که می‌خواهند فین‌تک را به تنهایی یاد بگیرند، وجود دارد؛ از جمله دوره‌های آنلاین رایگان، دوره‌های چند رسانه‌ای آموزشی و اپلیکیشن‌ها، و راهنمای دیجیتال. گزینه‌های خودآموز برای کسانی که به ساختار یادگیری کاملاً مستقل علاقه دارند، ایده‌آل هستند و فرصتی برای یادگیری اصول اولیه صنعت همراه با مهارت‌های سازمانی شخصی و مدیریت زمان را ارائه می‌دهند.

مهارت های کلیدی فین تک

  • برنامه نويسي

اکثریت قریب به اتفاق نهادهای فین‌تک از برنامه‌های موبایل یا وب‌سایت‌ها برای گسترش دامنه دسترسی خود و افزایش ارزش مصرف‌کننده استفاده می‌کنند. برنامه نویسان و توسعه دهندگان نرم افزار در درجه اول مسئولیت ساخت و نگهداری این سایت‌ها و برنامه های کاربردی فین تک، و طراحی آنها به گونه‌ای ایمن، کارآمد و قابل دسترس بر عهده دارند. زبان‌های برنامه نویسی محبوب فین تک عبارتند از جاوا، سی پلاس پلاس، پایتون و روبی.

  • امنیت سایبری

اکثر شرکت‌های مدرن فین‌تک مبتنی بر داده‌ها هستند. آنها اغلب به شبکه‌های دیجیتالی گسترده متصل هستند که تجربیات و امکانات جدیدی را برای کاربران ارائه می‌کنند. این چارچوب ارزش زیادی را ارائه می‌دهد، با این وجود می‌تواند خطر حملات سایبری و نقض امنیت را افزایش دهد. بنابراین، متخصصان مشتاق فین‌تک می‌توانند از دانش کاری در مورد امنیت سایبری با مطالعه نحوه استفاده از آن برای محافظت از شرکت‌های فین تک در برابر هکرها و سایر تهدیدات سایبری بهره ببرند.

  • AI/ML و علم داده‌

کاربران فین‌تک امروزی داده‌های بسیار زیادی تولید می‌کنند. بسیاری از شرکت‌های فین‌تک از این داده‌ها برای شخصی‌سازی خدمات خود و ارائه ارزش اضافی استفاده می‌کنند. داده‌های بزرگ را می‌توان برای پیش‌بینی‌های مالی بر اساس رفتار مشتری استفاده کرد. این امر منجر به مدیریت امور مالی برای مشتریان و هدایت به بینش‌های حیاتی که امکان تصمیم گیری قوی‌تر و آگاهانه تر آنها را فراهم کند می‌شود. به همین دلیل، متخصصان جاه‌طلب فین‌تک می‌خواهند درک پایه‌ای از تجزیه و تحلیل داده‌ها داشته باشند، زیرا احتمالاً در حرفه بلندمدت آنها نقش خواهد داشت.

به طور خاص، الگوریتم‌های هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (ML) به طور منظم برای پردازش و تجزیه و تحلیل مقادیر زیادی از داده‌ها استفاده می‌شوند. با انجام این کار، آنها به شرکت‌ها اجازه می‌دهند تا بینش‌هایی از عملکردها داشته باشند. الگوریتم‌های AI/ML می‌توانند ریسک را کاهش دهند، بازده را افزایش دهند، فرآیندها را خودکار کنند، و برای پیش‌بینی آینده مفید باشند – و در نتیجه، آنها به عنوان یک مهارت ارزشمند داده‌گرا برای هر کسی که می‌خواهد در فین‌تک کار کند، به شمار می‌روند.

  • بلاک چین

از آنجایی که ارز دیجیتال همچنان به یک بخش برجسته فین‌تک تبدیل می‌شود، نیاز به هوشمندی بلاک چین برای پیروی از آن افزایش یافته‌ است. این به متخصصان مشتاق فین‌تک کمک می‌کند تا حداقل دانش کاری در مورد ویژگی‌های اساسی معماری و رمزگذاری بلاک چین و همچنین کاربردها و پیامدهای مختلف آن در تجارت گسترده، وام‌دهی و تطبیق ارز در سراسر جهان را داشته باشند. انتظار می‌رود ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین صنعت مالی را برای سال‌های آینده مختل کند. بنابراین داشتن این نوع مهارت می‌تواند مسیر انتقال را آسان‌تر کند.

چشم انداز شغلی و حقوقی مشاغل فین تک

فین‌تک طیف رو به رشدی از فرصت‌های شغلی را برای علاقه‌مندان به این رشته ایجاد کرده‌ است. در ادامه مروری کوتاه بر چند مورد از این مشاغل خواهیم داشت:

تحلیلگر مالی

تحلیلگران مالی به کسب و کارها کمک می‌کنند تا تصمیماتی بگیرند که می‌تواند منجر به بازدهی قوی‌تری در آینده شود. آنها از تفکر انتقادی سطح بالا برای ارزیابی عملکرد سهام، اوراق قرضی و سایر ابزارهای مالی استفاده می‌کنند. در حال حاضر، چشم انداز شغلی برای تحلیلگران مالی قوی است. با توجه به اداره آمار کار (BLS)، انتظار می‌رود این زمینه شغلی تا سال 2029 تا 5 درصد رشد کند.  متوسط ​​دستمزد برای یک تحلیلگر مالی 83660 دلار در سال 2020 بوده است.

تحلیلگر امنیت اطلاعات

تحلیلگران امنیت اطلاعات برای محافظت از سیستم‌های کامپیوتری و داده‌ها در برابر دسترسی غیرمجاز، طرح‌های امنیتی را برنامه‌ریزی و اجرا می‌کنند. این موقعیت شغلی برای شرکت‌های فین‌تک امروزی ضروری است. چشم انداز شغلی برای تحلیلگران امنیت اطلاعات فوق العاده قوی است. بر اساس BLS، انتظار می‌رود چشم‌انداز شغلی برای تحلیلگران امنیت اطلاعات تا سال 2029 به میزان 31 درصد رشد کند. این رشد به طور قابل‌توجهی سریع‌تر از میانگین برای همه مشاغل صنعت است. میانگین دستمزد برای تحلیلگران امنیت اطلاعات در سال 2020 برابر با 103590 دلار بود که بسیار بالاتر از میانگین ملی است.

مهندسان بلاک چین

شرکت‌ها و برنامه‌های بلاک چین بخش رو به رشدی از اکوسیستم فین‌تک هستند. مهندسان بلاک چین برنامه‌های بلاک چین غیرمتمرکز مانند صرافی‌های ارز دیجیتال، برنامه‌های وام دهی و پلتفرم‌های رای گیری را طراحی، ساخت و نگهداری می‌کنند. طبق گفته CareerOnestop، متوسط ​​حقوق یک مهندس بلاک چین در سال 2020، 92870 دلار بوده‌ است. انتظار می‌رود تعداد مشاغل در این زمینه تا سال 2029 به میزان 6 درصد افزایش یابد.

سوالات پرتکرار فین تک

برای استفاده از فین تک به چه مهارت‌هایی نیاز دارید؟

در فین‌تک طیف گسترده‌ای از مشاغل موجود است. بسیاری از آنها بر اساس مهارت‌های برنامه‌نویسی، امنیت سایبری، هوش مصنوعی/ML، تجزیه و تحلیل داده‌ها و بلاک چین ساخته شده‌اند. تکمیل یک بوت کمپ آنلاین فین تک یک نقطه شروع عالی برای یادگیری چنین مهارت‌هایی در ورود شما به یک حرفه جدید است.

آیا پی پال فین تک است؟

بله، پی پال یک شرکت فین تک است. در واقع، پی پال یکی از بزرگترین شرکت‌های فین تک در جهان است و همچنین یکی از اولین شرکت‌هایی است که در این فضا فعالیت خود را آغاز کرد. این شرکت یک غول جهانی است که روند کاری تعداد بسیاری از ما را به صورت آنلاین تغییر داده است.

تفاوت بین فین تک‌ها و بانک‌ها چیست؟

فین تک‌ها و بانک‌ها خدمات مختلفی را برای مشتریان خود ارائه می‌دهند. بانک‌های سنتی معمولاً مؤسساتی هستند که هم از مکان‌های آجری و هم از نهادهای دیجیتالی تشکیل شده‌اند و مجوز جمع‌آوری سپرده‌ها و استفاده از آن‌ها برای تأمین مالی وام به مشتریان را دارند. از سوی دیگر، فین‌تک به طور کلی به هر فناوری با هدف تسهیل و ساده‌سازی تراکنش‌های دیجیتال اشاره دارد. فین‌تک توسط کسب‌وکارهای بی‌شماری برای بهبود خدمات مالی و در بسیاری از موارد، دسترسی بیشتر به محصولات خود به کار گرفته شده است. بیشتر اوقات، شرکت‌های فین تک پول مشتری را در یک حساب بانکی ذخیره می‌کنند و خدمات و ارزش اضافی را به مشتری ارائه می‌دهند.

آیا فین تک جایگزین بانک‌ها خواهد شد؟

در این مرحله، مشخص نیست که آیا منابع فین تک روزی به طور کامل جایگزین بانک‌های آجری و فیزیکی خواهد شد یا خیر. با این حال، اگر چنین اتفاقی بیفتد، احتمالاً تحت قوانین دولتی مشابه بانک‌های موجود قرار می‌گیرند و باید نحوه عملکرد خود را تغییر دهند.

آیا برای ورود به فین تک به علم کدنویسی احتیاج دارید؟

کدنویسی برای ورود به فین‌تک کاملاً ضروری نیست. اما بسیاری از مشاغل مرتبط با مهندسی نرم‌افزار و کدنویسی در این زمینه وجود دارد. داشتن آشنایی قوی با کدنویسی طیف وسیع‌تری از فرصت‌های شغلی بالقوه فین تک را به افراد ارائه می‌دهد.

مطالب مرتبط: هوش مصنوعی (AI) چیست و چگونه به ما کمک می‌کند؟

مطالب مرتبط: آینده دیجیتال: شهرهای هوشمند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *