شادی

چگونه شاد زندگی کنیم؟ 12راهکار برای رسیدن به شادی در زندگی

مقدمه

اگر به دنبال احساس منفی در دنیا باشید، مطمئناً آن را خواهید یافت. اما اگر به طور فعال به دنبال لایه‌های نقره ای هستید ، از آسمان های ابری پیشی می‌گیرند. حتی اگر به طور منطقی درک کنیم که مثبت اندیشی مؤثرتر از داشتن یک روزمرگی نیست‌، گاهی اوقات پیدا کردن لذت در روزمره‌ها ، به ویژه پس‌از ازدست دادن یک دوست عزیز یا در شرایط استرس زا، دشوار است. درواقع می‌توان آن را سخت تعبیر کرد و نه ناممکن. بدون اضافه کردن مورد دیگری در لیست کارهای روزانه ، روش هایی برای اضافه کردن شادی بیشتر به کارهای روزمره وجود دارد. عبارات كوچك، اعمال مهرباني، هایت درست ذهن و حركت از جمله 12 راهکاری هستند كه ما را به سمت پیداکردن شادی در زندگی راهنمایی می‌کنند.

از فردی تعریف کنید (حداقل یک‌بار در روز)

تعریف کردن  شادی

هنگامی که خیلی حس و حال خوبی ندارید، یک تعریف صمیمانه از یک غریبه می تواند همه روحیه شما را تغییر دهد. اما این تاثیرات خوب و مثبت  زمانی جریان می یابند که آن را به شخص دیگری بازگردانید.  به همین دلیل مشاور تجاری ربکا وست پیشنهاد می کند لحظه‌ای از خود را برای قدردانی و تعریف از افراد تصادفی، دوستان‌، شریک زندگی یا خانواده خود نشان دهید که این امر راهی برای ایجاد شادی در درون شماست. “چیزی برای تعریف کردن – مانند رنگ جذاب موهای کسی، دامن شگفت انگیز آنها، یا تی شرت خنده دارشان”

گرچه در ابتدا ممکن است احساس ناخوشایندی کند ، وست اصرار دارد که این هدیه ای شگفت انگیز برای دادن به بقیست زیرا بسیاری از مردم بدترین منتقد خود هستند. او می گوید این عمل، روز یک فرد را خواهد ساخت، همچنین به شما کمک می‌کند تا از مواردی که باعث لبخند زدن شما می شود، آگاه باشید.

به تخت‌ خود برسید

والدین شما احتمالاً اصرار داشتند که هر روز که در زیر سقف آنها زندگی می کردید این کار را انجام دهید. اما اکنون که خانه خود را دارید ، همیشه این قانون را رعایت می کنید؟ اگر اینطور نیست‌، طبق گفته مربی یوگا مگی کاستلو، زمان آن رسیده که این‌کار را شروع کنید. اگرچه به نظ‌رمی‌رسد درست کردن یک تختخواب یک کار کوچک است‌، اما انجام این کار در واقع عادت ایجاد می‌کند که نشانه شروع روز شماست. با دیدن ملحفه‌های مچاله و بالش‌هایی نامرتب این به مغز شما می‌گوید که زمان شروع یک بی‌هنجاری 24 ساعته دیگراست. او می گوید: “اگر برای روز کاری كاری انجام نداده اید‌، حداقل كمك كرده‌اید كه یك تختخواب سعادتمندانه را برای استراحت شب مناسب بسازید و رویای فردای شادی را ببینید.”

عکس های قدیمی را مرور کنید

اگرچه این موضوع ممکن است شما را تحریک کند، وقتی مادر‌بزرگ می خواهد عکسی که از کودکی شما را به شما نشان دهد (برای هزارمین بار)، اما علم از سرگرمی او حمایت می کند. درحقیقت، مطالعات نشان می دهد که بازیابی خاطرات مثبت باعث افزایش احساسات مثبت شده و به بهبود خلق و رفتار کمک می کند.

جاش آکس، پزشک متخصص کایروپراکتیک و متخصص تغذیه بالینی معتقد است که این احتمالاً به دلیل توانایی حافظه ما برای فعال کردن مدار پاداش مغز است و احساس شادی را شارژ می کند. یکی از راه های راه‌های که ذهن ما را خوشحال و شگفت زده می‌کند، تماشای تصاویر است.  او می‌گوید :”اکنون بیش از هر زمان دیگری آسان‌تر است زیرا بیشتر ما هزاران عکس در گوشی تلفن همراه خود داریم که که به راحتی قابل دیدن است.‌ هر روزکمی به عکس‌هایی نگاه کنید که نشانگر یک لحظه معنی دار و خوشحال‌کننده در گذشته است.”

برای یک شخص دوست داشتنی بنویسید

لازم نیست که شکسپیر باشید تا شعری زیبا بنویسید و لازم نیست در رابطه باشید که یک نامه عاشقانه را بپیچانید. Arianne Traverso، مربی ارشد شیوه زندگی و كسب و كار، می‌گوید كه عمل نوشتن به كسی كه به او اهمیت می‌دهید – شریک زندگی‌، دوست یا عضو خانواده – به شما كمك می كند تا در زمان حال تمرکز ‌و آرامش پیداکرده و از روزمرگی خسته‌کننده‌تان رها شوید. به کسی فکر کنید که با او دوست بودید یا هنوز هم دوستش دارید اما اغلب با او صحبت نمی‌کنید یا او را نمی‌بینید. او معتقد است که اینکار ارتباط عمیق‌تری ایجاد می‌کند زیرا می دانید وقتی آن شخص نامه را باز می‌کند احساس خوشحالی می‌کند و این به نوبه خود باعث ایجاد شادی نیز خواهد شد.

هرروز بازی کنید

بازی کردن شادی

اگر والدین هستید، می دانید که کودک شما چگونه شادی را تجربه می‌کند و چگونه می‌تواند در ساده‌ترین چیزها تعجب کرده و از آن شگفت زده شود – یک جعبه مقوایی ، بازتاب آینه یا برگرداندن برگها. آنتونیا هال درمانگر و نویسنده می گوید: گذراندن زمان برای شرکت در فعالیتهایی مانند دویدن‌، پریدن‌، رقصیدن یا کاردستی می‌تواند ضمن کاهش اضطراب و استرس‌، روحیه ما را بالا ببرد. جالب اینجاست که بازی مانند کودک می تواند از علائم پیری مانند زوال عقل جلوگیری کند. اختصاص حتی مقدار کمی از زمان به بازی در روز باعث می‌شود احساس تغذیه ، خلاقیت و نشاط بیشتری داشته باشید.

به رنگ‌ها توجه کنید

همه روزه رنگ‌ها  ما را محاصره می کنند. آسمان‌، موی همسر، ماشین و غیره. اما روانشناس و متخصص، لیندا لورن می گوید که بیشتر اوقات ما پالت را به صورت که خود می‌پسندیم می‌گیریم. بسته به نوع احساس ما در مورد سایه های مختلف‌، این توانایی وجود  دارد که حال و هوای ما را برانگیزد یا باعث برانگیختن شادی در درون ما شود. با ایجاد تغییرات ساده مانند پوشیدن لباس‌هایی که احساس می‌کنید ویژگی های خود را نشان می‌دهید یا زیبایی‌های خود را به نمایش می‌گذارید، ازین راه حل می‌توانید برای شادی خود استفاده کنید. لورن نورپردازی شمع‌ها را موجب القای احساسی خاص می‌داند. او می گوید آبی باعث بهبود ارتباط و ایجاد آرامش می‌شود. قرمز ممکن است در درون ما احساس شور و امینت را بوجود آورد.

“من دوست دارم روز خود را با روشن كردن شمع شروع كنم تا احساس شادی كنم. شما واقعاً لازم نیست بدانید که چه رنگی به چه منظوری موجب برانگیختن می‌شود در واقع باید بدانید که رنگی که در اطراف شماست چه احساسی را ایجاد می کند. “

تمرین سپاس‌گذاری کنید

شادی
a woman holding a card with a message, THANKS, written on it.

تمرکز روی آنچه که داریم‌، به جای آنچه از دست داده‌ایم یا به دنبال آن هستیم، راهی قدرتمند برای تقویت شادی است. با این حال ، مانند هر عادت دیگر، ما باید آن را به طور مداوم تمرین کنیم تا به مغزمان بیاموزیم تا در مسیر مثبت ماندن قرار گیرد. به همین دلیل است که دکتر جودی هو، روانشناس بالینی و پزشکی قانونی، توصیه می کند یک جعبه سپاسگزاری ایجاد کنید.

هر روز صبح (یا عصر، بسته به برنامه خود) ، چیزی بنویسید که شامل عبارتی از شکرگذاری و سپاسگذاری از سمت شما باشد. لازم نیست بزرگ باشد “من از قهوه ام سپا‌س‌گزارم!” یا “من ممنونم که کودک من سه ساعت متوالی است که راحت خوابیده است!” – اما شما باید آن را یادداشت کنید.

برای بدست آوردن شادی حاصل از آن، دکترهو توصیه می کند از جعبه سپاسگزاری و انتخاب مواردی تصادفی برای بررسی هردوهفته یکبار استفاده کنید.

ثانیه‌هایی را برای مکث بگذارید

در مسیر برای مدت کوتاهی صبر کرده و گل رز کنار جاده را بو کنید و یا یک نقاشی دیواری هنری جالب را تحسین کنید. یا وقتی سفارش قهوه خود را به باریستا می‌دهید با او ارتباط چشمی برقرار کنید. نویسنده و مربی آیوی اسلاتر می‌گوید عمل مکث و درنگ، رضایت فوری را به همراه خواهد داشت. چطور؟

 این امر به جای اینکه به مغزهایمان القای نگرانی نسبت به آینده یا زمان حال را القا کنند ، در لحظه ما متوقف کرده و از هیاهوی ذهن دور می‌کند. او معتقد است: “این می تواند به همان اندازه‌ای کوچک باشد که متوجه شکوفه دادن گلی در بین علفزار شوید یا دیدن کوتاه کسی که برای چک کردن پشت سر خود به عقب نگاه می‌کند. خواندن یک یادداشت شیرین که کودک‌تان برای شما نوشته یا تماشای دستورپخت مادربزرگ در آشپزخانه !  او می‌گوید: “خیلی راحت است که ازین لحظات گذر کنید و به امور روزانه و یکنواخت خود برسید اما اندکی صبرکن و لحظه را دریاب! این لحظات شادی آور است. “

آنچه را که شما را خوشحال می کند انجام دهید

شما به ما نیازی ندارید که این جمله ساده را یادآوری کنیم: آنچه را دوست دارید انجام دهید. به گفته استاد سبک زندگی آلیونکا پولانکو، حتی اگر نمی‌توانید در انجام کاری که دوست دارید‌، صرفه جویی کنید – حتی 10 دقیقه- وقتی را صرف انجام  یک کار کنید  که شما را خوشحال کرده و سطح شادی شما را بهبود ببخشد.

او معتقد است: “ما چنان مسئولیت‌ها را بمباران کرده‌ایم که فراموش می کنیم روزانه اجازه تفریح ​​و سرگرمی هم داریم. این کاری نیست که ما باید منتظر انجام آن در آخرهفته باشیم.  وقت گذاشتن برای سر دادن آواز یک آهنگ، خواندن یک کتاب، صحبت با یک دوست و غیره می‌تواند دنیایی متفاوت را از نظر سلامت عاطفی شما و رضایت از خودتان و زندگی‌تان ایجاد کند.”

برای یک سفر برنامه‌ریزی کنید

سفر شادی

در طول یک روز چندبارشده که از ایستاگرام گذر کرده اید و نسبت به هر پست حسادت می کنید و آرزو دارید یک استراحت گرمسیری داشته باشید؟ اگرچه ممکن است بودجه شما اجازه سفر به بالی را ندهد، اما اگر این سفر، خوشبختی شما را به همراه آورد ، پس همین امروز پس‌انداز را شروع کرده و و یک زمان خاص را انتخاب کنید.

همانطور که وست توضیح می‌دهد، انتظار برای چیزی که منتظر آن‌هستیم، اگرچه طاقت فرسا بوده و سختی فراوان را به همراه داشته باشد! اگر بودجه دارید، پرواز را اکنون رزرو کنید و به آرامی شروع به برنامه ریزی کنید.

او می گوید: “بنابراین میتوانید زندگی را با حساب کردن روزها، برنامه ریزی آنچه که می‌خواهید و مدنظرتان هست، پیش بینی کرده و مشخص کنید که چه کاری انجام خواهید داد. زندگی ممکن است در لحظه کنونی هم همان زندگی شادی بخش باشد، اما گاهی اوقات ما نیاز به کمی فرار داریم. اگر اقدامی نکنیم و در تقویم آن فرار را انجام دهیم، سالها می‌توانیم به پرواز شادی بخش خود ادامه دهیم .”

احساسات خوب را پیداکنید

بیشتر افراد وعده‌های غذایی خاص دارند که در روزهای سخت و طاقت فرسا نوعی حس راحتی به ما می‌دهد. لحظه‌ای صبرکنید و به این فکر کنید که چه چیز به شما تعلق دارد و حالتان را بهتر می‌کند؟ سیب زمینی پوره ؟ کیک شکلاتی؟ حال بوی ، مزه و شکل آن را درنظر بگیرید. با مشابه چنین مواردی به خیال‌پردازی بپردازید. هال می گوید ما باید به طرز نامحدودی از روش‌هایی که به ما شادی می‌بخشند استفاده کنیم. البته زندگی شلوغ ما مانع از پرداختن به چنین احساساتی می‌شود.

او معتقد است:  ”با توجه بیشتر به حواس خود در طول روز، شادی بیشتری را تجربه کنید. از غذاهایی که می‌خورید‌، گرمای خورشید بر روی شانه‌هایتان‌، صدای خنده یک شخص و … لذت ببرید. همه چیز در انتظار شماست که آن را متوجه شوید و انجام این کار یک ترفند عالی و آسان برای ایجاد شادی بیشتر در زندگی شماست.”

با مراقبت از گیاهان لذت ببرید

شادی

به گزارش Axe، تماشای زیبایی های سبزرنگ گیاهان موجب بهبود رحیه افراد می‌شود. بر اساس گزارش منتشرشده تماس با زمین انرژی مثبت را تقویت کرده و  به ما کمک می کند تا با طبیعت ارتباط برقرار کنیم.

او در این‌باره می گوید: “این واقعاً امروز بسیار مهم است‌، وقتی همه‌ما زندگی‌های یک شکل و یک رنگی را دنبال می‌کنیم. داشتن چندین گلدان یا حتی شاخه گل به فضای خانه و خود شما حسی مثبت خواهد داد.”

برگرفته از: www.bhg.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *