احساس ناراحتی

چرا احساس ناراحتی نشانه‌ای از بهبود زندگی است؟

احساس ناراحتی ممکن است تجربه خوشایندی نباشد، اما می‌تواند فرصتی برای بروز تغییرات مثبت و پیشرفت شخصی باشد. هر چیزی که باعث ایجاد احساس ناراحتی شود ممکن است به عنوان یک نشانه‌ باشد که گویا چیزی اشتباه است.

احساسات منفی می‌توانند چیزهایی را آشکار کنند که شما ممکن است آن‌ها را انکار کنید، و با این مکاشفه، می‌توانید به خود قدرت دهید تا پتانسیل خود را به حداکثر برسانید.

درگیر نشدن با احساسات منفی یک چیز است، اما نادیده گرفتن آن‌ها چیز دیگری است. بنابراین، بگذارید کلمه اصلی شما «کنجکاوی» باشد نه «ترس».

پذیرش احساسات منفی

احساسات منفی به طور طبیعی بر احساس خوب بودن ما در لحظه تأثیر می‌گذارد و این کاملاً طبیعی است. اما این احساسات هدف دیگری نیز دارند. آن‌ها به ما هشدار می‌دهند که یک چیزی درست نیست و باید حل شود.

اغلب، چیزی که در ما نیاز به اصلاح دارد، خود تفکر ما است. با این حال، بررسی تفکر خودمان، کار آسانی نیست. افکار ما تا حد زیادی با تجربیات، ادراکات، باورها و تعصبات ما پیوند خورده‌اند و اغلب غیرمنطقی هستند.

بنابراین، به جای اینکه بخواهید این احساس را از بین ببرید، از آن به عنوان یک ابزار استفاده کنید. می‌توانید پاسخ‌های خودکار را در ذهن متفکر خود مختل کنید و متفاوت فکر کنید. درباره ادراکات شرطی و باورهای محدودکننده خود «خارج از چارچوب» فکر کنید. از خود بپرسید که چرا احساس ناراحتی می‌کنید و دلیل این احساس را بررسی کنید.

ندانستن و آگاهی نداشتن

ناراحتی عاطفی ناشی از عدم اطمینان است که به نوبه خود از ندانستن ناشی می‌شود. انسان در طول تاریخ برای وضعیت «دانش» تلاش کرده است، از دنیای باستان تا رنسانس، انقلاب صنعتی، سکولاریزاسیون و انقلاب فنی. علم و دانش جایگزین معنویت و حکمت شده است. «دانستن» مترادف با ایمن شدن شده است.

بنابراین، چرا، با وجود تمام حقایق و ارقام در دستان شما هنوز هر از گاهی ناراحتی غیر قابل پاسخگویی را تجربه می‌کنید؟ پاسخ تکامل است.

در کودکی به ما آموخته‌اند که ندانستن چیز بدی است. کلمه «جهل» تقریباً منحصراً به یک اصطلاح تحقیرآمیز تبدیل شده است. در حالی که در حقیقت به معنای «فقدان دانش یا اطلاعات» است.

برای یک کودک خردسال، هر روز، حتی هر لحظه، یک ماجراجویی جدید است، فرصتی برای تجربیات و اکتشافات جدید. تجربه کودکی را با تجربه بزرگسالی مقایسه کنید.

در بزرگسالی، از بس همه چیز بر اساس برخی دانسته‌ها شکل می‌گیرد که دیگر کسل کننده می‌شود. پس ندانستن خود را دوست داشته باشید، و از آن‌ها برای به چالش کشیدن خودتان استفاده کنید.

قضاوت کردن

ممکن است موقعیتی پیش بیاید که کسی را بر اساس لباس، لهجه، رفتار، کلام، ماشینی که رانندگی می‌کند یا شاید خانه‌ای که در آن زندگی می‌کند، قضاوت ‌کنید و سپس احساس ناراحتی کنید.

اما این اشکالی ندارد. شما طوری طراحی شده‌اید که همیشه قضاوت‌های فوری داشته باشید. زیرا این یک راه طبیعی انسان دیگر برای ایمن نگه داشتن خود است. اما شما نمی‌توانید کمکی به آن نکنید.

اینجا احساس ناراحتی شما برای قضاوت به کمک شما می‌آید. زیرا شما می‌توانید بر روی این موضوع کار کنید و بار دیگر که چیز مشابهی پیش آمد، از قضاوت جلوگیری نمایید. احساس ناراحتی به عنوان نشانه‌ای از بهبود عمل می‌کند، فرصتی برای رشد.

پیشنهاد ما: چگونه بفهمیم که یک شخص از ما ناراحت است؟

محرک‌های ناراحتی

چندین محرک بالقوه برای احساس ناراحتی وجود دارد:

  • عدم اصالت
  • تضاد ارزش ها
  • عدم عزت نفس
  • ‌عدم تحقق‌
  • عدم هدف
  • ‌عدم کنترل در زندگی
  • فداکاری
  • احساس گناه

عدم تطابق بین ارزش‌ها و اعمالمان، همیشه ظاهر می‌شوند. گاهی اوقات خودآگاهانه و گاهی ناخودآگاهانه. و این موضوع یکی از راه‌های احساس ناراحتی است.

خودسازی

بسیاری از مردم مسیر خود برای بهبود زندگی را با ابراز آرزوی بهتر شدن چیزها آغاز می‌کنند. شغل بهتر، زندگی اجتماعی بهتر و روابط بهتر. شما وقتی در آینه نگاه می‌کنید، چه می‌بینید؟

اگر می‌خواهید بهترین نسخه از خود باشید، پس باید خود واقعی‌تان باشید؛ خود واقعی‌تان. خود واقعی شما لزوماً نسخه‌ای نیست که ایجاد کرده‌اید. نسخه‌ای که اکنون هستید، ممکن است جنبه‌های منفی بسیاری را شامل شود.

مطابق با مثال‌هایی که در بالا آوردیم، هر مشکلی که برای شما پیش می‌آید و باعث ناراحتی‌تان می‌شود، به شما یک درس می‌دهد. یا اینکه باید خودتان را در آن مورد پیش آمده، اصلاح کنید. و یا اینکه خودتان را برای واکنش‌های بهتری آماده کنید.

بنابراین، دفعه بعد که احساس ناراحتی کردید، به جای فرار از آن، سعی کنید به سمت آن احساس منفی حرکت کنید. آن را بررسی کنید، در مورد آن کنجکاو باشید، و با این کار، آن را ناتوان خواهید کرد و در نتیجه خود را قدرتمند خواهید کرد.

در مرحله بعد، فکری را که این احساس را ایجاد کرده است شناسایی کنید. شما و شما به تنهایی می‌توانید انتخاب کنید که با کدام افکار درگیر شوید و کدام را دور بریزید. با پذیرش ناراحتی، به عنوان نشانه‌ای برای بهبود، از این فرصت استفاده می‌کنید تا بهترین نسخه از خود تبدیل شوید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.