احساس خستگی

چگونه احساس خستگی در طول روز را کاهش دهیم

مقدمه

طبیعی است که یک روز در هفته یا ماه احساس خستگی کنید. اما اگر در طول زندگی روزمره‌ای که دارید به صورت مداوم احساس خستگی می کنید و دوست دارید همیشه در تختخواب باشید، بهتر است عادات روزانه خود را ارزیابی کنید و مواردی که باعث تخلیه انرژی شما می شود را تغییر دهید.

اگر خستگی شما جدید است و علائم دیگری نیز دارید یا آنقدر شدید است که نمی توانید عملکرد طبیعی داشته باشید، باید به پزشک خود مراجعه کنید. ولی اگر براساس آزمایش شما کاملا سالم هستید، اما هنوز هم در بیشتر روزهای هفته احساس خستگی می کنید، نیاز نیست به این حالت عادت کنید. شما هنوز هم می توانید با ایجاد یک سری تغییرات سطح انرژی خودتان را بالا ببرید و زندگی شادتری داشته باشید. ما در این مطلب برایتان توضیح می دهیم چه کارهای انجام دهید تا میزان خستگی شما در طی روز کاهش یابد.

به اندازه کافی بخوابید

بدیهی است که خواب کم شما را خسته می کند. اگر غالبا کمتر از هفت ساعت در شب می خوابید، احتمالا در طی روز خسته می شوید. همچنین شما در معرض خطر جدی در مورد سلامتی خود هستید، از جمله خطرات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش وزن
  • افسردگی
  • افزایش خطر تصادفات
  • کاهش ایمنی بدن
  • افزایش خطر ابتلا به دیابت و مشکلات قلبی
  • اختلال در تفکر، حافظه و خلق و خوی

خوابیدن کم شایع‌ترین علت خستگی است. اما برخی از مطالعات نشان می دهد که خوابیدن بیش از نه ساعت در هر شب نیز خطراتی مانند ابتلا به چاقی، دیابت و سردرد را افزایش می دهد. بهترین حالت این است که بزرگسالان هر شب حدود هفت تا هشت ساعت را بخوابند.

یکی دیگر از کارهای اشتباهی که انجام می دهید این است، زمانی که آلارم زنگ می خورد آن را قطع می کنید تا چرتی کوتاه بزنید. خوابیدن 9 دقیقه اضافی بسیار وسوسه انگیز است، اما این زمان لازم برای اینکه خواب خود را کامل کنید نیست به همین علت باعث خستگی بیشتر شما می شود. وقتی ساعت زنگ می خورد، بهتر است سریع از خواب بلند شوید. توجه نمائید خواب به اندازه تغذیه مناسب و ورزش برای سلامتی شما مهم است. آن را کنار نگذارید تا جایی برای فعالیت‌های دیگر شما فراهم شود.

حذف حالات روحی منفی

استرس، بدبینی و افسردگی مکنده‌های انرژی هستند. اگر غرق افکار تاریک هستید، ممکن است نیاز به یک روانشناس حرفه‌ای برای درمان و تغییر داشته باشید. اما برای استرسی که به صورت روزمره دارید، یک سری نکات وجود دارد که رعایت آنها استرس شما را کاهش می دهد. این نکات به شرح زیر است :

کمک‌های داوطلبان: کمک به دیگران یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود روحیه و انرژی شما است.

سپاسگزار باشید: هر شب یک یا دو دقیقه قبل از خواب وقت بگذارید تا اتفاق خوبی که آن روز برای شما افتاد را بنویسید.

بخشیدن: حلق آویز کردن عصبانیت‌ها و کینه‌ها، بی توجه‌ای به ترحم‌ها و حسادت‌های دیگران، انرژی و روحیه شما را بهبود می بخشد. انتشار افکار منفی ذهن شما را به سمت مباحث تحریک آمیز هدایت می کند.

مدیتیشن: لازم نیست برای بدست آوردن آرامش، یک ساعت به کیسه بوکس ضربه بزنید. شما حتی با سه دقیق شمارش نفس‌های خودتان در حالی که بی سر و صدا یک جا نشسته‌اید به آرامش ذهن شما کمک می کند. و باعث می شود هوشیاری بیشتری داشته باشید.

ایمان خود را بهبود بخشید: اینکه شما یک فرد معتقد هستید یا معمولی فرقی نمی کند. همیشه ارتباط با خدا می تواند یک راه مناسب برای رفع نگرانی‌های شما باشد. شکر از آنچه که در اختیار شما قرار داده و رهایی از تنش‌ها و افکار منفی می تواند منجر به کاهش خستگی شما شود.

سخن آخر

تصور کنید که کافئین جهان تمام شده است و دیگر کافئین برای مصرف روزانه و کاهش خستگی شما وجود ندارد. در این زمان بهترین کار این است که با انجام یک سری کارهای سالم انرژی کافی در خود ایجاد کنید تا هم خستگی شما از بین برود و هم حس خوبی داشته باشید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *