گرگ وال استرین-لپوناردو دیکاپریو-سخنرانی

چگونه ترس از سخنرانی را از بین ببریم؟

آیا ترجیح می‌دهید بمیرید تا در مقابل جمعیت زیادی بایستید و سخنرانی کنید؟ در این صورت، شما تنها نیستید. بسیاری از نظرسنجی‌ها نشان داده‌اند که سخنرانی در جمع رایج‌ترین ترس پس از ترس از مرگ است!
در حقیقت، هنگامی که شما این مقاله را می‌خوانید، هزاران نفر در سراسر جهان در شرف سخنرانی هستند.
بسیاری از آنها ترسیده‌اند، اما برخی از آنها واقعاً لذت می‌برند.
بنابراین چه چیزی سخنرانان عمومی با اعتماد به نفس را از کسانی که از مخاطبان مانند طاعون اجتناب می‌کنند جدا می‌کند؟
در این مقاله، من 9 نکته مهم برای کمک به شما در غلبه بر ترس خود از سخنرانی و داشتن یک سخنرانی عالی ارائه می‌دهم.

سخنرانی در جمع یک مهارت قابل یادگیری

یادگیری سخنرانی-ترس از سخنرانی
یادگیری سخنرانی-ترس از سخنرانی

سخنرانی در جمع یک مهارت است. و مانند هر مهارت دیگری می‌توان آن را آموخت. هرچه در آن بهتر شوید اعتماد به نفس شما بیشتر می‌شود. “من نمی‌توانم خوب ارتباط برقرار کنم” یا “من کاریزماتیک نیستم” بهانه‌های موجهی نیستند.
من همیشه به این موضوع علاقه‌مند بوده‌ام که چرا بعضی از افراد کاریزماتیک هستند، در حالی که به نظر می‌رسد دیگران کاملاً فاقد آن هستند. با این وجود، در آخر، متوجه شدم که اگر آن را به ساده‌ترین اصل تقسیم کنید، سخنرانی خوب ارتباطی با کاریزما ندارد.
در اصل ترکیبی از کلمات و حرکات است. آیا می‌توانید یاد بگیرید که از کلمات بهتری استفاده کنید؟ آیا می‌توانید زبان بدن خود را بهبود ببخشید؟ قطعا. آیا می‌توانید روی صدای خود کار کنید؟ بله، شما می‌توانید.

در حقیقت، اگر شما به اندازه کافی متعهد هستید و مایلید وقت و تلاش کافی را صرف کنید، هیچ دلیلی وجود ندارد که نتوانید یک سخنران عالی رتبه شوید.
اولین قدم این است که باور کنیم این امکان وجود دارد. اگر این چیزی است که با آن دست و پنجه نرم می‌کنید، این نقل قول‌های شگفت‌انگیز را که باعث می‌شود دوباره به خودتان بیاورید، بررسی کنید.

میلیونر دن لاک

دن لاک-سخنرانی
دن لاک-سخنرانی

بگذارید داستان کارآفرین میلیونر دن لاک را برای شما تعریف کنم. او در اصل در هنگ کنگ متولد شد و در نوجوانی به کانادا مهاجرت کرد، او حتی انگلیسی صحبت نمی‌کرد. او کاملاً از سخنرانی در مقابل مردم وحشت داشت، اما خودش را به یک سخنران درجه یک تبدیل کرد و حتی مربی کسی شد که به قهرمانی جهانی Toastmasters دست یافت.
با وجود این واقعیت که او قبلا از قرار گرفتن در مقابل جمعیت و سخنرانی متنفر بود، لاک دیگر این ترس را تجربه نمی‌کند. او در یکی از فیلم‌های یوتیوب خود چنین گفته است: “امروزه وقتی روی صحنه می‌روم دیگر استرس ندارم. حتی یک ذره. اصلا.”
دن لاک هنر سخنرانی در جمع را فرا گرفت پس شما هم می‌توانید!

تمرکز کردن بر روی پیام نه خود

یکی از بزرگترین مشکلاتی که مردم هنگام صحبت در مقابل جمع دارند این است که بیش از حد بر روی خود تمرکز می‌کنند. آنها بیش از حد در مورد آنچه دیگران در مورد آنها فکر می‌کنند نگران می‌شوند و استرس می‌گیرند.
“اگر آنها من را دوست نداشته باشند چه؟ اگر ذهنم خالی شود و از خودم یک احمق بسازم چه؟”
یکی از قدرتمندترین تکنیک‌هایی که می‌توانید هنگام سخنرانی استفاده کنید، تمرکز بر پیام خود است تا تمرکز روی خود. در واقع، از نظر مخاطبان، شما آنقدرها که فکر می‌کنید مهم نیستید.

مخاطبان شما بیشتر به چیزی که شما قرار است بگویید علاقه دارند و اینکه چگونه از آن سود ببرند. آنها شما را فقط شخصی می‌دادند که این پیام را منتقل می‌کند. مانند یک وسیله پیام‌رسان. وسیله مهم نیست، پیام مهم است.
این تکنیک را میتوان برای آماده‌سازی سخنرانی نیز به کار برد. هنگام تهیه متن سخنرانی، به این فکر نکنید که کاری کنید دیگران از شما خوششان بیاید. تمرکز خود را به پیامی که می‌خواهید به مخاطبان خود منتقل کنید و فایده‌ای که می‌خواهید برای آنها داشته باشید محدود کنید.
بهترین راه برای رساندن پیام شما چیست؟ چگونه می‌توانید اطمینان حاصل کنید که همه از آن چیزی دریافت می‌کنند؟ هرچه بیشتر روی پیام خود و آنچه می‌خواهید به مخاطب خود بدهید تمرکز کنید، هنگام رفتن روی صحنه آرامش بیشتری خواهید داشت.

وقت گذاشتن برای خود قبل از ورود به استیج

مرد-تمرکز
مرد-تمرکز

هر زمان ممکن بود، کمی قبل از سخنرانی برای خود وقت بگذارید تا از نظر ذهنی خود را آماده کنید. از این زمان برای تمرکز روی پیامی که می‌خواهید ارائه دهید و تأثیری که می‌خواهید بر مخاطبان خود بگذارید استفاده کنید.
دن لاک یک تمرین تجسم عالی دارد که می‌تواند برای انجام این کار مورد استفاده قرار گیرد. او تصور می‌کند که نوری سفید از آسمان می‌آید و به او برخورد می‌کند. این نور بیشتر و بیشتر روشن می‌شود و در کل اتاق پخش می‌شود و به تک تک افراد آنجا می‌رسد. این به او یادآوری می‌کند که پیام او باید برای همه افراد در اتاق مفید باشد، حتی کسانی که لزوماً او را دوست ندارند.

به سکوت عادت کردن

بیشتر افراد وقتی استرس دارند خیلی سریع صحبت می‌کنند. این معمولاً به این دلیل است که، در سطح ناخودآگاه، ما می‌خواهیم در اسرع وقت از این شرایط فرار کنیم. هرچه سریعتر صحبت کنید، سریعتر کارتان تمام می‌شود.

به همین دلیل مهم است که یادتان باشد از وقتتان استفاده کنید و عجله نکنید. من شخصاً دوست دارم قبل از شروع صحبت‌هایم چند ثانیه‌ای به تماشاگران نگاه کنم و با آنها ارتباط چشمی برقرار کنم. این روش مزایای متعددی دارد.
اولا باعث می‌شود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و احتمال اینکه مردم به شما و پیام شما گوش دهند را افزایش می‌دهد. سکوت به خودی خود قدرت فوق‌العاده‌ای دارد.
ثانیا، به شما این امکان را می‌دهد با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید. مخاطبان متشکل از افراد هستند و با ایجاد ارتباطات شخصی با برخی از آنها، شما شروع به دیدن مخاطبان خود به عنوان اجتماع افرادی مانند خود خواهید کرد تا موجودی ترسناک که در ذهن خود ساخته‌اید. این باعث می‌شود استرس شما بسیار کاهش یابد.

نکته آخر اینکه این روش به شما احساس مالکیت می‌دهد. این حس را به شما دست می‌دهد که اتاق را کنترل می‌کنید.
به یاد داشته باشید که سخنرانی در جمع برای شما فرصتی خارق‌العاده برای ارائه پیام است. در عصر فناوری بی‌حد و حصر، هر چند وقت یک بار فرصت جلب توجه گروهی از افراد را پیدا می‌کنید؟

مطالب مرتبط: چگونه احساسات خود را بروز بدهیم؟

شکستن یخ سخنرانی

سخنرانی-بیزنس
سخنرانی-بیزنس

اگر بتوانید صحبت خود را به خوبی شروع کنید و از همان ابتدا با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید، همه چیز آسانتر خواهد شد. سعی کنید مخاطبان خود را از ابتدای صحبت خود درگیر کنید و تمام تلاش خود را برای ارتباط با آنها انجام دهید.
سخنرانی خود را به جای یک تعامل یک طرفه، به عنوان مکالمه با مخاطبان خود در نظر بگیرید. بهتر است با آنها صحبت کنید، نه برای آنها.
به شخصه، یک کار عالی که دوست دارم انجام دهم این است که سخنرانی خود را با یک سوال از مخاطبانم شروع کنم. همچنین می‌توانید از مخاطبان خود بخواهید که گفته‌های شما را تکرار کنند یا دستانشان را بالا ببرند. حتی می‌توانید از آنها بخواهید که بایستند. اگر می‌خواهید راه‌های بسیار خوبی برای شروع سخنرانی خود کشف کنید، این ویدیو را از سخنران مشهور برایان تریسی بررسی کنید: 15 راه برای شروع سخنرانی.

انجام دادن تکالیف

سخنرانی می‌تواند یک تجربه بسیار ترسناک باشد و آخرین کاری که می‌خواهید انجام دهید این است که عدم اطمینان لازم یا بلاتکلیفی را به روند کار اضافه کنید. اطمینان حاصل کنید که با مکانی که در آن صحبت خواهید کرد آشنا هستید.
اگر می‌توانید از قبل به محل مراجعه کنید. اگر این امکان وجود ندارد، زودتر به آنجا بروید. درنگ نکنید که از کسی بخواهید در صورت لزوم محل برگزاری را به شما نشان دهد.
روی استیج قدم بزنید و مخاطب را تجسم کنید. با کارمندان دوست شوید و خود را در محیط غرق کنید.

انجام این کارها باعث می‌شود تا در محیط اطراف خود احساس راحتی بیشتری داشته باشید. این امر مخاطب‌سازی شما را بسیار آسان می‌کند.
به طور خلاصه، شما می‌خواهید در مورد محل برگزاری، تعداد افرادی که با آنها صحبت خواهید کرد و برنامه هرچه بیشتر اطلاعات کسب کنید. چگونه معرفی می‌شوید؟ آیا سخنرانان دیگری قبل یا بعد از شما خواهند بود؟
آیا میکروفون خواهید داشت؟ اینها فقط چند سوال است که می‌خواهید به آنها پاسخ دهید. ممکن است خیلی زیاد به نظر برسد، اما خبر خوب این است که وقتی همه این اطلاعات را بدست آورید، روند آماده‌سازی ذهنی خود بسیار روانتر انجام می‌شود.

غلبه بر ترس از سخنرانی با تمرین

وقتی صحبت از ارائه یک سخنرانی عالی و کاهش اضطراب ناشی از سخنرانی می‌شود، تمرین کلیدی است.
آیا می‌خواهید هنگام ادای کلمات لکنت پیدا کنید و از آنچه می‌خواهید هنگام ایستادن در مقابل صدها نفر بگویید مطمئن نباشید؟ احتمالا نه.
خوشبختانه، تا زمانی که تمرین کنید، این سناریو قابل اجتناب است. سخنرانی خود را بارها و بارها به دفعات تمرین کنید، 5، 10، 20 یا حتی 100 بار. سخنرانی خود را تا جایی که احساس کنید به اندازه کافی اعتماد به نفس دارید که آن را بدون هیچ گونه یادداشت ارائه دهید تمرین کنید.

اگر می‌خواهید سرعت کار را افزایش دهید، سعی کنید از تمرین خود فیلم بگیرید. بسیاری از افراد از دیدن فیلم‌های ضبط شده از خود بدشان می‌آید، بنابراین ممکن است شما تمایلی به این کار نداشته باشید.
تجزیه و تحلیل عملکرد شما گفتار شما را فوق‌العاده بهبود می‌بخشد و به شما کمک می‌کند بر ترس خود از سخنرانی غلبه کنید. نگران نباشید، شما در نهایت به تماشای ویدیو خود عادت خواهید کرد.
همچنین ممکن است بخواهید سخنرانی خود را در مقابل چند نفر از دوستانتان انجام دهید و از آنها بازخورد بگیرید.

مشخص کردن نکات اصلی سخنرانی

این بدترین کابوس همه است: در نیمه سخنرانی ناگهان ذهن شما خالی شود. شما نمی‌توانید به یاد بیاورید که بعد قرار است چه بگویید! نه! برای جلوگیری از این سناریوی مخوف، پیامی که می‌خواهید منتقل کنید و نکات کلیدی که باید بیان کنید را مشخص کنید.
این، همراه با تمرین گسترده، به شما کمک می‌کند حتی اگر بعضی از عناصر جزئی را فراموش کنید (که مطمئناً در بعضی از مواقع فراموش خواهید کرد)، توانایی انتقال مهمترین مولفه‌های سخنرانی خود را تضمین می‌کنید.
اگر اجازه استفاده یادداشت را دارید، بهتر است نکات اصلی خود را روی یک کاغذ یادداشت کنید که در صورت لزوم بتوانید از آنها استفاده کنید.

پذیرفتن ترس از سخنرانی

ترس از سخنرانی-استرس
ترس از سخنرانی-استرس

این را بدانید که بسیاری از افراد قبل از روی صحنه رفتن استرس می‌گیرند و برخی از این افراد سالها یا حتی دهه‌ها مشغول سخنرانی در جمع هستند. در باشگاهToastmasters  من، شاهد بوده‌ام که گوینده‌های پیشکسوت هنگام شروع سخنرانی‌ها، دستانشان می‌لرزد. آنها روی صحنه با اعتماد به نفس ظاهر می‌شوند، اما درست مثل بقیه استرس دارند.
هر چقدر هم که خود را آماده کنید، احتمالاً قبل از سخنرانی باز هم استرس می‌گیرید. اما مشکلی نیست. کاملا طبیعی است. سخنرانان موفق (و به طور کلی افراد موفق) ابر انسان نیستند. آنها هم مثل بقیه می‌ترسند. با این حال، آنچه آنها را از سایر افراد جدا می‌کند، این است که به ترس اجازه نمی‌دهند آنها را متوقف کند. آنها این ترس را می‌پذیرند و سعی می‌کنند به آن توجه نکنند.

در پایان، این مسئله کمتر در مورد ترس از سخنرانی است. بیشتر در مورد پذیرفتن این ترس و اینکه اجازه ندهید مانع شما شود، است. این واقعیت که شما این مقاله را کامل می‌خوانید به من می‌گوید که در حال حاضر از نظر تمایل به مقابله با ترس و تعهد خود برای انجام این کار، از بسیاری از افراد پیشی گرفته‌اید. ترس خود را احساس کنید اما به هر حال از آن عبور کنید. اگر به انگیزه نیاز دارید، این جملات عالی عزم شما را تقویت می‌کند و به شما کمک می‌کند تا به جلو حرکت کنید و با ترس خود مقابله کنید.

سخنان تیبو موریس

برای من خوشحال‌کننده است که می‌توانم آنچه را که در چند سال گذشته در مورد پیشرفت شخصی آموخته‌ام با شما در میان بگذارم. من 100٪ بر روی تبدیل شدن به بهترین نسخه از خودم متمرکز هستم زیرا زندگی خود را وقف کردم تا بر مهارت رشد شخصی تسلط پیدا کنم. می توانید اطلاعات بیشتری راجع به کارهای من در https://whatispersonaldevelopment.org/ کسب کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.