آیا روشی برای تشخیص زود هنگام جنسیت جنین وجود دارد؟

تشخیص جنسیت جنین – آیا روشی برای تشخیص زود هنگام جنسیت جنین وجود دارد؟

بعد از مثبت شدن نتیجه آزمایش بارداری، یکی از اولین سوالاتی که ممکن است که ذهن شما را به خود جلب کند این است که تاریخ دقیق زایمان کی خواهد بود. ولی این موضوع را هم نمی توان انکار کرد که یکی دیگر از سوالاتی که به ذهن هرکسی می آید تشخیص جنسیت جنین است. به نظر شما آیا روشی برای تشخیص زود هنگام جنسیت جنین وجود دارد؟

اگر در ادامه این مقاله از زردنیوز با ما همراه باشید، هر آنچه که در مورد این موضوع نیاز دارید بدانید را به شما خواهیم گفت و اطلاعات ارزشمندی را به دست خواهید آورد.

تشخیص جنسیت جنین

همان طور که در بالا گفته شد، یکی از سوالاتی که بسیاری از افراد در اولین روزهای بارداری در ذهن خود دارند، در مورد جنسیت جنین است. از روش های گوناگونی هم برای تشخیص این مورد استفاده می کنند. خیلی ها به دنبال باورها و افسانه های قدیمی می روند و بنا بر حرف های مادر و مادربزرگ های خود سعی می کنند که پیش بینی کنند که جنین آنها دختر است یا پسر است!

اگر چه برخی از این “نظریه ها” علمی به نظر می رسند و حتی ممکن است درست باشند، ولی 90 درصد از این فرضیه ها در مورد تشخیص دختر بودن یا پسر بودن جنین، هیچ اثبات علمی ندارد و بیشتر به آن باید به جنبه فان و یا سرگرمی نگاه کرد.

موافقان دانستن جنسیت

در ادامه چند روش علمی و غیرعلمی در مورد تشخیص جنین را به شما خواهیم گفت:

تشخیص جنسیت جنین

کشف کردن یا انتظار؟

یکی از اولین تصمیماتی که به عنوان پدر و مادر یک نوزاد به دنیا نیامده ممکن است شما بگیرید این است که آیا دوست دارید در مورد جنسیت جنین خود بدانید یا دوست دارید تا به دنیا آمدن نوزاد خود منتظر بمانید. ولی طبق برسی هایی که انجام شد، 57٪ از مادر و پدرها دوست داشتند که جنسیت جنین خود را بدانند!

فهمیدن اینکه شما جنین پسر یا دختر دارید، یک انتخاب شخصی است و هیچ درست و غلطی در این مورد وجود ندارد. ولی خوب هم کسانی که دوست ندارند جنسیت جنین را بدانند و چه کسانی که دوست دارند بدانند که فرزندانشان دختر یا پسر است، استدلال های خاص خودشان را دارند:

در ادامه دلایلی که افراد دوست دارند جنسیت جنین خود را بدانند را به شما خواهیم گفت:

پیوند احساسی اولیه

بسیاری از والدینی که منتظر یک عضو جدید برای خانواده خوب هستند، دوست دارند که قبل از به دنیا آمدن نوزاد خود، با او پیوند احساسی برقرار کنند. بسیاری بر این باورند که با دانستن جنسیت جنین می توانند در هنگام تولد خیلی زودتر با او ارتباط برقرار کنند و همه چیز کاملا متفاوت خواهد بود.

کنجکاوی

بعضی اوقات بسیاری از والدین اصلا با اینکه 9 ماه تمام به این فکر کنند که نوزاد آنها دختر است یا پسر خیلی مشکل دارند. آنها از اینکه ندانند به انتظار دختر هستند یا پسر خیلی سخت سخت است. بسیاری از افراد هم از غافلگیر شدن شدن خوششان نمی آید و دوست دارند از همان اوایل بارداری همه چیر را بدانند.

انتخاب اسم

نه ماه می تواند یک انتظار نسبتا طولانی برای کشف جنسیت فرزندشان باشد. خیلی ها دوست دارند که از همان اوایل بارداری اسم فرزند خود را انتخاب کنند و با او با اسم خودش از همان اوایل صحبت کنند و ارتباط برقرار کنند.

خرید وسایل

خیلی های دیگر دوست دارند که با دانستن جنسیت جنین خود، وسایل مخصوص بخرند و دوست دارند که حتما رنگ های دخترانه یا پسرانه را انتخاب کنند. مسلما در این مورد دانستن جنسیت جنین از اهمیت بالایی برخوردار است.

مسائل پزشکی

تعیین جنسیت کودک می تواند بخشی از غربالگری های قبل از تولد نسبت به یک سری بیماری های مادرزادی باشد. بسیاری از بیماری های مادرزادی وجود دارد که در هر جنسیتی می تواند متفاوت باشد.

 چگونه می توان قبل از تولد کودک با او پیوند برقرار کرد

تشخیص جنسیت جنین

مخالفان دانستن جنسیت

هر پدر و مادری هم می تواند این حق را داشته باشد که در مورد جنسیت فرزند خود تا روز آخر چیزی ندانند.در ادامه برخی دلایلی که برخی از والدین دوست ندارند جنسیت جنین خود را ندانند را به شما خواهیم گفت:

سورپرایز شدن

برای برخی والدین دوست دارند که تا آخرین لحظه تولد جنسیت را نداند و با به دنیا آمدن فرزند خود سورپرایز شوند!

اجتناب از ناامیدی

ناامیدی جنسیتی برای بسیاری از والدین یک تجربه کاملا واقعی است. گاهی اوقات برخی از والدین تعصب خاصی نسبت به دختر بودن یا پسر بودن فرزند خود دارند و برای جلوگیری از ناامیدی در خود، دوست ندارند تا آخرین لحظه چیزی در این مورد بدانند.

اعتقادات مذهبی و فرهنگی

در برخی از فرهنگ ها تصور می شود که دانستن جنسیت نوزاد قبل از تولد ممکن است بدشانسی بیاورد! در برخی از ادیان هم بر این باورند که دانستن جنسیت جنین می تواند در کار خدا و خلقت اختلال به وجود بیاورد.

کلیشه های جنسیتی

برخی از افراد هم برای از بین بردن کلیشه های جنسیتی دوست ندارند در این مورد چیزی بداننند. خیلی ها بر این باورند که زمان روزهایی که انتظار می رفت که پسران باید آبی و دختران باید صورتی بپوشند گذشته است. از این رو خیلی به این موضوع که فرزندشان دختر است یا پسر است اهمیت نمی دهند.

خطرات احتمالی

هیچ پاسخی عینی یا درست یا غلطی در مورد اینکه آیا شما باید جنسیت کودک خود را قبل از تولد بدانید یا ندانید وجود ندارد. با این حال ، در مورد هر تصمیمی که بگیرید، نکات مثبت و منفی شخصی و عملی زیادی در این مورد وجود خواهد داشت. دارد. در ادامه برخی از این خطرات احتمالی را به شما خواهیم گفت:

ناامیدی جنسیتی

اگر پدر و مادری به شدت خواهان یک نوزاد  دختر هستند و بعد متوجه می شوند که جنین آنها پسر است، می تواند در آنها احساس غم، ناامیدی کند. به این احساس ناامیدی، “ناامیدی جنسیتی” گفته می شود. بسیاری از این افراد به این خاطر دوست ندارند که جنسیت جنین خود را بدانند.

گاهی اوقات والدینی که علاقه زیادی به یک جنسیت خاصی دارند، تصمیم می گیرند که صبر کنند و در روزی که کودکشان به دنیا می آید جنسیت فرزند خود را بدانند که این ناامیدی سراغشان نیاید.

تشخیص نادرست جنسیت

هرچند که این روزها با پیشرفت علم و تکنولوژی خیلی کم پیش می آید که جنسیت جنین اشتباه مشخص شود ولی از هر 100 مورد، شاید یک مورد به اشتباه تشخیص داده شود. شاید انجام دادن سونوگرافی در سه ماهه اول احتمال تشخیص نادرست وجود داشته باشد، ولی در سه ماه دوم به صورت صد در صد و بدون هیچ خطا می توان تشخیص داد که جنین دختر است یا پسر!

در هفته 12 بارداری، یک تکنسین سونوگرافی می تواند به راحتی جنسیت جنین را به درستی مشخص کند!

روش های تشخیص جنسیت

تشخیص جنسیت جنین

روش های زیادی برای پیش بینی جنسیت جنین وجود دارد. برخی از روش ها بسیار قابل اعتمادتر از سایر روش هاست که در ادامه این روش ها را به شما معرفی خواهیم کرد:

آمنیوسنتز

آمنیوسنتز یکی از دقیق ترین روش ها (تقریباً 100٪) برای تعیین جنسیت جنین است. ولی خیلی کم پیش می آید که کسی این روش را برای تشخیص جنسیت استفاده کند. زیرا ممکن است این روش خطرهایی را با خود به همراه داشته باشد. در طی انجام آزمایش آمنیوسنتز (به اختصار آمنیو)، یک سوزن باید از طریق شکم و رحم وارد شود تا به کیسه آمنیوتیک برسد. مایع آمنیوتیک ( بدون آسیب رساندن به جنین) با استفاده از سرنگ گرفته می شود.

مایع آمنیوتیک حاوی موادی است که در آن می توان به راحتی جنسیت جنین را مشخص کرد. البته از این روش تنها برای تشخیص جنسیت جنین استفاده نمی شود. از این روش معمولا برای تشخیص یک سری ناهنجاری های ژنتیکی و …. هم استفاده می شود.

 آیا آمنیو باعث سقط جنین می شود؟

این خطر به میزان مهارتی که تکنسینی که این کار را برای شما انجام می دهد و همین طور زمان و سن بارداری بستگی دارد. ولی در کل این کار خطر بسیار کمی دارد که سوزن به جنین در رحم آسیب برساند.

Chillionic Villus Sampling (CVS)

نمونه برداری از پرزهای کوریونی یا CVS هم یکی دیگر از روش های قابل اطمینان برای پیش بینی جنسیت جنین است که تقریباً 100٪ درست است و دقت بالایی دارد.

این روش هم دقیقا همانند روش آمنیوسنتز ممکن است خطرناک باشد و مشکلات خاص خودش را داشته باشد. از این گذشته این روش هم تنها برای تعیین جنسیت جنین نیست و اهداف دیگری نیز دارد.

CVS از بافت جفت گرفته می شود که به آن پرز گفته می شود. با استفاده از این بافت می توان ژن ها را از نظر ناهنجاری های کروموزومی آزمایش کرد و در این آزمایش جنسیت نیز از همان ابتدای بارداری می تواند تشخیص داد. ولی CVS هم خطراتی را با خود به همراه دارد. مثلا ممکن است احتمال عفونت و افزایش سقط جنین را با خود به همراه داشته باشد.

آزمایش NIPT

آزمایش NIPT هم یک روش کم خطر در تشخیص برخی ناهنجاری های کروموزومی است. با این آزمایش می توان تشخیص داد که آیا جنین از لحاظ ژنتیک سالم است یا خیر و جدای آن می توان جنسیت را هم تشخیص داد.

گرچه NIPT از نظر تئوری روشی بسیار دقیق است، اما از آنجایی که این روش یک روش نسبتا جدید است، میزان خطا در آن ممکن است کمی بالا باشد!

از جمله عواملی که می توانند بر دقت نتیجه این تست تاثیرگذار باشد عبارتند از:

  • کیفیت نمونه خون
  • انجام دادن این آزمایش زودتر از موعد
  • تشخیص شرایط ژنتیکی تشخیص داده نشده در مادر

برخی مطالعات نشان داده اند که وقتی آزمایش NIPT بعد از 8 هفته بارداری انجام شود، می تواند تا 100% جنسیت جنین را مشخص کند.  این آزمایش که تقریباً 100٪ دقیق است و تا کنون هیچ چیز منفی در مورد آن گزارش نشده است.

مثلا اگر چند قلو باردار هستید، می توان با انجام آزمایش NIPT تشخیص داد که جنین های شما فقط دختر است یا پسر و یا هر دو!

سونوگرافی سنتی

استفاده از سونوگرافی به صورت سنتی، شاید یکی از کلاسیک ترین روش های تشخیص جنسیت در همه باشد. این مدل سونوگرافی معمولاً بین هفته 18 تا هفته 22 بارداری انجام می شود. در این روش هم سلامت جنین برسی می شود و هم اینکه به راحتی می توان مشخص کرد که جنین دختر است یا پسر!

 اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست ندارید جنسیت جنین خود را بدانید، خوب است که به تکنسین در این مورد اطلاع دهید. اگر هم دکترتان نیاز داشته باشد بداند که جنین شما دختر است یا پسر، خوب است که از تکنسین بخواهید نتیجه آزمایش را در یک پاکت در بسته بگذارد تا در زمان ویزیت دکتر، فقط پزشکتان از این مورد باخبر باشد.

اگر هم قصد گرفتن جشن تشخیص جنسیت دارد، خوب است که از یکی از نزدیکانتان بخواهید با شما بیاید و نتیجه سونوگرافی را فقط خودش بداند تا ترتیب مهمانی را برای شما بدهد.

این روش سونوگرافی معمولا هیچ خطری را با خود به همراه ندارد. ولی اگر خیلی زیاد و زود به زود این کار انجام شود، ممکن است خطراتی را برای جنین شما با خود به همراه داشته باشد.

اشتباهات سونوگرافی تعین جنسیت

همان طور که گفته شد، این روش خطرات خیلی کمی را با خود به همراه خواهد داشت که در ادامه چند احتمالی که ممکن است وجود داشته باشد را به شما خواهیم گفت:

سونوگرافی اگر در سه ماهه اول انجام شده باشد، ممکن است اشتباهاتی را در خود داشته باشد.

ناهنجاری های دستگاه تناسلی و یا  ناهنجاری های مادرزادی اندام های تولید مثل می تواند وجود داشته باشد که در سونوگرافی عادی نشان داده نشود. مثلا در برخی از جنین ها ممکن است دستگاه تناسلی پنهان باشد و با این روش تکنسین نتواند جنسیت را تشخیص دهد. البته باز هم همه این موارد به تخصص تکنسین مرتبط مرتبط می باشد و خوب است که برای این کار از یک فرد با تجربه کمک بگیرید.

میزان دقت سونوگرافی

طبق تحقیقاتی که انجام گرفته نشان داده شد که:

 تعیین جنسیت بعد از هفته 14 ، 100% صحیح خواهد بود.

نتیجه سونوگرافی بین هفته 11 تا 14 تا 75٪ دقیق خواهد  بود.

در کمتر از 12 هفته بارداری، نتایج 54٪ دقیق بود.

روش سونوگرافی Ramzi

روش سونوگرافی Ramzi یک روش سونوگرافی است که ادعا می کند به راحتی می توان تشخیص داد که جنین شما دختر است یا پسر!

مثلا اگر جفت در سمت چپ باشد، به این معنی است که جنین شما دختر است و اگر در سمت راست باشد، به معنای این است که جنین شما پسر است. جالب است تا حدی این روش سنتی درست بوده ولی هنوز هیچ اثبات علمی در این مورد وجود نداشته است.

روش های خانگی

روش های خانگی همان روش های سنتی است که شاید مادرها و مادربزرگ های ما از آن برای تشخیص جنسیت استفاده می کردن که باز هم این روش ها هیچ اثبات علمی ندارد و خیلی معتبر نیست.

آزمایش ادرار

استفاده از بی بی چک و آزمایش ادرار در خانه هم یکی دیگر از روش هایی است که با استفاده از آن می توان به جسنیت پی برد که باز هم این روش خیلی معتبر نیست و بیشتر جنبه فان دارند. این روزها کیت هایی به بازار آمده که گران قیمت است و ادعا می کند که با استفاده از این کیت ها که مثل بی بی چک است، دختر بودن یا پسر بودن جنین شما مشخص میشود. هرگز گول این تبلیغات را نخورید چرا که هیچ اثبات علمی پشت این روش وجود ندارد.

واقعیت در مقابل خرافات

صد در صد با استفاده از روش های غیر علمی ممکن است دچار اشتباهات خیلی زیادی شوید. اگر از روشی غیر قابل اعتماد برای تعیین جنسیت جنین استفاده می کنید، سعی کنید خیلی به آن اتکا نکنید و خیلی این روش ها را جدی نگیرید. در ادامه چند واقعیت و حقیقتی که در مورد این روش های خانگی وجود دارد را با هم برسی خواهیم کرد:

تهوع صبحگاهی

یکی از معروف ترین چیزهایی که قدیمی ها در مورد تعیین جنسیت می گویند این است که اگر جنین شما دختر باشد، تهوع صبحگاهی بیشتری را خواهید داشت.  شاید جالب باشد که بدانید این نظریه تا کمی درست است. زنانی که دچار تهوع صبحگاهی می شوند، بیشتر نوزاد دختر به دنیا می آورند. ولی خوب هنوز این نظیره به اثبات علمی نرسیده است!

احساس مادر

برخی بر این باورند که احساسی که مادر نسبت خود دارد می تواند در دختر بودن یا پسر بودن جنین موثر باشد. طبق تحقیقاتی که انجام شد، تا 71% زنانی که خودشان پیش بینی می کنند نوزادشان دختر است یا پسر درست بوده! البته این مورد هم بیشتر جنبه فان دارد و خیلی نباید به نتیجه مطمئن بود!

ضربان قلب جنین

شاید شنیده باشید که اگر جنین شما پسر باشد، ضربان قلب سریعتری نسبت به دختر دارد! ولی این موضوع هم هیچ اثبات علمی ندارد! از نظر آماری تفاوت معناداری بین ضربان قلب جنین ماده و جنین مذکر وجود ندارد.

شکم شکل و اندازه

یک اصطلاح عامیانه رایج وجود دارد که اگر زنی شکمش بیشتر شبیه یک توپ بسکتبال باشد،  جنین پسر دارد و اگر شکمش پهن باشد جنینش دختر است. ولی این مورد هم اثبات علمی ندارد!

شکل و اندازه شکم شما در دوران بارداری بیشتر مربوط به ژنتیک و  وزن شما قبل از بارداری و تعداد بارداری هایی که داشتید دارد!

تست جوش شیرین

آزمایش جوش شیرین ظاهراً اسیدیته بودن ادرار شما را آزمایش می کند که خیلی ها بر این باورند این یک روش علمی برای تعیین جنسیت است. این “آزمایش” ادعا می کند که اگر ادرار خود را با جوش شیرین  مخلوط کنید و جوش شیرین حالت حبابی شد، جنین شما پسر است و اگر هیچ اتفاقی برای جوش شیرین نیفتد، جنین شما دختر است!  شاید این نظیره علمی باشد ولی در همه موارد مثبت نبوده. چرا که اسیدیته بودن ادرار شما به جنسیت نوزاد متولد نشده شما ارتباطی ندارد.

اسیدیته بودن ادرار شما می تواند تحت تأثیر عواملی مانند میزان آب بدن، رژیم غذایی و سطح فعالیت بدنی شما باشد.

باورهای قدیمی

در چین خیلی ها بر این باورند که سن مادر و ماه بارداری می تواند به شما بگوید که آیا جنین شما پسر است یا دختر! آنها بر این باورند که بارداری در یک ماه عجیب و غریب به شما  فرزند دختر خواهد داد. همچنین نظریه هایی وجود دارد که نشان می دهد جنسیت کودک در فصلی که در آن باردار شده اید می تواند تاثیرگذار باشد.

مطالعه ای که در سال 2003 بر روی حدود 14000 تولد انجام شد، مشخص شد که نوزادانی که در فصل پاییز متولد می شوند بیشتر پسر هستند، در حالی که نوزادانی که در بهار باردار می شوند بیشتر دختر هستند!

تست حلقه

بسیاری از افراد از حلقه های ازدواج خود برای تعیین جنسیت استفاده می کنند. برای این کار حلقه را بردارید و آن را به یک نخ آویزان کنید. سپس  نخ را بگیرید تا حلقه روی شکم شما آویزان شود. حلقه نباید شکم شما را لمس کند فقط بگذارید روی آن معلق شود.

اگر حلقه به صورت دایره ای حرکت کند، شما یک فرزند پسر دارید. اگر از این طرف به آن طرف حرکت کند، شما یک فرزند دختر خواهید داشت. گرچه  این روش سرگرم کننده و بی خطر است ولی هرگز نتیجه این تست را جدی نگیرید، چرا که هیچ اثبات علمی پشت این قضیه نیست!

تشخیص جنسیت جنین

وزن پدر

گفته می شود که اگر پدر در دوران بارداری شریک زندگی خود به میزان قابل توجهی وزن داشته باشد، کودک پسر خواهد بود. اگر وزنش بالا نرفت، فرزند آنها دختر خواهد بود.

گرچه هیچ مدرک پزشکی یا علمی در این مورد وجود ندارد ولی خوب یک فرضیه قدیمی است که می توان به جنبه ی فان نگاه کرد.

هوس های غذایی

گفته می شود که اگر در دوران بارداری تمایل به خوردن شیرینی و همه چیزهای لبنی دارید، یک دختر خواهید داشت. اگر اشتیاق به غذاهای شیرین، شور یا ادویه دار دارید، یک پسر خواهید داشت.

هوس غذایی در بارداری بسیار معمول است و یک مطالعه ای که انجام شده، مشخص شده که بین 50 تا 90 درصد زنان حداقل یک بار در هنگام بارداری میل به غذای خاصی را داشته اند. ولی با این حال هیچ مدرکی در رابطه با میل غذایی و جنسیت جنین وجود ندارد.

شواهد نشان داده است که زنانی که فرزند پسر را باردار هستند ممکن است به طور کلی کالری بیشتری مصرف کنند.!

نوسانات خلقی

ادعای رایج دیگر این است که تغییرات عمده خلقی نشان می دهد شما  یک دختر را باردار هستید و داشتن مشکلات در کنترل روحیه به معنای پسردار شدن شما  است.

اگر جنین دختر داشته باشید، سطح تستوسترون در شما بیشتر خواهد شد و اگر پسر داشته باشید سطح استروژن شما بالاتر خواهد بود.

در حالی که هورمون ها بر خلق و خو تأثیر می گذارند (در مردان و زنان) ، سطح هورمون ها در دوران بارداری لزوماً به جنسیت جنین شما هیج ارتباطی ندارد. وجود مایع آمنیوتیک می تواند غلظت بالاتری از هورمون های جنسی را در شما داشته باشد ولی هیچ ربطی به جنسیت جنین تان نخواهد داشت!

تغییرات خلقی در دوران بارداری بسیار معمول است ولی هیچ مدرک پزشکی وجود ندارد که این تئوری را تأیید کند که جنسیت جنین بر روحیه شما تأثیر بگذارد.

مو و پوست

گفته می شود که اگر دختر باردار هستید، شما پوستی چرب و موهایی کدر خواهید داشت. برخی می گویند مادر در صورت داشتن جنین دختر، “درخشش خاصی” را پیدا خواهد کرد و برخی دیگر بر این باورند که بارداری دختر می تواند پوستی پر از آکنه را با خود به همراه داشته باشد. ولی خوب باز هم هیچ اثبات علمی در این مورد وجود ندارد.

زرد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *