مهر خروج مشمولین

مهر خروج مشمولین خارج از کشور چیست؟

مهر خروج مشمولین، اخیرا مورد توجه ایرانیان ساکن خارج از کشور قرار گرفته است. با استفاده از این مهر کسانی که مشمول خدمت سربازی هستند می‌توانند به وطن سفر کنند. در این نوشته قصد داریم شما را با این سرویس و شرایط دریافت آن آشنا کنیم.

مهر خروج مشمولین

حقوق سربازی
سربازی

مهر خروج مشمولین به مهری است که در صفحات آخر گذرنامه شما می‌زنند. با استفاده از این مهر، مشمولان خدمت سربازی می‌توانند سه ماه در سال و در مجموع دو بار به ایران سفر کنند. در حال حاضر سفارت‌های ایران در کشورهای مختلف این مهر را تا آخر سال ۱۴۰۰ می‌زنند. این خدمت شامل تمام ایرانی‌هایی می‌شود که در خارج از کشور هستند و باید به سربازی بروند. تمامی مردان ایرانی که ۱۸ سال تمام دارند، وظیفه دارند به خدمت سربازی بروند.

شرایط دریافت مهر خروج

پاسپورت ایرانی
پاسپورت ایرانی

طبق اعلام سازمان نظام وظیفه عمومی، کلیه مشمولین ایرانی که حداقل ۳ سال در خارج از کشور زندگی کرده اند، شامل این قانون می‌شوند. با این قانون حداکثر ۲ بار در سال می‌توان به ایران سفر کرد. مجموع سفر شما به ایران نباید بیشتر از ۳ ماه باشد. کسانی که از طریق تحصیلی و به عنوان دانشجو کشور را ترک کرده اند و سرباز هستند هم شامل این اعلامیه می‌شوند. البته به شرطی که آنها هم حداقل سه سال در کشور خارجی زندگی کرده باشند. بعد از ضبط وثیقه و تایید وزارت امور خارجه، در سفارت‌های ایران برای این افراد هم مهر زده می‌شود.

مدارک لازم برای مهر خروج مشمولین

مشمولین ایرانی در صورتی که شرایط بالا را دارند، باید با مدارک زیر به سفارت ایران در کشور محل زندگی خود مراجعه کنند:

  1. اصل پاسپورت یا گذرنامه
  2. تکمیل فرم مخصوص صدور مجوز خروج مشمولان خارج از کشور
  3. یک قطعه عکس بیومتریک تمام رخ
  4. کد رهگیری دریافتی در سامانه میخک
  5. پرداخت هزینه‌ها در سفارت

نکات مهم

قبل از اقدام برای مهر خروج مشمولین باید چند نکته مهم را بدانید. در صورتی که به صورت تحصیلی وارد یک کشور خارجی شده اید، بعد از تحصیل باید گذرنامه خود را تغییر دهید. در صورتی می‌توان از مهر خروج استفاده کرد که کشور محل اقامت شما در پاسپورت، ایران قید نشده باشد. برای این کار باید مبلغی جدا برای تغییر گذرنامه پرداخت کنید. کسانی که متولد ۱۳۵۴ به قبل هستند، از خدمت سربازی معاف هستند و می‌توانند کارت پایان خدمت دریافت کنند. همچنین افرادی که بالای ۵۰ سال سن دارند، نیازی به کارت پایان خدمت هم ندارند.

سوالات متداول مهر خروج مشمولین

آیا می‌توان با مهر خروج مشمولین به ایران سفر کرد؟

بله، بعد از دریافت مهر از سفارت ایران می‌توانید سالی سه ماه در کشور باشید.

مهر خروج مشمولین تا کی معتبر است؟

در حال حاضر تا آخر سال ۱۴۰۰، مهر اعتبار دارد.

آیا می‌توان با گذرنامه قدیمی مهر خروج دریافت کرد؟

خیر. مشمولین خارج از کشور ابتدا باید گذرنامه خود را با آدرس خارجی عوض کنند.

هزینه مهر خروج مشمولین چقدر است؟

هزینه دریافت مهر خروج حداقل ۳۰ یورو است اما تغییر گذرنامه و آدرس می‌تواند تا ۱۲۰ یوروی دیگر هزینه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.