ماسک؛ روزهای کرونایی و جلوگیری از جوش زدن (ماسکنه)

ماسک؛ روزهای کرونایی و جلوگیری از جوش زدن (ماسکنه)

این روزها که همه در کل دنیا با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند، زدن ماسک تبدیل به یکی از عادت‌های ما شده است و باید از آن استفاده کنیم. ولی خوب متاستفانه همین ماسک زدن موجب شده است که ناحیه‌ی زیرین ماسک دچار جوش‌های خیلی زیادی شوند. امروز در این مقاله از زردنیوز ما تصمیم گرفتیم تا در مورد روزهای کرونایی و راه های جلوگیری از جوش در زیر ماسک یا همان ماسکنه برای شما بگوییم.

پس در ادامه این مقاله از زردنیوز با ما همراه باشید تا در مورد این موضوع بیشتر بدانید.

ماسکنه چیست؟

شاید از شنیدن این کلمه تعجب کنید و با خود فکر کنید که ماسکنه چیست! خیلی واضح است.، واژه‌ی ماسکنه مخفف ماسک و آکنه است ( ماسک + آکنه ). این یک واژه‌ی جدید است که با به‌وجود آمدن و گسترش ویروس کرونا هم در کل دنیا رونق پیدا کرده است.

وقتی که در طولانی مدت ما از ماسک استفاده می‌کنیم، ممکن است احساس کنید که پوست شما به طور ناگهانی و بخصوص در اطراف دهان، چانه، بینی و گونه‌ها کلی جوش‌های ریز و زیرپوستی به‌وجود آمده است. به‌نظر شما چرا این اتفاق می‌افتد؟

کاملا مشخص است! تنها دلیلی که موجب ایجاد این مشکل می‌شود پوشیدن ماسک در دراز مدت است. دلیلش هم به این خاطر است که ناحیه‌ی زیرین ماسک، عرق می‌کند. همین امر موجب می‌شود که همان ناحیه کثیف شود و رطوبت حاصل از آن موجب ایجاد جوش و آکنه شود. بعد پوست شما را تحت تاثیر خود قرار دهد و موجب به‌وجود آمدن و رشد باکتری‌ها و در نهایت باعث به‌وجود آمدن جوش در صورت شود!

این بدان معناست که اگر پوستی چرب یا مستعد آکنه داشته باشید، ممکن است بیش از حد معمول، خصوصاً پس از مدت طولانی ماسک زدن  مشاهده کنید. شاید جالب باشید حتی اگر پوستی چرب و مستعد جوش هم تا همین چند وقت پیش نداشتید، با وجود استفاده مداوم از این ماسک‌ها می‌توانید شاهد به وجود آمدن کلی جوش روی صورت خود باشید و شاهد تغییرات اساسی را صورت خود باشید!

اینها همه عواملی است که موجب بروز ماسکنه در صورت ما می‌شوند! ولی اگر نکاتی که در ادامه به شما خواهیم گفت را مد نظر داشته باشید. تا حد زیادی از بروز ماسکنه در صورت خود جلوگیری خواهید کرد. پوست شما خیلی دچار آسیب نخواهد شد.

روزهای کرونایی و جلوگیری از جوش زدن (ماسکنه)
روزهای کرونایی و جلوگیری از جوش زدن (ماسکنه)

پاک کردن آرایش

خیلی‌ها بر این باورند که وقتی ماسک می‌زنند نیازی به آرایش کردن ندارند. ولی پیشنهاد ما به شما این است که از آرایش کردن نترسید. اگر خیلی بیرون از خانه هستید و مجبورید که از ماسک استفاده کنید، می‌توانید در حد نرمال آرایش داشته باشید. ولی خوب اگر دوست دارید آرایش کنید هرگز فراموش نکنید که آرایش خود را به خوبی پاک کنید.

خوب است که بعد از مدت طولانی ماسک زدن و داشتن آرایش تمامی منافذهای پوست را پاک کنید. برای این کار هم پیشنهاد ما به شما استفاده از ژل شستشوی مناسب پوست‌تتان است. علاوه بر استفاده از ژل شستشوی مناسب استفاده از یک اسکراب پوست که باز هم مناسب پوست شماست بسیار توصیه می‌شود. چرا که استفاده از اسگراب پوست موجب می‌شود که منافذ باز پوست به‌خوبی تمیز شود. احساس شادابی و طراوت بیشتری داشته باشید.

استفاده از یک مرطوب‌کنند و پرایمر مناسب

اگر پوستی چرب و مستعد آکنه دارید، باز هم پوست‌تان نیار به استفاده از مرطوب‌کننده دارد! البته به‌شرطی که ار کرم مناسب پوست خود استفاده کنید. اگر هم بعد از استفاده از مرطوب‌کننده احساس چربی و یا سنگینی در پوست می‌کنید، سعی کنید که با استفاده از یک تونر مناسب استفاده کنید.

استفاده از یک پرایمر مناسب هم برای مراقبت از پوست در زیر ماسک بسیار مهم است. استفاده از پرایمر کمک می‌کند که پوست حالت سنگین و چرب به خود نگیرد و از ایجاد جوش و لک و آکنه جلوگیری خواهد کرد و تا حدی منافذ باز پوست خود را بسته خواهید نگه داشت و ظاهری زیباتر خواهید داشت.

عدم داشتن استرس در مورد جوش‌ها و لک‌ها

درست است که به‌وجود آمدن جوش صورت خیلی آزاردهنده و در برخی موارد استرس‌آور است. ولی به یاد داشته باشید که باید آرامش خود را حفظ کنید و خونسرد باشید.  چرا که هر چه بیشتر در مورد این جوش‌ها استرس داشته باشید، کار را برای خود سخت‌تر خواهید کرد. همین امر موجب به‌وجود آمدن جوش‌های بیشتر در صورت شما خواهد شد.

در عوض با روزی 15 دقیقه وقت گذاشتن، می‌توانید از یک ماسک ورقه‌ای خنک‌کننده، هم صورت خود را سم‌زدایی کنید و هم پوست خود را تسکین دهید.

روزهای کرونایی و جلوگیری از جوش زدن (ماسکنه)
روزهای کرونایی و جلوگیری از جوش زدن (ماسکنه)

استفاده از ماسک صورت برای تسکین پوست

خوب در خط بالا در مورد اهمیت استفاده از ماسک صورت برای تسکین و آرامش پوست گفتیم. ولی خوب بسیار مهم است که نکات کلیدی و مهم را در مورد استفاده از این محصولات بدانید.

در ادامه چند نکته‌ی خیلی مهم در مورد استفاده از ماسک صورت را به شما خواهیم گفت:

تمیز کردن پوست هرشب و هر روز

این تیتر کاملا مشخص است که تمیز کردن پوست صورت هر روز و هر شب باید یکی از روتین‌های روزانه شما باشد. تمیز کردن پوست به صورت منظم به صورت روزانه به شما کمک می‌کند که از ایجاد باکتری و لکه‌های پوستی جلوگیری کند.

به‌خاطر داشته باشید که اگر پوستی نرمال یا حساس دارید، باید در این مورد اعتدال را حفظ کنید و خیلی بیش از حد روی این کار تمرکز نکنید. چرا که این کار موجب تحریک بیشتر و خشکی پوست می‌شود. شستشوی صورت با محصول مناسب هر نوع پوستی بسیار مهم است.

هفته‌ای دوبار پاکسازی کردن پوست

بسیار مهم است که حداقل هفته‌ای دوبار پوست خود را پاکسازی کنید. چرا که این کار موجب می‌شود که آلودگی‌ها و باکتری‌ها به صورت موثری از پوست شما خارج شود و از همه مهمتر اینکه بهترین و سریع‌ترین راه حل برای پوست‌های خسته و کدر و پرجوش خواهد بود.

خوب است که برای این کار با استفاده از یک فیس براش خوب و با کیفیت و یک ژل شستشوی مناسب استفاده کنید تا به صورت کاملا موثری پوست خود را تازه و شاداب کنید.

نوشیدن آب به مقدار کافی

آیا می‌دانستید که تنها مراقبت از پوست تنها به استفاده از کرم و محصولات بهداشتی و آرایشی مخصوص خلاصه نمی‌شود و مهم است که از داخل نیز به سلامت خود بپردازید. خوب است که برای داشتن پوستی سالم و شاداب حداقل روزانه 8 لیوان آب بنوشید. با این کار به اندازه کافی رطوبت پوست خود را حفظ کنید.

با انجام این کار هم پوستی سالم و شفاف خواهید داشت و هم اینکه به راحتی می‌توانید به سلامت بدن خود نیز کمک کنید.

سه قانون طلایی محافظت از پوست در برابر ماسکنه

درست است که استفاده از ماسک یکی از الزامات در این روزهای کرونایی است، ولی خوب بسیار مهم است که از پوست خود زیر ماسک محافظت کنید. این سه قانون طلایی را حتما در نظر بگیرید:

روزهای کرونایی و جلوگیری از جوش زدن (ماسکنه)
روزهای کرونایی و جلوگیری از جوش زدن (ماسکنه)

فراموش نکنید که ماسک تمیز بزنید!

 هیچ فرقی نمی‌کند که از ماسک یکبار مصرف استفاده کنید و یا ماسک‌های پارچه‌ای قابل شستشو. بسیار مهم است که بعد از هر بار استفاده یا آن را عوض کنید و یا آن بشوئید. با این کار می‌توانید هم از تجمع باکتری‌ها در پوست خود خودداری می‌کنید و هم سلامت خود را با این کار تضمین خواهد کرد.

از دست زدن به صورت خودداری کنید!

بسیار مهم است که در این روزها به هیچ عنوان وقتی که خارج از منزل هستید، به صورت و دهان خود دست نزنید. چرا که با این کار به سرعت می‌توانید باکتری‌ها را در سطح پوست خود منتقل کنید. به‌خاطر داشته باشید که حتما دست خود را ضد عفونی کنید و هرگز به صورت و دهان و چشم خود دست نزنید.

تمیز کردن و مرطوب نگه داشتن پوست!

پوستی شفاف و سالم و عاری از لک و جوش با داشتن یک روتین روزانه آغاز می‌شود. تنها با انجام این کار است که شما می‌توانید پوستی سالم داشته باشید. همان‌طور که در بالا هم گفته شد، خوب است که هفته‌ای دوبار پوست خود را پاکسازی کنید و به‌دنبال یک مرطوب‌کننده مناسب پوست خود باشید.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *