رنگ مو؛ بهترین روش برای انتخاب مناسب‌ ترین گزینه

رنگ مو؛ بهترین روش برای انتخاب مناسب‌ ترین گزینه

این روزها رنگ کردن موها یکی از الزامات به‌شمار می‌آید و طرافدارن خاص خودش را دارد. ولی خوب انتخاب رنگ مو و آن موردی که مناسب‌ترین و بهترین انتخاب شماست یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید به آن توجه کرد.

امروز در این مقاله از زردنیوز ما تصمیم گرفتیم که در مورد رنگ مو و طرز رنگ کردن موها در خانه و … برای شما بنویسیم. پس در ادامه با ما همراه باشید تا نکات ارزشمندی را در این مورد به شما بگوییم.

 رنگ مو چیست؟

از آنجایی که با مرور زمان مو رنگش را از دست می‌دهد و به سفیدی گرایش پیدا می‌کند برای پوشاندن موها سفید از رنگ مو استفاده می‌شود. از طرفی هم افرادی هستند که دوست دارند رنگ موهایی متفاوت داشته باشند و باز هم با استفاده از رنگ مو، رنگ موهای خود را با رنگ مو عوض می‌کنند که آن هم خود مستلزم نکاتی است و ممکن است به دکلره کردن نیاز داشته باشد.

این روزها هم رنگ کردن مو با خودش با دشواری‌های زیادی روبروست و انتخاب مناسب‌ترین و شماره‌ای که باید از آن استفاده کنید بسیار مشکل است. چرا که رنگ موها در برندها و شماره‌های مختلفی در بازار موجود است و انتخاب را برای ما سخت تر کرد. الیته باید اضافه کنیم که همه‌ی رنگ مو‌های موجود در بازار بر اساس اصول خاصی طبقه بندی شده‌اند. اگر شما این اصول و شماره‌ها و پایه‌ها را بشناسید انتخاب راحت‌تری خواهید داشت.

چرخه رنگ

رنگ مو
رنگ مو

یکی از مهمترین نکاتی که در مورد رنگ کردن مو باید بدانید، تعیین رنگ‌دانه زیری موهای شماست. شما وقتی یک رنگ را برای موهای خود انتخاب می‌کنید، شاید به خاطر رنگ‌دانه‌های زیری موهای شما به همان رنگی که دلخواه‌تان است، نرسید.

برای این منظور شما باید اطلاعات کاملی در مورد شناخت رنگ مو و رنگ‌دانه‌ها و پایه و …. داشته باشید که در ادامه به شما توضیح خواهیم داد:

شناخت رنگ ‌مو

اگر شما چرخه‌ی رنگ‌های مو را دیده باشید، می‌بینید که یک رنگ مخاف برای هر رنگی وجود دارد.

مثلا اگر رنگی که انتخاب می‌کنید، تناژ نارنجی داشت، برای خنثی کردنش از تن نارنجی استفاده‌کنیم که در آن تن آبی وجود داشته باشد مثل مشکی یا خاکستری

فرمولش به این صورت است:

رنگ زیرین + رنگ مصنوعی = رنگ نهایی

رنگ مو
رنگ مو

ازبین بردن قرمزی مو

یه وقت‌هایی بعد از رنگ کردن مو ممکن است با هاله‌های قرمزی که در رنگ به وجود بیاید که آن را دوست نداشته باشید، هر وقت به هنگام رنگ کردن مو با این مشکل مواجه شدید، باید موها را رنگ‌ساژ کنید.

رنگ‌ساژ یعنی رنگ ضعیفی که با آب رقیق شده را یک پایه رنگ نرمال(بین 5 تا 7) یا دودی یا زیتونی انتخاب کنیم و  بعد آن را با آب و اکسیدان مخلوط کنیم تا رنگ حالت ماست رقیق  پیدا کند. بعد باید آن را روی موها بزنیم و حدود 10 تا 20 دقیقه صبر کنیم و موها را بشوریم.

گرفتن سفیدی مو

اگر شما موهای سرتان  خیلی سفید است، باید مقداری اكسيدان را آماده کرده و به مدت تقريبا 10 دقيقه صبر کنید تا موها تحریك شود تا رنگ را بهتر به خود کند. ولی اگر مقدار سفیدی موهای شما  کم  است نيازي به استفاده از این کار نیست. بهترين رنگ برای این دسته از افراد مخلوط 2 رنگ شماره 4 و 5 از گروه N  يا مخلوط 3 و 4 از گروه M است كه هر دوي اين رنگ‌ها بهتر است با اكسيدان 9درصد مخلوط شود.

پایه‌های رنگ مو

در صورت کلی رنگ‌ها در 10 پایه مختلف هستند. به پایه‌ی رنگ، عمق رنگ هم گفته می‌شود. تن هم سایه‌ای است که روی مو می‌افتد که در واقع همان روشنی و تیرگی رنگی است که استفاه می کنید.

رنگ مو
پایه‌های رنگ مو

راهنمای شناخت رنگ مو

1- مشکی= تیره‌ترین رنگ

2- قهوه‌ای تیره

3- قهوه‌ای متوسط

4- قهوه‌ای روشن

5- قهوه‌ای خیلی روشن

6- بلوند تیره

7- بلوند متوسط

8- بلوند روشن

9- بلوند خیلی روشن

10- بلوند خیلی خیلی روشن یا پلاتینه

N6 و A6 هر دو یک پایه هستند، ولی تن N6 بلوند تیره و تن A6 بلوند تیره خاکستری است. به‌خاطر داشته باشید که عددهایی که در کنار رنگ نوشته شده، روش خواندنش به این صورت است: اسم شماره رنگ؛ سمت راست ممیزاست و درجه یا همان پایه رنگ؛ سمت چپ ممیز.

انتخاب رنگ از روی شماره

کدهای روی بسته‌های رنگ مو وجود دارد به ما این امکان را می دهد که رنگ مورد علاقه خودمان را به درستی انتخاب کنیم. بر اساس کدهای نوشته شده روی تیوپ یا جعبه رنگ شما می‌توانید به این نتیجه برسید که رنگ مو چقدر تیره یا روشن است و یا اینکه کلا چه انعکاسی دارد.

 این کدهای رنگ بین المللی است و تقریبا در تمام رنگ موها، به همین صورت است. به طور کلی شما هر رنگ مویی را که انتخاب کنید، یک شماره دو قسمتی دارد که به وسیله یکی از علائم ( ، – . – / ) از هم جدا می‌شوند که  براساس آن به ۲ ویژگی رنگ مو می‌توان پی برد:

رنگ مو
انتخاب رنگ از روی شماره

عدد اول ( شماره رنگ)

عدد اول از شماره ۱ تا ۱۰ است. مثلا ۱ تیره‌ترین رنگ ( مشکی) است و هر چه‌قدر عدد بالاتر برود، رنگ روشن‌تر می‌شود.

مثلا عدد ۱۰ روشن‌ترین رنگ بلوند موجود در کاتالوگ است و ممکن است در بعضی از کاتالوگ‌ها شماره‌های ۱۱ و ۱۲ هم دیده شود که برای رنگ های خیلی روشن استفاده می‌شود.

عدد دوم ( انعکاس)

انعکاس رنگ مو از شماره ۰ تا ۹ است. هر رنگ مو می‌تواند دارای یک یا دو انعکاس باشد یا اصلا انعکاس نداشته باشد.

برای مثال رنگ ۷٫۱ بلوند متوسط با انعکاس خاکستری است ولی رنگ ۷٫۱۳ بلوند متوسط با انعکاس خاکستری است که ته رنگ طلایی دارد. اگر رنگ مو دو انعکاس داشته باشد، انعکاس اول تاثیر بیشتری روی رنگ مو خواهد داشت.

معنای عدد دوم شماره رنگ مو

سرد یا گرمرنگ واقعیانعکاسعدد دوم رنگ
سردآبیآبی خاکستری1
سردبنفشبنفش خاکستری2
گرمزردطلایی3
گرمنارنجیمسی4
طبیعیبنفش قرمزماهگونی۵
گرمقرمزقرمز6
سردسبزخاکی7
سردخاکستری مرواریدی8
سردخاکستری روشن9
سردx0
متناسب با انعکاس اولx0

این کدگذاری‌ها در رنگ موهای مختلف، ممکن است با یکدیگر فرق داشته باشد. ولی معمولا یا بر اساس اعداد که در بالا نشان داده شد، یا بر اساس حروف پایین کدگذاری می‌شوند.

صفر ( 0 )

عدد صفر با توجه به مکانی که قرار می‌گیرد انعکاس رنگ مو را بسیار کم یا بسیار زیاد می‌کند. مثلا اگر به عنوان انعکاس اول  باشد  به این معنی است که میزان انعکاس دوم بسیار کم است و اگر به عنوان انعکاس دوم باشد، انعکاس اول را چند برابر می‌کند.

برای مثال شماره رنگ ۵٫۰۶ قهوه ای روشن است که انعکاس قرمز خیلی کمی دارد. ولی ۵٫۶۰ قهوه ای روشن است که انعکاس قرمز خیلی زیادی دارد و قرمزی آن از ۴٫۶ بسیار بیشتر است.

نکته دیگر این که اگر عدد انعکاس تکرار شود، میزان انعکاس را دو برابر می کند. برای مثال ۴٫۶۶ رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای خواهد شد.

علامت اختصارینام لاتیننام فارسی
NNATURALطبیعی
AASHخاکستری
CCINDERYدودی
GGOLDطلایی
MMATTزیتونی
BBEIGEبژ- قهوه ای مایل به زرد و خاکستری
RREDقرمز – بلوطی
RFRED FIREقرمز آتشین
VVIOLETبنفش یا شرابی
WWARMگرم برزیلی یا موکا
KCOPPERمسی
BLBLOND LIGHTبلوند روشن ویژه
RLRED LIGHTقرمز روشن – مسی طلایی
REREDمسی بنفش یا ماهگونی
NFNATURAL FULLفوق طبیعی
RFE قرمز آتشین خالص- قرمز مسی
S ماسه ای
PL روشن با تن آفتابی
PS روشن با تن ماسه ای
PG روشن با تن طلایی
PB روشن رو به بژ

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که رنگ‌هایی که روی کاتالوگ‌ها وجود دارد، همه روی موهای دکلره شده امتحان شده، حتی مشکی پر کلاغی!

 در نتیجه موی یک فرد آسیایی با پایه ی رنگ تیره هرگز رنگ انتخابی بر روی موهایش دقیقا همان انعکاس را ایجاد کند. موهای اروپایی ها به علت اینکه پایه ی روشن دارند تقریبا از پایه ی پنج به بالا رنگ مو همان انعکاس را ایجاد می کند. برای نزدیک تر شدن رنگ مو به رنگ موی انتخابی باید موها را در چند مرحله دکلره و رنگ نمود.

اکسیدان مناسب برای پایه رنگ‌های مختلف

  • برای پایه ی مو از ۱ تا ۴ از اکسیدان ۶% یا همان اکسیدان شماره ی ۱ استفاده کنید.
  • برای پایه ی مو از ۵ تا ۱۰ اکسیدان  ۹% یا اکسیدان شماره ی ۲ استفاده کنید.
  • اکسیدان شماره ی ۳ یا ۱۲% مخصوص دکلره است.

آموزش رنگ کردن مو در خانه

در این ویدئو ما به شما آموزش می‌دهیم که چطور موهای خود را در خانه با کمترین امکانات رنگ کنید. که امیدوارم دوست داشته باشید.

امیدوارم که نکاتی که در این مقاله به شما آموزش داده شد، توانسته باشد که اندوخته‌های شما را بیشتر کند و اطلاعات ارزشمندی را به شما بدهد.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.