ناخن های زیبا؛ نکات مهم جهت زیبایی هر چه بیشتر

ناخن های زیبا؛ نکات مهم جهت زیبایی هر چه بیشتر

داشتن ناخن‌ های زیبا و مرتب یکی از ویژگی‌های یک خانم زیبا و متشخص است. جالب اینجاست که من جایی خوانده بودم که ناخن‌های زیبا و مرتب داشتن برای یک دختر مثل داشتن یک شمشیر برای یک سامورائی ارزش دارد!

 امروز در این مقاله از زردنیوز ما تصمیم گرفتیم که در مورد داشتن ناخن‌های زیبا و سالم صحبت کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

چگونه ناخن‌هایی زیبا و سالم داشته باشیم؟

همان‌طور که در بالا اشاره شد، یکی از چیزهایی که باعث می‌شود به شما قدرت و اعتماد به‌نفس بیشتری بدهد داشتن ناخن‌های زیبا و سالم است و با استفاده از لاک‌های مورد علاقه خود زیبایی دو چندان به دستان خود بدهید.

مراقبت‌هایی که شما باید برای ناخن‌های خود داشته باشید کار سختی نیست و با در نظر گرفتن چند نکته و استفاده از محصولات مرتبط می‌توانید تا حد زیادی دستان و ناخن‌های زیباتری داشته باشید.

در ادامه چند تکنیک که به شما کمک می‌کند ناخن‌های زیباتری داشته باشید را به شما معرفی می‌کنیم:

ناخن های زیبا
ناخن های زیبا

تمیز نگه‌داشتن ناخن‌ها

خوب است که همان‌طور که به پاکیزگی و تمیز نگه داشتن پوست صورت خود اهمیت می‌دهید هر روز هم به تمیز نگه داشتن و مراقبت نیاز دارد. شما باید هرروز مدت زمانی را برای تمیز نگه داشتن زیر ناخن‌ها و مرتب کردن آنها را درنظر بگیرید و همیشه ابزار خاص برای این‌کار را داشته باشید.

استفاده از تاپ‌کت ( Top Coat )

خیلی‌ها استفاده از تاپ‌کت را هنگام لاک زدن فراموش می‌کنند و از اهمیت بالای آن غافل می‌شوند. استفاده از تاپ‌کت علاوه بر دادن زیبا و جلای خیلی قشنگ به ناخن‌ها کمک می‌کند تا از استحکام بیشتری ناخن‌ها بهره مند شود. پس هرگز در خرید یک تاپ‌کت باکیفیت و مرغوب تردید نکنید و یک محصول خوب و مرغوب را برای ناخن‌های خود انتخاب کنید.

سوهان کشیدن

شما باید روش درست سوهان کشیدن ناخن‌هایتان را به‌خوبی یاد بگیرید سعی کنید که از بک جهت این کار را انجام دهید تا ناخن‌هایی زیباتر داشته باشید. برای این‌کار باید به آرامی و به جهت درست این کار را انجام دهید.

استفاده از روغن‌ها و محول‌های تقویتی

کوتیکول یکی از عناصر موجود روی ناخن‌هاست که در صورت خشک شدنش می‌تواند به‌راحنتی زیبایی ناخن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد و حالت زیبایی آن را از دست بدهد. خوب است که همیشه از روغن‌های طبیعی مثل روغن جوجوبا یا روغن چیا ناخن و کوتیکول ناخن‌ها را ماساژ دهید. این روغن‌ها و محول‌های تقویتی می‌تواند توسط پوست اطراف ناخن جذب شده و کمک کند تا ناخن های سالم تر و زیباتری داشته باشید.

( کوتیکول مانع از نفود میکروب ها به پوست و پایه ی ناخن می شود. بنابراین لازم است که از کندن و جدا کردن این بخش به ظاهر اضافی بپرهیزید )

جویدن ناخن‌ها

جویدن ناخن ها و از بین بردن کوتیکول ناخن می‌تواند ظاهر زیبای ناخن‌ها و زیبایی خود را به سادگی تحت تاثیر قرار دهد. شما با نجویدن و همیشه مرطوب نگه داشتنشان می‌توانید ناخن‌های زیبا و جذابی داشته باشید.

مراقبت درست و اصولی

خیلی راحت پوست نازکی که روی ناخن وجود دارد می‌تواند در معرض عفونت قرار بگیرد. پس باید تا جایی که می‌توانید از آن به‌خوبی مراقبت کنید. با استفاده از ابزارهای درست و تمیز باید به‌خوبی از آنها مراقبت و نگهداری کنید.

لاک‌پاکن مناسب

اگر شما از لاک‌پاکن‌های مناسب و استاندارد استفاده کنید، ناخن‌های سالم‌تر و بهتری خواهید داشت. بسیاری از آستون‌های موجود در بازار باعث از بین بردن لایه نازک سطح ناخن می‌شود و به مرور سطح ناخن ضغیف و شکننده می‌شود و باید تا جایی که ‌می‌توانید از لاک‌پاکنی استفاده کنید که بدون آستون باشد.

 استفاده از دست‌کش برای شستن ظرف و…

استفاده از دست‌کش در حین انجام کارهای مختلف از اهمیت خیلی بالایی برخوردار است. این کار کمک می کند تا به خوبی از ناخن‌ها و پوست دست شما محافظت می‌کند. برای محافظت بیشتر شما باید ناخن‌های خود را مرطوب کنید و بعد دست‌کش را بپوشید.

حالا که از اهمیت بالای مراقبت از ناخن‌ها دانستید، در ادامه ما نکات خیلی جالبی را در مورد ناخن‌ها به شما خواهیم گفت.

همه چیز در مورد داشتن ناخن های زیبا

ناخن های زیبا
ناخن های زیبا

رشد 3.5 میلی‌متری ناخن‌ها در هر ماه

آیا می‌دانستید که ناخن‌های دست در هر ماه 3.5 میلی متر رشد می‌کند؟ 

این عدد بر حسب عوامل زیادی می‌تواند متفاوت باشد. مثلا در عده‌ای به دلیل عوامل ژنتیکی  ممکن است ناخن‌ها سریع‌تر رشد کند و یا برعکس!

در بعضی افراد هم به دلیل وجود برخی بیماری‌ها مانند دیابت، اختلال هورمونی، استرس، کمبود آهن یا مصرف برخی داروها ممکن است رشد ناخن کندتر باشد و اینکه هر چه سن بالاتر برود، رشد ناخن‌ها هم کندتر خواهد شد.

چپ دست بودن یا راست دست بودن

آیا می‌دانستید که چپ دست بودن یا راست دست بودن در رشد ناخن‌های شما تاثیر گذار است؟

چپ دست یا راست دست بودن در رشد ناخن‌ها بسیار تاثیر است. ناخن‌های دستی که با آن می‌نویسید زودتر رشد می‌کنند و دلیلش هم این است که گردش خون در دستی که با آن می‌نویسید بیشتر است.

رشد کندتر ناخن‌های پا

آیا می‌دانستید که سرعت رشد ناخن‌های پا دو برابر کمتر از ناخن‌های دست است؟

ناخن‌های پا معمولا رشد کمتری نسبت به ناخن‌های دست دارد. به‌طور متوسط  ناخن‌های پا به‌طور طبیعی دو برابر کمتر از ناخن‌های دست بلند می‌شود. ناخن‌های پا 1.6 میلی‌متر و ناخن‌های دست 3.5 میلی‌متر در ماه بلند می‌شود.

لکه‌های سفید موجود در ناخن

آیا می‌دانستید لکه‌های سفید در ناخن نشان‌دهنده‌ی چیست؟

خیلی‌ها فکر می‌کنند که لکه‌های سفید رنگ روی ناخن نشان‌دهنده‌ی کمبود کلسیم در بدن است، ولی اصلا این‌گونه نیست و این یک باور غلط است!

این لکه‌های سفید نشان دهنده‌ی اتصال و چسبندگی ناخن به گوشت ضعیف است.  این مسئله می‌تواند ناشی از ضربه خوردن به ماتریس ناخن باشد.

قارچ‌های ناخن

آیا می‌دانستید که افرادی که ناخن‌های خود را می‌جوند ناخن‌های سفیدی دارند و بیشتر مستعد قارچ هستند؟

ناخن‌هایی که کلا سفید است نشان‌دهنده‌ی وجود قارچ در آن است. خوب است که در صورت دیدن این مشکل حتما به پزشک مراجعه کنید

ناخن های زیبا
ناخن های زیبا

بیماری و ناخن‌ها

آیا می‌دانستید که ناخن‌ها می‌تواند بیماری‌های شما را فاش کنند؟

یکی از اولین جاهایی که در هنگام معاینه پزشک می‌بینید ناخن‌هاست، چرا که ناخن‌ها می‌توانند اولین علائم وجود بیماری را در بدن را نشان دهد. مثلا:

ناخن‌های منحنی و قوزدار

شکل ناخن‌های  منحنی و قوزدار احتمال وجود بیماری‌های ریوی، کبدی و حتی سرطان را نشان می‌دهد. البته ناخن برخی افراد به طور ژنتیکی به این شکل است ولی بهتر است هر گونه تغییری در شکل ناخن‌ها را جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید تا خیالتان راحت شود.

ناخن‌های سرد و رنگ پریده

ضعف عروق در ناحیه نوک انگشت‌ها و سرد و رنگ پریده شدنش می‌تواند نشان از آرتریوپاتی، نارسایی قلبی یا مشکلات ریوی باشد.

مقاومت ناخن‌ها

 ناخن‌های ضعیف، نرم یا شکننده می‌تواند نشان دهنده کمبود مواد مغذی بدن به‌ویژه آهن است.

رنگ ناخن‌ها

ناخن‌های سفید امکان وجود بیماری‌های گوارشی، ریوی یا لنفوم (نوعی سرطان خون) را نشان می‌دهد. ناخن‌های قهوه‌ای خبر از بیماری‌های هورمونی را می‌دهد و لکه‌های کوچک قرمز رنگ احتمال وجود بیماری‌های خود ایمنی را دارد و قرمزی اطراف ناخن‌ها می‌تواند نشان از درماتومیوزیت باشد.

رشد ناخن در تابستان

آیا می‌دانستید که ناخن‌ها در فصل تابستان بیشتر رشد می‌کنند؟

فصل‌های مختلف و در واقع میزان نور خورشید نقش مهمی در رشد ناخن‌ها دارد. مثلا ناخن‌ها هم دقیقا مثل مو در فصل گرما و با تابش نور خورشید بهتر رشد می‌کند. دلیلش هم این است که گرما باعث تحریک جریان خون و همچنین ساخت کراتین بیشتر می شود که ناخن‎ها را تولید می‌کند.

نو شدن ناخن‌های که می‌افتد

آیا می‌دانستید که  شش ماه طول می‌کشد تا ناخن افتاده دست از اول رشد کند؟

شوک‌ها و ضربه‌های واردشده به ناخن ها باعث تخریب و افتادن آنها می‌شود. اما جای نگرانی نیست، چون این ناخن‌ها دوباره رشد می‌کنند. روند احیا یعنی زمانی که لازم است ماتریس به بستر ناخن متصل شود، بین 5 تا 6 ماه طول می‌کشد. این مدت زمان برای ناخن‌های پا بیشتر است و بین 9 تا 12 ماه به طول می‌انجامد.

رشد ناخن‌ها در آقایان

آیا می‌دانستید که ناخن‌های آقایان سریع تر از خانم‌ها  رشد می‌کند؟

ناخن‌های آقایان رشد سریع‌تری نسبت به خانم‌ها دارد ولی یک استثنا وجود دارد و آن این است که در دوران بارداری ناخن‌های خانم‌ها به دلیل افزایش هورمون استروژن رشد سریع‌تری در ناخن‌ها خواهند دید.

استفاده از لاک

آیا می‌دانستید هر چه بیشتر از لاک استفاده کنید، باعث خفگی ناخن‌ها می‌شود؟

 لاک‌ناخن و پاک‌کننده‌های آن باعث آسیب به ناخن‌ها و تخریب آنها می‌شود. ناخن‌هایی که مدام مانیکور می‌شود و خیلی از لاک استفاده می‌شود معمولا ضعیف تر و نرم‌تر هستند و رنگ آنها به زرد- نارنجی تغییر پیدا می‌کند.

اگر این تغییرات را روی ناخن‌های خود دیدید بهتر است کمتر از لاک استفاده کنید.

بلندترین ناخن‌ها

آیا می‌دانستبد که بلندترین ناخن‌های جهان بیش از هفت متر طول دارند؟

یک آمریکایی به‌نام کریس ولتون معروف به «دوشس»، رکورد بلندترین ناخن‌های جهان را دارد! ناخن‌های دست راست این خانم 3 متر و 625 سانتی متر و ناخن‌های دست چپ او 3 متر و 689 سانتی‌متر است.

طول ناخن‌های این خانم که در کتاب گینس ثبت شده است در سال 2015 به 7 متر و 314 سانتی متر رسیده است. این خانم حدود 25 سال است که ناخن‌های خود را کوتاه نکرده است!

رشد ناخن کدام انگشت بیشتر است؟

آیا می‌دانستید که سریع‌ترین رشد ناخن، مربوط به ناخن انگشت وسط دست‌ شماست؟

علتش را هنوز کسی به‌درستی نمی‌داند ولی آمار‌ها نشان از ارتباط سرعت رشد ناخن‌ها با طول انگشت دارد، معمولا در میان تمام ناخن‌های شما، ناخن شست‌ شما با کمترین سرعت رشد می‌کند.

کاشت ناخن و مضرات آن

آیا می‌دانستید که کاشت ناخن برای طولانی‌مدت خطرناک است؟

استفاده طولانی‌مدت از ناخن‌های کاشت شده می‌تواند باعث واکنش‌های دردناک و شدید شامل عفونت پوست اطراف ناخن‌ها، شل‌شدن ناخن‌ها و درماتیت شود!

 خانم‌هایی که از ناخن‌های مصنوعی و کاشته شده استفاده می‌کنند طولانی مدت ناخن‌های طبیعی آنها نازک‌تر و مات‌تر می‌شود. متخصصان پوست پیشنهاد می‌کنند ناخن‌های مصنوعی هم سه ماه یکبار برداشته و اجازه داده شود ناخن‌های طبیعی استراحت کنند.

ضخامت انگشت‌های پا

آیا می‌دانستید که ناخن انگشت پا حدود 2 برابر ضخیم‌تر از ناخن انگشت دست است؟

به‌خاطر همین ضخامت است که کوتاه کردن و مرتب کردن ناخن‌های پا معمولا سخت‌تر از ناخن‌های دست است.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.