اتریوم Ethereum

اتریوم (Ethereum) چیست؟

در این مقاله قصد داریم دیگر ارز رمز نگاری شده را به شما معرفی کنیم. اتریوم دومین ارز رمزنگاری شده محبوب بین کاربران می باشد. که در سال 2014 توسط ویتالیک بوترین و چند برنامه نویس دیگر به نام‌های می های آلیسی، آنتونی دیلوریو،  چارلز‌هاسکینسون، جو لوبین و گاوین وود طرح آن را ارائه دادند.

اتریوم چیست؟

اتریوم از فناوری بلاک چین برای ایجاد برنامه‌های مختلف استفاده می کند این برنامه فراتر از ارزهای دیجیتال می باشد. اتریوم بزرگترین بستر نرم افزاری غیر متمرکز و غیر انتفاعی است که در سال 2015 ایجاد شد. در این بستر شما می توانید قردادهای هوشمند و برنامه‌های غیر متمرکز را ایجاد کنید. بدون اینکه هیچگونه خرابی، کلاهبرداری، کنترل و یا دخالت شخص ثالثی در آن وجود داشته باشد.

اتریوم با استفاده از زبان برنامه نویس خاص خود که در بلاک چین اجرا می شود به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که برنامه‌های خود را بسارند و اجرا کنند. به عبارت دیگر در گذشته برای اجرای هر برنامه نیاز به یک بلاک چین بود اما از بلاک چین اتریوم می توان برای اجرای چندین برنامه مختلف استفاده کرد. علاوه بر این ویژگی اتریوم یک ارز دیجیتالی به اتر نیز دارد. این ارز رمزنگاری شده مانند سایر ارزهای رمزنگاری شده برای انجام معاملات مورد استفاده قرار می گیرد. به طور اختصاری به ارز رمزنگاری شده اتریوم ETH می گویند.

طبق گفته سازندگان اتریوم، مردم می توانند در سراسر جهان از اتر برای انجام پرداخت‌ها در فروشگاه‌های مختلف استفاده کنند. همچنین افراد به عنوان وثیقه نیز می توانند از آن استفاده نمایند.

تفاوت بیت کوین و اتریوم

در حالی که هم بیت کوین و هم اتریوم یک ارز رمزنگاری شده می باشد ولی از لحاظ فنی یک سری تفاوت‌های با یکدیگر دارند. به عنوان مثال در شبکه اتریوم ممکن است کد اجرایی نیز وجود داشته باشد، اما در بیت کوین داده‌های که ضمیمه شده اند فقط برای برای یادداشت استفاده می شود. تفاوت دیگر در زمان بلوک است که در اتر چند ثانیه می باشد در حالی که در بیت کوین چند دقیقه است.

مهمترین تفاوتی که این دو با یکدیگر دارند تفاوت در اهداف کلی آنها می باشد. در حالی که بیت کوین به عنوان جایگزینی برای پول‌های ملی ایجاد شده است و بیشتر برای مبادله و ذخیره ارزش از آن استفاده می شود. اتریوم به عنوان یک پلتفرم در نظر گرفته شده است که با استفاده از آن روند اجرای برنامه‌ها توسط توسعه دهندگان تسهیل شود. بیت کوین و اتریوم هر دو ارز دیجیتال می باشند، اما هدف اصلی ایجاد اتر یک جایگزین به جای سیستم پولی نیست بلکه هدف از ایجاد این ارز بیشتر تسهیل و سودآوری قراردادهای هوشمند و بستری برای اجرای نرم افزارهای غیر متمرکز می باشد.

اتریوم یکی دیگر از موارد استفاده از بلاک چین می باشد که از شبک بیت کوین نیز پشتیبانی می کند و از نظر تئوری نباید واقعا با بیت کوین رقابت کند. با این حال، محبوبیت اتر باعث شده این ارز رمز نگاری شده با سایر ارزهای رمز پایه از نظر معامله گران در رقابت قرار گیرد. اتر از نظظر محبوبیت از اواسط سال 2015 بعد از بیت کوین محبوب ترین ارز رمزنگاری شده می باشد.  البته به این نکته توجه کنید که برای بیت کوین یک سقفی برای تولید وجود دارد. یعنی کل بیت کوین‌های جهان چه آنهای که استخراج شده و چه آنهایی که استخراج نشده است 21 میلیون واحد می باشد. در حالی که اتر هیچ محدودیتی در استخراج ندارد.

روند قیمتی اتریوم

تا قبل از سال 2016 هر اتریوم کمتر از 1 دلار بود ولی در سال 2017 به یکبار قیمت هر اتریوم 10 هزار درصد رشد کرد. یعنی قیمت هر واحد اتریوم به 10000 دلار رسید. که یک جهش عجیب و فوق العاده سودآور برای کاربران این ارز دیجیتال بود. در ژانویه 2018 قیمت هر واحد اتر به 1452 دلار رسید که بالاترین قیمت اتر در تاریخ ایجاد این ارز رمزنگاری می باشد. پس از این تاریخ قیمت این ارز رمزنگاری شده کاهش یافته و تا 370 هزار دلار در مارس 2108 رسید. سپس روند صعودی گرفت و در  می 2018 به 852 هزار دلار رسید. پس از این افزایش قیمت دوباره روند کاهشی داشت که تا به امروز نیز این روند ادامه دارد. روند تغییرات قیمتی آن را می توانید در نمودار پایین ببینید.

نمودار قیمت اتریوم

پیش بینی قیمت اتریوم در آینده

در مورد قیمت اتریوم در سال‌های آینده پیش بینی مختلف وجود دارد. به عنوان مثال آیوش جندال از خبرنگاران ارزهای دیجیتال پیش بینی کرده است که اگر قیمت اتریوم از 550 دلار بگذرد. روند آن صعودی خواهد بود ولی اگر از این قیمت نگذرد امکان این که کاهش یابد نیز وجود دارد. از سوی دیگر بنیاد کریپتو گراند پیش بینی کرده است که قیمت اتریوم در سال 2025 به 1445 دلار خواهد رسید. و در سال 2030 قیمت این ارز رمزمگاری شده دو برابر می گردد.

در حالی که میتش شاه یکی از نظریع پردازان ارز دیجیتالی اعتقاد دارد که قیمت این ارز رمزنگاری شده در سال‌های آینده حداکثر به 175 تا 185 دلار می رسد. نظرات مختلفی در مورد قیمت اتریوم وجود دارد که هر یک از این نظرات با توجه به تحلیل‌های می باشد که در مورد این ارز وجود دارد. اما به طور کامل نمی توان پیش بینی کرد که آیا قیمت این ارز رمزنگاری شده که در سال‌های گذشته کاهشی بوده است افزایش می یابد یا نه؟