ادغام اتریوم (Ethereum Merge) چیست؟

مقدمه

ادغام اتریوم، پیوستن بیکِن چین (Chain Beacon) اثبات سهام (PoS) اتریوم به شبکه اصلی آن برای انتقال بلاک چین اتریوم از سیستم قدیمی اثبات کار (PoW) به اثبات سهام است. از اواسط سپتامبر ۲۰۲۲، اتریوم به طور رسمی تصمیم گرفت الگوریتم اجماع خود را به اثبات سهام تغییر دهد. این تغییر منجر به تولد نسخه ۲ اتریوم شد و کاهش ۹۹/۹۵ درصدی مصرف انرژی اتریوم و توانایی مقیاس پذیری بیشتر اکوسیستم آن را در بر خواهد داشت.


این تغییر، کل بلاک چین را به دست ماینرهای اثبات سهام (PoS) جدید تحویل داده است. این ماینر‌ها برای اینکه بتوانند به نسخه ۲ اتریوم بپیوندد، باید ۳۲ اتر (ETH) را در بلاک چین اتریوم وثیقه (Stake) بگذارند. توکن‌های اتر دقیقاً برای سرمایه‌گذاران یکسان خواهند ماند و نباید هیچ تغییری در عملکرد برنامه‌های مبتنی بر اتریوم ایجاد شود. در طول ادغام، کاربران ممکن است نتوانند دارایی‌های مبتنی بر اتریوم را انتقال دهند. با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید تا بیشتر با ادغام اتریوم آشنا شوید.

نکات مهم

  • ادغام اتریوم یک به روز رسانی شبکه‌ای برای انتقال اتریوم از اثبات کار (PoW) به مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) است.
  • پس از این انتقال، هزینه‌های انرژی مرتبط با پردازش تراکنش‌های اتریوم، ۹۹ درصد کاهش می‌یابد.
  • این ادغام، تراکنش‌ها را از شبکه فعلی و اصلی اتریوم به بلاک جدید اتریوم بیکن (Ethereum Beacon) منتقل کرده است.

آشنایی با مفهوم ادغام اتریوم

از زمان آغاز به کار، اتریوم از مکانیزم اجماع اثبات کار استفاده می‌کرده. این مکانیزم به قدرت پردازش سخت افزاری نیاز دارد تا معادلات پیچیده ریاضی را در یک فرآیند رقابتی برای استخراج بلاک بعدی در بلاک چین اتریوم حل کند. انتقال به مکانیزم اجماع اثبات سهام، نیاز گره‌های (nodes، منظور کامپیوتر است) اعتبارسنج (ماینر) برای رقابت بایکدیگر جهت کسب پاداش‌های بلاک را از بین برده است. درعوض، ماینرها را ملزم می‌کند تا ۳۲ اتر (ETH) را به عنوان وثیقه برای اعتبارسنجی تراکنش های شبکه برای کسب پاداش وارد بلاک چین کنند.

توسعه دهندگان اتریوم دلایل مختلفی برای انتقال به مکانیزم اجماع اثبات سهام داشته‌اند از جمله:

  • تمرکززدایی بیشتر با کاهش نیاز به سخت افزار قوی مورد نیاز برای ماینر‌ها
  • تایید سریع تر تراکنش‌ها (اگرچه سرعت کلی تقریباً یکسان خواهد بود)
  • بیش از ۹۹ درصد کاهش در مصرف انرژی توسط ماینر‌ها
  • امکان افزودن راهکارهای مقیاس پذیری بیشتر (مانند شاردینگ Sharding)
  • افزایش امنیت از طریق تنوع مشتری
  • اتر را به یک دارایی ضد تورم تبدیل می‌کند

ارائه اتریوم به عنوان پاداش بلاک نیز به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت. در حال حاضر روزانه ۱۳ هزار اتر استخراج می‌شود. پس از ادغام، این تعداد به حدود ۱۶۰۰ اتر پاداش در روز کاهش می یابد. این یک کاهش ۹۹ درصدی در ضرب اتر است و رشد تورمی اتر را کاهش می‌دهد. پس از سال‌ها تأخیر، ادغام اتریوم قرار است در حدود ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۲ فعال شود.

وثیقه گذاری اتر چگونه کار می‌کند؟

پس از ادغام اتریوم، برای اینکه ماینر‌ها بتوانند واحد شرایط دریافت پاداش بلاک شوند، آن‌ها باید ۳۲ اتر به عنوان وثیقه در یک قرارداد هوشمند قرار دهند. این اتر تا زمانی که ارتقای شبکه در آینده انجام شود، در شبکه اصلاحا “قفل” می‌شود و امکان برداشت آن وجود نخواهد داشت.

برخی از بلاک چین‌های اثبات سهام، شانس بیشتری (برای دریافت پاداش بلاک) به کاربرانی می‌دهند که مقدار بیشتری از کریپتو را در آن بلاک چین وثیقه گذاشته باشند. با این حال، اتریوم با یک روند تصادفی ارائه پاداش بلاک را مدیریت می‌کند. به عبارت دیگر، بلاک چین اتریوم به صورت تصادفی انتخاب می‌کند که کدام ماینر بلاک جدیدی را برای اضافه شدن به بلاک چین پردازش کند. در واقع، اتریوم بیان کرده است که “زمانی که امکان برداشت برای یک ماینر فعال می‌شود، آن را تشویق می‌کنیم تا درآمد یا پاداش‌های خود را برداشت کند (موجودی بیش از ۳۲ اتر). زیرا وثیقه گذاری بیشتر ۳۲ اتر تغییری در میزان دریافت پاداش بلاک برای ماینر به همراه ندارد، پس بهتر است میزان اضافه را برداشت کند.”

کسانی که صاحب ۳۲ اتر نیستند یا نمی‌خواهند به یک ماینر در بلاک چین اتریوم تبدیل شوند اما می‌خواهند اتر خود را به وثیقه بگذارند، همچنان می‌توانند با پیوستن به یک استخر وثیقه گذاری (Staking Pool) این کار را انجام دهند. یک استخر وثیقه گذاری، وثیقه‌های افراد متعدد را ترکیب می‌کند تا ۳۲ اتر مورد نیاز را برای ایجاد یک ماینر اتریوم به دست بیاید. سپس پاداش‌های بلاک از آن ماینر را به نسبت اتر وثیقه‌شده به ازای هر حساب، با کل افراد استخر وثیقه گذاری به اشتراک گذاشته می‌شود.

صرافی‌های کریپتو نیز نسخه‌ای از آن را ارائه می‌کنند که به کاربران امکان می‌دهد در ازای پاداش ثابت، مبالغ کمی را به اشتراک بگذارند.

خطرات ادغام اتریوم

ادغام اتریوم ممکن است با خطرات متعددی همراه باشد. چراکه این بزرگترین بروزرسانی برای هر شبکه بلاک چین ارز دیجیتال تا به امروز محسوب می‌شود. در اینجا چند مورد از خطرات ادغام اتریوم را بررسی می‌کنیم.

آسیب پذیری نسبت به حمله محروم‌سازی از سرویس (DoS)

با انتقال به مکانیزم اجماع اثبات سهام، اعضای شبکه اتریوم زودتر از موعد مشخص می‌شوند و این امر آنها را در برابر حمله محروم‌سازی از سرویس (DoS) آسیب پذیر می‌کند. به عنوان مثال، اگر یک مهاجم بالقوه در صف درخواست اعتبارسنجی یکی از بلوک‌های بعدی در بلاک چین باشد، می‌تواند یک حمله DoS (یک حمله شبکه‌ای پیچیده) را روی ماینر مقابل خود اجرا کند. این حمله معمولا با ارسال درخواست‌های متعدد و زیاد با هدف از شبکه خارج‌کردن هدف، انجام می‌شود. یک یا چند هکر می‌توانند با ارسال سیلی از درخواست اتصال به سرورهای بلاک چین و خود ماینر‌ها باعث کندی پهنای باند شبکه و در آخر توقف کلی آن شوند. در حال حاضر، این یکی از محتمال ترین و خطرناک ترین تهدیداتی است که ادغام اتریوم ممکن است قربانی آن شود.

متمرکز‌کردن اتر‌های وثیقه‌شده

استخرهای وثیقه گذاری اخیرا بسیار محبوب شده‌اند، زیرا اکثر افراد ۳۲ اتر مورد نیاز را برای وثیقه گذاری ندارند، اما می‌توانند به گروهی از افراد دیگر بپیوندند تا سرمایه مورد نیاز برای تبدیل‌شدن به ماینر را جمع‌آوری کنند. این امر می‌تواند باعث شود تعداد زیادی اتر در دست یک مجموعه (مثل یک استخر وثیقه گذاری بزرگ با چند ماینر) باشد که خطر سانسور یا حمله ۵۵ درصدی (55% attack)  را به همراه دارد.

کلاهبرداری‌ها

بسیاری از اپلیکیشن‌های کریپتو و ارز دیجیتال به شبکه ادغام‌شده و ارتقا‌یافته اتریوم نسخه ۲ یا  “ETH 2” می‌گویند. این امر منجر به سردرگمی در مورد اینکه آیا یک ارز دیجیتال جدید به نام ETH 2 وجود خواهد داشت یا خیر (وجود ندارد) می‌شود. در نتیجه دارندگان اتر ممکن است قربانی نوعی کلاهبرداری شوند. کلاهبرداران ممکن است سعی کنند از این سردرگمی استفاده کنند و سعی کنند کاربران را وادار کنند که اتر فعلی خود را با “ETH 2” تعویض کنند، اما در واقعیت، آنها اتر کاربر را می‌دزدند.

کاهش قیمت اتر

اگر ادغام با مشکلاتی روبرو شود، این امر می‌تواند باعث کاهش قیمت اتر و همچنین قیمت بسیاری از ارزهای دیجیتال برتر شود که پلتفرم‌های خود را بر روی بلاک چین اتریوم ساخته‌اند.

نسخه ۲ اتریوم چیست؟

نسخه ۲ اتریوم که با نام “Eth2” نیز شناخته می شود، یک آپدیت بلاک چین اتریوم است. از طریق این آپدیت، شبکه اتریوم می‌تواند تراکنش‌های بیشتری را همزمان پردازش کند و از محدودیت سخت افزاری جلوگیری کند.

بیکن چین (Beacon Chain) چیست؟

بیکِن چین (Beacon Chain) یک شبکه بلاک چین اثبات سهام (PoS) اتریوم است که در سال ۲۰۲۰ کار خود را آغاز کرد. بیکن چین پس از تکمیل ادغام اتریوم، به عنوان بلاک چین به روز‌شده اتریوم به طور کامل عملیاتی می‌شود. بیکن چین کنترل کننده شبکه اثبات سهام  اتریوم است که کل فرآیند پروتکل اثبات سهام را مدیریت و چین‌های موازی (شاردها) را هماهنگ می‌کند.

آیا ETH 2 جایگزین اتر می‌شود؟

خیر. ETH 2 یک ارز دیجیتال جدید نیست و انر تنها ارز دیجیتال بومی اتریوم باقی خواهد ماند. “ETH 2” در واقع به بلاک چین اثبات سهام جدید اشاره دارد که پس از ادغام به عنوان شبکه اصلی بلاک چین اتریوم فعال خواهد شد. ارز دیجیتال جدیدی به نام ETH 2 وجود ندارد، اگرچه برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال (مانند کوین بیس و کراکن) “اتریوم 2 (ETH2)” را به عنوان دارایی قابل وثیقه گذاری بندی ارائه می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *