توکن ERC-20

توکن ERC-20 چیست و چه اهمیتی برای اتریوم دارد

مقدمه

ارز دیجیتال و سیستم بلاک چین محبوب اتریوم مبتنی بر استفاده از توکن‌هایی است که می‌توان آن‌ها را خرید، فروخت یا معامله کرد. اتریوم در سال ۲۰۱۵ آغاز به کرد و از آن زمان به یکی از دلایل اصلی محبوبیت ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. در سیستم اتریوم، توکن‌ها طیف متنوعی از دارایی‌های دیجیتال مانند ووچر‌ها، توکن‌های IOU یا حتی اشیاء ملموس در دنیای واقعی را نشان می‌دهند. در اصل، توکن‌های اتریوم قراردادهای هوشمندی هستند که از بلاک چین اتریوم استفاده می‌کنند. توکن‌ نیز ERC-20  یکی از محبوب‌ترین توکن‌های اتریوم است که در این مقاله از زرد نیوز به معرفی و بررسی آن خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

نکات مهم

  • اتریوم یک سیستم بلاک چین و ارز دیجیتال محبوب است که مبتنی بر استفاده از توکن‌هایی است که می‌توان آن‌ها را خرید، فروخت یا معامله کرد.
  • یکی از مهم ترین توکن‌های اتریوم، ERC-20 نام دارد. این توکن به عنوان استاندارد فنی مورد استفاده برای همه قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم و برای پیاده سازی توکن‌های آن کاربرد دارد.
  • بسیاری از ارزهای دیجیتال معروف از استاندارد ERC-20 استفاده کرده‌اند. از جمله ارز‌های میکر (Maker)، توکن بسیک اتنشن  (Basic Attention Token)، آئوگار (Augur) و شبکه او ام جی (OMG Network).

توکن ERC-20 چیست؟

یکی از مهم ترین توکن های اتریوم، ERC-20 نام دارد. توکن ERC-20 به عنوان استاندارد فنی در بلاک چین اتریوم کاربرد دارد. این توکن در همه قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم، با هدف پیاده سازی توکن‌های جدید استفاده می‌شود. علاوه بر این،  فهرستی از قوانینی را ارائه می‌دهد که همه توکن‌های مبتنی بر اتریوم باید از آنها پیروی کنند.

توکن ERC-20 از برخی جهات شبیه بیت کوین، لایت کوین و هر ارز دیجیتال دیگری است. توکن‌های ERC-20 دارایی‌های مبتنی بر بلاک چین هستند که دارای ارزش می‌باشند و می‌توانند ارسال و دریافت شوند. تفاوت اصلی این است که ERC-20 به جای اجرا بر روی بلاک چین خود، در شبکه بلاک چین اتریوم ایجاد و اجرا می‌شود.

توکن ERC-20 فهرستی مشترک از قوانین را تعریف می‌کند

تا ۲۴ مارس ۲۰۳۳، حدود  ۵۰۸۰۷۴  توکن سازگار با ERC-20 در شبکه اصلی اتریوم وجود دارد. توکن ERC-20 از اهمیت حیاتی برخوردار است. زیرا فهرست مشترکی از قوانینی را تعریف می‌کند که همه توکن‌های اتریوم باید به آن پایبند باشند. برخی از این قوانین شامل نحوه انتقال توکن‌ها، نحوه تایید تراکنش‌ها، نحوه دسترسی کاربران به داده‌های مربوط به یک توکن و کل عرضه توکن‌ها می‌باشد.

در نتیجه، این توکن خاص به همه نوع توسعه دهنده  قدرت می‌دهد تا به طور دقیق نحوه عملکرد توکن‌های جدید در سیستم بزرگتر اتریوم را پیش بینی کنند. این امر کار پیش روی توسعه دهندگان را ساده می‌کند. آن‌ها می‌توانند کار خود را با علم به اینکه هر پروژه جدید با ایجاد هر توکن جدید، نیازی به بازسازی مجدد نخواهد داشت، ادامه دهند. این امر تا زمانی که توکن از قوانین پیروی صادق است. این پیروی از قوانین ضروری نیز می‌باشد چراکه سازگاری بین بسیاری از توکن‌های مختلف داخل اتریوم را تضمین می‌کند.

خوشبختانه، اکثریت قریب به اتفاق توسعه‌دهندگان توکن‌ها از قوانین ERC-20 پیروی می‌کنند. به این معنی که اکثر توکن‌هایی که از طریق عرضه اولیه (ICO) اتریوم منتشر می‌شوند، مطابق با ERC-20 می‌باشد.

تعیین شش کد کار مختلف توسط ERC-20

بسیاری از ارزهای دیجیتال معروف از استاندارد ERC-20 استفاده می‌کنند، از جمله این رمز ارز‌ها عبارتند از میگر (Maker)، بیسیک اتنشن توکن (Basic Attention Token)، آئوگار (Augur) و اومیس گو (OMG). اگر قصد خرید ارز دیجیتالی را دارید که به عنوان توکن ERC-20 تولید می‌شود، باید کیف پولی هم داشته باشید که با آم توکن سازگار باشد. خوشبختانه، چون توکن‌های ERC-20 بسیار محبوب هستند، گزینه‌های مختلفی برای انتخاب کیف پول‌ها وجود دارد.

در پیاده‌سازی کد‌های مربوط به ERC-20، شش کد کار (Coding Functions) اساسی وجود دارند که در زیر آن‌ها را می‌بینیم.

  • کُد total supply
  • کد balance of
  • کُد allowance
  • کد transfer
  • کُد approve
  • کد transfer from

این کد‌های کار بخشی جدایی ناپذیر از تعامل بین کاربر وتوکن می‌باشند. این کد‌ها در پیاده‌سازی انواع ویژگی‌ها استفاده می‌شوند. علاوه بر این در تعیین مقدار توکن‌های در گردش، ذخیره و نگهداری موجودی‌ها، درخواست‌های انتقال و برداشت و تأیید تراکنش، و موافقت با نقل و انتقالات خودکار کاربرد دارند.

در آخر، این مجموعه از کد‌های کار و سیگنال‌ها تضمین می‌کنند که انواع مختلف توکن‌های اتریوم، همه به طور یکسان در هر مکان از سیستم آن عمل می‌کنند. به این ترتیب، تقریباً تمام کیف پول‌های دیجیتالی که از ارز اتر پشتیبانی می‌کنند، از توکن‌های سازگار با ERC-20 نیز پشتیبانی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *