ending-friendship

چگونه به یک دوستی پایان دهیم؟

مقدمه

وقتی دوست جدیدی پیدا می‌کنید، بعید است به آینده و احتمال پایان این دوستی بیندیشید. با این حال، اینکه در نهایت برخی از دوستان شما دیگر در زندگیتان نخواهند بود، اجتناب ناپذیر است. مردم به دلایل مختلف از هم جدا می‌شوند و همه دوستی‌ها مادام العمر نیستند.

در عین حال، اکثر مردم از “قوانین” پایان دادن به یک رابطه دوستی اطلاع ندارند. برخلاف روابط عاشقانه، که در آن نمونه‌های روشنی در مورد چگونگی قطع رابطه با کسی وجود دارد، در مورد روابط دوستی‌، چنین چیزی صادق نیست.

اینکه  شما دیگر نخواهید با کسی دوست باشید اما ندانید چگونه شرایط را تغییر بدهید، ممکن است باعث شود در برزخی عجیب و غریب قرار بگیرید.

دلایل پایان دوستی

پایان-دوستی

بیان کردن دلایل برای خودتان، پیش از تصمیم گیری در مورد اقدامی برای پایان دادن به یک رابطه دوستانه خاص، کار مفیدیست. این به شما کمک می‌کند تا هنگام پایان دادن به دوستی، روبه جلو حرکت کنید.

یکی از راه‌های انجام این کار، ثبت احساساتتان است. این امر فضایی مطمئن برای خارج کردن افکارتان بدون گفتگو با دیگران را به شما عرضه می‌کند. مهم‌ترین چیز این است که قبل از روشن کردن ذهنتان، در رابطه با احساساتتان با کسی که می‌خواهید از او جدا شوید صحبت نکنید؛ البته اگر تصمیم به انجام چنین کاری گرفتید.

در زیر برخی از دلایل عمده‌ای که شما می‌توانید برای پایان دادن به یک رابطه دوستی انتخاب کنید ذکر شده است:

 • شرایط: زندگی شما تغییر کرده است. (دیگر با هم کار نمی‌کنید، به یک مدرسه نمی‌روید و غیره)
 • فاصله: از نظر علایق یا تعهدات از هم جدا دور شده‌اید.
 • دروغ گفتن: دوست شما فریبکار است.
 • منفی نگری: دوست شما باعث پایین رفتن شما می‌شود تا بالا بردنتان.
 • اجبار: رابطه‌تان به یک انجام وظیفه تبدیل شده است و دیگر از آن لذتی نمی‌برید.
 • رقابت: فرد مقابلتان در واقع یک رقابت دوستانه با شما دارد.
 • سمی بودن: دوستتان در زندگی شما به شخصی سمی تبدیل شده است.
 • ارزش‌ها: ارزش‌های شما به نوعی با هم تضاد پیدا کرده‌اند.

از آنجا که اطلاعات کمی در مورد نحوه “قطع رابطه” با یک دوست وجود دارد و به ندرت در مورد آن صحبت می‌شود، اکثر مردم نمی‌دانند که چگونه به یک دوستی خاتمه دهند. حتی ممکن است آن‌ها ندانند چه زمانی واقعا نیاز به انجام این کار دارند.

لازم است بدانید که هرگز یک دوست نباید از شما بخواهد که صداقت خود را به خطر بیندازید؛ بر خلاف ارزش‌ها یا تعهدات خود رفتار کنید و دروغ بگویید، یا با انجام کاری به کسی صدمه بزنید. اگرچه ممکن است از دست دادن یک دوست ضرر قابل توجهی به نظر برسد، اما کسی که دیگر زندگی شما را بهتر نمی‌کند لیاقت ماندن در این فضا را ندارد.

راهکارهای بی فایده برای خاتمه دادن به یک رابطه دوستی

قبل از اینکه در مورد بهترین راهکارهای پایان دوستی صحبت کنیم، در نظر گرفتن برخی از بدترین راه حل‌ها مفید است. اگرچه برخی از این تاکتیک‌ها ممکن است در شرایط خاص مناسب باشند، اما به طور کلی راهکارهای مفیدی نیستند و باید از انجام آن‌ها اجتناب شود.

 • خصمانه یا پرخاشگر شدن
 • قطع کامل و ناگهانی ارتباط
 • پایان دادن به دوستی در متن یا چت
 • استفاده از دیگر دوستانتان برای انجام این کار

راهکارهای مفید برای خاتمه دادن به یک رابطه دوستی

پایان-دوستی

به طور کلی، ما می‌توانیم چهار گزینه موثر را هنگام پایان دادن به یک دوستی در نظر بگیریم. در برخی موارد، ممکن است متوجه شوید که باید ترکیبی از این راهکارها را به کار ببرید.

محو شدن تدریجی

در این تاکتیک، با کاهش تدریجی تعامل اجتماعی با شخص دیگر، دوستی به طور طبیعی به پایان می‌رسد. این مانند این است که به جای پاره کردن لباس، آرام آرام دوخت آن را باز کنیم.

محو شدن تدریجی، در صورت ترس از رویارویی، گزینه خوبی است؛ همچنین اگر شخص مقابلتان حرف‌های شما را نمی‌شنود یا قبول نمی کند یا در موقعیت‌های مسمومی قرار دارید، این گزینه پیشنهاد می‌شود.

به طور کلی، محو شدن از صدمه دیدن احساسات جلوگیری می‌کند. به جای اینکه احساسات خود را بروز دهید، شما فقط بیش از حد درگیر مشغولیت‌هایتان می‌شوید یا به طور کلی خود را از دسترس خارج می‌کنید. می‌توانید به جای تماس، پیامک بدهید. از رسانه‌های اجتماعی فرد محو شوید. برای برقراری تماس مجدد مدت زمان طولانی‌ای را سپری کنید. پاسخ‌های کوتاه بدهید.

شاید در گذشته شما شنونده خوبی بوده‌اید، اما اکنون اگر در یک موضوع اختلاف نظر داشته باشید دیگر حوصله حفظ آرامشتان را ندارید. این که دوستیتان را در شبکه‌های اجتماعی هم قطع کنید به خود شما بستگی دارد. بهتر است این قدم را بر ندارید، زیرا فقط باعث جلب توجه بیشتر می‌‌شود.

به طور طبیعی ناخواسته شما در حال انجام رفتاری هستید که ممکن است باعث تمام شدن دوستیتان شود. تفاوت در این است که اکنون شما تصمیم گرفته‌اید آن‌ها را از روی عمد انجام بدهید. اگر شخص مورد نظر صرفا یک آشنا باشد، محو شدن گزینه خوبی است. زیرا در غیر اینصورت ممکن است ناخوشایند یا عجیب به نظر برسد که چرا دیگر نمی‌خواهید دوست باقی بمانید.

اگرچه محو شدن از دوستی رفتار محبت آمیزتری به نظر می‌رسد، اما اگر شخص مقابلتان نکته پنهانی این رفتار را درک نکرد ممکن است طولانی و آزاردهنده شود. در این صورت، شما ممکن است آن شخص را در شرایطی استرس زا قرار دهید، زیرا آن‌ها دائما سعی می‌کنند حدس بزنند که چه اتفاقی افتاده است و چرا ناگهان ناپدید شده‌اید.

درنهایت، اگر دوستی سمی باشد و شما نمی‌خواهید مجبور شوید در مورد خودتان توضیحی بدهید، یا اگر توسط شخص مقابل آسیب دیده‌اید و دیگر به اندازه کافی اهمیتی برایتان ندارد، محو شدن ممکن است بهترین گزینه شما باشد.

بحث کردن

اگر تشخیص دهید که محو شدن تدریجی مناسب نیست یا برایتان نتیجه ندارد، باید در بحث شرکت کنید. این شبیه گفتگویی است که شما برای تعیین تکلیف رابطه عاشقانه انجام می‌دهید. لازم است از جایگاهتان و نگاهتان به آینده در این بحث صحبت کنید.

“گفتگو” می‌تواند مانند یک سنگ بر سر راه پایان دادن به یک رابطه دوستی نقش ایفا کند. ممکن است تعجب کنید که پس از آن، چگونه قادر به حل اختلافاتتان و نگه داشتن دوستی شده‌اید.

مرحله اول: از فرد مقابلتان بخواهید به قصد گفتگو شما را برای صرف قهوه یا نوشیدنی دیگری ملاقات کند. حتماً ملاقات حضوری را از او بخواهید. این کار را هرگز از طریق تلفن، پیامک یا ایمیل انجام ندهید.

مرحله دوم: برای صحبتتان هدف داشته باشید. به آنچه می‌خواهید برسید فکر کنید. آیا می‌خواهید یک ارتباط نادرست را پاک کنید؟ علت کینه‌ای که به دل گرفته‌اید را توضیح بدهید؟ یک بحث قدیمی را مطرح کنید؟ یا مرزها را تعیین کنید؟ هر آنچه را که امیدوارید به آن برسید، لازم است قبل از ملاقات در ذهن شما روشن و شفاف باشد.

کار خود را با بیانیه‌ای شروع کنید که درها را برای مکالمه بیشتر باز می‌کند. به عنوان مثال: “من در چند ماه گذشته به چیزهایی در دوستیمان پی برده‌ام که مرا آزار می‌دهند. فکر کردم که می‌توانیم در مورد آن‌ها با هم صحبت کنیم.”

مرحله سوم: در مورد احساسات خود صحبت کنید، نه درباره اشتباهات شخص مقابل. اهداف خود را برای گفتگو در ذهن داشته باشید. به یاد داشته باشید به همان اندازه که صحبت می‌کنید، گوش هم بدهید.

فاصله گرفتن

شما ممکن است از طریق صحبت کردن به این نتیجه برسید که اختلافاتتان حل شدنی نیست. اگر چنین باشد، شما چه می‌کنید؟ می‌توانید بلافاصله دوستی را پایان دهید یا می‌توانید تصمیم بگیرید که برای مدتی از هم دور شوید؛ دقیقاً به همان روشی که افراد گاهی اوقات در روابط عاشقانه از هم فاصله می‌گیرند.

فاصله گرفتن برای مدتی از زمان، می‌تواند نکات مثبت بسیاری داشته باشد. از جمله:

 • ایجاد دیدگاهی تازه در رابطه با دوستی.
 • فراهم کردن بازه‌ای از زمان برای آرام شدن، در صورت ناراحتی.
 • فرصتی برای دلتنگ دوستتان شدن، به خصوص اگر وقت زیادی را با هم می‌گذراندید.
 • ایجاد زمانی برای ارزیابی مجدد دوستی.

شما می‌توانید هر دلیلی برای فاصله گرفتن مطرح کنید. اگر ترجیح می‌دهید مبهم و ناواضح باشید، می‌توانید بگویید که برای چند هفته سرتان شلوغ خواهد بود. از طرف دیگر، اگر با هم بحث و صحبت داشته‌اید، می‌توانید بگویید که برای هضم بهتر همه چیز به زمان بیشتری نیاز دارید.

زمانی را در آینده تعیین کنید که دوباره یکدیگر را ملاقات کنید؛ یا اینکه پیشنهاد دهید هر وقت احساس آمادگی کردید با وی در تماس خواهید بود.

پایان ناگهانی

گاهی اجتناب از هرج و مرج و دعوا در پایان ناگهانی یک رابطه غیرممکن است. این در صورتی اتفاق می‌افتد که شما در یک رابطه سمی قرار داشته باشید یا شخص رو به رویتان به مرزهایی که تعیین کرده‌اید احترام نگذارد.

در این شرایط، به سادگی بر این تاکید کنید که نیازهایتان در دوستی برآورده نمی‌شوند. سپس، برای فرد مقابلتان آرزوی بهترین‌ها را در آینده داشته باشید. این نوع از قطع رابطه می‌تواند از این جهت خوب باشد که صریح و واضح عمل می‌کنید. هم چنین، شما فرصتی برای بیان هر مسئله ای که تا الآن از بیان آن پرهیز کرده‌اید، خواهید داشت.

این نوع قطع ارتباط در صورتی مناسب خواهد بود که فرد مقابلتان را برای مدتی طولانی بشناسید و احساس کنید لیاقت یک خداحافظی نهایی جانانه را دارد؛ یا در شرایطی که با شخصی طرف هستید که نادیده گرفتن رفتارش برایتان کار سختی باشد. در هر زمانی، می‌توانید به سادگی بگویید: “خداحافظ ، من دیگر باید بروم”. اگر لازم دیدید یک یادداشت کوچک بنویسید و احساساتتان را در آن بیان کنید.

دوست شما چگونه ممکن است واکنش نشان دهد؟

پایان-دوستی

اگر با دوستی قطع ارتباط کنید، واکنش او چه خواهد بود؟ افراد ممکن است به روش‌های زیر واکنش نشان دهند:

 • بپرسند که آیا امکان تبدیل دوستی به شکل دیگری از رابطه وجود دارد؟
 • احساس آسیب کنند و حالت تدافعی بگیرند.
 • از اینکه چرا می‌خواهید به دوستی با آن‌ها خاتمه بدهید احساس گیجی بکنند.
 • سعی کنند شما را به بازگشت ترغیب کنند.

بهتر است برای هر یک از این احتمالات آماده باشید. باید بدانید تا وقتی که وارد شرایط نشوید، از احساس خود مطلع نخواهید شد. شاید تعجب کنید از اینکه ببینید که یک دوستی می‌تواند نجات یابد یا به چیز دیگری تبدیل شود.

نکته هوشمندانه

قطع رابطه دوستی می‌تواند به اندازه پایان دادن به یک رابطه عاشقانه استرس زا و از نظر عاطفی خسته کننده باشد. پس از آن حتماً با خود خوب رفتار کنید. بدانید که احساس ناراحتی، ناامیدی و عصبانیت طبیعی است.

سلامت روان خود را حفظ کنید تا اطمینان حاصل کنید که پایان یک رابطه دوستی به علت  کاهش مقاومت در برابر فشار روانی، برای شما مشکلی ایجاد نمی‌کند. درست مانند طلاق‌ و جدایی، هضم قطع رابطه دوستی با گذشت زمان آسانتر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.