هوش هیجانی

مهم‌ترین مهارت‌های هوش هیجانی

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که شما از نظر عاطفی فردی باهوش هستید یا نه؟ هوش هیجانی به عنوان توانایی تشخیص احساسات ما و دیگران و پاسخگویی متفکرانه و موثر به آن‌ها تعریف می‌شود. داشتن مهارت‌های هوش هیجانی کلید ارتباط با دیگران و ایجاد روابط پایدار است.

اگر برای بهبود هوش هیجانی یا ارزیابی سطح درک خود تلاش می‌کنید، بهتر است با مهارت‌های مهم هوش هیجانی که باید تقویت شوند آشنا شوید. پس همراه ادامه این مقاله باشید.

اعتماد درونی قوی

اعتماد به نفس
اعتماد به نفس

افراد با هوش هیجانی بالا می‌توانند بدون شک کردن به خود عمل کرده و صحبت کنند. این امر ناشی از خودآگاهی و اعتماد به حس درونی است. داشتن هوش هیجانی به این معنی است که اعتماد به نفس دارید و می‌توانید حرف خود را بزنید و کاری که گفته‌اید را انجام دهید.

ممکن است بگویید که می‌خواهید ورزش کنید یا تغذیه سالم را شروع کنید. برای انجام آن‌ها و شروع ورزش به سطح بالاتری از هوش هیجانی نیاز دارید. شاید بخواهید یک مهارت جدید بیاموزید یا به جلسات مشاوره بروید. یک لحظه وقت بگذارید و در نظر بگیرید که برای ورود به مرحله عملی، به چه چیزهایی نیاز دارید. شاید چیزی که به آن نیاز دارید پیدا کردن کسی است که وقتی تنبلی می‌کنید شما را با یک تماس وادار به عمل کردن می‌کند. شاید هم یک برنامه ورزشی موبایل برای پیگیری روند پیشرفت شما کافی باشد.

فعال بودن به شما کمک می‌کند از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار باشید. همچنین به شما اطمینان بیشتری در ارزیابی خطرات و منافع تصمیمات شما می‌دهد. وقتی احساسات خود را درک کنید، راحت تر می‌توانید به اعمال خود اعتقاد داشته باشید.

مطالب مرتبط: 5 استراتژی برای بالابردن اعتماد به نفس

توانایی همراهی با جریان

داشتن مهارت سازگاری با موقعیت‌های مختلف نشان می‌دهد که شما از سطح هوش هیجانی بالایی برخوردار هستید. ممکن است پروژه‌ای مطابق برنامه پیش نرود. در این شرایط اگر بدون احساس درماندگی بتوانیدد برنامه خود را با شرایط جدید تطبیق دهید به این معنی است که با احساسات خود هماهنگ هستید.

این که بتوانید با جریان پیش بروید به این معنی است که در تلاش برای انجام مجموعه‌ای از وظایف گیر نمی‌کنید. اگر اهداف شغلی یا روابط خود را برنامه ریزی کرده و برای دستیابی به آن‌ها در یک محدوده زمانی دقیق تلاش کنید، ممکن است در نهایت احساس ناامیدی و خستگی کنید. کسی که دارای مهارت‌های هوش هیجانی خوب است، می‌فهمد که تمام توان خود را گذاشته است. این فرددر نتیجه به خودش اجازه می‌دهد که پیش برود، حتی اگر پروژه ناقص باشد.

زمان‌هایی وجود دارد که تماس‌ها بیش از حد انتظار طول می‌کشند یا زمانی که فناوری مطابق انتظار عمل نمی‌کند. انعطاف پذیری به شما فضای بیشتری برای تغییر می‌دهد. برای داشتن هوش هیجانی بیشتر به خود یادآوری کنید که زندگی روندی جاری است و شما فقط بر تصمیمات خود کنترل دارید. شما می‌توانید مسئول این باشید که چقدر اجازه بدهید عوامل بیرونی مانند افراد و شرایط غیر منتظره، بر زندگی شما تأثیربگذارند. افراد با هوش هیجانی بالا تقلا نمی‌کنند و دست و پا نمی‌زنند. چنین افرادی شرایط را دوباره ارزیابی می‌کنند و رو به جلو حرکت می‌کنند.

واکنش گزینشی

یکی دیگر از مهارت‌های هوش هیجانی قابل توجه، توانایی عکس العمل موثر و متفکرانه در مواقع ضروری است. شمابه راحتی می‌توانید درگیر احساسات خود شوید و تصمیمات عجولانه بگیرید. در نتیجه وقتی یک دوست به شما چیزی می‌گوید که باعث عصبانیت یا کوچک شدن شما می‌شود حالت تدافعی خواهید گرفت. یک فرد با هوش هیجانی بالا بر انرژی خود و قدرت گوش دادن، پردازش و سپس اقدام موثر، کنترل خواهد داشت.

هر زمان که یک ایمیل ناخوشایند یا انتقاد شدید از شخصی دریافت می‌کنید وقت بگذارید تا مشخص کنید آیا در گفته‌های او حقیقت وجود دارد یا خیر. در ادامه می‌توانید تصمیم گرفته و واکنش خود را انتخاب کنید. شاید صحبت‌های این چنین از طرف یک همکار بتواند موقعیت‌هایی را که می‌توانید در آن پیشرفت کنید روشن کند. این کار به شما امکان رشد می‌دهد. می‌توانید با دیدگاه جدید و تمایل به شنیدن بازخورد آن شخص، دوباره به او مراجعه کنید.

از طرف دیگر اگر می‌دانید که دیگران حقیقت را نمی‌گویند، می‌توانید به حرف‌های آن‌ها اهمیت ندهید. درک عمیق از احساسات خود و انتخاب زمان مناسب برای واکنش، شما را در بالا بردن هوش هیجانی راهنمایی می‌کند.

شناخت افکار ناسالم

هوش هیجانی-واکنش-تفکر
هوش هیجانی-واکنش-تفکر

شناسایی الگوهای فکری منفی و غیرمولد یکی از مهارت‌های ارزشمند هوش هیجانی است. یک فرد با هوش هیجانی بالا تشخیص می‌دهد که در چرخه معیوبی از ناامید کردن خود گرفتار شده است. چنین فردی می‌تواند به سرعت مسیر و رویکرد خود را تغییر دهد. به عنوان مثال، ممکن است بر روی این فکر تمرکز کنید که ممکن است در اولین قرار ملاقات بر دوست جدیدتان تاثیر ناخوشایندی داشته‌اید. همچنین ممکن است فکر کنید در اولین قرار ملاقات بیش از حد لزوم صحبت کرده‌اید. خود را از این سرگیجه رها کنید. اگر اجازه دهید تخیل شما بیش از حد آزاد باشد، دائماً پر از نگرانی و ناامیدی خواهید بود.

برای آگاهی از جریان مضر کلماتی که در ذهن خود تکرار می‌کنید، از یک دفتر یادداشت استفاده کنید. آن چه شما در ذهن خود می‌گویید ممکن است کاملاً متفاوت از نحوه رفتار و تصویر بیرونی شما در جهان باشد. یک فرد باهوش هیجانی بالا سعی می‌کند استدلال‌های درونی خود را با اعمال بیرونی خود هماهنگ کند.

در کنار بیان احساسات خود با کلمات، صحبت کردن با دیگران و شنیدن افکار مخرب خود با صدای بلند می‌تواند راهی برای تشخیص الگوهای مخرب باشد. پاکسازی افکار منفی باعث شادی بیشتر می‌شود و به شما امکان می‌دهد بر احساسات خود کنترل داشته باشید.

دیدن تصویر بزرگتر

هوش هیجانی به معنای توانایی دیدن فراتر از زمان حال و تجسم تصویر بزرگ‌تر نیز هست. افرادی که دارای هوش هیجانی بالایی هستند به تغییرات موجود در زندگی فکر می‌کنند. این افراد به مسیری در آینده نگاه می‌کنند که تصمیماتشان می‌تواند بر آن تأثیر بگذارد.

روش‌های زیادی برای تمرین این مهارت در زندگی روزمره ما وجود دارد. قبل از ترک شغل، خطرات و مزایای آن را در نظر بگیرید. می‌توانید از اینترنت برای جست و جوی موقعیت‌های شغلی دیگر که بیشتر با هدف شما هماهنگ هستند کمک بگیرید. به این ترتیب می‌توانید حقوق و دستمزد و این‌که آیا به تحصیلات اضافی احتیاج دارید را نیز در نظر بگیرید. اگر در رابطه هستید و احساس می‌کنید آن رابطه دیگر مناسب شما نیست، تصمیم خود را با تصویری بزرگ‌تر مطابقت دهید. با یادداشت کردن ویژگی‌هایی که دوست دارید در شریک ایده آل خود داشته باشید، شروع کنید. خروج از این رابطه می‌تواند منجر به یافتن شخص رویایی شما شود.

افراد با هوش هیجانی بالا می‌توانند با اطمینان زندگی خود را تغییر دهند. چنین افرادی از طریق اعمال خود فکر می‌کنند. آن‌ها به اصطلاح به این فکر نمی‌کنند که آیا مرغ همسایه غاز است یا خیر! آن‌ها ارزش حرکت به سوی شادی و رفاه را درک می‌کنند. حفظ یک دیدگاه وسیع، یک مهارت مهم هوش هیجانی است که به شما امکان می‌دهد زندگی رضایت بخش‌تری داشته باشید.

سرعت پردازش سریع

هوش هیجانی
هوش هیجانی

یکی دیگر از مهارت‌های مهم هوش هیجانی این است که بتوانید نه تنها احساسات خود، بلکه احساسات دیگران را نیز درک کنید. این امر ضروری است زیرا به شما کمک می‌کند تا به طور موثر و با همدلی نسبت به دیگران واکنش نشان دهید.

وقتی شخصی نظرات خود را با شما به اشتراک می‌گذارد فوراٌ اولین چیزی را که به ذهنتان می‌رسد بیان نکنید. یک فرد با هوش هیجانی بالا ابتدا چشم انداز طرف مقابل را ارزیابی می‌کند. برای تمرین این مهارت، دفعه بعد که با شخصی صحبت می‌کنید، در نظر بگیرید که مخاطب شما چه کسی است. استرس آن‌ها ممکن است تحت چه شرایطی باشد و هدف از این مکالمه چیست. در ادامه  می‌توانید یک بحث متفکرانه را آغاز کنید. به این ترتیب مطمون می‌شوید آن چه می‌گویید تاثیر صحیحی بر طرف مقابل خواهد داشت.

یک فرد با هوش هیجانی بالا بهترین روش ارتباطی را پیدا می‌کند. گاهی اوقات نوشتن یک ایمیل موثرتر از صحبت شخصی در مورد موضوع مد نظر است. این امر همچنین رابطه شما را با همکاران، دوستان و خانواده تقویت می‌کند. شما با این کار فرصت خواهید داشت تا قبل از صحبت، خود را در جایگاه آن‌ها قرار دهید. سرعت پردازش سریع به شما در برقراری ارتباط موثرتر کمک می‌کند.

مطالب مرتبط: 30 فعالیت ذهن‌آگاهی که آرامش را برای شما به همراه می‌آورد

 در آخر

هوش هیجانی مفهومی است که همه ما می‌توانیم در کل زندگی خود روی آن کار کنیم. این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد که یک زندگی مطابق با ارزش‌های واقعی خود داشته باشید. هنگامی که فرایند هماهنگ شدن بیشتر با احساسات و افکار خود را آغاز کنیدد متوجه خواهید شد که شاداب‌تر زندگی می‌کنید. علاوه بر این اعمال خود را هدفمندتر انجام خواهید داد. خودتان را به چالش بکشید تا در ماه‌های آینده در 2 یا 3 مورد از این مهارت‌ها پیشرفت کنید. مطمئن باشید به اثرات بیرونی این رشد شخصی افتخار خواهید کرد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.