هماهنگی عاطفی چیست و چرا اهمیت دارد؟

هماهنگی عاطفی چیست و چرا اهمیت دارد؟

انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستند و اکثریت قریب به اتفاق ما برای احساس خوشبختی واقعی نیاز به داشتن ارتباط با یکدیگر داریم. اما همه روابط – روابط خانوادگی، مانند روابط بین والدین و فرزندان و بین خواهر و برادر، پیوندهایی که با دوستان خود برقرار می‌کنید، آشنایی با همکاران و روابط عاشقانه – برای شادبودن، رضایت‌بخش‌بودن و رسیدن به پتانسیل کامل خود نیاز به تلاش همه افراد داخل رابطه دارد.

به گفته گاتمن و سیلور، نویسندگان کتاب هفت اصل برای موفقیت در ازدواج، برای ایجاد روابط شاد و رضایت‌بخش، درک علم ساخت رابطه از طریق هماهنگی عاطفی ضرورت دارد.

بنابراین چگونه هماهنگی عاطفی در روابط عاشقانه ما نقش دارد؟ با ما همراه باشید تا متوجه شوید.

هماهنگی عاطفی: به چه معناست؟

هماهنگی عاطفی به زبان ساده به معنی درک احساسات نهفته و زیرپوستی طرف مقابل در رابطه با شماست. این به این معناست که بدانید آن‌چه که شخص مقابل شما انجام می‌دهد و یا می‌گوید همیشه دقیقا منعکس‌کننده احساسات و میزان صبوربودن و درک او نیست.

به این موضوع فکر کنید – ممکن است روز بدی در محل کارتان داشته باشید، در ترافیک گیر کرده باشید و قهوه را روی پیراهن مورد علاقه خود ریخته باشید. وقتی به خانه می‌آیید، ممکن است مثل همیشه با خوشحالی به همسرتان سلام نکنید. ممکن است بدخلق بوده و خیلی گرم نباشید.

شما می‌دانید که اتفاقاتی که برای شما افتاد به هیچ وجه تقصیر او نبوده، با این حال وضعیت عاطفی شما به‌طور ناخودآگاه تا حدودی، کم یا زیاد، بر طرز برخورد شما تاثیر می‌گذارد.

اگر شریک زندگی‌تان رفتار غیرعادی شما را می‌پذیرد، اهمیتی نمی‌دهد و فعالانه تلاش می‌کند تا احساس بهتری در شما ایجاد کند، به این معنی است که او می‌داند که رفتارهای شما به دلیل احساسات نهفته شماست. این نشان‌دهنده این است که او از نظر احساسی با شما هماهنگ می‌باشد.

چگونه از هماهنگی عاطفی برای ایجاد روابط بهتر استفاده کنیم؟

هر رابطه‌ای که بدون زیربنای قوی ساخته‌ شود، در نهایت فرو می‌‌ریزد. بهترین راه برای درست‌کردن آن این است که از همان اول در مورد انتظارات خود صادق باشید.

برای ایجاد هماهنگی عاطفی، اجرای مجموعه‌ای از استراتژی‌های رفتاری ضروری است که به شما در درک بهتر طرف مقابل کمک کرده و نیز به شما کمک می‌کند احساسات عاطفی نهفته او را به گرمی بپذیرید.

آگاه باشید و از شکست‌خوردن در ذهن خودداری کنید

آگاه باشید و حقیقت رابطه خود را کشف کنید. به تمام جنبه‌ها فکر کنید – احساسات و افکار خود، احساسات شخص مقابل و محیط بیرونی. صرف نظر از نوع رابطه‌ای که شروع می‌کنید، چه متعارف یا غیرمتعارف، برخی چیزها تقریبا کلی هستند.

بهتر است همین الان با حقیقت روبرو شوید و به آن بپردازید نه این‌که اجازه دهید در درازمدت باعث بهم‌خوردن رابطه شما شود. مسائل حل‌نشده همیشه راهی برای بازگشت به ما پیدا می‌کنند. اجازه ندهید مشکلاتی که باید از آن‌ها دوری کرد به رابطه‌ای پایدار و رضایت‌بخش آسیب برسانند.

همچنین به یاد داشته باشید که یکی از بزرگ‌ترین خطرات در روابط نزدیک این است که شما فکر می‌کنید طرف مقابل در احساسات و افکارش مانند شما است. اغلب اوقات، خود عاطفی ما نمی‌خواهد قبول کند که فردی که به او نزدیک هستیم واقعا با ما متفاوت است و گاهی‌اوقات بسیار متفاوت است.

به یاد داشته باشید که به عنوان انسان، همه ما منحصر به فرد هستیم. مهم نیست که چقدر چیزهای مشترک بین افراد وجود دارد، حتی بهترین دوستان، بزرگ‌ترین عاشقان، و معتمدترین شرکا هم چیزهایی خواهند داشت که با دیگری مخالف خواهد بود.

این اصلا بد نیست، زیرا از ما انسان‌هایی واقعی با شخصیت‌های متمایز می‌سازد. چیزهایی که واقعا در مورد شریک زندگی‌تان دوست دارید بسیار مهم‌تر از چیزهایی هستند که دوست ندارید. به انتخاب‌های او احترام بگذارید، به تلاش‌ خود ادامه دهید و یک تصویر کلی (در مورد رابطه خود) را در ذهن داشته باشید.

موانع ارتباطی را حذف کنید، از Tell Culture استفاده کرده و ایجاد اعتماد کنید

برای این‌که رابطه‌ای آزاد و صادقانه داشته باشید، باید موانع ارتباطی را از بین ببرید. هر چیزی که مانع از شفاف‌بودن طرفین با یکدیگر شود، مانع ارتباطی محسوب می‌شود.

برای ایجاد یک تفاهم قوی، هیچ زمانی بهتر از همان ابتدای رابطه وجود ندارد. صریح‌بودن به شما این اطمینان را می‌دهد که تصورات روشنی از آن‌چه هر دو از رابطه انتظار دارید داشته باشید، چه چیزهای کوچکی مانند اولویتتان برای سرگرمی و انتخاب سبک زندگی تا چیزهای بزرگتر مانند زندگی مشترک، اهداف شغلی، ازدواج و بچه‌دار شدن.

دانستن این موارد همیشه مفید است تا شما و شریک زندگیتان بتوانید دوام مدت رابطه خود را تخمین بزنید.

دو نفری که برخلاف این گفته‌ها بسیار سازگار باشند، ممکن است در مورد نکات مهمی که می‌تواند رابطه آن‌ها را در آینده نابود کند، اختلاف نظر داشته باشند. اولویت‌های فردی خود را در رابطه مشخص کنید و سپس در مورد چیزی که به نفع هر دوی شما است، به توافق برسید.

استراتژی Tell Culture

یک راه عالی برای انجام این کار استفاده از Tell Culture است. Tell Culture یک استراتژی ارتباطی است که در آن شما در مورد احساسات و افکار خود، و در مورد آن‌چه که در ذهن شما می‌گذرد بی‌پرده و صادق هستید، موانع بین خود را کاهش داده‌ و انتقادپذیر و قابل اعتماد می‌باشید.

این روش در مورد تمام روابط مهم زندگی شما نیز به همان اندازه صدق می‌کند، به خصوص رابطه‌تان با پارتنر عاشقانه خود و همینطور خانواده و دوستان. چیزهایی را درمورد خودتان به آن‌ها بگویید که فکر می‌کنید آن‌ها دوست دارند در موردشان بدانند تا اعتماد بین شما تحکیم شده‌ و قوی‌تر شود.

با این حال، برای این‌که Tell Culture برای شما کار کند، ضرورت دارد که انتظار انجام فوری درخواست خود را نداشته باشید. به یاد داشته باشید، این یک تقاضای احساسی است، نه یک دستور.

این استراتژی‌ها به شما کمک می‌کنند تا بتوانید اعتمادی را که تحقیقات نشان می‌دهد کلید داشتن روابط شاد و پایدار است، ایجاد کنید. از آن‌جایی که مرحله آشنایی، مرحله آغاز رابطه شماست، ایجاد یک رابطه همراه با اعتماد با شریک زندگی شما برای آینده بسیار مفید خواهد بود.

اگر می خواهید یک رابطه پایدار داشته باشید، کارهایی را برای ایجاد اعتماد و سنجش میزان اعتماد طرف مقابل انجام دهید. انتقادپذیری و صراحتتان را نشان دهید، رازهایتان را با او در میان بگذارید و در پیشنهادات خود برای رسیدن‌ به تفاهم سخاوتمندانه عمل کنید.

اگر طرف مقابل ثابت کرد که قابل اعتماد است، تعهدتان را نسبت به او افزایش دهید. اما اگر نه، وفاداریتان را دوباره سبک سنگین کنید زیرا احتمالا این رابطه دوامی نخواهد داشت.

مرزها، حریم خصوصی، و حل ناسازگاری‌ها

یکی از جنبه‌های کلیدی نشان‌دادن اعتماد، اجازه‌دادن به یکدیگر برای تعیین حد و مرزها و داشتن حریم خصوصی است. پیشرفت‌ در حوزه تکنولوژی، داشتن ارتباط مداوم را برای ما بسیار آسان کرده است.

اما فقط به این دلیل که می‌توانیم دائما با هم در تماس باشیم به این معنی نیست که انجام این کار درست است. شما تازه در حال عادت‌کردن به یکدیگر بوده و همین‌طور زندگی تا حد زیادی جداگانه‌ای دارید، و ضروری است که به یکدیگر فضای لازم برای اطمینان از یک رابطه پایدار و شاد را بدهید.

همین‌طور، این زمان، زمان بسیار مناسبی برای مشخص‌کردن حد و مرزها است. با یکدیگر صحبت کنید و افکار خود را در مورد چیزهایی که با آن‌ها در آرامش هستید و همین‌طور چیزهایی که نه، به اشتراک بگذارید. این کار شما را از اختلافات دردناک و احتمالا دائمی در آینده نجات داده‌ و موجب می‌شود هر دوی شما تصور دقیقی از انتظارات یکدیگر داشته‌ باشید.

اجازه‌دادن به یکدیگر برای داشتن حریم، در کنار پرهیز از ایجاد فشار به یکدیگر، موجب رضایت طولانی‌مدت می‌شود. احترام به حد و مرزها و اجازه داشتن حریم خصوصی در ایجاد اعتماد متقابل معجزه می‌کند.

حل ناسازگاری‌ها

اگر با این توقع وارد رابطه‌ای شوید که هرگز دعوا نکنید، شکست خواهید خورد زیرا اولین دعوا ممکن است به رابطه پایان دهد. درعوض، راهبردهایی را برای حل سالم تعارض یاد بگیرید و قبل از این‌که اتفاقی بیفتد، در مورد آن‌ها با پارتنر رابطه خود صحبت کنید.

از آن‌جایی که هر دوی شما دیدگاه‌ها، افکار و برداشت‌های شخصی خود را دارید، قطعا مواردی وجود خواهد داشت که باعث ناراحتی شما خواهد شد. همان ابتدا که رابطه خود را شروع می‌کنید، هر دو طرف باید تعهد بدهند که از حدس‌زدن درباره یکدیگر خودداری کرده و همیشه در هنگام بروز شک و تردید با هم صحبت کنند.

اگر متوجه شدید که کاری که طرف مقابل انجام می‌دهد اشتباه بوده‌ یا باعث آزارتان شده‌ است، در کمال آرامش به او بگویید که از کاری که انجام داده‌ نارحت هستید و به هر دلیلی آن را دوست ندارید. هرگونه صحبت درباره اختلاف را با برجسته‌کردن میزان اهمیت‌دادنتان به طرف مقابل و رابطه شروع کنید.

از سرزنش‌کردن پرهیز کنید و در تفسیر کارهای طرف مقابل سخاوتمندانه رفتار کنید. اگر متوجه شدید که اشتباهی مرتکب شده‌اید، خیلی سریع و شدید عذرخواهی کنید. اگر متوجه شدید که مدام به گذشته فکر می‌کنید، او را به سمت رفتاری بهتر در آینده هدایت کنید.

روی ارتباط مجدد و بازسازی رابطه عاطفی که در اثر درگیری آسیب دیده‌اند، تمرکز کنید.

به یاد داشته باشید که دو نفر یک زوج را تشکیل می‌دهند

به یاد داشته باشید که شما در رابطه هستید تا نیاز خود را به داشتن همراه برآورده کنید. بنابراین، زمانی که درگیر هر رابطه‌ای هستید، اهداف دیگر خود را همچنان در ذهن داشته باشید.

اجازه ندهید یک رابطه زندگی شما را به حدی تحت تاثیر خود قرار دهد که خودتان را فراموش کنید. ایده‌ها، شغل، اهداف و مسیر شما در زندگی به اندازه ایده‌های شریک زندگی شما مهم است.

احترام‌گذاشتن به انتخاب‌های او راهی است که باید توسط شما طی شود، اما شما نیز حق دارید که از او همین انتظار را داشته باشید. وقتی وارد یک رابطه می‌شوید، این موارد را برای پارتنرتان روشن کنید تا هر دوی شما بتوانید تصور درستی از آن‌چه که در ذهن دارید، برای یکدیگر ایجاد کنید. اجازه ندهید نیازها و خواسته‌های طرف مقابل، زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

طبق قوانین Tell Culture بازی کنید و در مورد نیازها و خواسته‌های خود صادق و رک باشید. تشویقش کنید که او نیز همین‌طور باشد.

در غیر این صورت، خطر ایجاد دلخوری و ناامیدی هم برای شما و هم برای شریک عاشقانه‌تان وجود دارد که به چشم‌انداز یک رابطه شاد و طولانی‌مدت آسیب می‌رساند.

توافق بهترین دوست شماست

هنگامی که قرار ملاقات‌هایتان را شروع می‌کنید، به یاد داشته باشید که اکنون زندگی و تصمیمات شما نقش مهمی در زندگی شخص دیگری ایفا می‌کند و همین‌طور بالعکس. در برآورده‌کردن نیازهای خود و همین‌طور برآورده‌کردن نیازهای او تعادل داشته باشید.

به دنبال یک توافق سودمند دوطرفه در هر زمینه‌ای که اختلاف نظر وجود دارد، باشید. رمزش این است که به یاد داشته باشید که کدام نبردها نیاز به جنگیدن دارند و کدام‌ها نه. درک و احترام به احساسات یکدیگر، کلید یک توافق موفق است.

توانایی سازش برای ایجاد روابط شاد و پایدار ضروری است.

تمرین هماهنگی عاطفی

در زمانی که در حال ارتباط با یکدیگر هستید، به جای صرفا گوش‌دادن به صحبت‌های طرف مقابل، سعی کنید احساسات نهفته در حرف‌هایش را درک کنید. توجه کنید که آیا او تحت‌ فشار، غمگین، ناامید، گیج، خوشحال، عصبانی و غیره به نظر می‌رسد یا خیر.

هنگامی که در یک رابطه جدید هستید و هنوز در حال یادگیری در مورد پارتنر خود هستید، این احتمال وجود دارد که همیشه کارها را درست انجام ندهید – و او نیز همین‌طور. با این حال، با گذشت زمان، شما شروع به درک بهتر یکدیگر خواهید کرد و رابطه شما با صبر و تلاش بهتر خواهد شد.

به لحن صدا، زبان بدن، آن‌چه که گفته نمی‌شود و محتوای کلمات توجه کنید. داشتن چنین هماهنگی عاطفی توانایی شما را برای درک طرف مقابل و رسیدن به روش‌هایی که منجر به رابطه‌ای شاد و طولانی‌مدت می‌شود، افزایش می‌دهد.

جامعه امروزی بر فردیت تاکید دارد، اما برای این‌که هر رابطه‌ای کار کند، باید از پوسته خودمحور خود خارج شده و خود را به جای دیگران بگذاریم و دیدگاه، افکار و احساسات آن‌ها را درک کنیم.

نتیجه

وقتی که یک رابطه را شروع می‌کنید، هماهنگی عاطفی می‌تواند تضمین کند که رابطه شما یک رابطه موفق و پایدار خواهد بود. برای انجام این کار، باید استراتژی‌های مختلفی را برای سناریوهای مختلفی که قرار است با هم روبرو شوید، داشته باشید.

صبر، سازش و همدلی با یکدیگر کمک زیادی به این امر می‌کند که شما و پارتنر عاشقانه‌تان اوقات بسیار شاد و رضایت‌بخشی را با یکدیگر داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *