مسواک برقی؛ چرا استفاده از این وسیله برای دندان ضروری است؟

مسواک برقی؛ چرا استفاده از این وسیله برای دندان ضروری است؟

رسیدگی و مراقبت از دندان‌ها از اهمیت خیلی بالایی برخوردار است. درست است که استفاده از مسواک‌های معمولی هم می‌تواند کارایی زیادی دارد. ولی بازدهی که مسواک‌ برقی دارد از مسواک‌های عادی شاید بیشتر و بهتر باشد. این محصولات کمک می‌کند که شما مقدار زیادی از جرم و پلاک‌های دندان را از بین ببرید. در نتیجه دندان‌های تمیزتر و سالم‌تری داشته باشید.

در ادامه‌ی این مقاله از زردنیوز  با ما همراه باشید تا در مورد این محصولات بهداشتی بیشتر بدانید و یاد بگیرید.

مسواک برقی چیست؟

مسواک برقی به دلیل حالت چرخشی که دارد، خیلی قوی‌تر از مسواک‌های عادی عمل می‌کند. شیارهایی که دارد، به خوبی کمک می‎کند که موادغذایی که در بین دندان‌ها قرار گرفته و جرم‌ها تا حد خیلی زیادی از روی دندان‌ها پاک شود. این مسواک‌ها چیزی حدود ۵۰۰۰ دور چرخش در دقیقه دارد. با حالت لرزشی ملایمی که داره کمک می‌کند که لثه‌ها به‌آرامی ماساژ ببنیند. این کار هم به جریان افتادن گردش خون کمک می‎کند و وهم اینکه کمک می‌کند که  موادغذایی و باکتری‌ها از روی لثه‌ها به خوبی پاک شود. این کار کمک می‌کند که خمیر دندان به خوبی به شیارهای آن برسد.

مزایای استفاده از مسواک برقی

اگر بخواهیم مزیت‌هایی که مسواک برقی برای دندان‌ها دارد را خیلی خلاصه‌وار بگوئیم باید به این موارد اشاره کنیم:

مسواک برقی
مسواک برقی

کنترل فشار کافی بر روی دندان‌ها

یکی سری از افراد هستند که فکر می‌کنند که هرچقدر فشار بیشتری با مسواک به‌روی دندان‌ها بیاورند، نتیجه‌ی بهتری می‌گیرند و دندان‌هایشام بیشتر تمیز می‌شوند. ولی از این موضوع غافل هستند که با این کار به مینای دندان خود آسیب‌های جدی می‌رسانند. این کار موجب ایجاد حساسیت می‌شوند. یکی از مزیت‎های که مسواک برقی برقی دارد این است که با فشار ملایم و یکنواختی که دارد و سرعت چرخش قابل تنظیمی که دارد؛ از آسیب رساندن به دندان‌های شما جلوگیری می‌کند.

زمان مسواک زدن

طبق توصیه‌ای که دندان‌پزشکان در مورد مسواک زدن کرده‌اند، بهترین مدتی که شما برای مسواک زدن باید در نظر داشته باشید را باید به چهار قسمت تقسیم کرده‌اند. این یعنی که شما باید برای دو قسمت چپ و راست فک بالا هر کدام را 30 ثانیه ( در مجموع 2 دقیقه برای فک بالا ). برای دو قسمت چپ و راست فک پائین هم هر کدام 30 ثانیه را درنظر داشته باشید.

خوبی که مسواک‌های برقی خوب و معتبر دارند این است که به‌طور اتوماتیک در هر 30 ثانیه یک بار با یک هشدار که حالتی مثل ویبره دارد را به شما می‌دهد که به شما نشان می‌دهد که باید مسواک را به قسمت دیگر دهان خود منتقل کنید. از این استفاده از این محصولات زمان مسواک زدن شما را بهینه می‌کند.

مسواک زدن به بهترین وجه ممکن

خیلی‌ها از آنجایی که در زمان کودکی به ما آموزش داده‌اند که باید مسواک را از چپ و راست حرکت دهیم و مسواک را عقب و جلو ببریم استفاده می‌کنند! ولی این روش واقعا اشتباه نیست. شما به درستی این کار را انجام می‌دهید ولی قطعا روش اشتباهی هم نیست!

اگر شما از مسواک برقی برای مسواک زدن استفاده کنید، با حالت و حرکات دورانی که دارد به تمیزتر شدن دندان‌های شما کمک می‌کند. دیگر نیاز نیست که به حالت قدیم مسواک بزنید و به بهترین حالت ممکن به تمیز کردن دندان‌های شما کمک می‌کند. این کمک می‌کند تا جرم و پلاک‌ها و باقی مانده مواد غذایی از روی دندان‌های شما پاک شود.

آیا مسواک‌های برقی مدل‌های متفاوتی دارند؟

مسواک برقی
مسواک برقی

بله این دسته از محصولات بهداشتی انواع مختلفی دارند که در ادامه در مورد آنها کامل توضیح خواهیم داد.

مسواک‌های برقی باتری خور

این نوع مسواک‎ها قابل حمل و ارزان قیمت هستند. ولی شما نباید از آنها انتظار داشته باشید که عمر زیادی داشته باشند و کارایی بی‌نظیری را داشته باشند.

مسواکهای باتری خور قابل شارژ

این محصولات با باتری‌های قابل شارژ کار می‌کنند که  یک سری چرخنده‌ی مجزا و سنسوردار حساس دارند که به صورت لرزشی به سمت جلو و عقب کار می‌کند.

مسواک‌های برقی سونیک

این نوع مسواک‌ها قابل شارژ هستند و سری‌های متفاوتی دارند که قالبا قیمت‌های خیلی بالایی هم به نسبت سایر مدل‌ها دارند.

مسواک‎‌های چرخشی

این محصولات دارای ی سری‌هایی هستند که قابلیت این را دارند که یک دور کامل بچرخند.

مسواک‎های لغزشی

این محصولات دارای سری کوچک و غیر قابل چرخش هستند که در جای خود به صورت فیکس حرکت می‌کنند و به صورت نقطه‌ای کمک می‎‌کند که جرم‌های یک ناحیه از دندان را به خوبی تمیز کند.

مسواک‌های جهنده

سری این محصولات به سمت عقب و جلو حرکت کند و حالتی چرخنده دارند. با استفاده از این مسواک‌ها اگر از غذایی که خوردید لابه‌لای دندان‌های شما گیر کرده باشد بیرون خواهد آمد.

مسواک‌های دوسره

این نوع از محصولات دو سری قابل تعویض دارند که یکی به جلو و عقب حرکت می‌کند و سری دیگری در جای خود حالت لغزشی دارند.

نکات مهم هنگام خرید

خوب است که در هنگام خرید به این موارد به خوبی توجه داشته باشید:

محصولات اصل و با کیفیت

از آنجایی که اهمیت دادن به سلامت دهان و دندان بسیار مهم است، شما باید بهترین و معتبرترین برندها را برای خرید استفاده کنید و همیشه برای خرید از معتبرترین و بهترین فروشگاه‌ها خرید خود را انجام دهید.

خریداری با تحقیق کامل

این مورد نه تنها در مورد خرید مسواک برقی بلکه در مورد هر محصولی که می‌خرید باید انجام دهید. در مورد خرید این محصولات باید مواردی مثل مدت شارژدهی و نوع سری‌ها و… تحقیق کنید و درنهایت وقتی که از کیفیت آن مطمئن شدید خرید خود را انجام دهید.

مشورت با دندان‌پزشک

قبل از خرید این محصول حتما با پزشک خود در مورد استفاده کردن یا عدم استفاده کردن مشورت کنید و بعد اقدام به خرید کنید.

توجه به سری و نوع مسواک

بسیار مهم است که محصولی را خریداری کنید که سری‌های آن قابل تعویض باشند. زیرا مهم است که هم در مورد مسواک‌های معمولی و برقی سری‌ها را هر 3 تا 6 ماه یک‌بار تعویض کنید.

خرید مسواک‌های تایمردار یا بدون تایمر

این مورد البته به خود شما بستگی دارد. نمونه‌های تایمردار همان‌گونه که در بالا هم توضیح دادیم، هر چند دقیقه یکبار با حالت ویبره به شما هشدار می‌دهند. در این حالت یا کلا مسواک را خاموش می‌کنند خوب قاعدتا نمونه‌های بدون تایمر این ویژگی را ندارند!

نحوه صحیح استفاده از مسواک برقی

مسواک برقی
مسواک برقی

بسیار مهم است که شما روش صحیح مسواک زدن را چه در مورد نمونه‌های کلاسیک و چه در مورد مدل‌های برقی بدانید و به درستی از آن استفاده کنید. مثلا  مسواک زدن بعضی از قسمت‌ها در دندان که شاید کمی دسترسی به آنها مشکل‌تر است، احتیاج به دقت بالاتری داشته باشند. سری مسواک‌های برقی با سرعت و حرکت بالایی که دارند و تمیزتر شدن دندان‌های شما خیلی کمک ‌می‌کنند.

ولی در هنگام استفاده از مسواک‌های برق شما باید مسواک را روی آخرین دندان قرار دهید. به آرامی به سمت جلو حرکت بدهید. باید توجه داشته باشید که سر مسواک باید زاویه 70 درجه نسبت به لثه‌ها داشته باشد. این حرکت برای هر دندان باید حدود 2 ثانیه به طول بی‌انجامد.در هنگام استفاده هم نیازی به فشار دادن یا حرکت سری مسواک نیست. چرا که مسواک کار خودش را می‌داند و به بهترین وجه ممکن کار خود را انجام خواهد داد.

هنگام استفاده باید زاویه قرار دادن مسواک روی دندان‌های عقب را توجه داشته باشید. چرا که اگر بخشی از مسواک روی دندان و بخش دیگری روی لثه‌ها قرار بگیرد به لثه‌های شما آسیب جدی وارد خواهد شد.

راهی عالی برای مبارزه با التهاب لثه

مسواک برقی ابزاری عالی در مبارزه با التهاب لثه و بیماری‌های لثه در دهان شما است. چگونه؟ یک مسواک برقی می‌تواند به آن محل‌هایی از دندان‌ها دسترسی داشته باشد که تمیز کردن آن‌ها با مسواک دستی میسر نیست. با این نوع مسواک‌ها، نه تنها برای مدتی طولانی‌تر و بهتر، بلکه هوشمندانه مسواک می‌زنید.

بوی بد دهان به خاطر گیر کردن و ماندن مواد غذایی و پلاک در بین گوشه‌ها و شکاف‌های بین دندان‌ها و لثه‌ها است. با استفاده‌ی منظم از مسواک برقی و نخ دندان می‌توان با یافتن و پاک کردن مواد غذایی از لابه‌لای دندان‌ها، از شر بوی بد دهان خلاص شد.

مسواک‌های برقی دارای تایمر داخلی هستند تا بتوانید برای مدت زمان مناسب دندان‌هایتان را مسواک بزنید.

آیا می‌دانستید که باید در هر بار، حداقل 2 دقیقه دندان‌ها را مسواک بزنید و برای هر یک از چهار ربع دهان خود حداقل 30 ثانیه وقت بگذارید. (بالا و پایین سمت راست و بالا و پایین سمت چپ). شاید فکر کنید که برای این مدت زمان می‌توانید به‌راحتی دندان‌ها را مسواک بزنید. اما اگر خودتان از مدت زمان برای هر طرف را تعیین کنید، تعجب می‌کنید که چطور در این فاصله‌ی کم توانسته‌اید دندان‌هایتان را به‌خوبی مسواک بزنید. متوسط زمان مسواک زدن، بسته به جنسیت و سن، تقریباً 31 تا 65 ثانیه در هر دفعه است.

ویژگی مهم مسواک برقی

یکی از ویژگی‌های مفید مسواک‌های برقی این است که اکثر آن‌ها دارای تایمرهایی هستند که بعد از دو دقیقه بوق می‌زنند. اگر صدای بوق آن را هنوز را نشنیده‌اید، پس همچنان مسواک بزنید! برخی از این مسواک‌ها بعد از 30 ثانیه هم بوق می‌زنند تا به شما بگوید که زمان آن فرا رسیده است که به سراغ قسمت دیگری از دهان تان بروید.

امیدوارم که نکاتی که در این مورد به شما در این مقاله گفته شد، نکات ارزشمندی را در مورد این محصول به شما داده باشد. فراموش نکنید که رسیدگی و مراقبت از دندان‌ها یکی از مهمترین نکاتی است که هرگز نباید آن را پشت گوش بیندازید.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.