رویای خیانت

۱۸ دلیلی که در درباره خیانت رویا می‌بینید

فهرست عناوین پنهان

مقدمه

قبل از هر چیز، آرام باشید. دیدن رویای خیانت لزوماً به این معنی نیست که رابطه شما رو به پایان است.

با این حال، به گفته لوری لوونبرگ (Lauri Loewenberg)، تحلیلگر معتبر رویا، “این چیزی است که باید در مورد آن کنجکاو باشید، زیرا هر چیز در رویاهای ما معنایی دارد. به احتمال زیاد، ناخودآگاه شما دارد چیزی به شما می گوید – یا سعی می‌کند مشکلی را حل کند.”

به گفته لوونبرگ، از آنجایی که رویاهای خیانت یکی از رایج‌ترین رویاهایی است که افراد می‌بینند، ما، او و روان‌درمانگر ساکن بروکلین، آمی بار (Aimee Barr)، کنار هم آورده‌ایم تا به بررسی علل اینگونه رویا‌ها بپردازیم. پس با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید.

دلایل دیدن رویای خیانت

در حالی که هر رویای خیانت به اندازه خود رویاپرداز منحصر به فرد است، لوونبرگ می‌گوید که بیشتر آن‌ها را می‌توان تحت یکی از این سه موضوع، دسته بندی کرد.

مطالب مرتبط

نارضایتی عاطفی

این طور که مشخص است، معمولاً رویای خیانت به سکس نمی‌شود! لوونبرگ می گوید: ” سکس کمتر به پیوند فیزیکی ارتباط دارد و بیشتر پیوند روانی یا عاطفی را در بر می‌گیرد.”

او توضیح می‌دهد: “احساساتی که در خواب تجربه می‌کنید، بسیار واقعی است و از مکانی بسیار واقعی می‌آید.” حالا وظیفه شما این است که تشخیص دهید آن احساس دقیقا چیست. این احساساتی رایج می‌توانند احساس گناه، ناامنی، حسادت، بی حوصلگی، اضطرب، عصبانیت یا گیجی باشند.

نارضایتی جنسی

در حالی که بیشتر رویاهای خیانت مربوط به رابطه جنسی واقعی نیستند، اما برخی از آن‌ها اینطور هستند. رویاهای مربوط به خیانت ممکن است زمانی رخ دهند که در رابطه جنسی شما ناراحتی وجود داشته باشد.

آیا رابطه جنسی دارید؟ آیا از اینکه چند بار رابطه جنسی دارید راضی هستید؟ یا چیزی وجود دارد که می‌خواستید در تختخواب امتحان کنید اما پارتنرتان آن را تعطیل کرده؟ برعکس چطور؟

احساسات در مورد خیانت گذشته

به گفته آمی بار، اگر در گذشته به شما خیانت شده باشد، دیدن رویاهایی (کابوس؟) در مورد تکرار دوباره آن بسیار رایج است.

اگر پارتنر فعلی شما این کار را انجام داده است، این نشانه‌ای است که باید به بازسازی آن اعتماد ادامه دهید. اگر پارتنر قبلی به شما خیانت کرده باشد، ممکن است از تکرار آن بترسید (آمی بار اشاره می‌کند که یک تراپیست می‌تواند به شما کمک کند تا با این ترس‌ها مقابله کنید).

بررسی رویاهای خاص

هیچ معنای یکسانی برای رویای خیانت وجود ندارد، اما لوونبرگ می‌گوید چند موضوع رایج در اینگونه رویاها وجود دارد. در ادامه این موضوعات را بررسی می‌کنیم.

پارتنرتان در رویا به شما خیانت کرده

به گفته لوونبرگ، “رویایی که در آن پارتنرتان به شما خیانت می‌کند بسیار رایج‌تر از رویایی است که شما به او خیانت می‌کنید”. پس بیایید از اینجا شروع کنیم.

در زیر، چند سناریو متداول از خیانت پارتنرتان به شما که ممکن است در خواب رخ دهد را خواهید خواند. به علاوه اینکه ممکن است این رویا‌ها معنی هم داشته باشند.

اگر پارتنرتان با یک غریبه به شما خیانت‌ می‌کند. لوونبرگ می‌گوید احتمالاً احساس می‌کنید پارتنرتان برای شما زمان نمی‌گذارد و به شما توجه کمی دارد. آیا او بیش از حد معمول کار می‌کند؟ آیا او زمان زیادی را صرف فضای مجازی یا بازی‌های ویدئویی می‌کند؟ یا  اخیراً به یک بند پیوسته است؟

اگر پارتنرتان با کسی به شما خیانت می‌کند که به شما نزدیک است. آیا پارتنر شما و این شخص با هم کنار می‌آیند؟ اگر نه، این رویا ممکن است نشان دهد که کنار آمدن آن‌ها برای شما مهم است. در غیر این صورت، لوونبرگ می‌گوید، به این فکر کنید که این شخص چه ویژگی دارد که شما نیز می‌خواهید. ثبات اقتصادی؟ حس شوخ طبعی خوب؟ یک نوزاد؟

اگر پارتنرتان به شما با شخصی که در زندگی واقعی می‌شناسید خیانت کرد. به احتمال زیاد، این ربطی به پارتنر شما ندارد. در عوض، همه چیز به شخص “دیگر” مربوط می‌شود.  لوونبرگ معتقد است احتمالا شما در آن فرد چیزی می‌بینید که کمبود آن را در خود حس کرده‌اید.

در رویای خود، شما به پارتنرتان خیانت کرده‌اید

هنوز هم جای نگرانی نیست! لوونبرگ می‌گوید: “اغلب رویاهایی که شما خیاتنکار  هستید، نشان می‌دهد که احساس گناه می‌کنید یا به خود خیانت کرده‌اید یا به نوعی ارزش‌ها یا باورهایتان را به خطر انداخته‌اید.”  در ادامه سناریو‌های اینگونه رویا‌ها را بررسی می‌‌کنیم.

اگر با یک غریبه خیانت می‌کنید

 در اینجا، احتمالاً این شما هستید که توجه خود را به جهات زیادی متمرکز می‌کنید. لوونبرگ در این‌باره می‌گوید: “چه اتفاقی باعث شده که انرژی خود را کمتر برای پارتنرتان صرف کنید؟  احتمالاً در این مورد احساس گناه می‌کنید.”

اگر با پارتنر سابق خود خیانت می‌کنید

قابل درک است که این رویا باعث ایجاد احساس گناه در شما بشود. اما در این بین نکته‌ای وجود دارد. مگر اینکه دائما به بازگشتن به پارتنر سابق خود (در بیداری) فکر می‌کنید، این رویا به این معنی نیست که واقعاً می‌خواهید (یا باید) با پارتنر سابق خود دوباره رابطه داشته باشید.

لوونبرگ می‌گوید: در عوض، “به این فکر کنید که هنوز در حال بهبودی از چه اتفاقی در رابطه قبلی هستید که ممکن است به این رابطه هم بیاورید”. این ممکن است یک خیانت واقعی، بی مهری یا بدرفتاری عاطفی باشد.

اگر با کسی که پارتنرتان به او نزدیک است خیانت می‌کنید

 بررسی کنید که رابطه آن‌ فرد با پارتنرتان چه احساسی در شما ایجاد می‌کند. به احتمال زیاد، خواب شما حاکی از تمایل به نزدیک شدن با کسی است که پارتنرتان نزدیک به اوست.

اگر با کسی که در زندگی واقعی می‌شناسید خیانت می‌کنید

 آیا پنهانی به این فرد علاقه دارید؟ آیا رابطه‌ای عاطفی بین شما در حال شکل گرفتن است؟ اگر پاسخ به هر دو سوال مثبت است، وقت آن رسیده است که بگویید چرا از رابطه کنونی خود فاصله گرفته‌اید.

اما اگر آنقدر هم به فرد داخل رویا علاقه ندارید، به این فکر کنید که او چه ویژگی یا ویژگی‌هایی دارد که پارتنر شما ندارد. به عنوان مثال، ممکن است این شخص شغلی با درآمد بالاتر از پارتنر شما داشته باشد و شما در مورد پول استرس داشته باشید. یا شاید این شخص به بامزه بودن معروف است و شما و پارتنرتان دوران پرتنشی را سپری می‌کنید.

اگر هنگام خیانت دیده شوید

در مورد چه چیزی احساس گناه می‌کنید؟ این رویا می‌گوید وقت آن رسیده است که با وجدان خود روراست باشید یا به چیزی که پنهان کرده‌اید، اعتراف کنید.

اگر با بیش از یک نفر خیانت می‌کنید

آرام به خواب رفتید… و خود را در یک سکس گروهی پیدا کردید؟ لوونبرگ می‌گوید: “شما توجه خود را به جهات زیادی متمرکز کرده‌اید. مگر اینکه از زندگی جنسی خود خسته شده باشید، ممکن است این رویا به این معنی باشد که می خواهید چیز‌های جدید را در سکس تجربه کنید.” 

اگر با یک زوج دیگر سکس داشتید

لوونبرگ می‌گوید: “شاید شما واقعاً علاقه‌مند به تعویض پارتنر، چندمهری (Polyamory) یا یک رابطه باز باشید. اما به احتمال زیاد این بدان معناست که آن زوج (که در خواب دیدید) چیزی دارند که شما می‌خواهید آن را در خودتان بگنجانید. ” این می‌تواند: ارتباط خوب، حساب بانکی مشترک، حس شوخ طبعی مشترک و غیره باشد.

اگر قصد ازدواج دارید یا به تازگی ازدواج کرده‌اید

هر زمان که قبل از یک نقطه عطف در زندگی یا رابطه (مانند ازدواج، نقل مکان یا نامزدی) رویای خیانت دیدید، به احساس خود در رویا فکر کنید، نه به خیانت واقعی. آیا هیجان بودید یا عصبی یا حتی وحشت زده؟

اگر باردار هستید و همسرتان خیانت می‌کند

همانطور که می‌دانید، بارداری در بدن شما تغییراتی ایجاد می‌کند. لوونبرگ در این‌باره می‌گوید: “معمولاً افراد باردار به این دلیل رویای خیانت می‌بینند که هورمون‌های آن‌ها دچار تغییرات می‌شود، یا به علت تغییر شکل بدن خود احساس می‌کنند کمتر خواستنی و جذاب هستند.”

اگر همسرتان باردار است و شما خیانت می کنید

نگران نباشید! به گفته لوونبرگ، این امر بسیار رایج است. “ناگهان رابطه‌ای در زندگی همسرتان به وجود می‌آید که مهمتر از رابطه او با شماست.” این رویاها معمولا همانطور که خود را با واقعیت جدید تطبیق می‌دهید، متوقف می‌شوند.

اگر رویای فانتزی‌های واقعی خود را می‌بینید

شاید در تعطیلات با یک باریستا آشنا شد‌ه‌اید و در خیال خود او را روی میز خوابانده باشید و… خوب، لازم نیست وارد جزئیات شویم. دیدن این صحنه در رویا چندان دور از انتظار نیست.

به همین ترتیب، اگر همیشه علاقه شدیدی به روبی رز (Ruby Rose) یا جورج کلونی داشتید، به احتمال زیاد یک (یا ده تا) رویای سکس در مورد این ستاره‌های جذاب دیده‌اید. پس چیز مهمی نیست.

این امر وقتی هشدار آمیز می‌شود که بخواهید در مورد این فانتزی‌ها در زندگی واقعی کاری انجام دهید. در اینجا، لوونبرگ می‌گوید که باید بفهمید چرا می‌خواهید آن فانتزی را زنده کنید.

آیا از رابطه فعلی خود ناراضی هستید؟ آیا از شریک زندگی خود به خاطر چیزی که هنوز حل نشده است عصبانی هستید؟ یا شما علاقه‌مند به باز کردن رابطه هستید؟ آیا از میزان تعهدی که این رابطه نیاز دارد می‌ترسید؟

آمی بار می افزاید: “اگر این خیال پردازی در توانایی شما برای تمرکز و حضور در کنار همسرتان در زمانی که با هم هستید تداخل ایجاد کند، مشکل ساز می‌شود.”

آیا باید در این مورد با پارتنرتان صحبت کنید؟

لوونبرگ می‌گوید: “شما به دیدن این رویا یا رویا‌های مشابه ادامه خواهید داد تا زمانی که به مسئله اساسی که رویا علت آن است، رسیدگی کنید. بنابراین، شما باید به آن مشکل اساسی بپردازید.”

کمی زمان بگذارید فکر کنید:

  • آیا می‌خواهم در این رابطه باشم؟
  • می‌توانم حسادتی را که تجربه می‌کنم برطرف کنم؟
  •  آیا از رابطه جنسی فعلی‌ام راضی هستم؟
  •  برای اینکه به آن راضی باشم به چه چیزی نیاز دارم؟
  • و آیا می‌توانم متعهد باشم که با احساس گناهم کنار بیایم؟

اگر علاقه‌ای به ماندن در رابطه خود ندارید، این رویا‌ها می‌توانند نشانه‌ای به پایان دادن به آن باشند. در غیر این صورت، مهم است که پارتنر خود گفتگوی صادقانه‌ای داشته باشید.

چگونه در این مورد صحبت کنیم؟

آمی بار می‌گوید خیانت موضوعی واقعاً تنش‌زا و حساس است، بنابراین گفتن اینکه  رویای خیانت می‌بینید (به خصوص اگر واقعا در حال خیانت هستید) در واقع نباید بخشی از گفتگو باشد.

 آمی بار می‌افزاید به جای صحبت مستقیم، “بر این موضوع تمرکز کنید که متوجه مشکلی هستید و تأکید نمایید که می‌خواهید در کنار پارتنرتان روی این مشکل کار کنید. یا بهتر از آن، روی احساساتی که در رویای خود دارید تمرکز کنید و آن‌ها را صادقانه به اشتراک بگذارید.”

چند راه پیشنهادی در زیر آمده است که می‌توانید برای مطرح کردن این موضوع استفاده کنید.

  • “می‌خوام بدونی که می‌دونم که در این چند هفته اخیر چقدر توجهم کم شده و دوست دارم برنامه‌ای بریزم که بتونیم زمان بیشتری رو با هم بگذرونیم.”
  • “من در مورد [روابط باز، سکس گروهی، طبق زنی] می‌خوندم و فکر می‌کنم ممکنه چیزی باشه که دوست دارم امتحان کنم. تو هم دوست داری که باهم امتحانش کنیم؟”
  • “من یک کابوس تکراری می‌دیدم که داری به من خیانت می.کنی، و فکر می‌کنم به این دلیل است که نسبت به [نام فرد] حسادت می‌کردم. می‌تونی کمکم کنی این مشکل رو با هم حل کنیم؟”

گزینه دیگر: زوج یا سکس درمانی.  آمی بار می‌گوید: احتمالاً این رویا‌ها از ناکجاآباد بیرون نمی‌آید و شما و همسرتان مدتی است که با این مشکل مواجه بوده‌اید.

«کار با یک متخصص بهداشت روانی می‌تواند به شما کمک کند این مشکل را با هم بررسی کنید و از طریق آن حلش کنید.”

چگونه مسئله اصلی را حل کنید

رویاهای خیانت در شکل‌های مختلفی ظاهر می‌شوند، و فقط یک راه برای پرداختن به دلیل پشت آن‌ها وجود ندارد.

اما کار کردن فعالانه روی رابطه و برقراری ارتباط در مورد نیازها، تمایلات و خواسته‌های عاطفی و جنسی، می‌تواند به شما کمک کند تا قبل از اینکه این رویا‌ها در فضای رویایی‌تان ظاهر شود، آن‌ها را از بین ببرید.

لوونبرگ می گوید: “اگر با هم صحبت کنید و مایل به مصالحه باشید، به احتمال زیاد رویاها متوقف خواهند شد.”

اگر این امر رویاها را متوقف نکرد، لوونبرگ پیشنهاد می‌کند درست زمانی که از خواب بیدار می‌شوید و قبل از خواب، یادداشت برداری کنید.

 وی می‌افزاید: “وقتی از خواب بیدار شدید، در دفتری، جزئیاتی را که به یاد دارید را بنویسید. سپس، رویا را بازنویسی کنید تا آنطور که می‌خواهید  باشد.”

او می‌گوید این ممکن است فوراً جواب ندهد، اما در نهایت ناخودآگاه شما پیام را دریافت خواهد کرد.

لوونبرگ می‌گوید، قبل از اینکه به تختخواب بروید، یا در مورد چیزهایی که در پارتنر خود دوست دارید بنویسید یا چیزهایی که قدردان آن هستید را یادداشت کنید. یا “با فکر سکس با پارتنر خود خودارضایی کنید.” تمرین‌های سخت تر هم وجود داشته است 🙂

سخن آخر

رویاهای خیانت معمولا (البته نه همیشه) نشانه نیازهای اساسیِ برطرف نشده در رابطه شما هستند.

اینکه آیا تصمیم می‌گیرید به نگرانی‌های خود رسیدگی  و آن‌ها را حل و فصل کنید، بستگی به تمایل شما برای حضور در رابطه دارد.

با این حال، درک این نکته مهم است که این رویاها احتمالاً متوقف نمی‌شوند تا زمانی که احساسات خود را بررسی کنید و در برخی موارد با پارتنر خود گفتگوی صادقانه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.