مهارت شناختی-یادگیری-ذهن

11 مهارت شناختی موثر برای سرعت بخشیدن به فرآیند یادگیری

یادگیری نحوه صحیح انجام کارها و تسلط بر آن‌ها چیزی است که به توانمندسازی شما به عنوان یک فرد و رقابت در زمینه‌هایی که علاقه‌مند به پیشرفت در آن‌ها هستید کمک زیادی می‌کند. با این حال، وقتی نوبت به دریافت اطلاعات و فهمیدن آن می‌رسد، ما اغلب در دنبال کردن مطالبی که می‌خواهیم یاد بگیریم، دچار مشکل می‌شویم. حواس‌ ما به راحتی پرت می‌شود و به سختی می‌توانیم بر روی یک موضوع مشخص تمرکز کنیم.

گاهی اوقات، احساس می‌کنیم در آن‌چه که می‌خواهیم یاد بگیریم بی استعداد هستیم زیرا فهم آن دشوار است. در این شرایط، مهارت‌های شناختی متفاوتی وجود دارند که می‌توانیم در زندگی‌ روی آن‌ها کار کنیم. این مهارت‌ها به ما کمک می‌کنند دانش آموزان بهتری شویم. اگر زمانی را برای بهتر شدن در این زمینه‌ها و یادگیری درست صرف کنیم، درک اطلاعات و به کارگیری آن‌ها در جاهایی که نیاز داریم برای ما آسان‌تر خواهد شد.

در اینجا 11 مهارت شناختی موثر برای سرعت‌بخشیدن به یادگیری آورده شده‌‌ است. هدف این است که شما برای تجربه یادگیری بهتر و مفیدتر در هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌های آینده، این گزینه‌ها را در نظر بگیرید. پس با ادامه این مقاله از زردنیوز همراه باشید.

تمرکز انتخابی

تمرکز
تمرکز

تمرکز انتخابی یک مهارت شناختی است که به شما امکان می‌دهد توجه خود را به یک کار خاص که در یک زمان معین اهمیت دارد معطوف کنید. به این ترتیب، سایر عواملی را که ممکن است برای شما وسوسه انگیز باشند و حواس شما را پرت کنند محو خواهید کرد.

وقتی در یک محیط شلوغ و پر سر و صدا هستید، چیزهای زیادی می‌توانند توجه شما را جلب کنند. بسیاری از این چیزها ممکن است سرگرم کننده باشد اما شما را از دلیل حضور در آن محیط دور کنند. اکنون، از طریق تمرکز انتخابی، می‌توانید روی دلیلی که در آن محیط هستید متمرکز بمانید و کارهایی را که شما را به آن‌جا کشانده‌اند، به نتیجه برسانید.

به عنوان مثال، ممکن است شما و دوستتان در رستورانی باشید که در قلب شهری قرار دارد که ماشین‌ها در آن غوغا می‌کنند. سر و صدای سایر مغازه‌‌داران در فروشگاه‌های کنار رستوران، مشاجره و دعوای افراد مست و موارد دیگری نیز وجود دارند. شما مطمئناً اکثر آن صداها را می‌شنوید. با این حال، دلیل اصلی حضور شما در آن مکان این است که در حین غذا‌خوردن با دوست خود صحبت کنید. تمرکز گزینشی به شما کمک می‌کند تا روی آن کار متمرکز شوید. به این ترتیب تا زمانی که کارتان تمام شود، توجه خود را روی آن حفظ خواهید کرد.

2 نوع تمرکز انتخابی وجود دارند: تمرکز انتخابی دیداری و تمرکز انتخابی شنیداری.

تمرکز انتخابی دیداری

تمرکز انتخابی دیداری تقریباً تمرکز دیداری انتخابی است. در این‌جا، می‌توانید در میان بسیاری از چیزهای دیگر که از نظر بصری جذاب هستند، روی چیزهایی تمرکز کنید که اولویت بالایی دارند.

تمرکز انتخابی دیداری

تمرکز انتخابی شنیداری، تمرکز انتخابی است که بر اساس حواس شنوایی شما شکل می‌گیرد. در مثال، شما و دوستتان در یک رستوران، می‌توانید صداهای دیگر را مسدود کنید و بر آن‌چه دوستتان می‌گوید تمرکز کنید.

با کار بر روی بهبود تمرکز انتخابی، می‌توانید توانایی‌های یادگیری خود را افزایش دهید. زیرا این امر به هدایت و حفظ تمرکز شما بر مطالعه‌ به مدت طولانی کمک می‌کند؛ بدون این‌که به خود اجازه دهید اشیاء و صداهای جذاب و وسوسه‌انگیز دیگر شما را منحرف کنند.

شاید ایده خوبی باشد که سعی کنید برای بهبود تمرکز انتخابی خود مراقبه تمرکز را تمرین کنید. به مکان‌های نسبتاً پر سر و صدا بروید و سعی کنید برای مدت طولانی روی یک شی یا صدای به خصوص تمرکز کنید. با انجام مکرر این کار و سخت‌تر کردن آن به همراه پیشرفت در کنار‌آمدن با یک محدودیت خاص، می‌توانید تمرکز خود را تقویت کنید.

تمرکز پایدار

تمرکزپایدار، که به آن تمرکز هوشیار نیز می‌گویند، یک مهارت شناختی است که به شما کمک می‌کند به یک پروژه پایبند باشید و تا زمانی که آن را کامل نکرده‌اید، از آن دست نکشید. با تمرکز مداوم، وقتی نوبت به کار یا یادگیری می‌رسد، استقامت بیشتری خواهید داشت.

ممکن است تصمیم داشته باشید کتابی را درباره موضوعی که به آن علاقه دارید بخوانید. با این روش هر روز تا زمانی که‌خواندن آن را به پایان برسانید آن کتاب را خواهید خواند. پس از آن می‌توانید کتاب دیگری انتخاب کرده و بخوانید.

بهبود تمرکز پایدار از طریق دوره‌های تمرکز طولانی پرورش می‌یابد. در آن بر چیزهایی که می‌آموزید تمرکز می‌کنید. سپس برای درک جزئیات چیزهایی که یاد گرفته‌اید زمان می‌گذارید. به عنوان مثال، همان‌طور که مطالعه می‌کنید، می‌توانید یک برگه کاغذ معمولی کنار خود داشته باشید که در آن جزئیات چیزهایی را که بعد از حدود 30 دقیقه تا یک ساعت تمرکز فرا گرفته‌اید، یادداشت کنید. هنگامی که کارتان با کتاب تمام شد، دانشی را که از فصل اول تا آخر به دست آورده‌اید فهرست کنید.

گوش‌دادن به کتاب‌های صوتی و تماشای ویدیوهای طولانی از آن‌چه یاد می‌گیرید نیز می‌تواند به شما کمک کند. علاوه بر این، دنبال کردن دوره‌هایی از فعالیت‌های جالب همراه با دوره‌های طولانی یادگیری، یک تقویت کننده مثبت برای تمرکز شما خواهد بود.

تمرکز تقسیم‌شده

در حالی که تمرکز بر یک موضوع خوب است، برعکس آن نیز می‌تواند مفید باشد. تمرکز تقسیم‌شده یعنی تمرکز شما به بیش از یک پروژه یا کار به طور همزمان معطوف شود. ممکن است این کار زیان‌بخش به نظر برسد، اما در واقع این‌طور نیست.

برای درک بهتر آن، به واحدهای مختلفی که در مؤسسه آموزشی خود می‌گذرانید یا قسمت‌های مختلف تشکیل‌دهنده یک کل واحد فکر کنید. مواقعی وجود دارد که شما خود را در موقعیتی می‌یابید که می‌بایست خواندن یک فصل را تکمیل کنید، اما هم‌زمان باید فصل بعدی را نیز آغاز کنید. یا مواقعی که باید قسمت‌های پایانی کاری که قبلٌ شروع کرده‌اید را به سرانجام برسانید. در این میان باید به ‌یاد داشته باشید که یک کار دیگر هم برای انجام دادن دارید که باید انجام آن را فوراٌ شروع کنید.

تمام کردن یک کار در حین آماده شدن و برنامه ریزی برای کار دیگر امری غیر معمول نیست. تقسیم تمرکز در چنین مواردی می‌تواند مفید باشد. به این ترتیب حتی زمانی که در یک روز دو امتحان در دو زمینه مختلف دارید، می‌توانید اطلاعات هر دو را هم‌زمان و بدون تقلای زیاد حفظ کنید.

تمرکز تقسیم‌شده، که چندکاره نیز نامیده‌می‌شود، برای برخی نیاز به استفاده فعال از حافظه کوتاه مدت دارد. در حین توجه به این نکته، همچنان مهم است که اطلاعات را از طریق تکرار مداوم در حافظه بلندمدتتان نیز ذخیره کنید. این کار در دراز مدت به شما کمک می‌کند.

آگاهی از آن‌چه که قرار است یاد بگیرید و چگونگی یادگیری، به افزایش تمرکز تقسیم‌شده شما کمک زیادی می‌کند.

مطالب مرتبط: چگونه یک برنامه مطالعه ایجاد کنیم؟

منطق و استدلال

تفکر و استدلال
تفکر و استدلال

منطق و استدلال مهارت‌های شناختی هستند که راه را برای مهارت‌های حل مسئله و توانایی همفکری هموار می‌کنند. این دو مهارت به یادگیری بهتر شما در دنیای واقعی کمک می‌کنند.

بیشتر چیزهایی که می‌آموزیم به ساده‌ترین شکل ممکن توضیح‌داده شده‌اند. با این حال، برخی از جنبه‌های یک موضوع شما را وادار می‌کنند که عمیقاً در مورد اطلاعاتی که دریافت می‌کنید و نحوه عملکرد آن فکر کنید تا بتوانید مطمئن و مؤثر آن را در زمینه‌های مورد نیاز به کار ببرید. به عنوان مثال، در طول امتحانات و آزمون‌ها، ممتحن از شما انتظار دارد که از آن‌چه به شما آموزش داده شده است برای حل مسائل ارائه شده در آزمون استفاده کنید. سؤالات معمولاٌ برای سنجش درک شما از موضوع مورد آزمایش به نوعی پیچانده شده‌اند. بنابراین ممکن است لازم باشد از چارچوب بسته فکری خود بیرون بیاید تا جواب را بیابید. این‌جاست که منطق و استدلال به کمک شما می‌آیند.

برای بهتر شدن در منطق و استدلال، می‌توانید تکنیک‌های مختلفی از جمله نتیجه‌گیری از سناریوهای مختلف را امتحان کنید. سپس نحوه گشایش موضوع را دنبال کنید تا ببینید آیا آن را درست انجام داده‌اید یا خیر. انجام بازی‌های فکری مانند شطرنج، و پی بردن به الگوهای فعالیت‌های مختلفی که شما را درگیر می‌کنند نیز نوعی تمرین است.

سرعت پردازش

سرعت پردازش یک مهارت شناختی است که به توانایی شما در تفسیر آن‌چه یاد می‌گیرید مربوط می‌شود. این مهارت باعث می‌شود استفاده از آن‌چه فرا گرفته‌اید، در مکان مناسب و برای دستیابی به نتایج مورد نظر، برای شما آسان شود. با استفاده از این مهارت، می‌توانید میزان بهره وری خود را در یک روز بهبود بخشید. در نتیجه می‌توانید زمان بیشتری را برای انجام کارهای دیگر در برنامه روزانه خود بگنجانید.

به داشتن این توانایی فکر کنید که بنشینید و در عرض 30 دقیقه، جنبه خاصی از مطالعات خود، مانند بخشی از درس مدرسه یا یک دوره آنلاین را، کاملاٌ خوانده و درک کنید. بهترین بخش این است که شما مفهوم مورد نظر را آن‌قدر خوب درک کرده‌اید که لازم نمی‌بینید به عقب برگردید و دوباره آن را بخوانید. سعی کنید کل روند یادگیری را تکرار کنید.

برای اکثر افراد، این ممکن است به نظر دور از واقعیت باشد. برخی دیگر از افراد این موضوع را تجربه می‌کنند. برخی افراد استدلال می‌کنند که تعداد کمی از افراد خاص، این توانایی را دارند. در حالی که در واقع این چیزی است که هر کسی در صورت تلاش برای دستیابی به آن، می‌تواند بر آن مسلط شود. داشتن سرعت خوب در پردازش امکان پذیر است و از شما فردی تیزبین می‌سازد. این توانایی در دراز مدت کیفیت زندگی شما را نیز بهبود می‌بخشد. شما می‌توانید سرعت پردازش اطلاعات خود را با چند روش بهبود ببخشید. به طور منظم ورزش‌های هوازی کنید. با خواندن و تفسیر اطلاعات سریع‌تر از آن‌چه که معمولا انجام می‌دهید، ذهن خود را به درک سریع‌تر مسائل سوق دهید. غذاهای سالم بخورید.

پردازش بصری

پردازش بصری
پردازش بصری

پردازش‌بصری یک مهارت شناختی مربوط به سرعت پردازش است که فقط بر روی تصاویر متمرکز است. این مهارت زمانی مفید است که شما سعی می‌کنید داده‌های بصری مانند تصاویر، جداول و نمودارها را درک کنید. همه ما می‌توانیم بپذیریم که در مقطعی از زندگی‌مان، مجبور بوده‌ایم از این دو استفاده کنیم. داشتن این مهارت به فهمیدن و درک آن‌چه اتفاق می‌افتد کمک می‌کند.

هرچه بیشتر از داده‌های نمایش داده شده به صورت بصری استفاده کنید، در شناسایی الگوهای به کار رفته در آن‌ها بهتر می‌شوید. به این ترتیب رمزگشایی داده‌های جدید ارائه شده به این روش در آینده برای شما آسان‌تر خواهد بود.

پردازش سمعی

پردازش شنیداری درست مانند پردازش بصری با سرعت پردازش مرتبط است. این نوع پردازش با اطلاعات مبتنی بر صدا مانند کتاب‌های صوتی سروکار دارد.

ما اکنون در عصری هستیم که فناوری پیشرفته تقریباً در تمام صنایع از جمله آموزش استفاده می‌شوند. به جای این‌که مجبور باشید چند روز یا هفته را صرف‌خواندن یک کتاب درسی کنید، می‌توانید به کتاب صوتی همان کتاب گوش دهید و مفاهیم آن را به طور چشمگیر فرا بگیرید.

اگر در تجزیه و تحلیل و درک صدا و ارتباط آن با آن‌چه که در مورد آن می‌آموزید خوب هستید، اوقات آسوده‌تری برای خواندن و پیشبرد مطالعات خود خواهید داشت. همچنان، هرچه بیشتر به فایل‌های صوتی گوش دهید، مهارت‌های پردازش صوتی شما نیز بهتر می‌شود.

حافظه فعال

حافظه فعال جایی است که اطلاعاتی که اخیراً به دست آورده‌اید را ذخیره می‌کنید. فرض کنید کتابچه راهنمای دستگاهی را که می‌خواهید از آن استفاده‌ کنید، خوانده و تمام کرده‌اید. سپس و بدون نیاز به مراجعه گاه به گاه به دفترچه راهنما می‌توانید از آن دستگاه استفاده کنید. حافظه فعال شما فوق‌العاده است.

حافظه فعال، حل مسئله و استدلال و برنامه ریزی را در امر آموزش تقویت می‌کند. داشتن حافظه فعال خوب به این معنی است که بتوانید اطلاعات کافی در مورد موارد مختلف و روابط آن‌ها با یکدیگر را به خوبی در ذهن خود ذخیره کنید. این باعث می‌شود چالشی را که لازم است به عهده بگیرید و آن را با موفقیت به سرانجام برسانید.

یک راه خوب برای تقویت حافظه فعال این است که سعی کنید کلمات، اعداد، کارت‌ها یا حتی نقطه‌ها را در چند ثانیه از نظر بگذرانید. بعد از چند ثانیه سعی کنید به یاد آورید که چه چیزی دیده‌اید و سپس بررسی کنید که آیا درست است یا خیر. حتی می‌توانید سختی این تمرین را یک درجه بالاتر ببرید و سعی کنید محاسبات نسبتاً پیچیده‌ای را با آن‌چه می‌بینید انجام دهید. ببینید آیا می‌توانید از پس حل آن بر آیید یا خیر.

گوش‌دادن به صداها و ارتباط عمیق‌تر با آن‌ها، درست مانند بازی فکری بالا، می‌تواند حافظه فعال شما را تقویت کند.

حافظه
حافظه

حافظه بلند مدت

این بخش حافظ اطلاعاتی است که مدت‌ها پیش به دست آمده‌است. آیا می‌توانید اطلاعاتی را که ماه‌ها یا سال‌ها پیش به دست آورده‌اید، حفظ کرده و به راحتی بازیابی کنید؟ در این صورت در بین افرادی با بهترین حافظه بلندمدت طبقه بندی می‌شوید.

فرض کنید یک یا دو سال پیش با شخصی آشنا شده‌بودید و سپس فرصت ملاقات مجدد با او را پیدا کردید. اگر هنوز می‌توانید بدون تلاش زیاد نام او و لباسی که او پوشیده بود را به خاطر بیاورید، یا به یاد دارید در اولین ملاقات درباره چه صحبت کردید، حافظه بلند مدت شما بالاتر از حد متوسط محسوب می‌شود.

برخی از راه‌های شناخته‌شده برای بهبود حافظه بلندمدت در این‌جا ذکر خواهند شد. فعالیت‌هایی مانند تکرار مداوم (بازبینی مجدد اطلاعات در ذهن)، تجسم آموخته‌ها، و تمرکز و توجه فوق‌العاده در هنگام یادگیری یک چیز جدید، برخی از این راه‌ها هستند.

مطالب مرتبط: 10 روش برای یادگیری سریع‌تر و هوشمندانه‌تر

هوش سیال

هوش سیال توانایی استدلال، و همچنین ایجاد، تغییر و استفاده از اطلاعات حواس ما در زمان واقعی برای فعالیت‌های مختلف از جمله حل مسئله است. این نوع هوش به شما این امکان را می‌دهد که به طور انتزاعی فکر کنید. علاوه بر این می‌توانید به شکلی انعطاف پذیر استدلال کنید. امری که جدا از یادگیری، آموزش و تجربه است.

وقتی با مشکلی روبرو می‌شوید که باید حل شود و نمی‌توانید به دانش و تجربه گذشته اعتماد کنید، هوش سیال به شما کمک می‌کند تا پاسخ مناسب را انتخاب کنید. اعتقاد بر این است که هوش سیال در اواخر بزرگسالی کاهش می‌یابد. اگرچه این نوع هوش قابل آموزش است. اگر بخواهید همیشه می‌توانید آن را در هر مرحله از زندگی خود بهبود دهید.

یکی از راه‌هایی که می‌توانید هوش سیال خود را بهبود ببخشید، تقویت حافظه فعال است. این دو ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند.

هوش متبلور

هوش متبلور را می‌توان به عنوان متضاد هوش سیال تلقی کرد. زیرا این نوع هوش به شدت به دانش و تجربه قبلی که در طول سال‌ها به دست آورده‌اید متکی است. این هوش مبتنی بر حقایق و دانش است. با افزایش سن در آن قوی‌تر می‌شوید. زیرا با افزایش سن در زندگی دانش و تجربه بیشتری کسب می‌کنید. وقتی هوش سیال را برای تفکر و استدلال در مورد مسائل مختلف استفاده کنید و سپس اطلاعات را در حافظه بلند مدت خود ذخیره کنید، می‌تواند تبدیل به هوش متبلور شود. هوش متبلور شما، هرچه بیشتر اطلاعات کسب کنید، مهارت‌های جدید بیاموزید و تجربیات متعددی داشته باشید، قوی‌تر می‌شود.

نتیجه

این‌ها مهارت‌های شناختی هستند که باید سعی کنید روی آن‌ها تمرکز کنید تا در تسریع‌ یادگیری موضوعات جدید و درک آن‌ها شما را یاری کنند. تسلط بر این مهارت‌ها مثل آب خوردن نیست، اگرچه آن‌قدرها هم سخت نیست. ممکن است برای این‌که قدرت ذهن خود را بهبود بخشید لازم باشد که از منطقه امن شخصی خود خارج شوید. باید هر روز کمی به خودتان فشار بیاورید تا در هر کدام از آن‌ها پیشرفت کنید. با این حال، خبر خوب این است که شما توانایی انجام این کار را دارید. شما قادرید بر این مهارت‌ها مسلط شوید و با به کارگیری آن‌ها زندگی خود را بهتر کنید. کلید اصلی برداشتن قدم‌های کوچک است. هر بار یکی از این مهارت‌ها را به کار بگیرید. برای بهبود آن وقت صرف کنید و از آن به صورت مداوم استفاده کنید. خیلی زود، از پیشرفتی که کرده‌اید شگفت‌زده خواهید شد.

مطالب مرتبط: مهم‌ترین مهارت‌های هوش هیجانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.