مهاجرت تحصیلی فرانسه؛ بهترین نکات در این مورد

مهاجرت تحصیلی فرانسه؛ بهترین نکات در این مورد

در مقاله‌ی قبلی خیلی مفصل در مورد مهاجرت به کشور فرانسه برای شما گفتیم. در این مقاله ما قصد داریم تا در مورد مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه را برای شما بگوییم. برای مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه باید دقت زیادی داشته باشید. چرا که بسیاری از دانشجویان به علت عدم اطلاع از قوانین مهاجرتی در این زمینه به علل مختلف به رشته و دانشگاه مورد نظر در فرانسه نمی رسند. اخذ اقامت فرانسه  از طریق مهاجرت تحصیلی به این کشور، یکی از مناسب ترین راه های رسیدن به تابعیت فرانسوی است. در این مورد شما باید در این زمینه با متخصصین امر،وکیل مهاجرتی اروپایی و مجرب مشورت نمائید.

مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه

داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی از دانشگاه های معتبر ایران یکی از مهم ترین نکاتی است که مورد سوال بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به فرانسه است. اینکه مدرک شما از چه دانشگاهی از ایران باشد برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه بسیار نکته مهم و حائز اهمیتی است.

 امروزه کشور فرانسه به دانشگاه های پیام نور و علمی کاربردی و آزاد کمتر رغبت نشان داده. بعضی از دانشگاه های این کشور پذیرش می کنند. برای اطلاع در این زمینه نیز شما می توانید از قسمت زیر با مشاورین ما تماس حاصل فرمائید.

مهاجرت تحصیلی فرانسه
مهاجرت تحصیلی فرانسه

کشور فرانسه

به جرات می‌ توان گفت که کشور فرانسه یکی از بهترین زیباترین کشورهای دنیا از لحاظ توریستی و زیبا بودنش شناخته شده است. این کشور عضو اتحادیه اروپاست و بعد از کشور آلمان، دومین کشور پرجمعیت اروپایی به شمار می آید. این کشور با کشورهای نظیر سوئیس، ایتالیا، و آلمان و بلژیک هم مرز است.

به جرات می توان گفت که این کشور، از هر لحاظ می تواند گزینه ی خوبی هم برای سفر و هم زندگی و هم برای تحصیل باشد. چرا که گرفتن پذیرش در کالج‌ های معتبر این کشور پروسه ی خیلی پیچیده ای ندارد. شما هم زندگی و تحصیل در شهرهای مدرن این کشور خواهید داشت. در ادامه در مورد نحوه پذیرش و گرفتن ویزای تحصیلی در این کشور برای شما بیشتر خواهیم گفت.

سیستم آموزشی و تحصیل در کشور فرانسه

کشور فرانسه دارای 82 دانشگاه دولتی، 5 دانشگاه کاتولیک و تعداد زیادی موسسات خصوصی است. بعد از تحصیل در دانشگاه های این کشور می توانید به سه مدرک تحصیلی لیسانس (UG)، فوق لیسانس (PG) و دکترا (PhD). دست پیدا کنید. اگر دوست داشته باشید که از لحاظ موقعیت اجتماعی و کاری به جایگاه ویژه و منحصر به فردی دست پیدا کنید، کلید موفقیت شما در این کشور رسیدن به مرحله  Grande Ecoles است. اکثر غریب به اتفاق سیاستمداران رده بالا و رهبران اقتصادی این کشور، همگی  فارغ التحصیلان یکی از زیر مجموعه های این موسسات هستند. در مورد مدرک Grande Ecoles  این گونه می توان استنباط کرد که این مدرک هیچ فرقی با مدرک دانشگاه های Ivy League آمریکایی ندارد و به گونه ای با هم، هم تراز هستند!

داشتن تحصیلات عالیه در کشور فرانسه برای بسیاری از افراد از اهمیت خیلی بالایی برخوردار است. چرا که سیستم دانشگاهی این کشور از بالاترین استانداردهای آموزشی تشکیل شده است. همزمان با تحصیل در این دانشگاه ها می توان زندگی لولکس و مدرن در یکی از بهترین کشورهای اروپایی را تجربه کرد. همین طور می توانید به تمامی امکانات این کشور بهره ببرید!

نحوه مهاجرت به کشور فرانسه از طریق تحصیلی و دانشجویی

اگر قصد گرفتن اقامت در کشور فرانسه را دارید، گرفتن ویزای تحصیلی می تواند انتخاب هوشمندانه ای برای شما باشد. زیرا می توانید شانس این را داشته باشید که در نهایت با پیدا کردن کار و… به اخذ اقامت و تابعیت این کشور دست پیدا کنید. از همه مهمتر این که اگر طرف دولت اسپانسر شده باشید، شما به عنوان دانشجویی بین المللی، این امکان را خواهید داشت. شما بدون داشتن  مدرک زبان در یکی از کالج های زبان در این کشور فرانسه حظور داشته باشید.

مهاجرت تحصیلی فرانسه
مهاجرت تحصیلی فرانسه

نحوه گرفتن پذیرش در دانشگاه های فرانسه

برای گرفتن پذیرش در دانشگاهی که در فرانسه مدنظرتان است، علاوه بر ثبت کردن اطلاعات شخصی خود، باید ریز نمرات مقاطع قبلی خود را هم به دانشگاه ارائه دهید. در اکثر دانشگاه های این کشور برای پذیرش دانشجویان جدید از برای تحصیل در رشته های انتخابی شان به بررسی ریزنمرات دارند. در برخی دانشگاه های دیگر از آزمون‌های استانداردی مثل GRE، GMAT  یا LSAT برای پذیرش اقدام می کنند.

در صورت تمایل به گرفتن پذیرش در دانشگاه های این کشور باید به صورت آنلاین، تشکیل پرونده کنید. همین طورباید مدارک خود را بر روی نرم‌افزار Etudes en France آپلود کنید.

 برای تحصیل در این کشور در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، بعد از درخواست پذیرش از دانشگاهی که مد نظر دارید باید در سایت کامپوس فرانس تشکیل پرونده دهید. مدارکی که برای این امر نیاز دارید عبارتنداز:

 • یک قطعه عکس
 • رزومه تحصیلی
 • انگیزه ‌نامه تحصیلی
 • مدارک دانشگاهی به همراه ریز نمرات
 • مدرک زبان فرانسه (برای دوره ‌های فرانسوی‌ زبان) یا مدرک زبان انگلیسی (برای دوره‌  های انگلیسی‌زبان)
 • توصیه ‌نامه تحصیلی (در صورت وجود)
 • گواهی اشتغال به کار (در صورت وجود)

اگر هم قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های انگلیسی زبان در این کشور را دارید، باید تسلط کامل به زبان انگلیسی و داشتن مدرک TOEFL  و IELTS را داشته باشید. برخی از این موسسات برای پذیرش دانشجوی جدید، حداقل نمره ای که در هر کدام از این امتحانات کسب کرده اید را ملاک قرار می دهند.

بسیار مهم است که قبل از اقدام به این کار و انتخاب دانشگاهی که مد نظرتان است؛ به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کنید و از شرایط تحصیل و حداقل نمره زبان مطلع شوید.

اهمیت دانستن زبان در مورد مهاجرت به فرانسه

اگر قصد ادامه تحصیل و مهاجرت به کشور فرانسه را دارید هرگز از یادگیری و گرفتن مدرک معتبر، غافل نشوید. چرا که داشتن مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در فرانسه در مقاطع تحصیلی مختلف نیاز است. به طور مثال:

 • سال اول کارشناسی و تحصیل معماری در مدارس معماری : سطح B2 آزمون TCF DAP یا  DELF
 • سال دوم و سوم کارشناسی و سال اول و دوم کارشناسی ارشد:  حداقل سطح B2 زبان فرانسه . برای دوره‌های فرانسوی‌زبان و حداقل آیلتس ۶/۵ برای دوره‌های انگلیسی‌زبان

به خاطر داشته باشید که کسب نمره قبولی در آزمون های TCF، DALF و DELF برای دانشجویان ایرانی و کلیه دانشجویان خارجی برای گرفتن ویزای تحصیلی فرانسه شاید جزو یکی از الزامات باشد. شما به عنوان یک متقاضی گرفتن ویزای تحصیلی این کشور نیاز دارید که در یکی از آزمون هایی که هر ماه در سفارت فرانسه برگزار می شود، شرکت کنید. شما باید حداقل نمره B1 را در این امتحانات کسب کنید. با انجام این کار شانس گرفتن ویزای شما بالاتر خواهد رفت.

شرایط گرفتن ویزای دانشجویی فرانسه یا VLS-TS visa

به ویزایی که برای فردی که متقاضی تحصیل در کشور فرانسه است ویزای  VLS-TS visa (étudiant) گفته می شود. داشتن این ویزا جزو یکی از الزمات تحصیل در کشور فرانسه به حساب می آید. با داشتن این ویزا نه تنها اجازه ی زندگی و تحصیل در این کشور خواهید داشت. بلکه فرد متقاضی می تواند حدود 964 ساعت در سال (یا 20 ساعت در هفته) در این کشور کار کند.

یکی دیگر از مزایایی که این ویزا دارد این است که این فرد امکان سفر به کلیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا را خواهد داشت.

مدارکی که جهت گرفتن این ویزا لازم است عبارتند از:

 • فرم درخواست اقامت بلند مدت فرانسه به مدت بیش از 90 روز
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی
 • کپی از پاسپورت
 • پرینت شماره شناسایی CampusFrance
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • کاور لتر توضیح دهنده پروژه تحصیلی و رزومه (CV)
 • مدرک تمکن مالی (شهریه کامل+ حداقل 615 € در ماه به ازای هر ترم تحصیلی کامل)
 • مدرک بیمه پزشکی با پوشش معتبر بین المللی در فرانسه
 • کپی از بلیط هواپیمای یکسره (اگردوره تحصیل 6 ماه یا کمتر باشد) یا بلیط رفت و برگشت (اگر دوره تحصیل بیشتر از 6 ماه باشد)
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • فرم درخواست ویزای دانشجویی فرانسه از اداره مهاجرت فرانسه (OFII)
 • مدارک سکونتی در کشور فرانسه مثل اجاره نامه، قبض آب و برق و تلفن و غیره
 • مدرک مهارت زبان فرانسوی TCF، DALF و DELF

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی فرانسه

اگر قصد گرفتن ویزای تحصیلی در کشور فرانسه دارید، ارائه مدارکی که در ادامه به شما خواهیم گفت الزامی است و باید آنها را داشته باشید. چرا در هنگام درخواست پذیرش از دانشگاه های فرانسه این موارد را باید تحویل دهید:

 • کپی های برابر اصل شده از ریزنمرات و مدارک دیپلم یا لیسانس
 • حداقل دو معرفی نامه از استاده هایی که به شما تدریس کرده اند
 • در صورت داشتن سابقه کار، ارائه دو توصیه نامه (LOR) از کارفرما (کارفرمایی که شناخت کامل نسبت به شما دارد و می تواند به صورت کامل در مورد شما توانایی هایتان توضیح دهد)
 • انگیزه نامه (SOP)
 • رزومه
 • فتوکپی گزارش مدارک و آزمون های زبان
 • کپی از پاسپورت
 • بیمه سلامت
 • مدرک اثبات تمکن مالی به صورت پرینت حساب بانکی متقاضی
 • دو قطعه عکس پاسپورت

هزینه های تحصیل در کشور فرانسه

اگر از طرف دولت بورسیه شده باشید، برای تحصیل هزینه ای پرداخت نخواهید کرد و در برخی موارد هزینه های کمتری را به نسبت سایر افراد پرداخت خواهید کرد. ولی بنا بر قوانین آموزشی فرانسه، دانشجویان خارجی حاضر در دانشگاه هایی که در کشور فرانسه تحصیل می کنند، ملزم به پرداخت شهریه هستند. لازم به ذکر است که شهروندان فرانسوی و نیز اتباع اتحادیه اروپایی (EU) حق تحصیل رایگان در دانشگاه های این کشور را دارند!

 میانگین هزینه تحصیل سالیانه در کشور فرانسه بسته به برنامه تحصیلی و ملیتی که دانشجو دارد، می تواند از 3000€-20000€ متغیر باشد.

هزینه های تحصیل در کشور فرانسه در سال 2020 به ترتیب مقاطع تحصیلی به شرح زیر است:

 • میانگین سالانه هزینه تحصیلی در مقطع لیسانس        2770 €
 • میانگین سالانه هزینه تحصیلی در مقطع فوق لیسانس 3770 €
 • میانگین سالانه هزینه تحصیلی در مقطع دکتری         380 €
مهاجرت تحصیلی فرانسه
مهاجرت تحصیلی فرانسه

هزینه های زندگی دانشجویی در کشور فرانسه

شاید زندگی و تحصیل در پایتخت این کشور یعنی شهر پاریس کمی بالا باشد. ولی اگر در شهرهایی مثل Bordeaux, Lyon یا Toulouse اقدام تحصیل و انتخاب دانشگاه کنید، می توانید با بودجه ای حدود ماهانه از 850 € الی 1000 € زندگی کنید که این هزینه ها شامل اجاره خانه و خورد و خوراک خواهد شد.

این میزان حتی اگر شهرهای کوچکتر را انتخاب کنید به نسبت خیلی خیلی پایین تر خواهد بود. ولی اگر دوست داشته باشید که در پایتخت که به نسبت امکانات بیشتری به شهرهای کوچکتر دارند، هزینه های اندکی متفاوت خواهد بود. در برخی موارد شاید نیاز باشد به طور ماهیانه حدود 1250 € الی 1400 € برای امرار معاش  هزینه کنید!

اقامت و گرفتن تابعیت پس از تحصیل در فرانسه

 با تحصیل در کشور فرانسه شما  این فرصت را دارید که بتوانید با تبدیل اقامت تحصیلی خود به اقامت کاری، وارد پروسه اخذ اقامت دائم این کشور شوید. اگر شما در کشور فرانسه 5 سال کار کنید و سالانه مالیات خود را پرداخت کنید، این شانس را دارید که به اقامت دائم این کشور دست پیدا کنید. البته این به شرطی است که در دورانی که در این کشور زندگی و تحصیل می کردید مواردی مثل عدم سوء پیشینه، پرداخت مالیات، دانستن کامل زبان فرانسوی و انتطباق خود با فرهنگ و رسوم این کشور را اثبات کرده باشید!

اگر تمامی این موارد مورد تائید این کشور قرار گیرد، این شانس را خواهید داشت که مشمول گرفتن پاسپورت فرانسوی و شهروند فرانسوی شدن را داشته باشید و  خانواده و فرزندان شما از شرایط تحصیل در فرانسه به صورت رایگان بهره مند شوند و در کنار از داشتن خدمات بهداشتی و بیمه و خدمات بانکی و مالی نیز بهره ببرند.

زرد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *