dream-job

چگونه شغل رویایی خود را پیدا کنیم؟

فهرست عناوین پنهان

مقدمه

وقتی کوچک بودید، مردم احتمالاً از شما می‌پرسیدند: وقتی بزرگ شدی می‌خواهی چه کاره شوی؟
شاید شما گفته باشید یک دکتر، یا یک فضانورد. یا شاید گفته باشید یک بازیگر، یا یک وکیل، یا یک افسر پلیس.
با چشمانی پر از امید، آرزو می‌کردید روزی در یک عمارت زندگی کنید و تمام تجملات را در اختیار داشته باشید.
در آن زمان داشتن یک شغل جوری به نظر می‌رسید که هیچوقت اتفاق نمی‌افتد، اما اکنون که زمان تصمیم‌گیری شما فرا رسیده است احتمالاً علایق شما تغییر کرده است.
یافتن شغل مناسب می‌تواند دشوار باشد، اما غیرممکن نیست، بنابراین روحیه مثبت خود را حفظ کنید.

بخش اول: آرزوها و علایق خود را تجزیه و تحلیل کنید

چگونه شغل رویایی خود را پیدا کنیم؟

از خود بپرسید اگر پول مسئله‌ای نبود، چکار می‌کردم؟

فیلسوف محترم آلن واتس گفت که بهترین راه برای یافتن آنچه که باید در زندگی انجام دهید این است که از خود این سوال مهم را بپرسید: “اگر پول یک شیء نبود، چه می‌کردی؟” چه می‌شد اگه شما برنده لاتاری می‌شدید و می‌‌توانستید با زندگی خود هرکاری که می‌خواهید بکنید؟ مطمئناً، شما می‌خواهید مدتی را جایی در آرامش سپری کنید، اما در نهایت از این کار خسته خواهید شد. بنابراین برای اینکه واقعاً خوشحال شوید چه کاری انجام می‌دهید؟
به عنوان مثال، شاید شما از کار با کودکان، خلق آثار هنری یا ساختن چیزهای مختلف لذت ببرید.

کار رویایی خود را به اساسی‌ترین مولفه‌های پایه آن تقسیم کنید

هر فعالیت یا شغلی را که در مرحله قبل کشف کردید انجام دهید و آن را به اساسی‌ترین قسمت‌های آن تقسیم کنید. اگر بخواهید این شغل را برای یک کودک سه ساله توصیف کنید چگونه این کار را انجام خواهید داد؟
اگر آن کودک از شما بپرسد که جذابیت این شغل در چیست یا اینکه به کسی که این کار را انجام می‌دهد چه حسی می‌دهد، چه پاسخی خواهید داد؟
این مولفه‌های اساسی آنچه را که باید در شغل رویایی خود به دنبال آن باشید تشکیل می‌دهد.

به این فکر کنید که واقعاً چه چیزی باعث خوشحالی شما می‌شود

در مورد مولفه‌های اساسی آن تجربه شغلی فکر کنید و تصمیم بگیرید که کدام جنبه‌های آن شما را به طرف خود می‌کشد. دریابید چه چیزی شما را به آن حرفه جذب می‌کند.
آیا شما از خوشحال کردن دیگران خوشحال می‌شوید؟ آیا شما بیشتر به هنر بازیگری و روند خلق اثر هنری که یک فیلم است بیشتر جذب می‌شوید؟
شما می‌توانید این کار را برای شغل فعلی خود نیز انجام دهید، نه فقط یک شغل رویایی که در نظر دارید.
اگر چیزی در مورد شغل شما وجود دارد که اکنون آن را انجام می‌دهید، آن را نیز در نظر بگیرید.
ممکن است بخواهید یک تست شخصیت مانند Briggs-Myers بدهید تا به شما کمک کند که بفهمید چه شغلی با شخصیت شما مطابقت دارد.

جستجو کنید چه مشاغلی احساسات و تجربیات مشابهی را ارائه می‌دهند

به دنبال مشاغلی باشید که احساساتی را که شما از آن حرفه دنبال می‌کنید در خود دارند. به عنوان مثال، اگر میلیونر بودید و مسافرت را ترجیح می‌دادید، مشاغلی که نمایانگر تجربه و احساسات شما هستند می‌توانند یک راهنمای تور، یک معلم در خارج از کشور یا مهمانداری هواپیما باشند.
اگر ترجیح می‌دهید تمام روز خود را در فضای باز در طبیعت سپری کنید، می‌توانید شغل زمین شناس، چوب‌بری، راهنمای صحرا یا جنگل‌بانی را در نظر بگیرید.
یا اگر می‌خواهید در زمینه‌های مرتبط با فناوری کار کنید می‌توانید مدیر ارشد فناوری (CTO) شوید.

پستی بلندی‌های آن شغل را در نظر بگیرید

وقتی این مشاغل قابل دستیابی را در نظر می‌گیرید، حتماً تحقیق کنید. به خوبی با زندگی در آن مسیر شغلی آشنا باشید. اگر می‌خواهید آگاهانه تصمیم بگیرید، باید بدانید جنبه‌های منفی آن مشاغل چیست.
مقالات یا نظرات افرادی را بخوانید که مشاغل مورد نظر شما را انجام می‌دهند تا ببینید چه چیزی را دوست دارند و چه چیزی را دوست ندارند.
به عنوان مثال، اگر یک کار خاص که از آن لذت می‌برید مستلزم مسافرت رفتن است اما شمل در خانه بچه کوچک دارید، این می‌تواند یک نکته منفی باشد.

نیازهای مالی خود را در نظر بگیرید

اگر واقعاً در شغلی هستید که نیازهای شما را برآورده می‌کند و شما را خوشحال می‌کند، ثروتمند شدن از طریق این کار واقعاً برای شما اهمیتی ندارد. با این حال، زندگی پر از تعهداتی است که فراتر از خوشبختی شما هستند.
اگر شغل رویایی شما نمی‌تواند به شما در تأمین مایحتاج خانواده یا پرداخت وام دانشجویی کمک کند، شاید لازم باشد گزینه‌های دیگری را جستجو کنید.
همیشه باید تمرکز خود را بر روی مشاغلی بگذارید که احساسات مشابه آنچه شما را خوشحال می‌کند فراهم می‌کنند.

آنچه در آن مهارت دارید را در نظر بگیرید

آیا زمینه‌ای وجود دارد که در آن مهارت داشته باشید؟ نه کاری که فقط آن را خوب انجام بدید بلکه کاری که آن را بهتر از آدمهای اطرافتان انجام دهید؟ این چیزی است که شما باید هنگام جستجوی شغل در نظر داشته باشید.
ممکن است فکر نکنید که خیلی از آن لذت می‌برید، اما واقعیت این است که شما اغلب در کاری مهارت نخواهید یافت مگر اینکه حداقل در یک سطح خاص از آن لذت ببرید.
شما ممکن است بتوانید از مهارت خود درآمدزایی کنید، یا حتی به جنبه‌هایی از آن پی ببرید که خیلی از آن لذت ببرید.

سرگرمی‌های خود را تجزیه و تحلیل کنید

از بسیاری از سرگرمی‌ها می توان کسب درآمد کرد. این اغلب به معنای راه اندازی یک تجارت کوچک و دست و پنجه نرم کردن با سختی‌های ناشی از آن است، اما ممکن است در نهایت با شغلی روبرو شویدکه واقعاً از آن لذت ببرید.
قبل از اینکه سرگرمی خود را به عنوان چیزی که هرگز نمی‌توانید از آن درآمد کسب کنید کنار بگذارید، کمی در اینترنت جستجو کنید. ممکن است از نتیجه آن شگفت‌زده شوید.

یک آزمون شغلی آنلاین بدهید

اگر احساس می‌کنید واقعاً گم شده‌اید و هیچ یک از این ترفندها به شما کمک نمی‌کند، شرکت در یک آزمون آنلاین شغلی یا مراجعه به یک مرکز شغلی محلی را در نظر بگیرید تا از متخصصان راهنمایی بگیرید.
تست‌های آنلاین خوب را می‌توان به راحتی پیدا کرد، اما بسیاری از این بهترین‌ها به هزینه کمی نیاز دارند.

بخش دوم: آماده شدن برای موفقیت

چگونه شغل رویایی خود را پیدا کنیم؟

به لیست مشاغل مورد نظر نگاه کنید

قبل از اینکه به طور جدی به دنبال آن کار بگردید، یک جستجوی اولیه برای شغل‌هایی که به دنبال نیرو هستند انجام دهید. مهم نیست که آنها در کدام شهر هستند( تا زمانی که در کشور شما باشند یا برای اعضای سطح شهروندی شما باز باشند). ببینید چه شرایطی دارند.
به نظر می‌رسد الزامات اساسی چیست؟ شما می‌خواهید به هدف خود برسید و احتمالاً قدم بر فراتر از آن الزامات بگذارید.

با افراد حرفه‌ای در آن زمینه صحبت کنید

افرادی را پیدا کنید که همان کاری را انجام می‌دهند که شما می‌خواهید انجام دهید. شما همچنین باید با افرادی که وظیفه استخدام آن سمت را دارند در تماس باشید.
با هر دو صحبت کنید و جزئیاتی را که در لیست مشاغل وجود ندارد از آنها بخواهید. چه مهارت‌ها و ویژگی‌هایی مهمتر هستند؟ این موارد را نیز در لیست خود قرار دهید.

به گزینه‌های تحصیلات خود نگاه کنید

لیست خود را تا انتها ببینید و بررسی کنید که آیا دستیابی به این شرایط امکان پذیر است یا خیر.
احتمالاً به آموزش بیشتری نیاز خواهید داشت (این انتظار می‌رود)، اما احساس نکنید که این شما را محدود می‌کند.
برنامه‌های دولتی زیادی برای کمک به افراد در زمینه تحصیلات لازم برای یک شغل در دسترس است، به ویژه اگر آن شغل مورد تقاضا باشد.
همچنین می‌توانید بورسیه تحصیلی، دوره‌های انترنی و کارآموزی پیدا کنید تا مهارت‌های مورد نیاز خود را بدست آورید. حتماً هزینه اخذ گواهینامه‌ها یا مدرک تحصیلی مورد نیاز خود را برای رسیدن به آن شغل رویایی در نظر بگیرید.

رزومه خود را تقویت و بیشتر کنید

درحالی که به دنبال شغل مورد نظر خود هستید، سعی کنید کارهای داوطلبانه و کارهای دیگری انجام دهید که نشان دهد شما در حال کسب مهارت‌های لازم برای رسیدن به شغل رویایی خود هستید.  به دنبال موقعیت‌هایی در حرفه‌های مشابه یا حتی موقعیت‌های داوطلبانه باشید که باعث می‌شود مستقیماً در آن حرفه کار کنید.
حتی اگر تجربه خیلی مرتبط نباشد (به عنوان مثال، کار در یک فروشگاه برای کسب تجربه خدمات به مشتری)، این می‌تواند در طولانی مدت کمک کند و به شما کمک می‌کند بودجه لازم برای تحصیلات بهتر را بدست آورید.

در مکان‌های مناسب دوست پیدا کنید

نیاز نیست که به آیوی لیگ بروید یا به یک سازمان مخفی بپیوندید. فقط با افراد مرتبط با آن رشته ملاقات کنید و آنها را بشناسید (و اجازه دهید آنها شما را بشناسند). شما می‌توانید به طور داوطلبانه در سازمان‌های آنها شرکت کنید، به کنفرانس‌هایی در آن زمینه بروید و حتی فقط برای ملاقات با مردم به یک نمایشگاه کاری بروید.
فقط اطمینان حاصل کنید که در ملاقات با این افراد تاثیر خوبی روی آنها میگذارید و نام شما در ذهن آنها خواهد ماند.
می‌توانید جلسات را پیدا کنید که از طریق آن بتوانید با دیگران ارتباط برقرار کنید.

شغل مناسب خود را پیدا کنید

کارآموزی یا کار داوطلبانه انجام دهید تا از این طریق با مسیر روزانه این شغل آشنا شوید و ببینید که واقعا در طول روز چه کارهایی در آن حرفه باید انجام شود. این کار به شما کمک می‌کند که بیهوده درباره آن کار رویاپردازی نکنید و بفهمید که واقعا آن کار را دوست دارید یا نه. همچنین به شما کمک می‌کند با افرادی ملاقات کنید که می‌توانند به شما کمک کنند تا مهارت‌های لازم در این زمینه را کسب کنید.

بخش سوم: بدست آوردن شغل

چگونه شغل رویایی خود را پیدا کنیم؟

پیشقدم باشید

مطمئناً، هر کاری که انجام داده‌اید اگر مراحل قبلی را دنبال کنید، از نظر فنی در حال پیشروی هستید.
فقط مطمئن شوید که هرگز متوقف نخواهید شد. شما باید آرزوهای خود را دنبال کنید و باید در تحقق آنها نقش فعالی داشته باشید.
اگر برنامه‌ها به روال شما پیش نرفت، دوباره تلاش کنید. راه‌های جدید پیدا کنید. هرکاری که می‌توانید بکنید تا به نتیجه دلخواهتان برسید.

برای رسیدن به درجات بالاتر اشتیاق داشته باشید

طی یکی دو سال از زیر زنجیره غذایی به بالا نمی‌روید. دریابید که به دست آوردن شغل رویایی خود ممکن است مدتی طول بکشد و چند مرحله میانی را مجبور شوید طی کنید. اما ارزشش را دارد: سرانجام به آنجا خواهید رسید و آن را به دست می‌آورید.

مکان‌هایی را برای درخواست پیدا کنید

رفتن به نمایشگاه‌های شغلی یا جستجوی اینترنتی و روزنامه‌ راه های اصلی یافتن شغل هستند.
اما فراموش نکنید که می‌توانید مستقیماً به شرکت‌ها نیز مراجعه کنید.
در نظر داشته باشید که می‌خواهید برای چه کسی کار کنید و بخش “مشاغل” وب سایت آنها را تحت نظر داشته باشید. حتی می‌توانید مستقیماً با شرکت تماس بگیرید و از آنها بپرسید که رزومه می‌گیرند یا نه.

از ارجاعات خوب استفاده کنید

اگر از توصیه‌های قبلی پیروی می‌کنید، رزومه شما باید خیلی خوب به نظر برسد. اما فراموش نکنید که ارجاعات خوبی بسازید. مشاغلی را که ارتباط کمی با آنچه اکنون می‌خواهید انجام دهید، ذکر نکنید. به طور قطع از لیست کردن افرادی که با شما مشکل داشتند خودداری کنید.
همیشه مطمئن شوید که وقتی با دیگران تماس میگیرید و درخواست می‌کنید که آیا آنها می‌توانند در لیست مرجع شما قرار بگیرند یا نه به این دلیل باشد که آنها می‌توانند ارجاعات خوبی به شما بدهند.

سعی کنید هنگام مصاحبه عالی باشید

وقتی به مرحله مصاحبه رسیدید، به آنها نشان دهید که اگر شما را استخدام کنند چقدر می‌‌توانید در انجام آن کار فوق‌العاده باشید. برای موفقیت در مصاحبه لباس خوب بپوشید و آماده بروید. به سوالات رایج مصاحبه نگاه کنید و به جواب‌هایی که باید بدهید فکر کنید. همچنین شما باید به سوالاتی فکر کنید که به آنها نشان دهد شما قصد دارید این کار را جدی بگیرید.

توصیه‌های متخصص

از انتخاب شغل بر اساس مواردی که در ادامه ذکر می‌شود خودداری کنید:

خودخواهی: انتخاب شغل بر اساس خواسته‌های خود، مانند شغلی که پول، موقعیت یا قدرت بیشتری ارائه دهد، می‌تواند بسیار وسوسه انگیز باشد. با این حال، اگر آن مسیر آن چیزی که واقعاً می‌خواهید نباشد، برای مدت طولانی رضایت بخش نخواهد بود. در عوض، شغلی را انتخاب کنید که با قدرت، اشتیاق، هدف یا سایر مواردی که برای شما مهم هستند همسو باشد.

افراد دیگر: ممکن است سخت باشد، اما سعی کنید به خاطر حرف و عقاید دیگران که چه کاری را باید و چه کاری را نباید انجام دهید از مسیر خود خارج نشوید و عقب نمانید، حتی اگر شخصی باشد که واقعاً برای او احترام قائل هستید. ممکن است افراد توصیه‌های خوبی برای شما داشته باشند، اما ممکن است کاملاً درک نکنند که آنچه شما می‌خواهید با آنچه آنها می‌خواهند ممکن است متفاوت باشد.

فرصت‌های شغلی: اگر مطمئن نیستید که می‌خواهید چه کاری انجام دهید، به تابلوهای اعلانات شغلی رجوع نکنید و دنبال کار بگردید. این کار باعث میشود که ناامید شوید و احساس کنید که کاری وجود ندارد که بتوانید انجام دهید. در عوض، تلاش کنید خود را به درستی بشناسید به آنچه در آن مهارت دارید و به علایق خود فکر کنید و بعد ممکن است کلی مشاغل مختلف که برای شما مناسب هستند به ذهنتان برسد. سپس، می توانید در تابلوهای اعلانات شغلی به دنبال کار باشید.

مردیث والتر، مدیریت ارشد کسب و کار
مشاور شغلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.