رویا‌های جنسی

آیا رویا‌های جنسی شما معنایی دارند؟

مقدمه

رویا‌های جنسی را تقریبا همه افراد حداقل یک بار تجربه کرده‌اند. اما آیا اینگونه رویا‌ها معنی خاصی دارند، یا فقط ساخته ذهن ما هستند؟

گاهی‌ اوقات آرام به خواب می‌روید اما پس از اینکه در خواب با فردی کاملا بی ربط، مثل شرک، سکس داشته‌اید، با گیجی بیدار می‌شوید.

بنابراین رویا‌های جنسی چه معنایی دارند، به‌خصوص اگر این چنین باشند؟

قبل از اینکه فکر کنید ناخودآگاه عاشق شرک هستید، بهتر است بدانید که بخش اعظمی از رویاهای جنسی در واقع ربطی به خود عمل ندارد.

اگرچه رویاهای جنسی معمولاً زمانی که درمورد معشوق فعلی یا سابقتان باشند، “عادی” به نظر می‌رسند، اما می‌توانند غیرمنطقی نیز باشند. در این مقاله از زرد نیوز به علل و معانی رویا‌های جنسی می‌پردازیم، پس تا انتها همراه ما باشید.

رویا‌های جنسی، پدیده‌ای بسیار رایج

رویا‌های جنسی

داشتن رویاهای جنسی رایج تر از آن است که فکر می‌کنید  و لزوما ارتباطی با میل جنسی زیاد ندارد. آنطور که آمار و ارقام نشان رویاهای جنسی بسیار معمول و رایج هستند.

در واقع، در مطالعه‌ای که توسط آنتونیو زادرا (Antonio Zadra)، دکترای دانشگاه مونترال، انجام شد، رویاهای جنسی حدود ۸ درصد از تمام خواب‌های گزارش‌شده را تشکیل می‌داد. تعداد رویا‌های مورد مطالعه در تحقیق، بیش از ۳۵۰۰ بود.

به گزارش آکادمی پزشکی خواب آمریکا (AASM)، سکس متداول ترین نوع محتوای رویاهای جنسی در بین مردان و زنان بوده است.

دیگر محتوا‌های رویا‌های جنسی به شرح زیر می‌باشند.

  • موقعیت‌های شهوت‌ناک
  • بوسه و نوازش
  • فانتزی‌های جنسی
  • خودارضایی

چیزهایی که ارزش دارد برنامه خواب خود را برای آنها تنظیم کنید، نه؟

هم مردان و هم زنان مورد مطالعه در این تحقیق گزارش دادند که در حدود ۴ درصد از رویاهای جنسی خود ارگاسم را تجربه کردند.

مهم نیست که رویای شما پر از فعالیت‌های جنسی باشد یا خیر. زیرا اگر از یک متخصص بپرسید، او به شما خواهد گفت که معنای پشت این خواب‌های گرم و تند، اغلب حتی در مورد رابطه جنسی نیست. بنابراین، ما نباید آنها را به معنای واقعی کلمه در نظر بگیریم.

در حالی که می‌توانید جزئیات شهوت‌ناک هر نوع رویاهای جنسی را بررسی کرد، اما چند موضوع کلی وجود دارد که باید هنگام ارزیابی هر یک از این رویا‌های جنسی به خاطر داشت.

نکته

همانطور که در ادامه خواهید دید، زبانی که در ارائه تحیقات استفاده می‌شود کاملاً باینری است و بین استفاده از “مرد” و “زن” یا “مذکر” و “مونث” در نوسان است.

اگرچه ما معمولاً از استفاده چنین زبانی پرهیز می‌کنیم، اما هنگام گزارش در مورد شرکت کنندگان در تحقیق و یافته‌های بالینی، این یک ویژگی کلیدی است.

متأسفانه، مطالعات و نظرسنجی‌های ارجاع‌شده در این مقاله داده‌هایی را درباره شرکت‌کنندگانی که تراجنسیتی، بی‌جنسیت، دو جنسگرا،  یا بدون جنسیت بودند، گزارش نکردند یا شامل آن‌ها نمی‌شدند.

رویاهای جنسی می‌توانند احساسات گذشته را با احساسات کنونی مرتبط کنند

اگر تا به حال در رویاهای خود با همسر سابق خود سکس کرده‌اید، جای تعجب وجود ندارد (بسیاری از مردم در یک مقطع زمانی این رویا‌ها را تجربه کرده‌اند، پس لازم به شرمندگی نیست.) گاهی اوقات، رویای جنسی شما  یک فانتزی دلپذیر است. حتی گاهی اوقات از خواب بیدار می شوید به شدت می‌خواهید دوباره آن رویا را تجربه کنید.

در هر صورت، رابطه جنسی با همسر سابق خود یکی از رایج‌ترین موارد رویاهای جنسی است.

به گفته لین دالفن (Layne Dalfen)، تحلیلگر خبره رویا‌ها، رویاهای جنسی در مورد همسر یا معشوق سابق ممکن است چیزهای زیادی را در مورد آنچه در زندگی امروزی شما می‌گذرد نشان دهد.

به گفته دالفن، هر معشوقی که تا به حال داشته‌اید، در همان پرونده [ذهنی] که دیگر روابط مهم زندگی شما قرار می‌گیرد، جا دارد.

او در مثالی می‌گوید: “اگر اتفاقی بین من و شوهرم بیفتد، و من با احساس طرد شدن از بحث را تمام کنم، آن شب در رویاهایم فایل ذهنی باز می‌شود و ممکن است دوست پسری را انتخاب کنم که در ۱۸ سالگی داشتم. این به این دلیل است که آن دوست پسر دقیقاً همان احساسی را به من می‌دهد که شوهرم قبلاً به من می‌داد.”

به عبارت دیگر، هر دو معشوق گذشته و حال اساساً در سرزمین رویا‌ها قابل تعویض هستند.

جالب است بدانید، مطالعه بالا نشان داد که ۲۰ درصد از زنان – در مقایسه با ۱۴ درصد از مردان – اظهار داشته‌اند که در رویای جنسی خود، معشوق فعلی یا قبلی خود را دیده‌اند.

اگر در خواب با یک معشوق سابق سکس دارید، از خود بپرسید: “وقتی به آن شخص فکر می‌کنم اولین چیزهایی که به ذهنم می‌آید چیست؟” آن حس چه یک نوستالژی دوست داشتنی باشد و چه یک جدایی دلخراش، احتمالاً پیوندی با واقعیت امروزی شما وجود دارد.

رویا‌های جنسی می‌توانند نشانگر ویژگی‌‌‌های شخصیتی باشند که می‌خواهید داشته باشید

آنطور که پیداست، رویای جنسی شما در مورد شِرِک ممکن است آنقدرها هم بی معنی نباشد. اگر در رویاهای خود با افراد تصادفی روبرو می شوید، کمی دقیق تر به ویژگی‌هایی که دارند نگاه کنید.

به گفته دالفن، ممکن است در مرحله‌ای از زندگی باشید که واقعاً نیاز به گفتن یا انجام کاری دارید، اما از انجام آن می‌ترسید. مثلا، احتمال دارد که در رویاهای خود با رئیس خود بخوابید، زیرا او احتمالاً دارای آن ویژگی قدرتمند و قاطعانه‌ای هست که شما می‌خواهید داشته باشید.

در این سناریو، رویا شما در مورد چیزی است که در حال حاضر در زندگی خود از دست داده‌اید و آن را می‌خواهید.

او می‌افزاید: “اگر به اصطلاح در رویاهای خود با فرد دارای آن ویژگی در رختخواب هستید، پس احتمالاً به دستیابی به این ویژگی در زندگی واقعی نزدیک تر شده‌اید.”

برای افراد متاهل، این امر می‌تواند در رویاهایی درباره خیانت ظاهر شود. چیزی در مورد شخصی که در خواب با او سکس می‌کنید وجود دارد. احتمالاً از طریق یک فرد دیگر با بخش دیگری از خود گرم می‌گیرید، شاید بخشی که در رابطه فعلی شما بیان نمی‌شود.

با این همه، رویاهای مربوط به خیانت را می‌توان عینا تعبیر کرد. دالفن خاطرنشان می‌کند که اگر احساس می‌کنید در رابطه خود ارضا نمی‌شوید، در صورتی که ذهنتان در خیال پردازی‌های جنسی پرسه زد، تعجب نکنید.

رویا‌های جنسی می‌توانند آینه‌ای از وضعیت کنونی شما باشد

رویا‌های جنسی

برخی از افراد رویاهای جنسی در مورد کسانی می‌بینند که هرگز نمی‌خواهند در زندگی واقعی با آن‌ها بخوابند. اما، به نوعی، در رویای آن‌ها لذت‌بخش است و باعث می‌شود که به شدت گیج از خواب بیدار شوند.

وقتی از دالفن در این مورد مثال خواسته شد، قضیه یکی از مراجعین خود را تعریف کرد. این مراجع در رویاهای جنسی خود با کسی سکس کرده بود که هرگز نمی‌خواست.

او گفت: “از او پرسیدم: فکر می‌کنی اخیراً چه کاری انجام دادی که فکر می‌کردی هرگز انجام نخواهی داد، اما هر دقیقه آن را دوست داشتی؟”

در نهایت، مراجع او توانست یک تجربه اخیر از زندگی واقعی را به سناریوی انتزاعی درون رویای خود ارتباط دهد. ممکن است یک استعاره عجیب به نظر برسد اما، ناخودآگاه او از این طریق تلاش کرد تا نشان دهد می‌خواهد چیزی کاملاً جدید را تجربه کند، چیزی که دنیای واقعی امتحان نکرده بود.

شاید به دلیل شهوتی بودن رویای جنسی می‌بینید

به عبارت ساده، بخش بزرگی از رویاهای جنسی، تمرین‌هایی هستند که به شما یادآوری می‌کنند که احساس خوب چگونه است. اگر رویایی شهوت‌ناک دیدید، شاید فراموش کرده‌اید که شهوتی شدن چه حسی دارد. اینگونه فکر کنید که ناخودآگاهتان دارد به کمک می‌کند.

دالفن دراین‌باره می‌گوید:” از این حس بهترین استفاده را کنید.” چه کسی می‌تواند علیه این موضوع بحث کند، مگر نه؟

او در ادامه توضیح می‌دهد که ارگاسم‌هایی که در رویاهایمان تجربه می‌کنیم واقعاً مهم هستند. این در واقع درخواستی از ناخودآگاه است که می‌گوید “بهتر به این اوضاع رسیدگی کنی”. بنابراین، اگر با ارگاسم شدن در خواب، کمی بی‌حال بیدار شدید، آن را به عنوان نشانه‌ای برای نیاز به سکس در بیداری تلقی کنید.

سخن آخر

مانند خود روابط، تعبیر خواب یک چیز یکسان برای همه نیست.

دالفن می‌گوید: “موقعیت‌هایی که باعث می‌شوند رویایی ببینید، کاملا مرتبط با وضعیت بیداری شما می‌باشد. این امر درمورد استعاره‌هایی که در خواب هستند نیز صادق است. تصاویری که در رویا شکل می‌گیرند، معنای خود را از تاریخچه شخصی و روابط بیننده خواب می‌گیرند.”

و تجربیات جنسی نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

بنابراین… آیا رویاهای جنسی شما سعی دارند چیزی به شما بگویند؟ چیزی فراتر از اینکه وقتی بیدار هستید می‌خواهید رابطه جنسی بیشتری داشته باشید؟ اگر بخواهید این پازل را کنار هم بگذارید، فضای زیادی برای تجزیه و تحلیل و کشف از طریق رویاهای جنسی وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *