جشن طلاق

چگونه طلاق را جشن بگیریم؟

ما درباره جشن عقد، جشن ازدواج، جشن نامزدی و بچه‌دار شدن زیاد شنیدیم و تا حد زیادی کاملا می‌دانیم که چطور می‌شود این مراسمات را جشن گرفت و ایده‌های زیادی هم خودمان داریم هم دیگران می‌توانند به ما پیشنهاد کنند. اما کمتر ممکن است در اطرافمان درباره جشن طلاق صحبت شود. به همین دلیل ما در اینجا برای آن دسته از افرادی که می‌خواهند طلاقشان را بعنوان شروع یک مرحله جدید از زندگی جشن بگیرند، ایده‌های مختلفی آورده‌ایم. اما پیش از اینکه به معرفی ایده‌ها برسیم، ابتدا در این مورد صحبت می‌کنیم که آیا اصلا طلاق و جدایی جشن لازم دارد یا نه؟

بیشتر بدانید: طلاق عاطفی به چه معناست؟

ایده‌هایی برای جشن طلاق

ببینید پاسخ این سوال که آیا باید طلاق را جشن گرفت یا نه، کاملا به شما بستگی دارد. در قدم اول مهم این است که آیا شما واقعا از طلاقی که گرفتید، خوشحال هستید و آن را یک موفقیت می‌دانید یا اینکه این اتفاق برای شما ناراحت کننده است و یک شکست محسوب می‌شود.

از ناراحت بودن یا خوشحال بودن شما که بگذریم، یک نکته مهم وجود دارد. آن هم اینکه در هر صورتی شما باید طلاق را پایان یک مرحله از زندگی و شروع یک مرحله جدید دیگر از زندگی بدانید. شاید پایان دادن به این مرحله برای شما سخت بوده باشد، اما به این معنی نیست که مرحله بعدی زندگی شما نیز سخت خواهد ماند. شما همیشه می‌توانید مراحل جدید زندگیتان را به شکلی زیبا شروع کنید و ادامه دهید و از تجربه‌های گذشته‌تان استفاده نمایید.

در آخر، اگر شما فردی هستید که حرف دیگران برایش مهم است، بنابراین برای تصمیم گیری در رابطه با جشن گرفتن یا عدم جشن گرفتن طلاق، باید به نوع نگاه اطرافیانتان نیز دقت کنید. آیا چنین جشنی از نظر آن‌ها کاری معمولی است یا نه؟ البته منظور از جشن گرفتن فقط مهمانی نیست، برخی از ایده‌هایی که در ادامه خواهید دید، جشن‌هایی هستند که شما به تنهایی آن‌ها را برگزار می‌کنید.

پس از اینکه از تصمیمتان مطمئن شدید، می‌توانید از ایده های جشن طلاق که ما در ادامه می‌آوریم، بهره ببرید.

بیشتر بدانید: اختلال آسیب بعد از طلاق (اختلال PTSD)

جشن پاکسازی

یکی از بهترین جشن‌هایی که ما به هر کسی که به تازگی طلاق گرفته‌است، به شدت توصیه می‌کنیم، جشن پاکسازی می باشد.

جشن پاکسازی بیشتر جشنی برای آرامش دادن به روح است و به معنی پاکسازی هاله منفی‌ای می‌باشد که در اثر موارد مختلف مربوط به همسر سابقتان در اطرفتان شکل گرفته است. زمانی که شما از خود شخص همسر رها شدید و دیگر قرار نیست اتفاقات مربوط به او را ببینید، پس چه بهتر که اثرات منفی کارهای گذشته او را نیز از خود دور کنید تا وبال گردنتان برای تجربه‌های آینده نباشد.

این کار را می‌توانید به تنهایی انجام دهید، یا دوستان خیلی صمیمی و اعضای خانواده‌تان را دعوت کنید و در کنار هم این کار را انجام دهید تا از حمایت آن‌ها نیز برخوردار شوید.

البته شاید اصلا به پاکسازی روح اعتقاد ندارید، که این بحث دیگری است و می‌توانید درباره‌ی آن، جداگانه مطالبی را بخوانید. برای مثال ما در مطلبی درباره‌ی اینکه آیا می‌توان هاله را از اطراف خود پاک کرد؟، توضیحاتی را آورده‌ایم. برای مطالعه‌ی این مطلب بر روی این لینک کلیک نمایید.

انجام پاکسازی از طریق کارهایی همچون بخور دادن به فضا و یا استفاده از گیاهانی مانند مریم گلی انجام می شود.

چنین کارهایی را می توانید برای برقراری تعادل عاطفی در خانه قدیمی یا جدید خود استفاده کنید.

بیشتر بدانید: زندگی بعد از جدایی

جشن لیست سطل آشغال

وقتی آدم ها ازدواج می کنند در طول زندگی مشترک می بینند که اجازه ندارند بسیاری از کارها را انجام دهند. به همین دلیل گاهی اوقات واقعا از زندگی مشترک خسته می‌شوند.

این فقط به انجام برخی کارها ختم نمی‌شود، بلکه برخی افراد در زندگی مشترک از دیدن برخی از دوستانشان نیز منع می شوند. این ها در حالی است که خود فرد از انجام ندادن این کارها یا ندیدن این افراد، احساس سرخوردگی می کند. بنابراین زمانی که طلاق می گیرند، می بینند که می توانند دوباره کارهایی که دوست دارند را از سر بگیرند.

اکنون پس از طلاق زمان لذت از این کارها و افراد ممنوعه است.

مثلا می توانید افرادی را که از دیدنشان منع شده‌بودید به رستوران دعوت کنید و کنار هم غذا بخورید.

همچنین بنشینید و برای خودتان بنویسید که چه کارهایی دوست دارید انجام دهید و قبلا نمی توانستید انجام بدهید. و یکی یکی شروع کنید به انجام این کارها.

وقتی فرد ازدواج می کند مجبور است که شام خود را در کنار همسرش بخورد. در حالی که خیلی از افراد دوست دارند شام خود را با دیدن فیلم میل نمایند. اکنون زمان این است که این کار را انجام دهید.

جشن نمادین معکوس

هر اتفاقی در زندگی افراد، یک جشن نمادین دارد. مثلا نامزدی و عقد و ازدواج و … .

شما می توانید این جشن نمادین را برای طلاق نیز برگزار کنید.

فقط یک ایده خوب برای برگزاری آن نیز این است که معکوس عروسی انجام شود. برای مثال شاید جالب باشد که بجای لباس سفید عروس، یک لباس مشکلی مجلل بپوشید. حلقه‌تان را از دستتان خارج کنید و گل عروسی با رزهای مشکی تهیه کنید و آن را دور بیندازید. در این مراسم می توانید از دوستان نزدیک و اعضای فامیلتان، افرادی را دعوت کنید.

جشن ماساژ اسپا (Spa Pampering)

اگر ازدواج شما، ازدواجی سخت و پرتنش بود، شاید الان زمان خوبی برای این باشد که راهی برای آرامش خود بیابید. یکی از این روش‌ها، ماساژ است. همچنین در کنار ماساژ می توانید برخی کارهای رسیدگی به خود را انجام دهید. مثلا چند نفر از بهترین دوستانتان را دعوت کنید و در کنار هم به پدیکور و مانیکور و آرایش و اصلاح صورت بپردازید. یا همگی با هم به استخر و سونا بروید و  از خدمات ماساژ استخرها بهره ببرید و به خود احساس استرس و آرامش دهید.

مهمانی شروع دوباره مجردی

در بسیاری از کشورها مرسوم است که پیش از ازدواج، یک روز مانده به عروسی، آخرین شب و روز مجردی را جشن می‌گیرند.

طبق همین ایده، می توان گفت چه اشکالی دارد که شما بخواهید پس از طلاق، در همان روز اول، جشن شروع دوباره مجردی را جشن بگیرید.

پس از اینکه طلاقتان قطعی شد، جمعی از دوستانتان را دعوت کنید و دور هم به جشن و پایکوبی شروع دوباره مجردی‌تان و بهره مندی از مزایای مجردی برسید.

تشییع جنازه ازدواج

با اینکه تشییع جنازه‌ی ازدواج کاری خیلی نشاط آور به نظر نمی رسد، اما می تواند به شما کمک کند از دست دادن ازدواج خود باور کنید و به زندگی خود ادامه دهید.

مثلا می توانید مراسم تشیع جنازه‌ی ازدواج خود را به این شکل برگزار کنید که در یک اتاق نشیمن چند صندلی بگذارید و از دوستان خود بخواهید روی آن‌ها بنشینند. یک تابوت کوچک نمادین در آنجا قرار دهید و داخل آن را از یادگارهایی که از ازدواجتان مانده‌اند پر کنید. دوستانتان می توانند در این مراسم سخنرانی کنند و سپس همراه با هم می توانید این تابوت را طبق تصمیم خودتان یا بسوزانید و یا در مکانی دفن کنید.

جشن از بین بردن خشم

این ایده از جشنی آمده است که برای کودکان اتفاق می‌افتد. بسیاری از خانواده‌ها وقتی کودکشان یک ساله می شود برای او جشنی می‌گیرند و به او اجازه می دهند هر کاری دلش می خواهد انجام دهد. مثلا دستانش را در کیک فرو ببرد و … .

همین جشن را افراد پس از طلاق می توانند برای خودشان بگیرند و در آن برای از بین بردن هر گونه خشم یا عصبانیت باقی مانده در مورد ازدواج یا طلاق، هر کاری که می خواهند انجام دهند. مثلا برخی ظروف به درد نخور را بشکنانید یا یک اتاق را با اسپری رنگ پر از رنگ و کلماتی کنید که خشم شما را کاهش می دهند. برای این کار می توانید از دوستان نزدیک خود نیز دعوت به عمل آورید و در کنار هم این کارها را انجام دهید.

جشن تغییر دکوراسیون

جشن تغییر دکوراسیون نیز می تواند جشنی عالی برای شما باشد. شما با همسر سابقتان یک خانه مشترک و یک اتاق مشترک داشتید که احتمالا به سلیقه هردویتان چیده شده است. بنابراین، پس از طلاق و جدایی، تغییر دکوراسیون این مکان‌ها، مخصوصا اتاق خواب، ایده خوبی به نظر می رسد.

با این کار می توانید فضا را به فضایی جدیدتر و نزدیک تر به سلیقه‌ی شخصی خودتان تبدیل نمایید. مثلا شاید شما رنگی را دوست داشتید که همسرتان خوشش نمی آمد. اکنون زمان تغییر رنگ اتاق است.

با دوستانتان یا اعضای خانواده‌تان شروه به تغییر رنگ اتاق، جابجایی وسایل و تمیزکاری کنید. همچنین اگر از نظر هزینه کردن مشکلی ندارید، برخی وسایل همچون تخت و تابلو و … را نیز کاملا جدید کنید.

در آخر هم یک غذای خوشمزه سفارش دهید و در خانه با دکوراسیون جدید، کنار هم غذای خوشمزه را میل نمایید.

جشن حل پازل

اگر دوست ندارید که یک مهمانی بزرگ برگزار کنید، می توانید برای حل یک پازل با دوستانتان دور هم جمع شوید. پازلی را انتخاب کنید که نمایانگر آن چیزی باشد که برای آینده خود می خواهید، یا تصویری داشته باشد که باعث لبخند شما شود.

از نظر مفهومی نیز، حل پازل‌های تکه تکه، به زندگی جدید پس از طلاق شباهت دارد. همانطور که تمام قطعات پازل را کنار هم می گذارید، به این فکر کنید که چگونه طلاق زندگی شما را شکسته‌است و حالا شما می‌توانید تصویر جدیدی از زندگی خود را شکل دهید.

جشن کمپ

گذر از یک ازدواج سخت و طلاق سخت معمولاً به گروهی از افراد نیاز دارد که سیستم حمایتی شما را تشکیل می دهند.

از دوستان خود بخواهید همه در کنار هم به کمپ زدن بپردازید. می‌توانید چادر بزنید و ستاره ها را تماشا کنید. برای دوستانتان که در روند کنار گذاشتن روزهای سخت طلاق در کنار شما بودند شیرینی درست کنید و با هم بخورید.

جملات جالب و جذاب در مورد طلاق

خیلی‌ها به دنبال جملات خوبی در مورد طلاق هستند. آن ها می خواهند از این جملات برای جاهای مختلفی همچون روی تی شرت جشن طلاق، کیک جشن طلاق یا تزئین جشن طلاق استفاده کنند.

به همین دلیل ما برایشان چنین جملاتی هم آماده کرده‌ایم. در ادامه می توانید این جملات را هم ببینید.

  • لحظه‌ای که طلاق ما را از هم جدا کرد!
  • روزی روزگاری طلاق گرفتم و تا آخر عمر با خوشی زندگی کردم!
  • ازدواج ناراحت کننده، طلاق خوشحال کننده.
  • و ….

حرف آخر

با اینکه برخی افراد، طلاق را آخر کار می دانند و جشن برای آن را یک تابو می دانند، اما برای بسیاری از افراد طلاق شروعی دوباره و جشن برای آن، نشاط آور و شادکننده است.

از این رو شما هم می توانید با یک برنامه ریزی خوب، این رویداد را بعنوان یک مناسبت به یاد ماندنی برای خودتان در کنار اطرافیانتان جشن بگیرید.

امیدواریم اگر سوالی در مورد ایده جشن طلاق داشتید در این مطلب پاسخ آن را یافته باشید. از اینکه تا پایان مطلب همراه ما بودید از شما متشکریم.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *