بمب سختی

بمب سختی (Difficulty Bomb) چیست؟

مقدمه

اتریوم یک شبکه ارز دیجیتال است که مانند سایر شبکه‌ها، بر مکانیسم اجماع متکی است که از مقادیر زیادی انرژی و توان محاسباتی استفاده می‌کند. این امر باعث مقیاس‌پذیری و متمرکز شدن تکنولوژی در مزارع ستخراج بزرگ را موجب می‌شود. این مزارع استخراج را افراد یا شرکت‌هایی با دارایی‌های قابل توجه ایجاد کرده‌اند. با این حال، این متمرکز شدن تکنولوژی بر خلاف اصول اصلی سازنده ارزهای دیجیتال است.

“بمب سختی” اتریوم به افزایش عمدی و ناگهانی در سختی استخراج اطلاق می‌شود که با انتشار نسخه دوم شبکه اتریوم موسوم به “ETH 2.0” و به‌روزرسانی اثبات کار (PoW) در این شبکه اتفاق خواهد افتد. هدفی که پشت بمب سختی می‌باشد، افزایش تصاعدی زمان لازم برای استخراج یک بلاک جدید در بلاک چین اتریوم است. این امر باعث می‌شود:

 • با حذف این انگیزه، ماینرهای ارزهای دیجیتال را تشویق می‌شوند تا از استخراج با مکانیسم انرژی بر اثبات کار دور شوند.
 • توانایی متمرکز ساختن ارز و مالکیت را از بین می‌برد.
 • از ایجاد فورک‌های بلاک چین جلوگیری می‌کند.
 • گره‌ها (nodes) مجبور به ارتقا یافتن می‌شوند.

مطلب مرتبط: استخراج بیت کوین چگونه انجام می‌شود؟

نکات مهم

 • “بمب سختی” اتریوم به افزایش ناگهانی دشواری استخراج اشاره دارد تا ماینرها را از انتخاب مکانیسم اثبات کار، پس از انتقال مکانیسم شبکه به اثبات سهام (PoS)، منصرف کند.
 • سختی به زمان و قدرت محاسباتی مورد نیاز برای تأیید تراکنش‌های یک ارز دیجیتال در یک بلاک چین اشاره دارد.
 • بمب سختی اتریوم پنج بار به تعویق افتاده است. زیرا توسعه دهندگان در حال کار روی پروژه 2.0 ETH می‌باشند.

آشنایی با بمب سختی

اتریوم

در دنیای ارزهای دیجیتال، اصطلاح “سختی” یعنی محاسبات لازم برای استخراج یک بلاک در بلاک چینِ یک ارز دیجیتال خاص، چقدر دشوار است. استخراج یک ارز دیجیتال اغلب با ایجاد یک سکه اشتباه گرفته می‌شود. با این حال، استخراج یک فرآیند تأیید است که شامل حل تابع هش  (Hash) ۶۴ کاراکتری می‌شود که اطلاعات تراکنش را رمزگذاری می‌کند. هنگامی که دستگاه ماینر هش را حل می‌کند، یک سکه پاداش می‌گیرد.

بلاک چین اصلی اتریوم دارای یک ویژگی ذاتی بود که سختی استخراج را در طول زمان افزایش می‌داد. هرچه بلاک‌های بیشتری استخراج می‌شد، استخراج بلاک بعدی دشوارتر و زمان‌بَر تر می‌شد. هدف از طراحی بمب سختی این که دشواری حل هش را به صورت تصاعدی افزایش دهد و در نهایت آن را از نظر زمان و انرژی بسیار گران کند. طوریکه ارزش هزینه کردن را نداشته باشد.

شروع این سناریو، “عصر یخبندان” اتریوم نامیده می‌شود. یعنی در طول این مدت، مکانیسم اجماع اتریوم از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) تغییر می‌کند. دَر مکانیسم اثبات کار، ماینرها باید برای حل هش و کسب پاداش (که اتر است) با یکدیگر رقابت کنند. در حالیکه در اثبات سهام، پاداش بر اساس میزان سکه توزیع می‌شود. در اثبات کار، سکه‌ها توسط مالکان احتکار می‌شوند یا از در هنگام تایید ترکانشات استفاده می‌شوند تا به طور تصادفی تایید (و به ارز دیجیتال تبدیل شوند). 

نکته

با اینکه مقادیر زیاد انرژی مورد استفاده در ماینر‌ها، نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است، توسعه دهندگان اتریوم همیشه قصد داشته‌اند تا به سمت اثبات سهام حرکت کنند. انتظار می‌رود با این اقدام ۹۹ درصد انرژی کمتری نسبت به اثبات کار مصرف شود.

برنامه‌های بمب سختی

بمب سختی اتریوم یک عامل بازدارنده برای ماینرهاست که ممکن است حتی پس از انتقال بلاک چین به اثبات سهام، همچنان از مکانیسم اثبات کار استفاده کنند. دلیل اصلی عدم تمایل ماینرها به تغییر، مقاومت آن‌ها در برابر کاهش سود است. اگر همه ماینرها از اثبات سهام استفاده نکنند، این احتمال وجود دارد که بلاک چین اتریوم فورک کند.

بنیان‌گذاران اتریوم این را پیش‌بینی و بلاک چین آن را طوری برنامه‌ریزی کرده‌اند که دشواری الگوریتم استخراج را بیشتر کند. توسعه دهندگان این فرآیند را بمب سختی نامیدند که قرار است روی انتقال از اثبات کار به اثبات سهام تأثیر بگذارد و آپدیت 2.0 ETH کمک کند.

با این حال، مهاجرت به ETH 2.0 تحت اثبات سهام یک چالش بزرگ برای توسعه دهندگان است. آن‌ها مجبور بودند تاریخ انتشار بمب سختی را به تعویق بیاندازند. زیرا انتشار آن قبل از انتقال به اثبات سهام نتیجه معکوس خواهد داشت، بمب سختی تا حد زیادی تأیید تراکنش را کاهش می‌دهد و احتمالاً ارزش این ارز دیجیتال را برای سرمایه گذاران و کاربران کاهش می‌دهد.

در زیر پنج آپدیتی که، در میان سایر اصلاحات، انتشار بمب سختی را به تعویق انداخت را می‌بینید.

 • 2017: آپدیت بیزانس (Byzantium)
 • 2019: آپدیت قسطنطنیه (Constantinople)
 • 2020: آپدیت یخچال مویر (Muir Glacier، فقط بمب سختی)
 • 2021: آپدیت لندن
 • 2021: آپدیت یخچال اَرو (Arrow Glacier، فقط بمب سختی)

پس از ارتقاء به ETH 2.0، دیگر نیازی به وجود بمب سختی نخواهد بود. زیرا استخراج با اثبات کار از شبکه اتریوم، پاداشی برای ماینر‌ها نخواهد داشت.

بمب سختی اتریوم چیست؟

بمب سخت اتریوم  یک تغییر کد است که تأیید تراکنش‌های روی بلاک چین و کسب پاداش تحت مکانیسم اجماع اثبات کار را برای ماینر بسیار سخت‌تر می‌کند. گفتنی است که بمب سختی برای پشتیبانی از انتقال به ETH 2.0 طراحی شده است و از مکانیسم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند.

چرا سختی اتریوم اینقدر زیاد است؟

سختی در مکانیزم اجماع اثبات کار است که تراکنش‌ها را تأیید می‌کند. تحت مکانیسم اثبات کار، سختی استخراج با تعداد بلاک‌هایی که تایید شده‌اند افزایش می‌یابد. با این حال، اتریوم در حال انتقال به ETH 2.0 است که از اثبات سهام استفاده می‌کند. در نتیجه، به جای استخراج رقابتی، از ماینر‌هایی استفاده می‌شود که به صورت تصادفی انتخاب شده‌اند.

ساده ترین رمز ارز برای استخراج کدام است؟

استخراج ارزهای دیجیتال یا استفاده از قدرت محاسباتی برای اعتبارسنجی هَشِ یک بلاک و دریافت پاداش، به دلیل ماهیت رقابتی آن بسیار دشوارتر شده است. مزارع و استخرهای استخراج بازار را به سمت ارزهای دیجیتال با ارزش بالاتر برده‌اند، بنابراین آسان‌ترین ارز دیجیتال برای استخراج، ارزی است که از اثبات کار استفاده می‌کند و کمترین ارزش را دارند (ارزش آن با بازده به ماینرها یا قیمت بازار آن اندازه‌گیری می‌شود).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *