توانمندسازی چه اثری دارد و در چند زمینه صورت می‌گیرد؟

توانمندسازی چه اثری دارد و در چند زمینه صورت می‌گیرد؟

وقتی کسی را توانمند می‌کنید، به او کمک می‌کنید که کنترل بیشتری بر زندگی‌اش داشته باشد و به معنای واقعی کلمه، به او قدرت می‌بخشید. شما معمولا در مورد توانمندسازی شخصی صحبت می‌کنید که به نحوی آسیب دیده‌ و یا از آن توانایی محروم است. طبق این بیان گفته‌ شده‌، در زمینه‌های گوناگون انواعی از توانمندسازی وجود دارد. ما در این مقاله انواع مختلفی از توانمندسازی در زمینه‌های متفاوت را برای شما به همراه مثال توضیح داده‌ایم. در حین مطالعه‌ی مطالبی که ما برای شما آورده‌ایم، به راه‌حل‌های گوناگون و متفاوت دیگری نیز فکر کنید و مثال بزنید که می‌تواند مهارت‌های خود و دیگران را تقویت کند. پس تا پایان همراه زردنیوز باشید.

توانمندسازی فردی

شما معتقید که توانایی لازم برای تغییر شرایط را به خودی خود دارید. برای افزایش توانمندی خود، اهداف قابل دستیابی را برای خود تعیین کنید و خود را نسبت به رسیدن به اهدافتان، مسئول کنید. هدف نهایی خود را به اهداف کوچکتر و جزئی‌تر تقسیم کنید؛ سپس برای رسیدن‌ به هر یک از آن هدف‌های کوچک از پیش تعیین شده‌، برای خود پاداشی در نظر بگیرید. در همین حین، وقتی خود را در حال پیشرفت و حرکت به سمت هدف اصلی خود می‌بینید، بیشتر و بیشتر احساس قدرت و توانمندی خواهید کرد.

به این فکر کنید که قبلا کجا بوده‌اید و چه کرده‌اید. این کار به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید که در ادامه‌ی مسیر به چه کاری بپردازید تا به موفقیت نزدیک‌تر شوید. به عنوان مثال، اگر شما یک سال پیش دویدن را شروع کرده‌اید، ممکن است تصمیم بگیرید که هدف بعدی شما دویدن در یک مسیر مسابقه‌ای به طول 5 تا 10هزار متر باشد.

در مسیر خود، از اینکه از دیگران درخواست کمک کنید، نهراسید. طبیعی است که برای درخواست کمک، مضطرب باشید، چه به این دلیل که احساس می‌کنید درخواست کمک نشان‌دهنده‌ی ضعف شما است و چه به این دلیل که از پاسخ رد دادن‌ اطرافیان در این مورد نگرانید. اما اینکه بتوانید در مواقعی که به کمک نیاز دارید از دیگران درخواست کمک کنید، به شما این قدرت را می‌دهد که در مسیر رسیدن‌ به اهداف خود، بیش از پیش تلاش کنید.

از مقایسه کردن خود با دیگران دست بردارید تا دیگر در مورد کارهایی که آنها انجام می‌دهند، تحت فشار نباشید.

فهرستی از کارهایی که می‌خواهید انجام دهید، کارهایی که در آنها نهارت دارید و فعالیت‌هایی که به شما انرژی می‌دهند را تهیه کنید و به انجام دادن‌ آن کارها بپردازید.

توانمندسازی جنسیتی

توانمندسازی جنسیتی
توانمندسازی جنسیتی

همه‌ی هویت‌های جنسیتی می‌توانند در انجام دادن‌ کارهای جامعه کمک کنند و باید این کار را انجام دهند. به طور مرسوم و از گذشته، مردان نسبت به زنان، قدرت و فرصت بیشتری دارند. اما حتی زنان سیسجندر (زنانی که از ابتدا به عنوان جنس مونث به دنیا آمده‌اند)، قدرت و فرصت پیشرفت بیشتری نسبت به افراد نانبایر(افرادی که خودشان را خارج از محدوده‌ی مذکر یا مونث بودن‌ می‌شناسند) و ترنسجندر(افرادی که تمایل دارند به جنسیت مخالف خود تبدیل شوند) دارند. توانمندی جنسیتی می‌تواند در همه‌ی افراد اتفاق بیفتد و به جنسیت آنها بستگی ندارد.

عادی‌سازی ضمایر بدون توجه به جنسیت آنها، یک راه‌حل ساده برای توانمندسازی همه‌ی هویت‌های جنسیتی است. به عنوان مثال، می‌توانید ضمایر خود را در صفحه‌ی پروفایل رسانه‌های اجتماعی خود بنویسید(حتی اگر برای شما این امر واضح به نظر می‌رسد)، یا در مورد بقیه‌ی افراد، به جای حدس زدن جنسیت آنها، از خودشان این موضوع را سوال کنید.

به نام‌ها و ضمایر وجنسیت افراد احترام بگذارید و ان را به خاطر بسپارید؛ حتی اگر با آنچه که قبلا بودند و می‌دانستید، تغییر کرده‌ باشند. اگر این موضوع را رعایت نکردید، سریعا از فرد مقابل عذرخواهی کنید و سعی کنید که دیگر آن را تکرار نکنید.

اگر یک بحث یا پروژه از یک گروی را رهبری می‌کنید، از افراد هر جنسیت نظرشان را بپرسید و مطمئن شوید که همه‌ی افراد فرصتی جهت مشارکت در آن بحث یا پروژه را دارند.

توانمندسازی اجتماعی

توانمندسازی اجتماعی
توانمندسازی اجتماعی

شما به خود باور داشته باشید که می‌توانید تغییری در جامعه ایجاد کنید. توانمندسازی اجتماعی به افراد کمک می‌کند که صدای خود را برای صحبت علیه جنبه‌های منفی و یا نظر‌های مسموم دیگران پیدا کنند و از حق خود دفاع کنند و خواسته‌ و نظر خود را بگویند. فردی که در این زمینه توانمند است، معتقد است که می‌تواند جامعه را به سمت بهتر شدن هدایت کند. این امر، شامل اقدامات فردی و جمعی است.

به عنوان مثال، ذشرکت کردن در یک اعتراض در زمینه‌ی حفظ حقوق بشر، می‌تواند از نظر اجتماعی نوعی توانمندی محسوب شود. در این صورت، شما به قدرت صدا و اعتراض خود برای تغییر همگانی جامعه اعتقاد دارید.

دیدن افرادی شبیه به شما که با صدایی بلند اعتراض و سخن خود را بیان می‌کنند نیز می‌تواند قدرت‌بخش باشد. به عنوان مثال، شخصی به نام گرتا-تونبرگ، نسلی از دختران جوان که فعال محیط‌زیست هستند را الهام بخشیده‌ است که باعث می‌شود آنها با دیدن‌ دختران جوان دیگری که در مورد محیط‌زیست و تغییرات آب‌وهوا به صورت آزادانه نظر خود را بیان می‌کنند و در مورد آنها سخن می‌گویند، احساس قدرت می‌کنند.

توانمندسازی آموزشی

به منابع آموزشی رایگان با کیفیت بالا، دسترسی پیدا کنید. هنگامی که افراد توانایی یادگیری چیزی را داشته باشند، بر اساس آن، بر جنبه‌ای از زندگی خود احساس قدرت می‌کنند. این موضوع، شامل از بین بردن‌ موانع مالی برای آموزش و ارائه‌ی دوره‌ها و یادگیری دانش بیشتر به صورت رایگان است.

به عنوان مثال، افرادی که در سازمان‌ها و نهادهای حقوقی خودآموز کار می‌کنند، با آموزش مفاهیم حقوقی و فرآیند‌های دادگاه، به مشتریان خود قدرت می‌دهند تا به تنهایی به امور حقوقی خود رسیدگی کنند.

بیش از اندازه کنجکاو بودن به شما این اجازه را می‌دهد که خود را از نظر آموزشی تقویت کنید و خود را در بحث‌های آموزشی توانمند سازید. برای کشف چیزهای جدید و استعدادهای جدید، از حس کنجکاوی خود پیروی کنید.

آموزش دانش‌آموزان بومی و محلی یک منطقه به زبان اصلی خود، به توانمندسازی آنها از نظر آموزشی و همچنین فرهنگی کمک بسیاری می‌کند.

توانمندسازی اقتصادی

توانمندسازی اقتصادی
توانمندسازی اقتصادی

با در اختیار مردم قراردادن ابزارهای مالی، می‌توانید توانمندسازی اقتصادی ایجاد کنید. بسیاری از مردم از پول، سرمایه‌گذاری و تجارت می‌هراسند؛ چرا که قوانین و اصول آن را به خوبی درک نمی‌کنند و ابزار لازم برای مدیریت آنها را ندارند. ابزارهای مالی که به کمک حس شهود افراد می‌توان با آنها کار کرد و استفاده‌ از آنها بسیار آسان است، باعث می‌شود که ترس افراد از انجام دادن‌ امور مالی از بین برود و به آنها کمک می‌کند که تصمیمات بهتری در زمینه‌های مالی بگیرند.

برای مثال، بودجه‌بندی رایگان جامعه یا انجمن‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند افراد را برای شروع به برنامه‌ریزی کردن برای آینده‌ی خود، توانمند کنند و پرورش دهند.

برنامه‌های وام‌دهی خرد و کوچک که توسط سازمان‌های غیردولتی اجرا و مدیریت می‌شوند، قدرت اقتصادی را برای کشورهای در حال توسعه به ارمغان می‌آورد. این برنامه‌ها، سرمایه‌گذاری اولیه را برای صنعتگران محلی فراهم می‌کند تا کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنند.

در مقیاسی وسیع‌تر، توانمندسازی اقتصادی به مردم این امکان را می‌دهد که به چیزهایی فراتر از زندگی عادی و روزمره فکر کنند و آینده‌ی مالی و رفاه اقتصادی خود را تحت نظر و کنترل درآورند.

توانمندسازی سیاسی

توانمندسازی سیاسی
توانمندسازی سیاسی

گوناگونی و تنوع صداها و موقعیت‌های خود را در حیطه‌ی سیاسی افزایش دهید.  هنگامی که مردم افرادی شبیه به خود را در موقعیت‌های دارای قدرت سیاسی و یا کاندید شدن برای سازمان‌ها و نهادها می‌بینند، از نظر سیاسی احساس قدرت می‌کنند. حمایت از زنان، معلولان و نامزدهایی سیاه‌پوست یا نامزدهایی با نژاد آفریقایی، به توانمندسازی نسل بعدی کمک می‌کند.

به عنوان مثال، اگر به انتخاب اولین شهردار شهر خود که از ویلچر استفاده می‌کند، کمک کنید، به توانمندسازی سایر افراد ناتوان کمک کرده‌اید تا برای منصب انتخابی نامزد شوند.

ثبت‌نام مردم برای رای دادن‌ و کشاندن‌ مردم به پای صندوق های رای در روز انتخابات، راه دیگری برای توانمندسازی سیاسی مردم است.

توانمندسازی روانی

برای افزایش توانمندی روانی، همدلی را تشویق و توسعه دهید. وقتی تاثیر تعصبات گوناگون و هنجارها و قاعده‌های اجتماعی بر رفتار خود ودیگران را شروع به درک کردن کنید، از نظر روانی توانمند می‌شوید. توانمندی روانی برای از بین بردن‌ تعصبات ساختاری و نظام‌مند مانند نژادپرستی در ایالات‌متحده، مهم است.

گوش دادن به افرادی از نژادهای مختلف یا گروه‌های اقتصادی اجتماعی که داستان‌هایشان را به اشتراک می‌گذارند، باعث ایجاد همدلی و آگاهی در بین سایرین می‌شود که در نهایت، توانمندی روانی شما را افزایش می‌دهد.

صحبت کردن با افراد دیگری که تجربه یکسانی با شما داشته‌اند و از موقعیت‌های مشابهی با شما در زندگی عبور کرده‌اند نیز می‌تواند قدرت‌بخش باشد؛ چرا که به شما این را می‌فهماند که تنها نیستید. مشاهده کردن اینکه فردی با مشکلی مانند مشکل شما مواجه شده‌ است و به خوبی از آن گذر کرده‌ است، به شما امیدواری می‌دهد.

توانمندسازی فیزیکی

برای حفظ توانمندی فیزیکی افراد، باید مراقبت‌های بهداشتی باکیفیت را به افراد ارائه داد. قرار نیست که هیچ‌کس یک زندگی کاملا عاری و فاقد بیماری و جراحت داشته باشد، اما زمانی این موضوع را می‌دانید که هرگاه مجروح شوید و یا آسیب ببینید، از شما مراقبت می‌شود باعث می‌شود که شما قوت قلب پیدا کنید و دلگرم شوید. برای افراد دارای معلولیت و بیماران مزمن، توانمندسازی فیزیکی ممکن است به معنای امتیازاتی باشد که به آنها امکان می‌دهد که کارهایی مشابه افراد توانمند انجام دهند و به آنها دسترسی داشته باشند.

استقلال فیزیکی نیز بخش بزرگی از توانمندسازی فیزیکی است. برای توانمند شدن در این موضوع، باید کاملا احساس کنید که بر بدن خود کنترل دارید و این حق را دارید که به دیگران این اجازه را ندهید تا به روشی که شما دوست ندارید با بدن شما رفتار کنند و یا حتی به شما دست بزنند.

منحصربه‌فرد بودن خود را جشن بگیرید و بدن خود را همانگونه که هست، دوست بدارید و تلاش کنید که از مقایسه کردن ظاهر و یا حتی رفتارها و ویژگی‌های خود با دیگران خودداری کنید. مراقبت کردن از خود را تمرین کنید و یاد بگیرید.

توانمندسازی جنسی

توانمندسازی جنسی
توانمندسازی جنسی

زمانی که مردم تمایلات جنسی خود را بدون ترس بیان می‌کنند، احساس آزادی می‌کنند. فردی که از نظر جنسی قدرتمند است، تمایلات جنسی خود را در آغوش می‌گیرد و آن را به عنوان موضوعی شرم‌براگیز تلقی نمی‌کند. شما می‌توانید با قضاوت یا خجالت‌زده نکردن افراد به خاطر علایق جنسی‌شان و آشکار کردن به اشکال مختلف و ابراز تمایلات جنسی، می‌توانید به توانمندی جنسی آنها کمک کنید. بسیاری از مردم زمانی که در پیرامون افرادی قرار می‌گیرند که تمایلات جنسی‌شان مشابه با خودشان است، احساس قدرت جنسی بیشتری پیدا می‌کنند.

برای مثال، اگر اخیرا به عنوان یک مردی همجنسگرا در میان مردم شناخته شده‌اید، اگر در محیطی مخصوص مردان همجنسگرا ظاهر شوید و یا از برنامه‌های ویژه‌ی مردان همجنسگرا استفاده کنید، ممکن است که احساس قدرت جنسی بیشتری کنید.

رفتن به جشن‌های LGBTQ+ یک راه عالی برای افزایش قدرت جنسی شماست.

برای بسیاری از زنان، شرکت در کلاس رقص همراه با میله، قدرت جنسی به همراه دارد.

توانمندسازی جامعه

به مردم آموزش دهید که چگونه جامعه‌ی خود را سازماندهی کنند و آن را بهبود بخشند. توانمندسازی جامعه امری بسیار مهم است؛ به خصوص زمانی که جامعه یک بحران و یک فاجعه را پشت سر گذاشته‌ است و در حال بهبود و بازسازی است. اما هر زمان که یک جامعه با مشکلی مواجه شود، اگر اعضای انجمن متوجه شوند و به این باور پیدا کنند که می‌توانند مشکل را با کمک همدیگر رفع کنند، باهم متحد می‌شوند.

به عنوان مثال، ممکن است که افراد یک محله با همدیگر متحد شوند و گروه‌هایی را تشکیل دهند تا زباله‌ها را جمع‌آوری کنند تا به تمیزکردن محله‌ی خود کمک کنند. محله‌ی تمیز ممکن است به آنها قدرت دهد تا گام‌های دیگری را برای بهبود سلامت و ایمنی جامعه خود بردارند.

رشد یک گروه اجتماعی یا راه‌اندازی سایر گروه‌های علاقه‌مند مشترک، مانند یک باشگاه دوچرخه‌سواری یا باشگاه کتاب، راه دیگری برای تقویت توانمندی جامعه است.

توانمندسازی سازمانی

هنگامی که افراد در سازمان‌ها و نهادهای مناسب با خود و مهارت‌های خود وجود داشته باشند، احساس قدرت می‌کنند. این نوع توانمندسازی معمولا به محیط کار مربوط می‌شود اما این نوع توانمندسازی می‌تواند شامل یک مدرسه یا سازمان و نهاد داوطلبانه باشد. حتی افرادی جزء مدیران و یا اشخاص معتبری در سازمان و نهاد نمی‌باشند، اگر بدانند که مدیران خود به مشکلات آنها رسیدگی می‌کنند، می‌توانند در این زمینه توانمند شوند.

به عنوان مثال، اگر یک مدیر یک جعبه پیشنهادات را روی میز خود نگه دارد و هر ماه به همه‌ی آن پیشنهادات رسیدگی کند، احتمالا کارمندانش احساس قدرت خواهند کرد.

در سطح مدرسه، شورای دانش‌آموزی می‌تواند یکی از شکل‌های توانمندسازی سازمانی دانش‌آموزان باشد. کسانی که در شورای دانش‌آموزی شرکت می‌کنند، معمولا احساس می‌کنند که قدرت ایجاد تفاوت در سطحی سازمانی و بالاتر را دارند.

توانمندسازی فرهنگی

توانمندسازی فرهنگی
توانمندسازی فرهنگی

مردم را تشویق کنید تا سنت‌ها و موضوع‌های فرهنگی خود را حفظ کنند. مردم اغلب در مورد توانمندسازی فرهنگی در زمینه‌ی فرهنگ‌های بومی یا محلی که توسط تهاجم و استعمار تهدید شده‌اند، صحبت می کنند. همچنین توانمندسازی فرهنگی می‌تواند بر روی مهاجران یک کشور نیز فشاری مضاعف بگذارند تا به آرامی فرهنگ بومی خود را از دست بدهند و به فرهنگ کشوری که به آن مهاجرت کرده‌اند، جذب شوند.

به عنوان مثال، شناخت و یادگیری تعطیلات و مناسبت‌های فرهنگی یک کشور، می‌تواند به آنها قدرت ببخشد. آموزش احترام گذاشتن به سنت‌های فرهنگی به مردم، حتی اگر آنها را به اشتراک نگذارند، به آن فرهنگ‌ها قدرت می‌دهد تا سنت‌های خود را حفظ کنند و ارزش آنها را ببینند.

آموزش و استفاده از زبان‌های بومی، باعث ارتقای توانمندی فرهنگی می‌شود. در سطح دولتی، تغییر نام مکان‌ها برای بازتاب نام اصلی بومی نیز به آن فرهنگ‌ها قدرت می‌دهد.

پرسش و پاسخ تخصصی

-مصداق و مثال بارز توانمندسازی چیست؟

نمونه‌ای از توانمندسازی، داشتن و جشن گرفتن یک فعالیت یا سرگرمی است که از آن لذت می‌برید. به عنوان مثال، اگر واقعاً از قلاب‌بافی لذت می‌برید، می‌توانید آن را داشته باشید، جشن بگیرید و بهترین پتو یا ژاکت را در آنجا قلاب‌بافی کنید. همچنین می‌توانید به سازمان‌هایی بپیوندید که دیگران در آن به انجام کارهای صنایع دستی می‌پردازند و شما می‌توانید در آنجا چیزهایی را که دوست دارید، تهیه کنید و بسازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *