تفاوت بین کراش و دوست

چه تفاوتی بین یک دوست معمولی با یک دوستی که روی او کراش داریم، وجود دارد؟

مقدمه

دوستی با فردی از جنس مخالف هیچ اشکالی ندارد. برخی حتی معتقدند بودن در کنار دوستان جنس مخالف و دوستی با آن‌ها، فوق‌العاده‌تر از دوستی با همجنس خود آدم است. با این حال، گاهی اوقات این امر توسط افراد دیگر اشتباه تفسیر می‌شود. آن‌ها ممکن است به این نتیجه برسند که یک اتفاق عاشقانه بین دو دوست از جنس‌های مختلف در حال وقوع است. گاهی اوقات، حق با آن‌هاست و واقعا بین آن دو نفر، علاقه شکل می‌گیرد اما گاهی هم به هیچ وجه چنین چیزی نیست و آن دو نفر تنها با هم دوست هستند. تفاوت بین کراش و دوست در چیست؟

شاید خود شما هم از اینکه این احساسی که بین شما و دوست جنس مخالفتان است، علاقه است یا دوست داشتن معمولی، دچار سردرگمی شده باشید. برای مثال دوست دارید با او در مورد همه چیز حرف بزنید. خب این موضوع ساده‌ای است و این احساس را در رابطه با دوست همجنس خودتان نیز دارید. در عین حال، آدم دوست دارد با کراشش یا فرد مورد علاقه‌اش نیز در مورد همه چیز صحبت کند. یا بیرون رفتن، کافه رفتن، فیلم دیدن و … .

احساسات مشترک زیادی بین یک انسان با دوستش و یک انسان با کراشش وجود دارد. بنابراین اگر در مورد اینکه آیا با یک نفر فقط دوست هستید و یا روی او کراش پیدا کرده‌اید، دچار سردرگمی شده‌اید، باید تأثیرات آن فرد را بر روی خودتان را ارزیابی کنید. این کار خیلی سخت نیست، نگران نباشید ما در ادامه مطلب تفاوت بین کراش و دوست را بر اساس نحوه تاثیری که بر فرد می‌گذارند، برای شما آورده‌ایم.

تفاوت بین کراش و دوست

تفاوت بین کراش و دوست - علاقه به ادامه پیدا کردن صحبت
تفاوت بین کراش و دوست – علاقه به ادامه پیدا کردن صحبت

هر چقدر هم یک انسان به دوستش، به شکل عادی علاقمند باشد و با او وقت بگذراند، باز هم بین احساسی که به او دارد با احساسی که به فردی که به او علاقه خاص دارد، تفاوت وجود دارد. در ادامه این تفاوت‌ها را برای شما آورده‌ایم.

خودآگاهی

اولین تفاوت بین کراش و دوست در خودآگاهی است که فرد در کنار آن‌ها دارد. بودن در کنار کراش‌تان باعث می‌شود شما خودآگاه باشید و حواستان به کارهایی که می‌کنید، باشد. اما بودن در کنار یک دوست، باعث می‌شود شما کاملا خودتان باشید.

اگر زمانی که دوستتان را ملاقات می‌کنید، بودن در کنار او باعث می‌شود نسبت به ظاهر و رفتارهای خود آگاه باشید، به احتمال زیاد او را دوست دارید و روی این دوستتان کراش دارید. یعنی زمانی که قرار است آن فرد را ملاقات ‌کنید، تلاش بیشتری می‌کنید تا لباس‌های خود را اتو کنید، مطمئن می‌شوید که لباس شما شیک است و عطر مورد علاقه خود را می‌زنید. تمام این‌ها به معنای خودآگاهی در کنار آن فرد است.

از سوی دیگر، قرار ملاقات با یک دوست، باعث خودآگاهی نسبت به ظاهرتان نمی‌شود. یعنی طوری برای دیدن او آماده نمی‌شوید که او را تحت تأثیر قرار دهید. زیرا دوستتان شما را آنطور که هستید، برای دوستی پذیرفته است. شما می‌توانید با آن شخص با لباس‌های بسیار معمولی بیرون بروید و همچنان احساس راحتی کنید.

انگیزه یا تشویق

شخص که به او علاقمند هستید (کراش شما) به شما انگیزه می‌دهد تا بهتر کار کنید. اما وقتی بی‌انگیزه هستید، یک دوست شما را تشویق می‌کند تا بهتر کار کنید.

بسیاری از افراد از کراش خود، به عنوان الهام بخش خود یاد می‌کنند. برای مثال احتمالاً با انگیزه‌ای که از کراش خود می‎‌گیرید، شروع به رفتن به باشگاه ورزشی یا دویدن صبحگاهی کرده‌ باشید تا بتوانید لاغرتر شوید. یا اگر با هم همکلاسی باشید، احتمالاً شروع به مطالعه دروس هر شب کرده باشید تا در کلاس به یک دانشجوی برجسته تبدیل شوید.

اما از آن طرف، یک دوست واقعی وقتی تنبلی یا تعلل می‌کنید، شما را به سمت انجام کار هل می‌دهد و شما را تشویق می‌کند. آن شخص می‌داند چه موقع باید به شما یادآوری کند که باید کار کنید. هر زمان که از خودتان ناامید شدید، یک دوست به شما یک فشار وارد می‌کند که به شما کمک می‌کند تا به راه خود ادامه دهید.

تحت تاثیر قرار دادن

کراش برای شما، کسی است که می‌خواهید او را تحت تاثیر قرار دهید. اما دوست کسی است که می‌توانید با او واقعی رفتار کنید.

کراش فقط به شما الهام نمی‌دهد. بلکه حسی که به او دارید، شما را مجبور می‌کند همیشه بهترین قدم خود را برای تحت تأثیر قرار دادن او بردارید. هر زمان که آن شخص در اطراف شماست، شما نمی‌توانید یک شخص ساده و منزوی باشید. شما می‌خواهید در رابطه با ظاهر فیزیکی، عملکرد یا حتی معاشرت خود بهترین باشید. ناگهان با همه بیش از حد دوستانه رفتار می‌کنید، سعی می‌کنید کارها را به بهترین شکل خود انجام دهید و … .

اما از آن طرف، اگر هر زمان که دوستتان در اطراف شماست، مجبور نیستید تظاهر به آدم دیگری بودن کنید، بیش از حد تلاش نمی‌کنید تا آن شخص را تحت تأثیر قرار دهید یا مورد پسند او واقع شوید، بنابراین احساستان به او، یک احساس دوستانه است. زیرا می‌دانید برای آنچه هستید از سمت او به عنوان یک دوست پذیرفته شده‌اید.

تفاوت در هیجانات

هیجانات شما نسبت به کراش‌تان و نسبت به دوست معمولی‌تان قطعا با هم متفاوت است. زمانی که کراش‌تان پیش شما می‌آید، ناگهان احساس می‌کنید که بسیار هیجان‌زده و گیج شده‌اید. احساس می‌کنید ضربان قلب‌تان بالاتر رفته است و نمی‌توانید به وضوح فکر کنید. همه این‌ها، نشانه‌های واضحی است که نشان می‌دهد شما از یک شخص خوشتان می‌آید.

از طرف دیگر، شما این احساسات عجیب را در رابطه با یک دوست احساس نمی‌کنید. هر زمان که او پیش شما می‌آید، چه انتظار آمدنش را داشته باشید چه نه، شما فقط یک احساس عادی خواهید داشت. البته که ممکن است از دیدن آن شخص احساس خوشحالی کنید، اما آنقدر زیاد نیست که باعث لرزیدن دل شما شود. از طرفی، گاهی اوقات که حوصله کسی را ندارید، اگر دوستتان سعی کند به شما نزدیک شود، احتمالاً عصبی می‌شوید اما نسبت به کراشتان چنین حسی نخواهید داشت.

خیال‌پردازی

خیلی زیاد پیش می‌آید که یک انسان به خیال‌پردازی بپردازد یا در فکر شخص دیگری باشد. اما در فکر دوست بودن با در فکر کراش بودن، با هم متفاوت هستند.

در رابطه با کراش، اینگونه به نظر می‌رسد که شما نمی‌توانید آن شخص را از ذهن خود بیرون کنید. شما نه تنها به او فکر می‌کنید، بلکه ناگهان شروع به تصور آینده‌ای با آن شخص می‌کنید.

اما از آن طرف، شما فقط در صورتی به دوست خود فکر می‌کنید که او دچار مشکل شده باشد یا اتفاق خاصی برای او افتاده باشد. برای مثال این که او بسیار مریض است و شما نمی‌توانید نگران او نباشید و به او فکر نکنید.

علاوه بر این، شما رویای ایجاد خانواده با یک دوست ساده را در سر نمی‌پرورانید. در عوض، ممکن است با هم تنها به راه‌هایی برای ثروتمند شدن یا رسیدن به رویاهایتان فکر کنید. شما فقط می‌خواهید با هم موفق شوید. اما در مورد کراش، این موضوع متفاوت است.

کامل بودن یا نقص داشتن

از کجا می‌توانید بفهمید که شیفته یک شخص هستید؟ ساده است. اگر همه چیز در مورد آن شخص برای شما کامل و بی‌نقص به نظر می‌رسد، یعنی شما به او علاقمند شده‌اید. اگر نمی‌توانید عیب‌های او را ببینید، یعنی علاقه زیادی به او دارید. برای شما اینطور به نظر می‌رسد که گویا او دارای هر ویژگی که دوست دارید همسر آینده شما داشته باشد، است. با این حال، این موضوع می‌تواند کمی هم خطرناک باشد، زیرا از دیدن ماهیت واقعی شخص کور می‌شوید. هر شخصی یک سری ویژگی‌های بد هم دارد. نباید اجازه دهید علاقه چشمان شما را کور و گوش‌هایتان را کر کند.

از سوی دیگر، هیچ طلسمی شما را از دیدن ویژگی‌های واقعی دوستتان باز نمی‌دارد. شما از هر دو ویژگی مثبت و منفی او آگاه هستید. درست مانند اینکه او هر دو جنبه خوب و بد شما را می‌پذیرد، شما نیز انتخاب کرده‎‌اید که نقاط قوت و ضعف او را بپذیرید.

نحوه پاسخ دادن به پیامک‌ها

اگر بر روی آن شخصی که در نظرتان است کراش داشته باشید، وقتی از او یک پیامک یا پی‌ام دریافت می‌کنید، نمی‌توانید از هیجان فریاد نزنید. همچنین ثانیه‌ای را برای خواندن و پاسخ دادن به پیام او تلف نمی‌کنید. شما دوست دارید که مکالمه‌تان با او ادامه پیدا کند. بنابراین سعی می‌کنید موضوعات هیجان‌انگیزی را مطرح کنید.

اما این موضوع در مورد یک دوست معمولی متفاوت است. گاهی اوقات، باز کردن و پاسخ دادن به پیام‌های دوستتان کمی از سمت شما زمان می‌برد، به خصوص اگر مشغول کاری باشید. این موضوع به این دلیل است که شما مطمئن هستید که دوست شما دوست شما خواهد ماند، حتی اگر شما هر روز ساعت‌های طولانی با او صحبت نکنید. با این حال، این بدان معنا نیست که شما برای پیام‌های دوستتان ارزش قائل نیستید. در واقع، گپ زدن با دوستتان می‌تواند حال شما را بهتر کند. زیرا می‌توانید هر چیزی که درونتان است را بیرون بریزید.

موضوع صحبت‌ها

تفاوت بین کراش و دوست - موضوع صحبت‌ها بین دو شخص
تفاوت بین کراش و دوست – موضوع صحبت‌ها بین دو شخص

موضوع صحبت‌ها هم در صحبت با کراش و صحبت با دوست متفاوت است. احتمالاً دوست داشته باشید با کراشتان در مورد موضوعات جالب صحبت کنید. اما در مورد دوست اینطور است که می‌توانید در مورد هر چیزی صحبت کنید و جالب بودن آن خیلی مهم نیست.

در ارتباط با کراشتان، شما مراقب کلماتی که به کار می‌برید و موضوعی که در مورد آن صحبت می‌کنید، هستید. زیرا همانطور که گفته شد، در کنار او شما خودآگاهی بیشتری دارید. همچنین شما نمی‌خواهید صحبتتان تمام شود. شما همیشه سعی می‌کنید موضوعات جالبی را برای گفتگو مطرح کنید، زیرا می‌ترسید او را خسته کنید.

از آن طرف در مورد دوستتان، نیازی نیست برای پیدا کردن موضوع صحبت کردن، خیلی فکر کنید تا چیزی برای گفتگو پیدا کنید. مطمئناً می‌توانید با او در مورد هر چیزی زیر نور خورشید صحبت کنید. مکالمات بین شما دو نفر، خود به خود اتفاق می‌افتد زیرا شما راحت با یکدیگر صحبت می‌کنید.

موقت بودن و مادام العمر بودن

کراش داشتن بر روی یک نفر می‌تواند امری موقت باشد. اما احساس دوستانه به یک دوست می‌تواند مادام العمر بماند.

به طور معمول، کراش داشتن بر روی یک شخص، امری موقت است. دیر یا زود، جذابیت آن شخص برای شما محو می‌شود و او برای شما به یک فرد معمولی تبدیل می‌شود.

با این حال، یک دوست واقعی مادام‌العمر با شما می‌ماند. ممکن است همیشه یکدیگر را نبینید، یا ممکن است مدام صحبت نکنید، اما ارتباط شما پابرجا خواهد ماند.

آیا بر روی دوستمان کراش داریم یا احساسمان یک احساس دوستانه است؟

در حال حاضر، شما تفاوت بین کراش و دوست را می‌دانید و در مورد نحوه تشخیص آن‌ها مطلب زیادی را مطالعه کردید. امیدوارم این مقاله به شما کمک کند احساسات خود را بشناسید و با اطرافیان خود راحت‌تر باشید. همچنین اگر بر روی دوستتان کراش دارید و کنجکاوید که آیا امکان دارد این کراش تبدیل به عشق می‌شود یا نه، پیشنهاد می‌کنیم مطلب آیا یک کراش تبدیل به عشق می‌شود؟ را مطالعه کنید.

تبدیل شدن کراش به عشق
تبدیل شدن کراش به عشق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.